Každá druhá rodina má dnes doma alespoň jedno auto, někdy i více, firmy používají poměrně běžně služební auta, a také dopravní průmysl by se dnes bez aut neobešel. To můžeme vidět kolem sebe každý den, když vyjdeme na ulici, a jen tak letmo se podíváme, kolik vozidel na silnici spočítáte. Není divu, že stejně tak jsou na denním pořádku dopravní nehody. Z toho důvodu je ze zákona povinností majitele motorového vozidla, které je provozováno na pozemní komunikaci (všech aut, stejně jako třeba i motocyklu) mít vyřízené povinné ručení, aby byla nějak ošetřena případná námi způsobená škoda na majetku či zdraví dalších osob. Vymáhat peníze z viníka by bylo složité a zdlouhavé, proto se pak taková škoda platí z povinného ručení viníka nehody. Dojde tak skrze pojišťovnu viníka k uhrazení opravy majetku poškozeného, zdravotního ošetření, ušlého zisku nebo právního zastoupení poškozeného v případě soudního sporu. Na škodu na straně viníka se pak vztahuje jeho havarijní pojištění.
Na našem trhu však působí obrovské množství pojišťoven a společností, které dávají obrovské množství nejrůznějších nabídek povinného ručení, samozřejmě s různou cenou a různě výhodných. Pro to, aby se v nich člověk zvládl lépe vyznat, měl je přehledně na jednom místě a nemusel procházet stránky každé pojišťovny zvlášť (nehledě na to, že ne všechny musí nutně znát), není od věci využít tento výborný srovnávač, který všechno tohle usnadní. Projde nabídky pojišťoven za vás. A to nejen těch největších, jako je Allianz, Axa, Česká pojišťovna nebo ČSOB, ale také třeba Slavie nebo Wüstenrot.
Vzhledem k množství nabídek na trhu se v rámci konkurenčního boje ceny navzájem sráží, takže momentálně se dá dostat až na velmi nízké povinné ručení, třeba jen nějakých osm set, což není moc. Srovnávač je zároveň i prodejcem, a umožňuje vám zprostředkování smlouvy s pojišťovnou. Většinou je to možné udělat i online z pohodlí domova, což jistě mnoho z nás ocení. Stačí si projít nabídky, vybrat tu, která je pro vás nejlepší, nejvýhodnější a na míru, domluvit se na smlouvě, uzavřít ji, a je to. Součástí srovnávače je klasicky kalkulačka pro výpočet úspory.
Pro výpočet je potřeba vyplnit především o jaký typ vozidla se jedná a k jakému provozu je určeno. Je rozdíl, jestli se jedná o osobní auto, nákladní auto nebo třeba traktor. Stejně tak jiné podmínky pro pojištění má auto určené pro běžný provoz, auto autoškoly nebo historické auto pro příležitostný provoz. Dále je třeba vyplnit značku vozidla, model a motor. Tím získáte základní údaje, ze kterých se dá vypočítat cena. Pokud ji chcete ještě zpřesnit, můžete zadat státní poznávací značku vozidla, rok výroby a orientační cenu vašeho vozu. Všechny tyto údaje pomohou ještě upřesnit výslednou cenu. Nejsou nezbytně nutné, nezmění ji o tolik, ale rozhodně vám dají přesnější představu, jaké povinné ručení je pro vás a jaká bude jeho cena u jednotlivých pojišťoven. Kromě údajů o vozidle je potřeba vyplnit také osobní údaje vlastníka, které hrají také svou roli. Především je důležité, jestli je vlastník fyzická osoba, podnikatel, nebo právnická osoba. Pak je nutné vyplnit osobní údaje, jako je jméno, příjmení, věk, nebo adresa. Důležité je zaškrtnout jestli je vlastník vozidla majitelem průkazu ZTP, jestli je shodný s pojistníkem, a jestli je shodný s provozovatelem. K povinnému ručení můžete ještě připojit bonus za jízdu bez nehod. K tomu je potřeba znát počet pojistných událostí za dobu vašeho pojištění. Jakmile tento formulář vyplníte, pak se vám zobrazí seznam doporučených nabídek. Ty mezi sebou můžete porovnávat nejen z hlediska ceny, ale také pokud jde o informace o společnosti, o výhodách tohoto produktu a možnostech připojištění. Pak se dostanete k dalšímu formuláři, kde musíte vyplnit doplňkové údaje, mimo jiné objem a výkon motoru, rok výroby, palivo, počet míst k sezení nebo celková hmotnost. Dále musíte vyplnit informace o pojištění. Tedy platnost, počet splátek, zda chcete pojistit všechna skla, připojistit se proti úrazu nebo připojistit zavazadla. Nakonec doplníte další údaje o sobě, a tím máte hotovo. Odesláním formuláře se dostanete k uzavření pojištění. Po celou dobu můžete samozřejmě volat na zákaznickou linku, a nechat si pomoci, poradit, nebo případně doporučit a zkonzultovat vaše problémy. Pak již pouze čekáte, až vám bude doručena zelená karta i smlouva.
