Prodej automobilu bez smlouvy zní možná absurdně, ale rozhodně to není nemožné. Pokud jste se tedy rozhodli svůj automobil prodat, zde vám poradíme jak na to, aniž byste se museli zatěžovat psaním smluv.

Na úvod chceme říct, jaký je rozdíl mezi prodejem se smlouvou a bez, a proč právě sáhnout po této „bezpapírové“ verzi. Prodej automobilu se smlouvou je sice jistotou nejen pro prodejce, že dostane předem dohodnuté peníze, ale také pro kupujícího, že mu žádné skutečnosti o stavu vozidla nebyly zamlčeny. Pochopitelně podpisem smlouvy stvrzuje, že si automobil důkladně prohlédl a že ho přebírá s jeho vadami, o kterých ví. Bohužel ale skryté vady jsou mnohdy důvodem k vrácení automobilu a těžkému souzení s prodávajícím. Právě z toho důvodu mnozí lidé sahají raději po ústní dohodě, kde si vzájemně nejsou vázáni ničím jiným než předat automobil za smluvenou částku. Je to v mnoha směrech určitě snazší, pokud se nejedná o auto za statisíce, ale v řádech desítek tisíc korun.

prodej auta bez smlouvy

Ušetřete na povinném ručení

Úspora až 75 %. Srovnejte nabídky pojišťoven.

Jak auto prodat? Kde vystavit inzerát?

První, co určitě musíte zvážit, je to, zda automobil před finálním prodejem nedat do servisu, aby se opravily ty nejhorší závady, či vyměnil řemen, rozvody, olej apod. Zvednete tím nejen prodejní cenu vozu, protože bude bez závad, které by ovlivňovaly jeho funkčnost, ale také při případných problémech s kupujícím, budete mít doklady o opravě vozidla, která proběhla pár dnů (či týdnů) před samotným prodejem. Bude tak zřejmé, že jste se o vůz dobře starali a nesnažíte se maskovat nějaké vady. Dejte si tedy pozor nejen na jeho udávaný stav, který by rozhodně měl odpovídat aktuálnímu stavu vozu, ale také co nejbližší popis závad a úrovně jeho výbavy. Vaše nabídka tak bude vypadat věrohodněji a ozvou se vám spíše jen vážní zájemci, kteří již zvážili pro a proti daného vozidla.

Pokud máte vůz již řádně naleštěn a připraven k prodeji, sedněte ke svému počítači (či telefonu) a začněte procházet nabídky jiných prodejců, kteří se snaží prodat vozy stejného typu a ročníku jako vy. Zjistíte tak, jaká je běžná cena za obdobný vůz a budete tak mít snazší nastřelit první inzerát.

Portálů, kam můžete váš inzerát přidat, je opravdu mnoho, ale je třeba si vybrat správně. Některé ze stránek jsou totiž v úzké spolupráci s bazary a jinými prodejci automobilů, kteří vám mohou začít volat, či psát na váš kontaktní e-mail, aby vám dali tu „nejlepší“ nabídku. Ta částka, kterou vám nabídnou, bude dobrá možná tak pro ně, proto raději sáhněte po ověřených stránkách pro lidi, kteří se tomuto chtějí vyhnout.  Stačí do vyhledávače zadat klíčová slova: Prodej auta bez bazaru.

AutoBezBazaru.cz je inzertní prostor, kde se vyhnete, jak název napovídá, bazarům. Výhodou určitě je to, že je bezplatný, takže neplatíte žádnou provizi ani provozovateli stránek. Mimo to zde najdete důležité informace o financování vozidel, pojištění či například prověření vin kódu vozidla (to jistě ocení kupující). Svůj inzerát zde můžete také za poplatek jednoduše formou SMSky topovat (posunete ho tak výše na úvodní stránce a ve vyhledávání, takže máte vyšší šance, že se k němu dostane více lidí). Mimo to si pod vaším inzerátem kupující může jednoduše pomocí kalkulaček spočítat pojištění či výši úvěru. Nevýhodou této stránky je to, že nepatří k těm nejvíce vyhledávaným, ačkoliv je velmi šikovná. Může se tak stát, že tam váš inzerát bude o trošku déle, než byste si představovali.

Další stránkou, která určitě patří na seznam TOP 3 využívaných stránek bez bazaru je sbazar.cz od Seznamu. Stačí vám tedy mít e-mail vedený u této společnosti a můžete zdarma využívat i tuto službu. Výhodou je, že zde můžete mít až 500 aktivních inzerátů s aktivní dobou 30 dnů od zveřejnění. Můžete tak prodávat nejen samotné auto, ale také příslušenství. Stránka se každý den několikrát aktualizuje, takže se Váš inzerát určitě neztratí. Pokud byste ale přece jen měli pocit, že chcete nabídku zviditelnit na úvodní stránce, můžete si připlatit pár korun a nabídky se jen pohrnou. Bohužel ale i tato stránka má jednu malou nevýhodu. A to sice v tom, že konkurence prodejců vozidel je zde vysoká. Než se tedy někdo prokliká zrovna k vašemu vozu (např. po několika dnech od zveřejnění), může to chvíli trvat. Proto volte kvalitní úvodní fotografii, která zaujme a vypoví o tom, že jste se o vůz řádně starali.

