.st0{fill:#FFFFFF;}

Přepočítání povinného ručení – postup a tipy jak ušetřit 

 13 října, 2019

Jana Vochková

Ohodnotit

Pro většinu vlastníků silničních vozidel je při výběru pojištění odpovědnosti z provozu nejdůležitější jeho cena. Není se čemu divit. Pojistka již podle názvu asociuje určitou nepříjemnou nutnost, u které není spousta lidí přesvědčená, že by být povinností měla. Snaží se na to tedy nemyslet a pouze platí pravidelně složenky, aniž by tušili, že si mohou cenu své pojistky nechat přepočítat a upravit na míru.

Proč vlastně povinné ručení?

Povinné ručení se ze zákona č. 168/1999 Sb., o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla, vztahuje na všechna vozidla v provozu. Tedy ta, co jsou zapsána v registru silničních vozidel a mají registrační značku. Toto pojištění pak pokrývá škodu ve chvíli, kdy vy způsobíte nehodu – tedy jste viníkem a hradí se škoda druhé, tedy poškozené, strany. Jejím smyslem je určitá jistota pro poškozeného, že se odškodnění domůže. Zároveň pro vás jde o určité zajištění, že pokud způsobíte nehodu, bude její škoda placena z pojistky a ne z vaší kapsy (samozřejmě v rámci nastavených limitů dle pojistné smlouvy).

Minimální limit

Základní zákonný limit je 35 miliónů korun. Nenechte se však mýlit, že je tento limit vždy dostatečný. Při představě způsobené nehody několika luxusních vozidel nebo autobusu a náhrady léčení jiných osob, se může rychle ukázat jako hodně malý.

Zelená karta

Slouží jako doklad o sjednaném pojištění a bez ní se prakticky na silnici nedá vyjet. Rozhodně bychom to nedoporučili. I samotné nepředložení karty policii při silniční kontrole, je možné pokutovat až do výš 3 000 Kč. Zelená karta je mezinárodně uznávaný doklad. Provozování nepojištěného vozidla se pokutuje až do výš 40 000 Kč. Pokud nepojištěné vozidlo způsobí nehodu, jde celá úhrada vzniklé škody za viníkem, potažmo majitelem.

Proč přepočítávat?

Hlavně kvůli úspoře! I když se budete dlouhá léta držet jedné pojišťovny, odměnou vám budou jen každoročně se zvyšující poplatky. Cena pojistného tak časem může přestat odpovídat realitě. Velká konkurence, která panuje mezi pojišťovnami, vám tedy může nahrávat. Pojistné instituce shánějí stále nové a nové zákazníky a o ty stávající se již moc nestarají. Pokud začnete přepočítávat výši pojistného pravidelně každý rok, můžete ušetřit nemalé částky.

Kdy je na to nejlepší doba?

Změnit pojišťovnu můžete vždy jednou do roka. Vyplatí se tedy vyčkat na výročí, o kterém se dozvíte ve smlouvě nebo je uvedené na zelené kartě vozidla. Aby došlo k řádnému ukončení smlouvy, je potřeba podat výpověď nejméně šest týdnů před výročím uzavření smlouvy. Pojišťovny taky s předstihem posílají složenky a dopis, ve kterém musí výslovně upozornit na zvýšenou částku za pojištění, a také na Vaši možnost s navýšením nesouhlasit, a tím tak jednoduše pojistku vypovědět.

Na co myslet?

Je důležité vědět, že vůz nemůže být nepojištěn ani jeden den. Povinná ručení se taky nesmí překrývat. Je tedy dobré znát přesný konec původní pojistky, abyste věděli, kdy navázat s novou.

Tip:

I v případě, že vůz nepoužíváte, musí mít zaplacené pojištění. Pokud plánujete jeho dlouhodobé nepoužívání, vyplatí se vyřadit (třeba jen dočasně) vozidlo z registru a odevzdat registrační značky. Po dobu vyřazení můžete zrušit a neplatit povinné ručení.

Jak na přepočítání? Napřímo

Možností je několik. Pojišťovny pravidelně mění své nabídky pojistek, bonusů a výši sazeb a je možné vyjednat si každý rok výhodnější pojištění třeba tím, že svou pojišťovnu napřímo oslovíte. Pojišťovna by vám měla připravit aktuální nabídku a zohlednit co nejlépe vaše potřeby a požadavky. Tedy udělat vám pojistku na míru.

přepočet povinného ručení

Online je to jednodušší

Jde to ale i jednodušeji a mnohem objektivněji. Velkou popularitu zažívají online srovnávače pojištění. A to plným právem. Internet je kdekoli a kdekoli vám tak umožní porovnání nabídek všech pojišťoven na trhu, aniž by bylo nutné obíhat nebo obtelefonovávat jednotlivé pobočky. Srovnávače, jako je epojisteni.cz toto udělají za vás, a to během pár okamžiků.

