.st0{fill:#FFFFFF;}

Cestovní pojištění pro těhotné 

 26 dubna, 2016

Jana Vochková

1/5

Ke standardní výbavě každého, kdo se vydá za hranice, by mělo patřit cestovní pojištění. A to i když se nechystáte do exotických lokalit, ale zůstanete v Evropě. Proč? Sice už jste pojištěni a dokladuje to váš Evropský průkaz zdravotního pojištění, což je vlastně klasická průkazka zdravotní pojišťovny. Jen má od roku 2004 jednotnou modrou podobu napříč zeměmi Evropské unie, kde taky platí. Nicméně i tak se může stát, že v důsledku nemoci nebo úrazu budete potřebovat ošetření a bude vás čekat nutnost se na něm finančně podílet takzvanou spoluúčastí.

To se vám s cestovním pojištěním stát nemůže. Poskytuje plné krytí a navíc v základu asistenční služby v českém jazyce. A mimo to si jeho rozsah můžete poměrně variabilně nastavit. Jinými slovy, existuje poměrně široká škála možností, proti čemu se lze pojistit. Za tato připojištění si potom zaplatíte ještě navíc.

Jaká je situace pro nastávající maminky

Jste těhotná, a protože těhotenství rozhodně není nemoc, nehodláte se začít vzdávat většiny aktivit, na které jste byla zvyklá. I s vaším potomkem se proto rozhodnete absolvovat cestu do zahraničí. V tom případě si nic připlácet nebudete, u nás chybí speciální služba v podobě zvláštního připojištění přímo pro těhotné, týká se vás tedy klasické cestovní pojištění. Avšak s jistými limity. Pojišťovna vás v jiném stavu nebude chtít pojistit zcela ochotně, jelikož představujete rizikového klienta. Buď vás nepojistí vůbec a pokud ano, zpravidla pouze do šestadvacátého týdne těhotenství, některé jen do čtyřiadvacátého. Třeba AIG si ve svých smluvních podmínkách zkracuje tuto lhůtu v případě vícečetného těhotenství dokonce na týdnů dvaadvacet. Potom už si budete muset uhradit veškeré výlohy, které vyplynou z ošetření vaší osoby díky těhotenství, sama.

cestovní pojištění pro těhotné

To znamená, pokud třeba porodíte nebo porodíte předčasně (zvláště v těchto případech se částky vynaložené na péči o nedonošené děti šplhají opravdu vysoko). V případě, že si způsobíte úraz nebo onemocníte a s těhotenstvím to nebude souviset (třeba si zlomíte ruku), pojišťovna vám samozřejmě náklady standardně proplatí, v takové situaci se na vás cestovní pojištění vztahuje.

Kdy těhotnou ženu pojistit nelze

Rozhodně vás pojišťovna chtít pojistit nebude, pokud jste na rizikovém těhotenství, bránit se bude i tehdy, pokud byste byla v pracovní neschopnosti. Mnohde budete také na to, že můžete vycestovat do zahraničí a nebrání tomu žádná rizika, potřebovat potvrzení od svého ošetřujícího lékaře. Výluky se také většinou vztahují na léčbu neplodnosti jako i na náklady související s umělým oplodněním, případně úkony týkající se přerušení těhotenství. A rovněž vám nebudou proplaceny ani výdaje na zjištění těhotenství nebo na antikoncepci.

Na co si dát při výběru pojištění pozor

Samozřejmě myslete na dostatečný rozsah krytí. Příliš nízká cena pojištění bude zpravidla znamenat, že vám pak nemusí pokrýt vše potřebné. Dbejte i na to, že standardy ošetření, jimž si musejí ženy v těhotenství projít, se různí. Někde je vyšetření znatelně méně, tak na to pamatujte, abyste následně se sjednáním cenově výhodného pojištění nebyla nemile překvapena, že se vám nedostalo náležité péče. Kromě výše krytí si ještě dejte pozor i na lhůty jednotlivých institucí ohledně potíží, které se vyskytly těsně předtím, než odcestujete, každá pojišťovna má nastavena pravidla odlišně a mohlo by se stát, že vám z tohoto důvodu neproplatí nic.

Do kdy mě jednotlivé pojišťovny pojistí?

V následujících řádcích si nastíníme stručný přehled, přičemž pokud by vás zajímaly podrobnější specifikace smluvních podmínek a porovnání cen jednotlivých pojištění, můžete využít na internetu řadu kalkulátorů a srovnávačů.

