Chystáte se v létě na dovolenou? Pokud ano, tak už musíte řešit celou řadu věcí a povinností. Jednou z nich je také cestovní pojištění. Pobyt v zahraničí s sebou bohužel nese i riziko úrazů. Určitě si řeknete, že se vám osobně přece nic nemůže stát. Nikdy ale nemáte jistotu a náhoda je často hodně nevyzpytatelná, proto zřízením cestovního pojištění určitě nemůžete nic zkazit, ba naopak předejít nepříjemnostem. Ještě, když vezmeme v úvahu současnou, poněkud vypjatou situaci ve světě, už je nad čím přemýšlet. Nebezpečí kolikrát bývá skryto na každém kroku, aniž by jste vůbec cokoliv tušili. Jak si tedy v nepřeberném množství nabídek vybrat tu pravou? Pravděpodobně nad touto otázkou strávíte poněkud více času, než jste si mysleli. V následujících odstavcích se vám budu snažit shrnout současnou situaci na trhu a trochu objasnit vaši mysl u rozhodování.

Nejzajímavější nabídky

Při náhodných porovnáváních prostřednictvím tohoto online srovnávače jsem zjistil, že mezi nejčastější poskytovatele pojištění se řadí Slavia pojišťovna, Axa Assistance a ERV evropská pojišťovna. Každé uzavření smlouvy má své klady a zápory. Rozepíšeme si nejprve informace o jednotlivých společnostech, společně s přehledem nabízených služeb.

Slavia – česká pojišťovna s tradicí

Logo Slavia pojišťovna

Ušetřete na cestovním pojištění

Úspora až 70 %. Srovnejte nabídky pojišťoven.

Slavia je u nás poměrně tradiční pojišťovnou s dlouhodobou historií. Po celé ČR nalezneme širokou síť poboček. Počátky fungování sahají až do roku 1868, kdy byla založena za vlády rakousko-uherských monarchů. Za cíl si klade návaznost na tradiční hodnoty nejvýznamnějších finančních institucí. Snaží také předčít konkurenci s inovativními a aktuálními produkty. Klientům nabízí velice profesionální služby, kterým porozumí naprosto běžní lidé. Zároveň staví vztah vůči zákazníkům na první místo svých priorit.

Teď už zpět k cestovnímu pojištění a představeným programů, které máme k dispozici. Výběr je pojat velice jednoduše, jelikož se skládá pouze ze dvou možností – Turista a Profesionál. Tyhle dvě kategorie samozřejmě ještě zasahují hlouběji, do individuálních balíčků. Následující tabulka přehledně znázorňuje příklady limitů pojistného plnění a pojistné částky při běžných problémech. Druhá tabulka ukazuje pojištění u konkrétních aktivit. Podle těchto informací se lze obecně orientovat i u dalších pojišťoven.

Limity pojistného plnění a pojistné částky

EUROPOJIŠTĚNÍ

TURISTA

PROFESIONÁL

Léčebné výlohy (včetně zásahů horské služby,

transportu, repatriace, asistenčních služeb)

1 000 000 Kč

5 000 000 Kč

ošetření zubů

10 000 Kč

10 000 Kč

Úrazové pojištění

(TN / SÚ)

200 000 Kč / 100 000 Kč

500 000 Kč / 250 000 Kč

Odpovědnost

500 000 Kč

1 000 000 Kč

Zavazadla

10 000 Kč

20 000 Kč

*) roční limit pojistného plnění na pojištěného / limit pojistého plnění na jednu pojistnou událost

Pojištěné aktivity

Aktivity

EUROPOJIŠTĚNÍ

TURISTA

EUROPOJIŠTĚNÍ

PROFESIONÁL

Turistické cesty nebo pobyty

 Sporty s výjimkou rizikových sportovních aktivit

ANO

ANO

Pracovní cesty nebo pobyty

NE

ANO

Rizikové sportovní aktivity:

vysokohorská turistika (nad 2000 m n. m.), potápění, canyoning, jachting, rafting, parašutismus,

parasailing, paragliding, bungee jumping, atd viz VPP.

Účast pojištěného na vědeckých expedicích nebo na expedicích

do oblastí s extremními klimatickými podmínkami.

NE

ANO

Profesionální sportovní činnost

NE

NE

**) V případě úrazu při rizikových sportech se plnění z úrazového pojištění krátí na polovinu; plnění z léčebných výloh a ostatních pojištění se poskytuje v plné výši.