Jak to funguje?

Velmi jednoduše. Webové stránky jsou přehledně a pěkně intuitivně uživatelsky nastavené. A především jsou vybaveny „kalkulačkou“, díky které lze propočítat aktuální výši pojištění, jak je trh zrovna nabízí.

Postup krok za krokem

Do jednoduchého formuláře nejdříve vyplníme základní údaje o vozidle. Těmito údaji jsou typ, model a způsob využití vozu, registrační značka a rok výroby, dále vyplníte základní údaje o sobě. I ty jsou velmi podstatné, protože mají přímý vliv na cenu pojistky. Pojišťovny zohledňují dobu, po kterou jste aktivní řidič, počet let bez nehod i to, zda jste již jejich klientem.

Následuje stránka s doplňujícími informacemi, které můžete a nemusíte vyplnit a otevře se vám aktuální nabídka pojištění. Nyní už můžete přímo porovnávat podle ceny nebo podle limitů plnění. Určitě se vyplatí si všechny nabídky pořádně prostudovat, protože nízká cena neznamená vždy dostatečné krytí. Ale zase na druhou stranu není nutné si sjednávat nějaké nadstandardy, které určitě nevyužijete.

Příklad

Po zadání údajů o vozidle Škoda Fabia combi, v hodnotě 300 000 Kč získáváme nabídku od pojišťovny AXA PREMIUM v hodnotě 301 Kč měsíčně:

  • nadstandardní limity krytí 140 mil. / 140 mil., které poskytuje ochranu i v případě velkých škod v zahraničí
  • při mnou zaviněné totální škodě pojišťovna vyplatí peníze na nové vozidlo ve výši až 150 000 Kč.
  • dále i když budu viníkem nehody, zajistí mi náhradní vozidlo na 3 dny
  • v ceně jsou asistenční služby (kryjí při poruše i nehodě, opraví vozidlo na místě, zajistí pomoc při ztrátě klíčů, vybité baterii nebo vyčerpání paliva, při nehodě odtáhnou vůz bezplatně, při opravě v zahraničí dopraví i náhradní díly)
  • pojišťovna nabízí i různé druhy připojištění, jako asistence plus, pojištění skel, úrazové pojištění, pojištění zavazadel, střet se zvěří, přírodní živly, odcizení vozidla

Další v pořadí dle ceny je:

  • AXA STANDARD PLUS, cena 310 Kč měsíčně, limit plnění 70 mil. / 70 mil.
  • HVP STANDARD, cena 320 Kč měsíčně, limit krytí 35 mil. / 35 mil.
  • Česká podnikatelská pojišťovna, cena 369 Kč měsíčně, limit krytí 111 mil. / 111 mil.
  • pojišťovna direct, cena 388 Kč měsíčně, limit krytí 200 mil. / 200 mil.

Z takového výběru si již lze zvolit. Online jde pojistka přímo sjednat a trvá to doslova jen několik minut. Smlouvu vám pošlou do e-mailu, kde ji potvrdíte a uhradíte sjednanou výši pojistky. Obratem vám přijde také zelená karta, kterou si můžete vytisknout a vůz normálně a bez starostí používat. Většina pojišťoven ještě do několika dní pošle originál karty i poštou.

Nízká cena není vždy výhra

Mnohé pojišťovny snižují cenu tím, že kupříkladu omezují asistenční služby, nebo nabízejí velmi nízká limitní plnění. Je dobré si uvědomit, že opravdu nízké pojištění bez asistenčních služeb, připojištění skel a dalších zajímavých a někdy potřebných krytí, se vyplatí jen tomu, kdo si je jist, že jezdí málo a na velmi málo frekventovaných úsecích.

Tip:

Pokud si jste jisti, že jezdíte málo a třeba jen v určitou část roku, pak byste měli uvažovat o tzv. sezónním pojištění. Je vhodné i pro majitele motorek či kabrioletů nebo podobných typů vozidel. V takové chvíli je možné sjednat sezónní pojistku, která je smlouvou sice zabezpečena na celý rok, ale pojišťovna kryje jen vámi určené měsíce v roce. Když pak využijete jízdu i v „nepojištěných“ měsících hrozí vám jen vyšší spoluúčast.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}