  • Adria Way – 24. týden
  • AIG Europe Limited. – 26. týden
  • Allianz, a.s. – 26. týden
  • AXA, a.s. – 26. týden
  • Citibank Europe plc – 26. týden
  • ČSOB, a.s.– 24. týden
  • DIRECT Pojišťovna, a.s. – 6. měsíc
  • ERGO Pojišťovna, a.s. – vás nepojistí, ale uhradí nezbytné výlohy tehdy, pokud dojde ke komplikacím, jež by vás nebo vašeho potomka ohrožovaly na životě
  • ERV Pojišťovna, a.s. – hradí výlohy do 2 měsíců před předpokládaným datem porodu a rovněž léčení či operaci předčasně narozeného dítěte do 2 měsíců před předpokládaným datem narození, což znamená, že vás, jak se sama tato instituce prezentuje, jako jediná pojistí až do sedmého měsíce těhotenství
  • Generali pojišťovna, a.s. – 24. týden těhotenství
  • Kooperativa pojišťovna, a.s – pojistí vás do 10 týdnů před předpokládaným termínem porodu a také uhradí (citujeme): náklady na lékařské ošetření při neočekávaných akutních komplikacích, kdy je bezprostředně ohrožený život matky, plodu či předčasně narozeného dítěte
  • Mapfre Asistencia S.A. – vás rovněž nepojistí
  • Mondial Assistance, a.s. – i zde je těhotenství výlukou z pojištění
  • Slavia pojišťovna, a.s. – 24. týden těhotenství
  • Union pojišťovna, a.s. – 26. týden těhotenství, přičemž pojišťovna hradí náklady na interrupci indikovanou lékařem a to (citujeme):
    1. ze zdravotních důvodů do ukončení 12. týdne těhotenství
    2. z genetických důvodů do ukončení 24. týdne těhotenství
    3. z důvodu ohrožujícího život matky bez ohledu na trvání těhotenství
  • UNIQA pojišťovna, a.s. – 26. týden těhotenství
  • Pojišťovna VZP, a.s. – zahrnuje pod pojistnou událost hospitalizaci vzniklou mimo jiné i z důvodu těhotenství, avšak už ne vyšetření v tomto období
  • Wüstenrot pojišťovna, a.s. – 26. týden těhotenství

Jsou ještě jiné možnosti?

Raritou je v tomto směru společnost Zirhamia, původně vzniklá jako projekt dvojice kamarádů, která se specializuje na dobrodružné expedice namísto organizace běžných zájezdů. Ta díky svojí spolupráci s pojišťovnou BUPA přinesla do České republiky produkt nazvaný BUPA Global Travel. Za tím stojí dvě pojišťovny – dánská a britská. Zajímavé pro náš článek na něm kromě jiných výhod je to, že garantuje těhotným ženám pojištění až do 36. týdne. Nevýhodou ovšem je, že tady se samozřejmě nedočkáte podpory češtiny v oblasti asistenčních služeb. Vše musíte zvládnout v angličtině.

Jak si pojištění sjednat a co je k tomu potřeba?

Úplně stejně jako v jakémkoli jiném případě. To znamená, že tak můžete učinit i přes internet, coby těhotná, pokud to pojišťovna výslovně nevyžaduje, nemusíte předkládat žádná další lékařská potvrzení. Nezbytné dokumenty, to znamená pojistnou smlouvu a asistenční kartičku, kterou použijete právě tehdy, když se něco stane, což musíte samozřejmě potom i co nejrychleji nahlásit, obratem obdržíte e-mailem. Platíte klasicky převodem nebo kartou. Což vám pomůže v tom, že si lze pojištění sjednat i na poslední chvíli a jeho platnost je prakticky okamžitá. S sebou přibalit na cesty si k potřebným dokumentům každopádně nezapomeňte ještě těhotenský průkaz.

Nejen v prvním trimestru, kdy existují rizika, ale také ve vysokém stupni těhotenství je samozřejmě nezbytné se se svým ošetřujícím lékařem nejprve poradit o vhodnosti jakékoli cesty. Názor lékaře ohledně toho, zda váš zdravotní stav umožňuje podobný počin absolvovat, bude ostatně zajímat i letecké společnosti k tomu, aby vás mohly přepravit. (Zpravidla většina z nich bude takové potvrzení požadovat od 34. týdne.)

Závěrem ještě malé upozornění na něco, co se sice přímo netýká cestovního pojištění, ale souvisí s ním. Pro pojišťovnu jste v jiném stavu klient, o něhož je péče finančně náročná. Jinými slovy se příliš „nevyplatíte”. Dotknou se vás proto omezení nejen v případě cestovního pojištění. Týkají se navíc i připojištění storna zájezdu. Jednoznačně doporučuji si nejprve srovnat nabídky pojišťoven – například pomocí této online kalkulačky – a až pak se u některé z nich pojistit.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}