.st0{fill:#FFFFFF;}

Recenze: Ušetřeno.cz – opravdu férové nabídky? 

 3 června, 2022

Jana Vochková

Portál Ušetřeno.cz slibuje už svým názvem úsporu. Je tomu ale skutečně tak? A co všechno si můžeme jeho prostřednictvím vlastně porovnat?

O webu Ušetřeno

Pod portálem jsou podepsány společnosti Ušetřeno.cz s.r.o. a Ušetřeno s.r.o. Ty jsou součástí skupiny ČSOB, jak se oficiálně uvádí na webu. 

Jedná se o projekt s už více než 10 let trvající tradicí. Úspěšný záměr paradoxně „vyrostl“ z krizových let. Počátky tohoto serveru se datují do roku 2010, kdy byla založena společnost Adfinance. Záhy se společnost začala rozvíjet, už o rok později se podařilo získat první investory v podobě skupiny Chenen.

Samotná myšlenka úspor se poprvé objevila v roce 2012, kdy zájemci měli možnost začít online srovnávat povinné ručení. V roce 2014 přibyly mobilní tarify. Od prosince 2017 pak v sektoru financí navazují spolupráci už se 22 partnery. Od roku 2018 se celá značka stala členem skupiny ČSOB.

Co lze srovnávat

Srovnávání můžete provádět pro celou řadu produktů, sám provozovatel deklaruje, že srovnávat lze prakticky vše od hypoték přes dodavatele energií až po mobilní tarify. Jednotlivé položky jsou přehledně rozděleny do kategorií, a to na:

  • plyn a elektřina
  • volání, internet a tv
  • finance
  • pojištění

Hlavní doménou srovnávače jsou hlavně finanční služby. Sem patří půjčky, hypotéky, účty a karty a spoření.

Ušetřeno.cz - recenze

Jak pracovat se srovnávačem

Portál ujišťuje, že vám stačí pro srovnání doslova jen několik kliknutí myší a všechny úkony vám zaberou jen 2 minuty. Samotné srovnávání je v principu skutečně poměrně jednoduché a mnoho času vám nevezme. Portál je navíc navržen intuitivně.

Pokud by vám nebylo něco z vyplňovaných informací jasné, Ušetřeno.cz nabízí, že se vám budou věnovat specialisté ze společnost telefonicky a celým procesem vás provedou. 

Přesný postup ale záleží samozřejmě na tom, co budete přesně porovnávat. Některé informace si možná budete muset nejprve dohledat, než je pro srovnávač použijete. Pakliže si například v kalkulačce chcete porovnat ceny plynu, zeptá se vás ušetřeno na přesnou spotřebu.

Vyplatí se používat web aneb co říká jeho provozovatel

Samotný provozovatel deklaruje úsporu až 6 000 Kč ročně pro rodinu. Slibuje taktéž, že už pomohl ušetřit dokonce 2,7 milionu uživatelů.

Služby jsou dostupné zdarma. Portál ušetřeno transparentně vysvětluje, proč tomu tak může být. Přiznává totiž, že pokud si vyberete produkt od konkrétního poskytovatele, ten vyplácí provize. Navíc provoz webu financuje taktéž reklama.

Jak se dále oficiálně uvádí na portálu Ušetřeno, od celkem 72 % všech zákazníků na své služby má pozitivní zpětnou vazbu.

Co říkají zkušenosti uživatelů

Tvrzení provozovatelů je samozřejmě pouze jedním úhlem pohledu Zkušenosti samotných uživatelů jsou v tomto směru poměrně nejednoznačné. Lze si z nich však vyvodit určité závěry.

Srovnávač vám určitě může pomoci si udělat představu o tom, jaké jsou aktuální ceny na trhu. Někteří uživatelé však doporučují se v tomto bodě od srovnávače jednoduše odchýlit, podívat se přímo do ceníku a sjednat si u konkrétního poskytovatele novou smlouvu sám.

Důvodem je i ochrana soukromí. Při využití srovnávače musíte počítat s tím, že vám může poskytovatel taktéž v rámci zpracování vašich údajů zasílat i další nabídky. 

Ostatně přímo vám úsporu nakonec většinou nespočítá, pouze vás na konci celého procesu srovnání vyzve, abyste poskytli své kontaktní údaje, tedy telefon a e-mail. Pouze v některých případech, například u půjček, se setkáte s internetovým porovnáním cen, jinak vás budou zaměstnanci Ušetřena rovnou navolávat.

