.st0{fill:#FFFFFF;}

Pojištění auta do zahraničí 

 15 června, 2019

Jana Vochková

Ohodnotit

Pojištění auta do zahraničí

Léto se nezadržitelně blíží a s ním i plánování tolik očekávaných dovolených a prázdnin. Někdo se chystá na exotickou dovolenou do Tichomoří, někdo raději zvolí krásy Evropy či toulky po České republice. Tak či tak by každý, ať už se rozhodne pro cokoliv, měl řešit cestovní pojištění, jehož sjednání už dnes většina lidí bere naštěstí jako samozřejmost. Ne vždy však cestovní pojištění může být tím jediným druhem připojištění, které by bylo vhodné řešit.

Pokud se rozhodnete neletět na dovolenou letadlem či nejet k moři autobusem nebo vlakem, ale zvolíte jako dopravní prostředek do ciziny váš pohodlný vůz, možná právě vy budete muset řešit jeho vhodné připojištění. Abyste nemuseli složit hledat na internetu, která pojištění aut do zahraničí jsou nejlepší a nejvýhodnější, sepsala jsem pro vás pár tipů, jak si usnadnit dovolenou a vyvarovat se zbytečným starostem.

pojištění auta do zahraničí

Cestovní pojištění do zahraničí

Věnujme nejprve trochu času již zmíněnému cestovnímu pojištění. Nejdůležitější součástí tohoto dnes už běžného sjednání, je pojištění léčebných výloh, které pokryje případné ošetření v zahraničí, pokud se vám stane úraz či nečekaně onemocníte. Patří sem i případná hospitalizace, převoz do zdravotnického zařízení sanitním vozem a proplacení předpisů za léky. Další součástí cestovního pojištění jsou také některé vybrané asistenční služby, v jejichž balíčku však nemusí být zahrnuto krátkodobé pojištění auta do zahraničí. Čímž dochází k častým omylům. I přes to, že asistenční služby jsou vám k dispozici 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, vztahují se pouze na vaši osobu, nikoliv na váš automobil. Asistenční služby se vztahují pouze na zajištění polohy nejbližšího zdravotnického zařízení, pomohou vyřešit případný převoz pojištěnců zpět do České republiky či vám zajistí tlumočníka.

Nabídka pojišťoven je však vysoká, z čehož plyne, že některé z nich nabízí zvláštní druh připojištění, které se nejčastěji týká právě technické asistence vozidla. Co technická asistence obsahuje? Jedná se o takovou službu, že v případě, kdy dojde k poruše vozidla či k nehodě v průběhu vaší cesty, poskytne vám asistence pomoc se zajištěním nejbližšího servisu nebo odtahem vozidla do nedalekého města. Bezpochyby se jedná o velmi dobře zvolený druh připojištění, které se vám může při cestě do zahraničí na dovolenou vlastním automobilem hodit. Ne vždy je však nutné sjednávat zvláštní druh připojištění. V některých případech se stačí podívat, co obsahuje vaše již zvolené povinné ručení nebo havarijní pojištění, které lze před cestou do zahraničí dočasně upravit podle potřeby.

cesta v zahraničí

Povinné ručení obsahující asistenční služby

Povinné ručení jako takové neplatí pouze na území České republiky, ale vztahuje se na téměř celou Evropu. Země, které spadají do pojištění vozidla, naleznete vypsané přímo ve vaší zelené kartě, kterou obdržíte v den uzavření povinného ručení a kterou jste povinni nosit stále u sebe. Územní platnost se může u jednotlivých pojišťoven nepatrně lišit, proto je důležité pečlivě si zelenou kartu pročíst. Většina pojišťoven nabízí zdarma k povinnému ručení některé vybrané asistenční služby, v nichž se limity dělí podle toho, zda cestujete po České republice či se chystáte do zahraničí. Nejčastěji však služby zahrnují pouze základní body, čímž výše limitů není nikterak ohromující. Z tohoto důvodu stojí za zvážení sjednání rozšířených nadstandardních asistenčních služeb, které pojišťovny nabízejí jako jednu z možných variant připojištění. Po uzavření smlouvy se vám počet limitů podstatně navýší a nejen to. Připojištění můžete využít buď jako krátkodobé pojištění automobilu do zahraničí, nebo při cestách po České republice. Pojistné se pohybuje v rozmezí od 200 Kč do zhruba 700 Kč za rok.

