.st0{fill:#FFFFFF;}

Jak na srovnání povinného ručení 

 14 června, 2016

Jana Vochková

1/5

Povinné ručení. Je o něm slyšet na každém kroku, ale spousta lidí vlastně pořádně neví, o co jde, co obnáší a zahrnuje, proč to je a proč zrovna povinné… Moc otázek najednou, ale dá se na ně odpovědět ve své podstatě velmi jednoduše.

Pokud nevlastníte, nebo neplánujete vlastnit, své vozidlo, až už se jedná o osobní, nákladní auto, kamion nebo motocykl, pokud ho máte pro osobní účely nebo kvůli zaměstnání, je to ve své podstatě úplně jedno, nemáte absolutně žádný jenom trochu rozumný důvod se o tuto problematiku zajímat. Ale na druhou stranu, nikdy neškodí rozšířit si obzory, no ne?

Co si mám představit pod pojmem „povinné ručení“?

Drazí nezasvěcení, nastražte uši, okamžik vašeho prozření nastal. Povinné ručení je ve své podstatě jeden z druhů pojištění. Jenže nastává zádrhel. Na silnicích se může stát naprosto cokoli. Člověk se přimíchá do dopravní nehody, mnohdy ani sám neví jak. Jak už to tak na světě bývá, neodnese to pouze viník, ale každý, kdo se octne v nesprávný čas na nesprávném místě. Stát chce mít tyto situace samozřejmě stoprocentně zajištěné a pojišťovny jásají též. Musí ho mít totiž naprosto každé vozidlo, které se vyskytne na pozemní komunikaci.

Povinné ručení umí zařídit to, že pokud se do nějaké té strkanice náhodou dostanete, tak za předpokladu, že ji způsobíte vy, zaplatí pojišťovna škody na ostatních vozidlech. Schválně zdůrazňuji OSTATNÍCH vozidlech, tedy toho vašeho se to netýká. A ještě ke všemu se vztahuje pouze na vozidlo, nikoli na řidiče! Když se rozhodnete, že chcete mít tzv. posichrovaný i svůj vůz, zařiďte si havarijní pojištění.

Teprve po uzavření povinného ručení dostanete do ruky takzvanou zelenou kartu, která vás jakožto povinně ručícího majitele vozu opravňuje vyvézt ho na vozovku.

Srovnání povinného ručení

Na co dát pozor než začnu vybírat povinné ručení?

Povinné ručení je cenově, abych tak řekla, velmi variabilní.Jeho cena se odvíjí od obrovského množství kritérií a výsledek vyjde v podstatě každému téměř na míru. Proto naleznete na každé webové stránce jakékoli pojišťovny hned kalkulačku, která vám po zadání vstupních informací hned vyhodí odhadovanou sazbu. Jenže jsou informace, které někteří z vás možná nebudou znát z hlavy. Proto si řekněme, co všechno je potřeba v takovém srovnávači uvést, aby jste si mohli potřebná vstupní data zkompletovat předem a nemuseli kvůli každé kolonce běhat do garáže ke svému miláčkovi na čtyřech kolech.

Kolonky ve formuláři se mohou lišit, proto se pokusíme společně připravit na všechno. V první řadě musíte vědět, co vám to v té garáži vlastně stojí. to znamená, že musíme vědět o jakou tovární značku se jedná (to ví asi každý), přesný model toho vozidla i s veškerými „přídomky“. Je rozdíl, jestli máte klasickou Octavii nebo Octavii Combi nebo Skaut. Ani to ovšem nestačí! Na cenu vašeho povinného ručení má totiž veliký vliv také výkon vozidla nebo objem motoru! Minimálně jeden z těchto údajů musíte uvést úplně vždycky, častěji dokonce oba. Když budete mít k dispozici i rok výroby a alespoň lehké ponětí o tom, jak dlouho váš vůz zdobí vaši garáž či parkovací místo před domem, k zahození to jistě také nebude.

POZOR!!! Nebudete uvádět pouze údaje o vozidle, ale také o sobě. Krom věcí jako je věk či trvalé bydliště, bude pojišťovnu zajímat také to, co jste vlastně z právního hlediska zač a k čemu své auto využíváte. (Respektive, za předpokladu, že ještě žádné povinné ručení nemáte, teprve budete používat, protože bez něj na silnici opravdu nemáte co dělat a pokud byste i přes to vyjeli na silnici a doslechl se to nějaký hodný pan policista, nasolí vám pokutu, která se vám opravdu skutečně líbit nebude.)

CO má vliv na povinné ručení a jak moc?