Fotografie vozu jsou určitě velkým tématem při tvorbě kvalitního inzerátu. Nezapomeňte vyfotit, jak vypadá exteriér vozu, v jakém stavu je motor pod kapotou (případně oplastování), ale zaměřte se také na detail. Vyfoťte jednotlivé škrábance, rez, či interiér vozu – volant, multimediální panel, převodovku, sedačky atd.). Při prodeji zpravidla platí, že čím více fotek máte, tím lépe, protože kupující má pocit, že nic neskrýváte.

Důležité předpisy, na které nesmíte při prodeji zapomenout

Při prodeji určitě také nezapomeňte na předpisy, které vám udává zákon. Tím je evidenční kontrola, kterou může realizovat prodávající i kupující. Dělá se z toho důvodu, aby se prověřil stav vozidla a to, že souhlasí s údaji v technickém průkazu. Ke dni přepisu automobilu na nového majitele nesmí být tato evidenční kontrola starší 30 dnů. Doporučujeme tedy, abyste evidenční kontrolu nechali provést vy, co by majitel automobilu, a náklady nechal zaplatit kupujícího, či to promítli do finální ceny vozu. Budete tak mít jistotu, že automobil předáváte s předem specifikovanými vadami a kupující si tak nemůže vymýšlet, že mu jeho servis zjistil něco jiného.

Dále je třeba zajistit samotný přepis vozidla na nového majitele. To je něco, čemu se určitě nesmíte vyhnout, protože pak by veškeré pokuty, nezaplacené parkování atd., šlo za vámi, ačkoliv byste vůz již neužívali. Je třeba o tento přepis zažádat do 10 dnů od prodeje automobilu (nehledě na to, že se jedná o prodej bez smlouvy). Pokud byste to jako prodávající neudělal, hrozí vám pokuta ve výši až 50.000 Kč. Naše doporučení tedy je: nechte před prodejem udělat evidenční kontrolu, ať v den prodeje můžete rovnou zajít na dopravní odbor jakéhokoliv úřadu s rozšířenou působností (není třeba brát ohled na to, kde máte trvalé bydliště), a to i s kupujícím. Nebudete tak potřebovat jeho plnou moc a vše převedete ještě v den prodeje.

Spolu s žádostí o zápis změny vlastníka nebo provozovatele silničního vozidla si s sebou vezměte:

  • velký i malý technický průkaz,
  • protokol o evidenční kontrole,
  • zelenou kartu (slouží jako doklad o sjednaném povinném ručení),
  • a doklady totožnosti.

V případě, že tuto návštěvu úřadu přece jen odložíte, musíte s sebou mít i plnou moc s ověřeným podpisem druhé strany, že za něj smíte zajistit tento právní úkon. Automobil můžete rovnou přenechat novému majiteli, či s tím počkat do doby, než ho naše úřady zaevidují.

Jakmile bude mít kupující od úřadu vydaný technický průkaz, kde bude uveden jako nový majitel vozidla, zbývá vám jen zrušit pojištění daného automobilu. Peníze, které budou na pojištění přebývat, vám pojišťovna poměrnou částí vrátí. Nový majitel si vybere svou pojišťovnu a typ pojištěn, který na vůz požaduje, a pojistí si jej sám ke stejnému datu, co ji budete vypovídat vy.

Shrnutí

Pro připomenutí vám shrneme zásadní body, na které byste si měli při prodeji vozu dát pozor. Určitě nelžete o stavu vozidla, ba naopak – uveďte pravdivě jeho závady, provedené opravy i to, jakou má výbavu. Sdílejte tento inzerát na inzertních stránkách, které jsou ověřené (sbazar či autobezbazaru.cz, atd.). Reagujte na zájemce rychle a vstřícně. Evidenční kontrolu proveďte nejlépe vy sami, a to maximálně 30 dnů před prodejem vozu, abyste nejen urychlili celý proces, ale také předešli případným problémům. Při koupi zajděte rovnou s kupujícím na příslušný úřad a zařiďte přepis vozidla. Po vydání technického průkazu s novým majitelem automobilu, odhlaste své povinné ručení a pojištění. Vůz je tímto úspěšně prodán.

Prodej auta bez smlouvy – jak na to?

Štítky:    

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na