.st0{fill:#FFFFFF;}

Jak najít nejlevnější povinné ručení 

 14 června, 2016

Jana Vochková

1/5

Vzhledem k tomu, kolik je v České republice řidičů, určitě tuhle situaci velmi dobře znáte. Jedete někam autem, na rodinnou dovolenou, na nedělní výlet, nebo jenom tak z práce domů, a samozřejmě nejste na silnici sami. Kromě vás ji využívají desítky, či dokonce stovky dalších aut a řidičů. Čím víc, tím větší riziko dopravní nehody. Stačí maličká chvilka nepozornosti, krátký mikrospánek, nebo jen drobná nejistota, a malér je na světě. A při tom, jak drahá jsou dnes auta, to může být hodně velký malér, nehledě na nehodou způsobená zranění. Už sama o sobě je nehoda nepříjemná, ale když k tomu připočteme ještě výdaje, pak nás může docela klidně i zruinovat. Právě před tím nás chrání právě povinné ručení.         

Co je to povinné ručení?

Povinné ručení je formou pojištění vozidla, která, jak je z předchozího odstavce samo o sobě jasné, dojde svému využití při dopravních nehodách. Povinné ručení, jinak též pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, má ochránit zdraví a majetek třetích osob, jestliže jim byla provozem vašeho vozidla způsobena škoda. Musí být uzavřeno pro každé vozidlo, se kterým vyjedete na silnici. Zjednodušeně se tedy vztahuje na škody, které způsobíte provozem vozidla při nehodách někomu cizímu. Pokud je tedy nehoda vaší vinou, pak se škody pokryjí z povinného rušení. Opakem je havarijní pojištění, kdy je pojišťovnou uhrazena škoda na vozidle viníka nehody. Obojí spolu úzce souvisí, a obojí je opravdu dobré mít u některé z pojišťoven sjednané, než s autem vyjedete na silnici. V takovém případě totiž jezdíte bez rizika finanční újmy v případě nehody. Ovšem jen za předpokladu, že před jízdou nepožijete alkohol. Pak platíte veškerou škodu sami. Respektive zaplatí ji pojišťovna, a bude ji na vás vymáhat. Alkohol za volant nepatří.        

Nabídky pojišťoven na trhu

Pojišťoven, které působí na českém pojišťovacím trhu, je opravdu hodně velké množství. Samozřejmě dávají klientům také obrovské množství různých nabídek povinného rušení, s různými cenami. Přirozeně každá z nich není výhodná, a jiné jsou naopak skutečně velmi výhodné. Pravda je, že navzájem se ceny pojištění sráží dolů. Je to běžný konkurenční boj, který samozřejmě prospívá především klientům, tím méně pak pojišťovacím společnostem. Od velmi vysokých cen v řádech tisíců se můžeme dostat až na nízké a příjemné ceny povinného ručení v oblasti kolem osmi set až tisíce korun, což není zase tolik. To všechno u různých společností, ať už těch největších, jako je Allianz, Axa, nebo ČSOB, až po ty menší, jako je třeba Slavie nebo Wüstenrot. Každá z nich samozřejmě nabízí různé kalkulace cen, ty se budou lišit pro osobní vozidla, nebo pro nákladní vozidla, jedním z faktorů bude také značka nebo staří auta, čímž se množství nabídek ještě zvyšuje, nicméně dnes existují prostředky, jak všechno správně srovnat a zohlednit, abyste si byli jistí, že jste se rozhodli správně.    

Online kalkulátory cen povinného ručení

Právě ve chvíli, kdy potřebujete srovnat ceny povinného ručení, a najít tu, která pro vás bude tou nejvýhodnější, určitě využijete některý z online kalkulátorů. Najdete jich na internetu velké množství. Například portály www.srovnator.cz, www.epojisteni.cz, nebo www.povinne-ruceni.com. Slouží nám především k tomu, abychom se ve světě pojištění snáze a lépe zorientovali, protože obyčejný člověk by jen stěží prošel tak velké množství nabídek. Navíc takto je máte všechny přehledně na jednom místě, a nemusíte tedy procházet na internetu pojišťovnu za pojišťovnou, a prohlížet pořád znovu a znovu ceníky. Opravdu tak ušetříte čas i prostor, a pokud budete mít dobrou ruku, tak velmi pravděpodobně i ušetříte. Stačí jen znát údaje o vašem autě, a vyznat se trochu na internetu, pak je všechno hračka.