Jak už zde bylo výše zmíněno, na velikost cifry, která vás bude dlouhá léta pronásledovat, má vliv hned několik faktorů, zohledňuje se neskutečné množství kritérií. Pojďme se podívat na ta nejpodstatnější.

ÚDAJE TÝKAJÍCÍ SE VOZU

  • Limit plnění – při výběru povinného ručení si můžete vybrat, jakou maximální částku za vás pojišťovna vyplatí v případě, že vaše vozidlo způsobí jeho používáním jakoukoli osobou škodu na vozidle osoby jiné. Je samozřejmě výhodné vybrat co nejvyšší, ale tím pádem vzroste, a to velmi výrazně, sazba, kterou budete pravidelně pojišťovně vyplácet. Je to velmi různé. Některé pojišťovny mají nejvyšší limit plnění 100 milionů korun, jiné třeba až 350 milionů. To už záleží na jejích možnostech a důvěře vůči klientům, ale státem mají danou spodní hranici 30 milionů korun, pod kterou prostě jít nesmí.
  • Objem a výkon motoru – to je veliký kámen úrazu pro majitele kamionů, naopak motorkáři si pískají s nohama nahoře. Čím větší výkon, tím vyšší sazba. Proč tomu tak je? Odpověď se může zdát velmi prozaickou, čím větší auto, tím větší škody může teoreticky napáchat, což znamená, že v případě nějakého neštěstí by musela pojišťovna vyplatit o mnoho vyšší částku.
  • Velikost vozidla – samozřejmě uvažujeme pouze motorová vozidla pohybující se po pozemních komunikacích. Tento bod velmi úzce souvisí právě s objemem a výkonem motoru. V cenně povinného ručení se projeví skutečně velmi výrazně. jen pro představu. Když si zadáte do online srovnávače, že chcete pojistit osobní automobil nějakého průměrného výkonu, pohybujete se v cenových relacích zhruba mezi  7 000 a 8 000 korun. Jedná-li se ovšem například o kamion, může se placená částka vyšplhat klidně až na úroveň 20 000 korun.

ÚDAJE TÝKAJÍCÍ SE MAJITELE VOZU

  • Věk majitele vozu – váš věk není jedna z věcí, která by nějak závratně zahýbala s cenou. Rozdíl poznáte při opravdu výrazném věkovém rozdílu. Starší ročníky ovšem dostanou povinné ručení o něco levněji než mladší, ovšem pohybujeme se v rozmezí pár stovek korun. Dá se říci, že vzhledem k ostatním kritériím, je to zanedbatelný údaj.
  • Adresa trvalého bydliště – tak tento bod už je zajímavější, co se týče vlivu na výši povinného ručení. Stále platí, že čím vyšší riziko je, že způsobíte nějakou škodu, tím víc to chce mít sama pojišťovna pojištěno a platíte více. Samozřejmě ve velkých městech je ta možnost, že se něco může stát, několikanásobně větší než v menších městech nebo na vesnici. Velmi pochopitelně tento fakt také zanechá svoji stopu na vašem účtu.
  • Bonusové měsíce – toto kritérium je cenově nejzajímavější! Každá z pojišťoven si chce, lidově řečeno, nasyslit co nejvíce téměř bezrizikových řidičů, a proto bohatě odměňuje ty, kteří jezdí bez nehod a přestupků. Bohužel příliš nezohledňuje, jestli bouráte, protože jezdíte nezodpovědně, či proto, že máte jen velkou smůlu a často se k nějaké té havárce přichomýtnete.  Zkrátka a dobře, řidiči vzorňáci bez nehod prostě na povinném ručení ušetří. Další důvod dávat si na silnicích větší pozor.
  • Vlastník – nepatrný vliv má i to, co jste pro právo zač. Fyzická osoba, právnická osoba nebo firma? A taková banalita může povinné ručení ovlivnit. Ně nijak výrazně, ale přece.

Kde srovnat ceny povinného ručení?

Pokud chcete srovnat nabídky pojišťoven mezi sebou, neměl by vám uniknout tento online srovnávač, na kterém si můžete zkusmo vypočítat cenu jakéhokoli pojištění na míru. Když se dostanete na tuto stránku, rozkliknete si Povinné ručení a oranžové tlačítko Vypočítat cenu. Poté už jen vyplníte formulář s údaji, o kterých jsme tady mluvili a vyjede vám seznam s cenami, pojišťovnami a výhodami každého konkrétního povinného ručení. Myslím si, že je to velmi dobrá věc, která vám ušetří několik hodin času, pokud nejste pevně rozhodnutí, u které pojišťovny se chcete nechat pojistit.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}