.st0{fill:#FFFFFF;}

Tohle znáte? Jak přivolat odtahovou službu a kolik to bude stát 

 20 října, 2023

Jana Vochková

5/5

Jak se říká, život je zkrátka nevyzpytatelný, o tom jsem se několikrát přesvědčila i já sama. Zvlášť pokud váš dvoustopý miláček už nějaký ten rok pamatuje a stejně jako vy má ráno problém vůbec nastartovat. A pak se v jednu chvíli rozhodne, že už toho má zkrátka dost a vy zůstanete stát na dálnici nebo v páteční dopravní špičce, která je plná aut s podrážděnými řidiči, kteří rozhodně nemají trpělivost na výlevy vašeho automobilu. Pro takové případy byste měli mít po ruce mobilní telefon s číslem na spolehlivou odtahovou službu a rozhodně nebýt tak naivní jako já a domnívat se, že vaše auto vám bude ještě dlouho a dobře sloužit i bez pravidelného servisu.

Není to ovšem jediná situace, kdy se vám hodí odtahová služba. Nikdo nebourá schválně, ale nehody se zkrátka stávají. Ať už jste viníkem vy nebo se jedná o cizí zavinění. Pokud je auto nepojízdné, případně je riskantní s ním odjet, je na místě i v takovém případě zavolat odtahovou službu.

Odtahová služba má své opodstatnění i v situaci, kdy vám vjezd zatarasí jiný automobil. Nebo zjistíte, že vámi vyhrazené parkovací místo na parkovišti je obsazené a vy nemáte kde zaparkovat. A v neposledním případě, když chcete už starý nepojízdný vůz zlikvidovat. Zkrátka odtahová služba se hodí v nespočtu případů.

Hned ale v úvodu bohužel musíme zmínit ještě jednu situaci a to, když je nám auto vlastní vinou odtaženo. Řadě z nás se takový incident jistě stal, většinou nevědomky. Stačí ve spěchu špatně zaparkovat a katastrofa je na světě. Naneštěstí jsem se s podobnou epizodou setkala i já, není však nic, co by se nedalo vyřešit. O tom více ale až níže. Tento článek je určen pro řidiče všech věkových kategorií a zkušeností. Nikdy totiž nevíte, kdy zrovna vy budete potřebovat asistenci odtahové služby…

Odtahová služba - odtažení vozu

Co dělat při odtažení auta?

Říkáte si, že patříte mezi zkušené řidiče, kteří dodržují dopravní předpisy a za volantem jsou jako doma. Alespoň podobné smýšlení jsem o sobě donedávna ještě měla já. Navíc patřím mezi enormně pečlivé a zároveň chronicky nedůvěřivé jedince, kteří před odchodem z parkoviště třikrát zkontrolují, zda jsou všechny dveře opravdu zamčené a světla zhasnutá. Jaké bylo tedy moje rozčarování, když auto nestálo na místě, kde jsem ho asi před půl hodinou zanechala…

 V první chvíli mě napadlo, že zase jen můj mozek přehnaně reaguje na vzniklou situaci a auto jsem určitě zaparkovala v jiné podobně vypadající ulici. Jenže po půl hodině usilovného hledání jsem si musela přiznat, že jsem skutečně zaparkovala na zákazu stání a auto mi bylo zkrátka vlivem mojí vlastní hlouposti a nepozornosti odtaženo. Jenže co teď?

 Z vlastní zkušenosti vím, že nejlepší je hned zavolat na Policii ČR, tedy na telefonní číslo 158, případně navštívit její nejbližší služebnu. Ovšem první způsob je za mě daleko rychlejší. Právě tady vám dokážou sdělit, zda bylo vaše auto odtaženo, a pokud tou tak skutečně bylo, za jakých podmínek je možné auto vyzvednout. Domnívám se, že Praha nebo Brno mají dokonce své vlastní webové stránky, kde si můžete tuto informaci během chvilky velmi snadno ověřit. Stačí vám do systému zadat pouze registrační značku vozidla.

 V případě, že vám byl automobil skutečně odtáhnut na základě pokynů Policie ČR, vše už pak probíhá poměrně rychle. K vyzvednutí odtaženého vozidla je zapotřebí občanský průkaz nebo cestovní pas a dále doklady potřebné k provozu vozidla. Tím ale celý incident bohužel nekončí. Po předložení výše zmíněných dokladů, dojde k projednání přestupku a vy zaplatíte náklady za odtah. Teprve potom vám bude auto vydáno. Za mě rozhodně situace, ve které se znovu skutečně ocitnout nepotřebuji. No co, nikdo ale nejsme neomylní a stát se to může čas od času každému.