Přesuneme se teď k příkladu, kolik zaplatíme za roční pojištění. Vybral jsem nejpoužívanější a nejkvalitnější balíček ve všech ohledech, jehož název je Exclusive. Cena za jednu osobu činí 144 korun při týdenním pobytu. Limit léčebné výlohy nám pojišťovna nastavila na 5 milionů korun a odpovědnost nese až do 1 milionu korun. Částka zahrnuje stejně tak různé úkony.

Axa Assistance – Světová elita

AXA logo

Další velice známou pojišťovnou je Axa Assistance. Jde dokonce o jednu z největších pojišťovacích skupin na světě. Působí ve více než 30 zemích. Pomáhá svým klientům řešit každodenní starosti života. K dispozici nabízí kvalitní asistenční službu, jenž je dostupná po celý den. Důraz klade na efektivitu řešení a individuální přístup. Přes ne příliš dlouhou historii si vydobyla u lidí patřičný respekt, umocněný značnou důvěrou.

Axa dělí své služby na tři kategorie, konkrétně Excelent, Komfort a Reference. Mezi nimi shledáme poměrně znatelné rozdíly v cenách, stejně tak v rozsahu služeb. Ještě lze samozřejmě dojednat podrobnější připojištění. Zdaleka nejlepších služeb dosáhneme, když zvolíme balíček Excelent. Ten by nás vyšel na 284 Kč/osoba při týdenním pobytu. V ceně jsou zahrnuty neomezené léčebné výlohy a odpovědnost až do 25 milionů korun, stejně tak i další spousta výhod.

Zaplatíme o něco větší částku, nicméně pokud si potrpíte na kvalitu, určitě vás o něco více utracených peněz nebude mrzet, těch pár korun nehraje v tomto případě takovou roli. Pojištění už léčebné výlohy klade do neomezeného ručení, nemusíte se tedy obávat o případné problémy s proplacením pojistného do určitého limitu.

ERV – pro náročnější klienty

ERV pojišťovna

Poslední pojišťovnou, kterou jsem vybral k podrobnějšímu rozboru je ERV. Historie této firmy sahá do začátku 20. století. Samotnému založení se dočkala roku 1933 v Mnichově. Mnoho lidí o ní příliš neví, avšak taktéž patří k rozšířené světové skupině a po světě ji má v oblibě velké množství, převážně německých obyvatel. Snaží se, oproti konkurenci, nabídnout zákazníkům nadstandardní služby. Ve svém repertoáru ukrývá pojištění ve velmi široké cenové hladině. Spokojeni budou lidé všech finančních dispozic. Pokud ale nemáte problém zaplatit trochu více, určitě oceníte následující nabídku.

nejlevnější cestovní pojištění

Nabídka čítá všemožné, na míru dělané programy. Zjednodušeně však je k dispozici pojištění s názvem “sbaleno” a celoroční pojištění. “Sbaleno” se dělí na další podprogramy. Cestovní kanceláře celkem často spolupracují s touto společností, takže nebude raritou, pokud vám někdo nabídne, automaticky při objednávání dovolené, tento druh balíčku. Cena s konkurencí poměrně koliduje. Při přidání podrobnějších parametrů už začíná úměrně stoupat. Pro příklad balíček “ExoticaLight Plus” už na týden stojí kolem 900 Kč a ručení přitom není znatelně vysoké. Společnost má ceník obecně nastaven tak, aby si klienti sjednali rovnou pojištění na celý rok, což přijde cenově nejvýhodněji. Pro krátké pobyty bych doporučil hledat spíše někde jinde.

Problém je volba

Samozřejmě ještě nalezneme množství dalších pojišťoven, od kterých můžeme čerpat stejně kvalitních služeb. Cíleně jsem však vybral ty nejzajímavější, s odlišnými službami a z rozdílných cenových relací. Každý si ale určitě přijde na své a vybere tu nejpříznivější nabídku, která odpovídá jeho individuálním potřebám. Pro krátkodobou letní dovolenou stačí uzavřít krátkou smlouvu, pouze na konkrétní určitý čas. Pokud naopak cestujete po celý rok, určitě se vyplatí domluvit dlouhodobější pojištění.

Opatrnosti není nikdy dost

Závěrem bych rád dodal, že za malé peníze získáte velkou jistotu, v podobě krytí vašeho zdraví a majetku. V cizích zemích si ale dávejte trochu větší pozor, protože nikdy nevíte, kdy přijdou starosti. Snad byl článek alespoň trochu poučný a odnesete si z něj pár nových znalostí, které v budoucnosti, třeba vzhledem k letošnímu létu využijete. Hodně štěstí všem nadšeným cestovatelům i těm, kteří zkrátka potřebují oddych od každodenního shonu v práci a vyrazí na pár dní za nádherným mořem.

Nejlevnější cestovní pojištění – srovnání

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na