Uvažujete o zřízení životního pojištění, ale nemáte jasnou představu, na co všechno toto pojištění lze vůbec zřídit? Netušíte, při jaké měsíční částce se vám životní pojištění vůbec vyplatí, anebo netušíte, u které pojišťovny by bylo nejvhodnější si toto pojištění zřídit? V tom případě vám jako takový průvodce životním pojištěním bude k dispozici následující článek, který vám poradí s tím, jak si v moři různých nabídek pojišťoven, které se předhání ve svých nabídkách pro klienty v oblasti životního pojištění vůbec vybrat to, které vám bude pasovat, co možná nejvíce.
K čemu životní pojištění slouží?
Prioritním úkolem životního pojištění je chránit rodinu či jednotlivce před nejrůznějšími situacemi, které mohou v životě každého z nás nastat. Lidé si nejčastěji zřizují životní pojištění, které jim slouží jako pojištění proti riziku smrti. Ovšem životní pojištění lze zřídit i na jiné nástrahy, se kterými se můžeme v životě setkat a to například na různé úrazy, které nám mohou způsobit trvalé následky, tudíž se může pojistka vztahovat na invaliditu či dokonce opět smrt, ale v tomto případě způsobenou úrazem. Na našem trhu se setkáte rovnou s dvěma typy životního pojištění, a sice s životním pojištěním rezervotvorným, které se dá dále rozdělit na kapitálové a investiční. Tím druhým druhem životního pojištění je pojištění rizikové.
Kdy je nejvhodnější doba na to, pořídit si životní pojištění?
Nelze jasně říci, která doba by se dala udávat jako tou nejvhodnější k zřízení životního pojištění, jelikož stát se může cokoliv a to bohužel kdykoliv. Vesměs si osud vybírá vždy takové chvíle, které bychom čekali, co možná nejméně. Vesměs lze ale konstatovat, že životní pojištění se rozhodně vyplatí uzavřít každému, jehož věková hranice je mezi 50 až 55 lety. V tomto věku na nás totiž kromě nástrah zdravotních mohou čekat i různé další komplikace, které mohou ztížit naše postavení na trhu práce anebo nás mohou přímo ohrozit na našem životě. V tomto věku je tak velmi zodpovědné podotýkám nejpozději, uzavřít životní pojištění. Pojišťovny to velmi dobře vědí a tak svým novým klientům nabízejí právě v tomto věkovém rozmezí výhodné produkty, které jejich měsíční platbu za životní pojištění mohou výrazně ovlivnit či si mohou vybírat z produktů, které budou pasovat přesně jejich konkrétnímu životnímu případu a momentální situaci. S přibývajícím věkem ovšem roste, jak již bylo řečeno riziko různých zdravotních problémů a bohužel i smrti. V závislosti na tom, roste i cena pojistného a to úměrně s věkem.
Co si před založením životního pojištění promyslet?
Před samotným založením životního pojištění je třeba si promyslet, jakou částku jste schopni a také ochotni každý měsíc ze svého rodinného rozpočtu uštědřit právě životnímu pojištění. Neúměrná volba životního pojištění pro vás může znamenat značný zásah do rodinného rozpočtu, který díky tomu může být v ohrožení. Dále je vhodné si promyslet také to, co od svého životního pojištění skutečně očekáváte. Respektive k čemu všemu by mělo sloužit. Je vhodné si uvědomit, zda chcete vyloženě svým pojištěním krýt rizika či ho chcete spojit se spořením, které pro vás bude rovněž značně výhodné. Jednotlivé pojišťovny totiž svým klientům nenabízí pouze jeden druh životního pojištění, nýbrž celou škálu různých kombinací dané pojistky, která posléze zajišťuje komplexní ochranu všem členům rodiny.