 Těmto situacím bychom se však měli snažit předcházet. Znáte to, říkáte si, že si na chvilku z auta odběhnete. Co by se za tak krátkou chvíli mohlo stát. Jenže v tomhle případě není zákon schválnosti zrovna na vaší straně. Riskovat se zkrátka nevyplácí. On totiž ten risk bude vaši peněženku skutečně bolet. Pokuta za špatné parkování, a ještě platba za odtah automobilu, k tomu spousta papírování. Rozhodně stojí za zváženou, jestli přeci jenom příště nestrávit o pět minut déle hledáním vhodnějšího parkovacího místa.

 Kam volat při poruše auta?

Víte, že se v takové situaci můžete ocitnout, ale tak nějak si jí prostě nepřipouštíte. Ano, porucha automobilu je poměrně běžnou záležitostí. Zatímco muž si s tímto problémem dokáže leckdy poradit, já jako žena jsem ale mnohdy ráda, že dokážu nalít nemrznoucí kapalinu do ostřikovačů a zkontrolovat množství oleje. Tím výčet mých schopností, co se týče technického stavu automobilu končí.

 Jelikož patřím mezi obstojného uživatele automobilu, i já jsem se už musela potýkat se situací, kdy mi jaksi můj dvoustopý kamarád vypověděl službu. V této situaci se mi osvědčila linka na pomoc řidičům 1224, která vás dokáže přepojit na asistenční společnost vaší pojišťovny. Cena za volání je dle vašeho tarifu, samotná služba pak zcela zdarma.

 Pro dispečera odtahové služby si připravte několik informací, na které se vás jistě během telefonátu zeptá. Nejdůležitější je asi logicky lokace vozidla, tu snadno zjistíte za pomocí mobilního telefonu a GPS. Pokud dispečerovi předáte přesné GPS souřadnice s vaší polohou, bude celý proces daleko jednodušší a příjezd odtahové služby i rychlejší.

 Jaké základní informace bude potřebovat asistenční služba:

  • místo nakládky vozidla
  • kontakt na osobu na místě
  • co se stalo
  • značka, typ, barva a v konečném výčtu i SPZ vozidla
  • kolik osob bude přepraveno odtahovou služnou
  • adresa, kam se vozidlo poveze

Jak se platí odtahová služba?

V základu povinného ručení automobilu je asistence jen v omezené míře, za nadstandartní situace je zapotřebí své pojištění rozšířit. S tím je samozřejmě spojena i vyšší cena. Zavoláním na asistenční službu se dozvíte, na jaké úkony budete mít nárok zdarma a za jaké je už zapotřebí zaplatit. Možná nevíte, že asistenční služby se platí ihned na místě. U většiny odtahových služeb je ale možné platit v hotovosti, kartou, i převodem. Což je výhodou v případě, kdy u sebe zrovna nemáte hotovost.

 Každá z českých pojišťoven má ke svému povinnému ručení, či havarijnímu pojištění pro své klienty určité služby zdarma. Jejich míra se pak odvíjí od konkrétní pojišťovny, případně druhu pojištění na konkrétní vozidlo. Za mě se rozhodně vyplatí na havarijním pojištění nešetřit, nikdy nevíte, v jaké situaci se můžete ocitnout.

 A jaké jsou náklady spojené s odtahem vozidla? Pokud se jedná o nucený odtah vozidla, například na území našeho hlavního města zaplatíte za úplný odtah necelých 2000 korun. Obecně je ale zapotřebí při odtahu automobilu počítat se samotnou cenou za odtažení, naložení/složení automobilu a čekací dobou, za kterou si odtahové služby také účtují poplatek.

Kdy mi mohou odtáhnout auto?

·      porucha

Je nespočet situací, kdy vezmete za vděk odtahovou službou. Možná právě jako já, v případě, kdy vám automobil vypoví službu zrovna v situaci, kdy to nejméně čekáte. Automobil zkrátka není hračka, která funguje stále jak má bez pravidelné údržby. Jedná se o složitý mechanismus, kterému zkrátka čas od času dojít dech. Nespoléhejte se ani na pravidelný servis, i přes veškerou lásku a péči se občas může objevit závada. V takovou chvíli zkrátka oceníte non-stop odtahovou službu, která vám automobil odveze do nejbližšího servisu.

