.st0{fill:#FFFFFF;}

Kalkulátor povinného ručení 

 18 července, 2016

Jana Vochková

5/5

Povinné ručení je jedním z těch nejzákladnějších pojištění, se kterým se setká v dnešní době, kdy máme téměř všichni auto, snad každý. A nemusíme být jen majitelem firmy s množstvím služebních aut, třeba i obyčejný člověk, který vytáhne auto z garáže jednou za rok, musí povinné ručení mít. Ovšem pak nastává klasická otázka… Jaké pojištění si na trhu, který je v oblasti pojištění vskutku široký, vybrat. Vždyť jen když si vyjmenujeme ty největší pojišťovny, jako je Allianz, Česká pojišťovna nebo ČSOB pojišťovna, tak už tam uvidíme obrovské rozdíly v jejich nabídkách. Navíc povinné ručení nabízejí i menší pojišťovací subjekty. Pak tedy, pokud hledáte nabídku, která pro vás bude nejvýhodnější, máte dvě možnosti. Buď projdete produkty všech pojišťoven sami, a budete si pokaždé počítat, na kolik by vás takové povinné ručení vyšlo, nebo využijete služby některého z online srovnávačů cen, který tohle udělá za vás.

Internetové srovnávače

Na internetu takových srovnávačů či kalkulaček najdete spousty. Ovšem poměrně často se jedná o kalkulačky, které nabízí samotné pojišťovny. Pak je otázka, nakolik se dá věřit, že takové srovnání bude objektivní a nezkreslené. Mnohem lepší je najít nezávislé srovnání, které není nijak provázané s pojišťovnami, a které zároveň obsáhne co nejvíce nabídek. Jedním z takových je například srovnávač, který můžete najít na adrese www.epojisteni.cz. Jedná se o produkt stejnojmenné společnosti ePojisteni.cz, s. r. o., která je členem skupiny NetBrokers Holding. Umožní vám zdarma srovnat pojištění v několika kategoriích (kromě povinného ručení také třeba havarijní pojištění nebo cestovní pojištění), a zároveň vám dává možnost zprostředkování kontaktu s pojišťovnou a vyřízení smlouvy online. K tomu, aby vše probíhalo, jak má, slouží také telefonní linka a tři pobočky, kde vám zaměstnanci společnosti ochotně poskytnou pomoc a radu.

kalkulátor povinného ručení

Srovnávání povinného ručení

Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, jinak (a také běžněji) nazývané mnohem jednodušeji povinné ručení, má mít podle zákona každé vozidlo, které se pohybuje po silnicích. Společně s havarijním pojištěním se uplatňují v případě, že dojde k nabourání vozidla. Pak společně pokrývají škody, které při nehodě vznikly. S výjimkou nehod, způsobených pod vlivem alkoholu. Zatímco havarijní pojištění má za úkol uhradit škody na vozidle viníka nehody, povinné ručení hradí všechny další následky. To znamená škodu na majetku dalších osob, opravu vozidla poškozeného, náklady na léčbu zraněných nebo třeba také ušlý zisk. Díky povinnému ručení, které budete každý měsíc platit, se tedy vyhnete nepříjemným platbám, které by vás v případě dopravní nehody neminuly. Nabídka v této oblasti pojištění je nicméně v dnešní době tak široká, že je velice těžké se ve všech produktech všech pojišťoven vyznat. Pak je tedy nejlepší využít právě výše zmíněný srovnávač, který je porovná za vás, a pomůže vám ušetřit.

Jak srovnávač funguje?