Riziková vs. kombinovaná životní pojištění
Dalším aspektem, který musí při zřizování životního pojištění zohlednit, je také skutečnost, zda si přejete založit rizikové či kombinované životní pojištění. Tato dvě pojištění mají jeden zásadní rozdíl a tím je, že v případě, kdy si pořídíte rizikové životní pojištění, budete pojištěni pro případ smrti a k tomuto produktu nebudete mít žádnou spořící složku. Vše, co na pojistném zaplatíte tak půjde na pojištění rizik. Toto rizikové pojištění je vhodné zejména pro ty, kteří chtějí zajistit svou rodinu v případě, kdy dojde k smrti například živitele celé rodiny. Rodina se v takové situace může ocitnout až na samém prahu chudoby a ne vždy může takovouto náhlou změnu ustát. Toto pojištění je významné nejen pro ty, kteří například podnikají a na jejichž živnosti je rodina závislá, nýbrž i pro ty, kteří chtějí, aby bylo o členy domácnosti postaráno i tehdy, nastane-li v životě tato velmi nemilá příhoda. Tato pojistka ovšem nemusí pokrývat pouze smrt poplatníka, nýbrž i jiná rizika a to například trvalou invaliditu a či úraz s následkem smrti.
Kombinované životní pojištění se v podstatě dělí na takzvané investiční a kapitálové životní pojištění. Kapitálové životní pojištění můžeme označit také jako takzvané důchodové pojištění či například také jako pojištění, které půjde ve prospěch vašeho dítěte. Toto pojištění tvoří pojištění, které je pro případ dožití i smrti. Pojistná částka se může v obou případech lišit, není totiž nikde psáno, že by měla být stejná. Pokud dojde ke smrti klienta, bude se vyplácet pojistná částka, která byla sjednána na smrt. V případě, kdy se ovšem klient dožije konce své smlouvy, bude mu po jejím skončení vyplacena veškerá pojistná částka a to včetně výnosů. Výhled do roku 2020 je navíc v oblastech životního pojištění, díky zvyšujícímu se věku respondentů velmi optimistický a je třeba očekávat zvýšený zájem nejen o klasické životní pojistky, nýbrž i o různé balíčky, které jednotlivé pojišťovny nabízejí.
Pojištění Pro život od České pojišťovny
Jedním z komplexních životních pojištění je takzvané pojištění Pro život, které nabízí Česká pojišťovna. Toto pojištění v jedné smlouvě dokáže pojistit celou rodinu. V těch nejtěžších životních chvílích se tak na toto pojištění můžete dokonale spolehnout. Pojištění totiž dokáže pokrýt nejen náklady na léčbu, které jste podrobeni v závislosti na závažnosti úrazu, který jste prodělali nýbrž i ušlý příjem rodiny, která se musí s touto nelehkou situací naučit žít. Kromě jiného tímto pojištěním můžete dokonale zhodnocovat své peníze a to zejména díky pravidelnému investování. Na konci pojištění na vás navíc čeká příjemný věrnostní bonus. Sjednat si můžete jak rizikové životní pojištění tak i investiční. Tento balíček navíc obsahuje i takzvaný program s názvem Program proti rakovině, který vám v případě, jakékoliv operace související s touto nelehkou nemocí, vyplatí valnou většinu nákladů. Velmi výhodné je rovněž i služba zajištující asistenci vyřízení pozůstalosti.
Pojišťovny nabízející životní pojištění
Česká pojišťovna | Cena pojištění se odvíjí od balíčku, pro který se rozhodnete. |
ČSOB pojišťovna | Cena pojištění záleží na konkrétním produktu. V případě smlouvy trvající pět let získáte 10% z rizikového pojištění. |
Pojišťovna AXA | Cena pojištění se odvíjí od balíčku, pro který se rozhodnete. |
Generali pojišťovna | Cena pojištění se odvíjí od balíčku, pro který se rozhodnete. |
Tento stručný seznam udává, jaké pojišťovna životní pojištění ve svých různých formách nabízejí. Konkrétní ceny je třeba vždy přikládat aktuálnímu balíčku a také věku žadatele. Ve většině případ každá pojišťovna nabízí hned několik druhů těchto balíčku a to například již jednou zmíněná Česká pojišťovna, která mimo své pojištění Pro život nabízí ještě celou další škálu životních pojistek. Pokud byste ovšem měli zájem o cenové srovnání jednotlivých nabídek pojišťoven, je dobré využít tento srovnávač, který vám porovná na základě vašich požadavků veškerá životní pojištění, se kterými se můžete na trhu setkat.