·      nehoda

Noční můra všech řidičů. Nikdo nebourá schválně, ovšem čas od času se podobný incident může stát i vám. Pokud je auto zcela nepojízdné, případně je jízda v něm riskantní, je zapotřebí zvednout telefon a zavolat odvoz. A to samozřejmě nejenom pro vás, ale i pro vaše auto. Havarované auto totiž znamená hlavně překážku na silnici a je proto v samotném zájmu řidiče, aby bylo co nejdříve z veřejné komunikace odstraněno. Je už pak na domluvě a stavu vozidla, zda bude odtaženo do servisu nebo přímo na vrakoviště.

Jak ale postupovat v případě, kdy se dopravní nehodě skutečně nevyhneme? V první řadě se snažte uklidnit a zkontrolovat, zda se vám ani vašim spolucestujícím nic nestalo. Následně vypněte motor a zapněte výstražná světla. Která upozorní projíždějící řidiče a zabrání další srážce. Reflexní vesty by měli obléknout všichni, kteří se pohybují na veřejné komunikaci. 50 metrů od místa srážky umístěte výstražný trojúhelník. Pokud se nehoda stala na dálnici, adekvátní vzdálenost výstražného trojúhelníku je 100 metrů. V naléhavých případech poskytněte první pomoc. I když došlo jen k menším poranění, vždy raději přivolejte policii i záchranou službu. 

A je vlastně zapotřebí k dopravní nehodě volat policii? Ano a hned v několika případech. Pokud například některý z účastníků dopravní nehody utrpěl zranění, škoda na autě přesahuje částku 100 tisíc korun nebo došlo k poškození majetku třetí strany. Zavolat policii se vyplatí i v případě, kdy se s protistranou nemůžete domluvit.  

·      zablokované místo

O ohleduplnosti některých řidičů je zkrátka škoda hovořit. Ať už se ocitnete v případě, kdy máte zatarasený vjezd do garáže nebo na všem placeném parkovacím stání stojí jiný řidič, i v tomto případě se vyplatí využít služby odtahové služby. Jedná se o nepříjemnou situaci, která má ovšem poměrně jednoduché řešení. Asistenční služba dorazí do půl hodiny a nezvaného návštěvníka vás zbaví během chvíle. 

·      likvidace

Auto na zahradě, které snad pamatuje ještě dobu před rozpadem Československa? Na zahradě pomalu obrůstá mechem, plech rezivý, nárazníky uhnívají a vy jen přemýšlíte, jak se ho co nejsnadněji zbavit? I v tomto případě rozhodně oceníte odtahovou službu. Ta si snadno poradí nejenom s osobními automobily, ale i motocykly, případně nákladními vozy.

 Odtahová služba není tak nedostupná, jak se řada lidí mylně domnívá. Ne vždy je přínosem, snažit se vše zvládnout sami. I já pochopila, že tato služba, čas od času přijde vhod. Zvláště v situaci, kdy jste s rozumem v koncích a nevíte, jak problém s nepojízným automobilem co možná nejrychleji vyřešit. Někdy se zkrátka vyplatí požádat o odbornou pomoc od profesionálů.

Předcházení potřeby odtahové služby

Vždy se ale snažte potřebě odtahové služby předcházet. V autorizovaných servisech si nechte čas od času automobil zkontrolovat. Věřte, že vaše auto vám jedině poděkuje. Mnoho lidí může namítat, že pravidelné servisní kontroly nejsou vůbec levná záležitost, ale opak je spíše pravdou. Zanedbaná péče o automobil může vyjít ve výsledku na daleko více peněz.

Při parkování se vyhýbejte vyhrazeným místům, kde je parkování zakázáno. V lepším případě zaplatíte pouze pokutu, v tom horším vás čeká botička na kole nebo ještě hůř již zmíněný odtah automobilu.

A nakonec mám pro vás ještě jednu radu na závěr, jak poměrně snadno zjistit, zda na pojištění za automobil zbytečně nepřeplácíte. Na epojisteni.cz snadno zjistíte, které pojišťovny nabízí v ceně pojistky i odtahové služby a které naopak nikoliv. Už se vám tak nikdy nestane, že za pojištění za auto budete zbytečně přeplácet.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}