U tohoto bodu je rovněž vhodné se zastavit. Velmi ocenit lze kvalitu zákaznického servisu. Zpětného telefonátu se dočkáte už zhruba během půl hodiny, což lze považovat za rozumné. Současně se nemusíte bát toho, že vám bude někdo volat okamžitě, jak se to občas děje u konkurence. Zmatený spotřebitel se pak jen marně brání, že si nabídku ještě řádně nerozmyslel.

Pozor, zadání údajů do srovnávače samozřejmě nemá charakter uzavření smlouvy. Tímto krokem se k ničemu nezavazujete a nabídku posléze odmítnout samozřejmě můžete.

Vyplatí se šetřit s Ušetřeno?

Odpovědět na to, jestli jsou podmínky Ušetřeno skutečně nejlepší, si můžeme nejspíše, pokud podstupíme výše vzpomenutý proces a portálu svěříme osobní údaje. 

Řazení jednotlivých položek ve srovnání nám napoví další detaily. Objevují se zde totiž doporučené nabídky a je tak zřetelné, že server jednoduše propaguje ty, kteří financují jeho provoz. To podporují i názory některých dalších uživatelů. 

Podle informací, jejichž pravost však v této chvíli nemůžeme ověřit, konkrétně společnost ČEZ provize podobným zprostředkovatelům nevyplací. Proto prakticky nemá zajištěny čelní pozice ve srovnání nejlepších dodavatelů.

Proti tomu stojí zkušenosti některých uživatelů, kteří konstatují, že skutečně ušetřili. A to přitom dokonce až o 30 %. Vyloučit to samozřejmě nelze, záleží ale, jak máte nastavenou aktuální pojistku.

Co nabízí Ušetřeno navíc

Ocenit si zaslouží i to, že Ušetřeno se nepřestane o klienta starat ani v okamžiku, kdy se rozhodl si pojistku sjednat a je tak prakticky již „jistým“ předmětem výdělku. 

Budete-li například měnit dodavatele plynu nebo elektřiny, pomohou vám zástupci společnosti přechod zařídit.

Pokud se chcete k různým službám na něco zeptat, využít můžete e-mailovou adresu 

mamdotaz@usetreno.cz, případně i v pracovních dnech telefonickou linku, a to na čísle +420 226 289 029. Případně se podívejte také na web do sekce Poradna.

Zaměstnanci se vám budou libovolnou formou vždy ochotně věnovat. Co se týče přístupu, většina zákazníků problémy nezaznamenala. Samozřejmě chybu lidského faktoru nelze vyloučit nikdy. Nicméně špatné zkušenosti s operátory jsou veskrze ojedinělé.

Existují na českém trhu i jiné srovnávače?

Srovnávání produktů i služeb je poměrně oblíbenou disciplínou, srovnávačů proto na tuzemském trhu existuje více, poslední dostupné informace hovoří o asi desítce podobných serverů.

Porovnat si vždy v první řadě musíte, na co se zaměřují. Některé srovnávače vám rovnou pomohou ušetřit výdaje za celou domácnost, neboť pod své jméno sdružují vícero produktů. Jiné jsou striktně specializované.

Vždy se také podívejte, s kolika pojišťovnami či dalšími institucemi srovnávač pracuje. Má-li v sobě zahrnuto jen několik málo subjektů, nikdy nebude výsledné srovnání relevantní.

Portál Ušetřeno konkrétné patří do kategorie srovnávačů komplexních. A nabízí poměrně široký okruh služeb ke srovnávání. Volit můžete pojistky, půjčky i další služby. Konkurenční srovnávače se tak například striktně specializují jen na oblast pojištění.

Seznam subjektů, se kterými Ušetřeno spolupracuje, najdete na webu. Zahrnuje dodavatele energií, poskytovatele telekomunikačních služeb nebo poskytovatele úvěrů a jiných finančních služeb, jimž také společnost dále předává vaše osobní a kontaktní údaje.

Pokud bychom se zaměřili konkrétně například na povinné ručení, Ušetřeno vám dá na vybranou, jak podrobné informace budete zadávat a kolik času tedy chcete se srovnáním strávit. Zjednodušený výpočet popisuje jakožto nejrychlejší srovnání povinného ručení online. Stačí vám pak zadání pouze 5 údajů o vás a vašem voze. Využít můžete i podrobnější kalkulačku, což má svůj důvod.

Kromě samotného procesu srovnání je totiž rovněž důležitý výstup. I ten bývá napříč srovnávači různě podrobný. Například u půjček, u kterých se, jak už bylo zmíněno, dostanete skutečně k porovnání online, vám Ušetřeno vygeneruje všechny hlavní informace, které byste pro rozhodování o výhodnosti úvěru mohli potřebovat, tedy výši úroku, souhrn celkové zaplacené částky i výši měsíční splátky. 