Na cenu povinného ručení má samozřejmě vliv celá řada faktorů, přes technické údaje vozidla (stáří vozidla, objem motoru, výkon motoru,…) až po vaše osobní údaje (věk, bydliště). Velmi důležitý je také počet měsíců bez nehody, které vám mohou vynést velmi výrazné bonusy na povinném ručení a vskutku velké zvýhodnění. Pojďme ale od začátku. Jakmile se dostanete na epojisteni.cz ke kalkulačce, je potřeba zadat co nejpřesnější údaje o vás a vašem vozidle. Předně jde o to, o jaký vůz se jedná. Osobní automobil bude mít jiné podmínky a standardy než třeba nákladní. Jde také o to, k jakému provozu vozidlo chcete používat (liší se nabídky pro běžný provoz, nebo třeba pro vozidlo autoškoly). Důležitá je také značka vozidla, a rok jeho výroby. K upřesnění výsledných nabídek a cen pak může pomoci také orientační cena vozidla. Samozřejmě, čím přesněji ji odhadnete, tím lepší výsledek. Další kapitolou jsou pak údaje o vlastníkovi vozidla. Jestli se jedná o fyzickou, nebo právnickou osobu, jaký je váš věk, adresa, a jste-li například držitelem průkazu ZTP. To všechno je potřeba při výpočtu ceny zohlednit. A k tomu se přidávají ještě bonusy za jízdu bez nehod. Tím je cena hotová, a můžete srovnávat. Ovšem samotná cena a peníze nejsou vším, jak by se mohlo zdát. Dobré je se také dívat na výši limitů (tedy jakou nejvyšší částku vám pojišťovna v případě nehody vyplatí), ale také na další doplňující služby v rámci povinného ručení, jako jsou například asistenční služby. Teprve po přezkoumání všech těchto faktorů byste se měli pro některou z nabídek rozhodnout. S pomocí portálu epojisteni.cz pak máte možnost online uzavřít smlouvu, a pojistit se přes internet, z pohodlí domova. Jestliže se však bojíte, že se během uzavírání smlouvy něco pokazí, a vy to nebudete moci napravit, pak nezoufejte, protože stránka nabízí také podporu pro své uživatele, která vám po telefonu pomůže případné problémy odstranit.

Příklad srovnávání nabídek pojišťoven

Zkusme si srovnání na příkladu. Představme si tuto situaci. Jsme majitelem osobního auta značky Škoda Octavia, s motorem, řekněme 1.6 TDI. Budeme jej používat k běžnému provozu, nic speciálního. SPZ nás až tolik nezajímá, jako rok výroby můžeme dát třeba 2014. Orientační cena vozidla může být odhadem dejme tomu tři sta tisíc korun. Přejděme dál, k údajům o vlastníkovi vozidla. Určitě jsme fyzická osoba, nebudeme se skrývat za žádnou firmu, a můžeme si zvolit identitu třeba Františka Horáčka, čtyřicetiletého zdravého muže třeba z jižní Moravy. K bonusům můžeme zadat, že bez nehod jezdíme dvacet měsíců a máme jednu pojistnou událost. Z těchto údajů už se dá sestavit pěkný seznam nabídek nejrůznějších pojišťoven. Je přehledný, a pojišťovny jsou v něm seřazeny především podle ceny, a pak také podle dalších služeb.

Zobrazené nabídky povinného ručení

Podívejme se blíže na některé nabídky. Hned několik se nám jich zobrazí od České podnikatelské pojišťovny. Zhruba od pěti a půl do sedmi a půl tisíce. Tedy patrný cenový rozdíl. Nicméně, nejlevnější má limit plnění pouze 35 milionů korun. To není moc. Navíc nemá úplně rozvinuté služby, které s nehodou souvisí. Na druhé straně nejdražší nabídka od této pojišťovny v sobě nese také rozšířenou asistenci po nehodě, úrazové pojištění, odškodné po nehodě, nebo 1 událost bez vlivu na bonusy. Další je pojišťovna Slavia. Ta vám nabízí v takovémto případě nabídky kolem šesti tisíc, s různými limity, ovšem se stejnou nabídkou služeb, které zahrnují pojištění pokut, cestovní pojištění na jeden rok, a také asistenci po nehodě. Méně výhodné jsou již nabídky od Allianz, obě kolem šesti a půl tisíce korun, které mají jen malé množství bonusů, a limity jsou stejné, jako u levnějších nabídek jiných společností. O nic zajímavější není ani nabídka společnosti ČSOB, která se nese v podobném duchu. Jedinou její větší výhodou je úrazové pojištění řidiče a pojištění osob a věcí. Pak se dostáváme ke dražším nabídkám, kam patří ČSOB Premient, která je bezesporu jednou z nejlepších, které můžete dostat, a je ve zlatém středu, ani levná, ani drahá, s vysokým limitem, a širokým spektrem dalších služeb. Další nabídky, například od společnosti AXA, jsou pak již poměrně drahé, a nepřináší o moc víc, než nabídky levnější od jiných pojišťoven. Je zde tedy dobré hledět nejen na cenu, ale i na to, co nám pojištění přinese za výhody. A jakmile si vyberete, už zbývá pouze nabídku potvrdit, pak uzavřít pojistnou smlouvu, a můžete vesele a bez zbytečných starostí jezdit.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}