Náhradní vozidlo v případě poruchy či dopravní nehody

Dalším možným druhem připojištění je pojištění vztahující se na náhradní vozidlo, jež se vám může hodit v případě poruchy vašeho automobilu či pokud dojde k dopravní nehodě. Pokud se vaše vozidlo stane nepojízdným a bude nutné umístit ho do servisu, dostanete od pojistitele k dispozici náhradní automobil, které bude moci používat po dobu stanovenou ve smlouvě při sjednání připojištění. Některé pojišťovny nabízí dokonce zapůjčení náhradního vozidla jako součást základních nebo nadstandardních asistenčních služeb. Limity jsou stanoveny počtem dnů, po které můžete vozidlo využívat, a také maximální částkou za denní půjčovné. Z výhod pojištění týkajícího se náhradního vozidla, se následně odvíjí výše ročního pojistného i už zmíněná územní platnost.

Pojištění zavazadel

Vhodným druhem připojištění může také být pojištění vašich zavazadel. Jedná se o takový typ připojištění, kdy jsou pojištěna zavazadla převážená v pojištěném vozidle. Pojištění je využito v případě, že dojde k poškození nebo trvalému zničení zavazadel v důsledku dopravní nehody či živelní události. Zavazadla jsou rovněž chráněna před případnou krádeží vloupáním do vozidla. V takovém případě jde o zavazadla umístěná v kufru automobilu, ve střešním boxu nebo nosiči. U tohoto druhu pojištění však osobně doporučuji předem řádně prostudovat pojistné podmínky, protože rozsah a jednotlivé body jsou zde velice specifické a výluky poměrně široké. Proto se jistě vyplatí předem se informovat, na co se právě vaše pojištění zavazadel vztahuje.

Havarijní pojištění obsahující asistenční služby

Jako u všech druhů připojištění je i u havarijního pojištění jeho územní platnost definována v pojistných podmínkách. Nejčastěji se územní platnost vztahuje na zeměpisnou plochu Evropy, v některých případech se do ní však řadí i Turecko, Rusko a Ukrajina. Vždy záleží na typu pojistitele a jeho jednotlivých podmínkách. Stejně jako je to u povinného ručení, tak i obvyklou součástí havarijního pojištění bývají asistenční služby vztahující se opětovně pro oblast České republiky či pro zahraničí. Pokud se rozhodnete zvolit za své havarijní pojištění tzv. „all risk“, získáte nejen asistenční služby, ale i připojištění týkající se odcizení vozidla. V takovém případě by připojištění odcizení vozidla nabývalo pojistného plnění i v případě, že by vám automobil byl odcizen v zahraničí.

Sjednání pojištění vozidla

Pokud tedy potřebujete sjednat povinné ručení, havarijní pojištění nebo je pouze doplnit o připojištění auta do zahraničí, a chcete si nejprve vytvořit pouze nabídku včetně všech výše doporučených připojištění, bude se vám jistě hodit jeden z ověřených srovnávacích portálů, jako je například portál ePojištění (https://www.epojisteni.cz/). Na stránce naleznete online kalkulátor, kde stačí zadat základní údaje o vašem vozidle a o vás, jako pojistníkovi. Následně můžete během pár minut vybírat ze široké nabídky pojišťoven a jejich nabízených produktů, které můžete přehledně seřadit od nejlevnějších po nejdražší, či opačně. V rámci zobrazeného porovnávání pojišťoven naleznete přehledně i zvýrazněné možnosti připojištění, které jednotliví pojistitelé nabízí. Pokud si vyberete ihned, můžete jednoduše pokračovat na sjednání, při kterém vyplníte technické údaje o vašem pojišťovaném automobilu, bližší informace o vaší osobě, popřípadě vlastníkovi vozidla a provozovateli vozidla.

V případě, že si nebudete s něčím vědět rady, budou vám zde nabídnuty služby zákaznického centra, které je vám k dispozici každý den včetně víkendů, a to jak online na chatu, tak prostřednictvím emailu či telefonu.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}