.st0{fill:#FFFFFF;}

Jak vybrat pojištění zavazadel 

 16 listopadu, 2018

Jana Vochková

5/5

Na dovolené bychom měli chránit nejen sebe, ale i věci, které si vezeme s sebou. K čemu slouží pojištění zavazadel a jak si ho sjednat co nejvýhodněji?

Co je pojištění zavazadel

Toto pojištění je většinou součástí pojištění cestovního, najdete ho proto v nabídce naprosté většiny komerčních pojišťoven. Z těchto důvodů si ho sjednáváte vždy na danou cestu, ať se chystáte na prodloužený víkend nebo třeba na dovolenou.

Odlišný pohled na pojištění zavazadel nabízí například Generali Pojišťovna a.s. Zde je toto pojištění součástí pojištění havarijního. Platí proto celý rok a vhodné je pro všechny, kteří často cestují. Vztahuje se na zavazadla všech osob, které se ve vozidle přepravují.

Jako samostatný produkt mimo cestovní pojištění se v nabídkách tuzemských pojišťoven tento typ pojištění objevuje také. Nabízí ho třeba Česká pojišťovna ve formě balíčků například s úrazovým pojištěním, které jsou určeny na cesty po ČR nebo ve světě.

K čemu vlastně slouží? V principu vás pojistka chrání před tím, když vám někdo či zavazadla poškodí, zničí nebo vám budou odcizena. Potom vám pojišťovna nahradí škodu. Důležité ale samozřejmě je dbát na vhodné nastavení, tedy se správnými pojistnými limity.

Proti jakým rizikům pojištění kryje:

  • odcizení při přepadení
  • poškození živlem
  • krádež vloupáním
  • ztráta zavazadel
  • poškození při dopravní nehodě

Není zavazadlo jako zavazadlo

Předpokládá se samozřejmě, že v zavazadle budete mít předměty určené pro osobní potřebu. A pozor, je jedno, jestli jste si dotyčné věci na dovolenou přivezli nebo jste si je koupili až na místě. Pokud jste si je prokazatelně pořídili až na dovolené, pojistka pro ně samozřejmě platí také. Ovšem pozor, s jistou komplikací: Můžete potřebovat úředně ověřený překlad položek do českého jazyka. Sehnat si jej musíte sami a budete jej i platit.

cestovní zavazadlo - pojištění

Jedná-li se o cestu pracovní, nikoli soukromou, umí vám pojišťovna nabídnout v některých případech i pojistku na věci, které nejsou vaše, ale patří zaměstnavateli. Podobně je to i s věcmi, které si půjčíte, zabezpečeny být pojištěním zavazadel mohou i nemusí. Vždy záleží na pravidlech konkrétní pojišťovny.

Trochu jiná situace bývá i s elektronikou, na kterou se u některých poskytovatelů krytí nevztahuje. Nezapomeňte si tak zkontrolovat, jestli vám pojišťovna pojistí třeba notebook nebo fotoaparát, pokud je s sebou máte. Pojistka se na elektroniku v současné době vztahuje například u České podnikatelské pojišťovny.

Pojistka vám také nemusí pokrýt ukradená kola, která jste měli na střešním nosiči auta. A to i přesto, že jste si je zajistili zámkem. Uzamčení je jedna podmínka, ale to, že zavazadlo nesmí být viditelné zvenčí, druhá. V případě krádeže vás zpravidla čeká prokazování, že jste těmto dvěma základním pravidlům dostáli. Pokud ne, plnění vám pojišťovna nevyplatí.

Nechali jste si věci v autě, které jste řádně zamkli a případný zloděj rozhodně neměl zavazadla jako na dlani, protože jste je bezpečně schovali do zavazadlového prostoru? I tak můžete mít smůlu. Jak to? Pokud ke krádeži dojde mezi desátou hodinou večer a šestou ráno, pojistka se na tento čas, vnímaný jako více rizikový, vztahovat stejně tak nemusí.

Standardní součástí výluk bývají také letenky, finanční prostředky v hotovosti, cenné papíry či klenoty, ale také vcelku běžná platební karta nebo dokonce brýle. Vyloučeny mohou být taktéž osobní doklady. Proto je nezbytné si před podpisem důkladně přečíst smluvní podmínky u konkrétního poskytovatele. Pojištění zavazadel lze tedy kvůli spletitému systému výluk označit za poměrně komplikovaný produkt.

Pojistné limity

Pojistné limity jsou samozřejmě klíčovým faktorem, podle kterého bychom se měli rozhodovat. Cena samotného pojištění, která se v tomto případě pohybuje v řádech jednotek korun za den, roli určitě nehraje. Snaha šetřit a snižovat si limity kvůli levnějšímu pojištění není tedy na místě.