Nejlevnější povinné ručení

Srovnávač na www.epojisteni.cz 

Jedním ze zmíněných online srovnávačů cen povinného ručení je i kalkulačka, dostupná na webu www.epojisteni.cz. Samotný srovnávač prochází nabídku celé řady pojišťoven, jako je třeba Axa, Allianz, Česká pojišťovna, Kooperativa nebo Uniqa. Stranou nezůstávají ani Slavia, Wüstenrot nebo ČSOB. Tento srovnávač je zároveň i prodejcem, takže online, z pohodlí domova, můžete vyplnit všechny údaje, a přes internet je vám pak zprostředkována smlouva s pojišťovnou. Mnozí z vás jistě ocení, že nemusí nikam jezdit, a všechno vyřeší v klidu a v pohodě z domova. Navíc, součástí tohoto srovnávače je především kalkulačka, která pro vás vybere nejvýhodnější nabídku přímo na míru, a vypočítá vám úsporu oproti vašemu stávajícímu povinnému ručení. Nicméně navíc můžete ještě uzavřít smlouvu a všechno domluvit.      

Jak funguje výpočet ceny        

K tomu, aby vám byla vypočítána nejlepší cena a ideální nabídka, je potřeba vyplnit především základní údaje o vašem vozidle. Především, jaký je to typ (protože jiné povinné ručení bude na osobní auto, na nákladní auto nebo třeba na dodávku) a k jakému provozu jej budete používat. Nejčastěji samozřejmě bude sloužit k běžnému provozu, nicméně povinné ručení můžete sjednat i na historické vozidlo, nebo třeba na vozidlo určené ke zvláštnímu provozu. To všechno je potřeba zohlednit. Další důležitou položkou v kalkulačce je značka vozidla, jeho model, a jeho motor. Z takových údajů se dá již sestavit orientační cena. Pro upřesnění je pak potřeba vložit další údaje. Věci, jako je rok výroby, nebo orientační cena, sice na výslednou cenu nemají až takový vliv, mohou ji však výrazně zpřesnit, a získáte tak lepší představu, kolik vás povinné ručení bude stát. Nakonec je potřeba vyplnit také osobní údaje o vlastníkovi auta. Věci, jako je jméno, příjmení, věk, či adresa samozřejmě nejsou nutné k výpočtu, ale především k následnému uzavření smlouvy. Roli hrají další údaje, tedy jestli je vlastníkem fyzická osoba, podnikatel, nebo právnická osoba, jestli je vlastník držitelem průkazu ZTP, či jak často s autem bourá. K tomu samozřejmě musíte znát počet pojistných událostí, které se staly během doby vašeho pojištění. Pak dostanete seznam nabídek, které jsou vám doporučeny, a které jsou pro vás výhodné. Můžete je mezi sebou porovnávat ať už z hlediska ceny, tak také z hlediska společnosti, která ji nabízí. Stejně tak si můžete projít informace o daném produktu. Následně se dostanete k formuláři, který obsahuje upřesňující informace, například palivo, hmotnost vozidla, počet míst k sezení, nebo výkon a objem motoru. Nakonec doplníte další údaje o sobě, a je hotovo, můžete, po zvolení vhodné nabídky, pokračovat k uzavření smlouvy. Po celou dobu je vám navíc k dispozici zákaznická linka, která vám pomůže a poradí, nebo pomůže s konzultací vašich problémů. Pak už pouze čekáte, až dostanete zelenou kartu a smlouvu o pojištění. Kromě toho můžete na epojisteni.cz srovnávat i další typy pojištění, jako je havarijní pojištění, cestovní pojištění, nebo pojištění nemovitosti.

Lze s pomocí kalkulačky ušetřit?

Určitě se většina z vás ptá, jestli lze využitím takové kalkulačky ušetřit nějaké peníze. Samozřejmě, s jistotou to říci nelze. Je možné, že to nejvýhodnější povinné ručení máte již uzavřené, nicméně s největší pravděpodobností jste na tu nejvýhodnější nabídku napoprvé nenarazili. Takže je velmi pravděpodobné, že najdete nějakou, která je pro vás ještě výhodnější, než ta stávající. Dá se tedy říci, že nejspíš ušetříte. Navíc, pokud najdete srovnávač, jako je třeba epojisteni.cz, tak ušetříte také čas a pohodlí tím, že všechno uzavřete z pohodlí domova přes počítač. Vzhledem k tomu, že vám celou dobu asistuje zákaznická linka, kterou můžete v případě problému využít, a vzhledem k tomu, že po celou dobu si můžete všechny nabídky na internetu zkontrolovat, určitě nebudete litovat, že službu online kalkulačky a srovnávače využijete.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}