Konkrétně u Ušetřeno však vypovídající hodnotu informací dokážete do jisté míry ovlivnit i vy sami. Výsledek výpočtu u již uvedeného povinného ručení ze zjednodušeného kalkulátoru samozřejmě totiž bude pouze orientační. Pro detailní informace musíte stáhnout po podrobné kalkulačce.

Srovnávače ano, nebo ne? Má smysl je používat?

Mají internetové srovnávače vůbec smysl a vyplatí se je používat? Jak už bylo nastíněno, za fungováním srovnávačů stojí provizní systém a Ušetřeno obecně není jediným webem, který na jeho základě funguje. S tím je vždy nutné kalkulovat.

Znamená to, že pokud narazíte na finančně výhodnou nabídku ve srovnávači, měli byste se mít na pozoru? To naštěstí nikoli, tyto servery běžně své klienty nijak na parametrech služby „neošidí“. Například většina pojišťoven říká, že povinné ručení pořízené přes srovnávač má stejné parametry jako produkt, který si pořídíte přímo na pobočce.

Tak tomu však ovšem nemusí být vždy. Například u povinného ručení konkrétně Slavia a Hasičská vzájemná pojišťovna otevřeně přiznávají, že srovnávače si mohou z jejich produktů sestavit vlastní zjednodušenou nabídku. Je proto nezbytné se podívat, co si vlastně sjednáte. Čtěte tak důkladně pojistné podmínky a nenechte se zlákat jen prudce výhodnou cenou.

Srovnávače se určitě nevyplatí náročnější klientele, která si přeje individualizované nabídky s propracovaným systémem slev a bonusů. V takovém případě zamiřte spíše na kamennou pobočku dané společnosti. Přímo v pojišťovně budou ochotni s vámi dále pracovat, ale internetové srovnání podobnou možnost nemá.

I samotní zástupci pojišťoven na toto téma s jistou dávkou nadsázky zákazníky ujišťují, že pojistka může být buď dobrá, nebo levná.

Co si myslí o srovnávačích samotní srovnávaní

Tím se dostáváme k tomu, jak se vlastně ke srovnávačům staví pojišťovny a další poskytovatelé. Srovnávače mohou být poměrně dobrým marketingovým nástrojem pro řadu obchodníků. Ovšem ne vždy.

Zejména v segmentu pojišťoven někteří provozovatelé taktéž výslovně sdělují, že na nich jednoduše nepůsobí. Vadí jim totiž, že srovnávače celou nabídku zjednodušují pouze na co nejnižší cenu, ale nezaobírají se parametry produktu nebo služby.

Internetové srovnávače už před řadou let skutečně přinesly svým rozmachem intenzivní tlak na cenu zejména u povinného ručení, ale i u havarijního pojištění.

Zákazník, který se zaobírá pouze cenou, je navíc z pohledu provozovatele poněkud problémový, neboť není loajální. Půjde, zjednodušeně řečeno, tam, kde mu v daný okamžik nabídnou nejnižší částku. Každý obchodník přitom usiluje o vybudování silného portfolia stálých klientů.

Stírá se též osobní rovina, u služeb, jako je například sjednání povinného ručení, nedochází ke kontaktu s klientem.

Konkrétně pojišťovna Allianz nastínila poměrně originální myšlenku: Srovnávače není na místě zcela zatratit, ale do budoucna bychom je mohli uchopit jinak, respektive komplexněji. Místo pouhé ceny by se totiž daly porovnávat i jiné charakteristiky, je třeba kvalita pojištění, klientské zkušenosti, rychlost likvidace, možnost připojištění, složitost obchodních podmínek a mnoho dalšího.

Nicméně to je zatím pouze velmi vzdálená představa. Současnou realitou zůstává skutečnost, že cena je pro klienta velmi důležitá.

Závěr

Srovnávače vždy fungují jako zprostředkující články mezi poskytovatelem služeb a zájemcem o ně. Prioritou je pro ně vždy zajistit si vlastní provoz, až další na řadě je klient.

Nicméně se mohou lišit v přístupu ke svým zákazníkům a v tom, jak relevantní informace svým klientům dodávají. Z tohoto pohledu lze Ušetřeno považovat za v zásadě seriózní a transparentně fungující projekt. 

Zájemcům o různé typy služeb navíc zajišťuje nadstandardní servis a adekvátně profesionální i lidský přístup.

Naše hodnocení UŠETŘENO.CZ

Snadnost používání a sjednání

Velikost úspory

Šírka nabídky produktů

Cenové podmínky

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}