Pokud to zkusíme na příkladu, představme si, že jsme majitelem osobního automobilu, který budeme využívat k běžnému provozu. Našim vozidlem je třeba Hyundai i30, vyrobené roku 2010. Budeme běžnou fyzickou osobou kolem třiceti let, bez zdravotního postižení, sami budeme své auto provozovat, a za posledního půl roku, po který jsme auto měli pojištěné, jsme neměli žádnou nehodu ani žádný problém. Pak zjistíme, že nejlepším pojištěním pro nás je nabídka pojišťovny AXA z nabídky Standard. Pak by následovala Slavia, Kooperativa nebo ČSOB. S jinými údaji však bude výsledek opět jiný.
V souvislosti s povinným ručením nelze nezmínit havarijní pojištění vozidel. Ty chrání vaše vozidlo před škodami vzniklými živelnými pohromami, vandalismem nebo odcizením. Zároveň však doplňuje povinné ručení, a v případě, že nehodu zaviníte vy, vám umožní úhradu škody na vašem vozidle. I zde je dobré si pojištění nechat srovnat. Opět se dostanete k formuláři, kde vyplníte typ a užití vozidla, značku a rok výroby. Zároveň však musíte doplnit jeho cenu a přidat jak je zabezpečeno. Stejně tak musíte vybrat doplňující údaje pro přesnější určení ceny, například jestli má auto kožené čalounění nebo parkovacího asistenta. Další osobní údaje i otázka na jízdu bez nehod je pak stejná. Následuje opět možnost porovnání, a nakonec uzavření pojištění.
Srovnávač také umožňuje bezplatný právní servis, díky kterému můžete získat od pojišťovny co nejvíce peněz. Když navíc srovnávač funguje zdarma, pak asi není důvod jeho služby nevyužít a neusnadnit si práci s pojištěním. Pokud srovnávači ani teď nevěříte, můžete se podívat na recenze spokojených zákazníků, a sami si najít výhody a nevýhody, porovnat názory ostatních lidí a říct si, jestli se vám stránka zamlouvá, nebo ne. Srovnávač vám však kromě povinného ručení a havarijního pojištění umožňuje srovnat i další věci, jako je třeba pojištění domu, nebo cestovní pojištění. Samozřejmě na podobném principu jako jsou ta výše popsaná, opět s možností uzavřít online. Příjemnou službou je také možnost přečíst si na webu články, které se vyslovují k tématu, a přinášejí vám informace o aktualitách a dění v oblasti pojišťovnictví.
Pokud se tedy rozhodnete využít služeb srovnávače, určitě nebudete litovat. Z pohodlí, v klidu a bez starostí si na jedno místě můžete nechat vyhledat ze značného množství nabídek ty pro vás nejvhodnější, pak si z nich sami vybrat (pokud jim nevěříte, můžete si je na stránkách pojišťoven sami zkontrolovat), a ještě přes internet pojištění uzavřít. Ušetří vám to značné úsilí a hodně práce a starostí. Samozřejmě, je pravda, že papírová smlouva je pro mnoho z nás jistější, a asi z ní má hodně lidí lepší pocit, na druhou stranu spolehlivý srovnávač se dá snadno poznat z reakcí zákazníků.
Srovnávače mohou ušetřit spoustu peněz. Ale nevyplatí se dívat se po tom nejlevnějším pojištění ale spíše po nejlepších službách za rozumnou cenu.
Já mám dobrou zkušenost se srovnávači. Vyplatí se to víc než obíhat pobočky a domlouvat se s těma otráenejma ženskejma za přepážkou.
ted jsem to tam dával srovnat a zatím pro rok 2017 a 2018 mi to háže rozdíl asi dva tisíce pro současné pojišťovně… by šlo .)
Nemá smysl zůstávat u jedné pojišťovny, jen kvůli tomu že se to kdysi zapsalo, když je to jinde levnější, zrovna to povinko je podle mne všude úplně ta samá služba lišící se jenom cenou