Vyšší pojistné limity jednoznačně zajišťují cestovatelům výraznější ochranu. Hodnota zavazadel totiž zejména v případě, že s sebou převážíte elektroniku, může velmi snadno vystoupat na několik desítek tisíc korun.

To základní limity velmi často pokrýt nezvládnou. V nejnižších cenových hladinách vám většina pojišťoven umí nabídnout limity v rozmezí 15 000 Kč až 20 000 Kč, je proto potřeba si jednoznačně nastavit limity výše. Například Kooperativa má pro klienty připravenou variantu nazvanou PLUS s limitem dokonce 50 000 Kč. Pojišťovna si rovněž může vymínit podmínku vaší finanční spoluúčasti.

Letíme na dovolenou

Pozor, pokud svoje zavazadla předáte dopravci v rámci přepravy letecké a on vám toto předání potvrdí, je vám pojištění zavazadel k ničemu. Pro tyto účely se nepoužívá. Případné škody na zavazadlech totiž bude dopravce krýt ze svého vlastního pojištění, protože právě on za vaše zavazadla odpovídá. Náhradu škody tak musíte vymáhat přímo na něm. Tuto povinnost dopravci dodržují na základě tzv. montrealské úmluvy.

Zpoždění zavazadel

S leteckou dopravou úzce souvisí ještě jeden typ pojištění, který se týká zavazadel. Je to to, které pamatuje na jejich zpoždění. I tento typ pojištění je součástí standardního cestovního pojištění. Slouží k tomu, abyste si mohli pořídit nutné věci, které potřebujete pro pobyt v daném místě, když se vám opozdí zavazadla a vy se tedy nemůžete ke sbaleným věcem dostat. Limitem je většinou zpoždění 5 až 6 hodin.

Pojišťovna vám nákup oněch předmětů, které jste si potřebovali pořídit, proplatí na základě doložených dokladů. Písemně si musíte nechat potvrdit také zpoždění zavazadel. I v tomto případě jsou přirozeně určujícím faktorem z hlediska náhrady škody pojistné limity. U České podnikatelské pojišťovny jsou například stanoveny na 5 000 Kč. Vždy je tak nutné zvážit, zda se vám tento typ pojištění vyplatí a bez dočasně ztracených věcí se jednoduše nezvládnete chvíli zcela obejít.

Jak řešit pojistnou událost

Škodu budete muset v první řadě nahlásit na policii. Čeká na vás povinnost sepsat příslušné protokoly a vše zdokumentovat, to znamená, že si pořídíte fotografie. Pak teprve můžete začít usilovat o náhradu škody vůči pojišťovně.

Potřebovat k tomu budete všechny dokumenty, to znamená formulář o hlášení škodní události, dále budete pojišťovně dokládat doklad o pojištění, policejní zprávu a nejlépe také nabývací doklady k jednotlivým věcem. Pokud doklady mít nebudete, což se v mnoha případech dá očekávat, protože většina lidí si neschovává zcela důsledně účtenky od oblečení či obuvi, postačí, když je nahradíte seznamem, který bude obsahovat soupis těchto věcí, datum, kdy jste je pořídili a samozřejmě i za kolik.

Pokud vám například na dovolené vykradou auto, pojišťovnu bude zajímat, jak jste měli vozidlo zabezpečeno. Zpravidla vám při vykradení také bude přímo vůz poškozen, proto se požaduje i doklad z autoservisu o opravě. O tom, co konkrétně vám zloději zničili, se pojišťovna dozví z policejního protokolu. V případě ubytovacího zařízení žádejte písemně jeho provozovatele, ať vám nahradí škodu. Nechte si potvrdit, že vaši žádost přijal.

Dbejte na to, abyste skutečně měli vše potřebné. Čím pečlivěji shromáždíte tyto dokumenty, tím spíše prokážete, jaká újma se vám konkrétně stala a bude vám tedy bez problémů nahrazena. Nahlašovat škodu můžete písemně, telefonicky a dnes již také online.

Jak si vybrat pojištění zavazadel

Vzhledem k tomu, že většina pojišťoven tento druh pojištění ve svém portfoliu nabízí, pro lepší orientaci se vyplatí naučit se používat internetové srovnávače. Ty vám během okamžiku podle nastavení požadovaných parametrů pomohou najít optimální pojistku přímo pro vás. Jedním z takových užitečných srovnávačů je také ePojištění.cz.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}