Zákonné pojištění vozidel se mezi řidiči netěší velké oblibě, neboť pro ně skýtá jen velmi málo výhod. Tím spíše se vyplatí hledat způsoby, jak snížit náklady na povinné ručení. V tomto článků se dozvíte, jaké změny čekají řidiče v příštím roce a na co je třeba dát si pozor. Dále zmapujeme situaci na trhu povinného ručení a poradíme vám, jak si zařídit levné povinné ručení a na co rozhodně nezapomenout.
Povinné ručení se vztahuje nejen na škody na majetku, ale také na škody spojené s újmou na zdraví. Zahrnuje tedy škody způsobené provozem vozidla. Povinnost tohoto pojištění je stanovena zákonem, přesto se však najde mnoho řidičů, které se jí vyhýbají. S tímto nešvarem souvisí největší změny, které zasáhnou trh s nabídkou povinného ručení v příštím roce. Pojďme se na tedy na tyto změny podívat důkladněji, ať víte, na co se připravit!
Jaké změny povinného ručení nás v roce 2018 čekají?
Snad největší změnou je skutečnost, že počátkem nadcházejícího roku může Česká kancelář pojistitelů od majitelů vozidel znovu vymáhat příspěvky do garančního fondu nepojištěných vozidel. Tato možnost byla zrušena v roce 2015 vzhledem ke komplikacím při vymáhání. Následně byly navýšeny povinné platby, které musí pojišťovny odvádět do zmíněného garančního fondu.
Proč by vás to vůbec mělo zajímat? Pro poctivé plátce povinného ručení je to totiž rozhodně dobrá zpráva. Stále se totiž najde mnoho řidičů, kteří se platbě povinného ručení vyhýbají. A co víc, jejich počet neustále narůstá. Poctiví řidiči potom mnohdy platí vyšší pojistné, kterým pojišťovací společnosti uhrazují příspěvky do tohoto garančního fondu. Znovuzavedení možnosti vymáhání by tomu mělo předcházet.
Novinky týkající se majitelů vozidel bez povinného ručení
Česká kancelář pojistitelů tak bude moci od začátku roku 2018 vymáhat příspěvky do garančního fondu, které budou sloužit k úhradě škod, jež způsobí svým jednáním řidiči nepojištěných vozidel. To však samozřejmě není všechno. Česká kancelář pojistitelů (ČKP) bude moci vymáhat finanční prostředky po řidičích, kteří škodu svými nepojištěnými vozidly způsobili. Výše této částky nicméně nesmí překročit limit 300 tisíc korun. Pokuty bude možné navíc vymáhat pouze jeden rok zpětně, zatímco dříve nebylo toto období omezeno.
Nutno podotknout, že v minulosti docházelo k problémům v souvislosti s vymáháním a poplatky a pokuty byly mnohdy požadovány i po osobách nevlastních žádné vozidlo. Proto došlo k úpravě celé procesu, aby byl nejen rychlejší, ale také transparentnější.
Další změny týkající se povinného ručení v roce 2018
Při absenci povinného ručení nebo vypršení jeho platnosti mohou majitele vozidla potkat další nepříjemné komplikace. Může totiž nastat situace, že vozidlo bude vyřazeno z evidence.
Naší pozornosti proto nesmí uniknout ani další zásadní změna, která vstupuje v platnost od začátku roku 2018. V případě, že dojde k zániku stávajícího povinného ručení a následně, nejpozději do dvou týdnů nebude sjednáno nové povinné ručení, dojde k vyřazení automobilu z evidence motorových vozidel. I toto opatření přináší zpřísnění podmínek v rámci povinného ručení. Proto je vhodné se při ukončení jednoho povinného ručení a zřízení dalšího ujistit, že nenastane příliš dlouhá prodleva mezi platností jednotlivých pojistných smluv.
Ceny povinného ručení v roce 2018
Z toho vyplývá, že znovuzavedení možnosti vymáhání by mohlo mít pozitivní vliv na ceny povinného ručení v roce 2018, neboť by to nahrávalo jejich poklesu. Naopak argumentem pro jejich navýšení je stále rostoucí počet pojistných událostí a také celkové náklady. Přesto se však nedá říct nic s jistotou, záleží spíše na finanční politice jednotlivých pojišťovacích společností. Podstatnou roli hraje také snaha pojišťoven o získání nových zákazníků díky výhodným nabídkám povinného ručení. Obecně však platí, že povinné ručení má tendenci spíše zdražovat vzhledem k tomu, že průměrná výše škody při řešených pojistných událostech se také spíše zvyšuje. Případné zvýšení by se tak mohlo týkat především rizikových skupin řidičů, ale rozhodně by se nemělo jednat o skokové navýšení, které by mohlo řidiče nepříjemně překvapit.
Které další faktory mají vliv na výši povinného ručení?
Zapomenout ovšem nemůžeme na další faktory, který mají vliv na výši povinného ručení v konkrétním případě. Jedná se samozřejmě nejen o typ automobilu, ale také rok výroby, výkon o objem motoru nebo také typ paliva. Velmi důležitý je rovněž věk řidiče a dále místo trvalého bydliště, neboť povinné ručení je vyšší ve větších městech, zatímco na menších vesnicích jsou náklady nižší.
Nejdůležitějším parametrem jsou však takzvané bonusové měsíce, které představují dobu, po kterou neměl řidič žádnou nehodu, a zohledňují také délku řidičské praxe. Je tedy zřejmé, že nejnižší cenu povinného ručení zaplatí řidiči s několikaletými zkušenostmi, kteří nebyli účastníky žádné dopravní kolize. Tato úspora může dosáhnout až 60 procent, což už rozhodně není zanedbatelná částka. Každá pojišťovna se k těmto zvýhodněním samozřejmě staví jinak, proto není možné nějak generalizovat.
Jak najít levné povinné ručení pro rok 2018?
Zdá se vám, že stávající výše vašeho povinného ručení není adekvátní a my platíte zbytečně mnoho jen proto, že máte méně bonusových měsíců nebo bydlíte ve velkém městě? Potom rozhodně stojí za zvážení vyřízení povinného ručení u jiné společnosti. Nabídka se rozrůstá každým rokem, tak proč toho nevyužít?
Čím dál populárnějším nástrojem jsou srovnávače povinného ručení, které umožňují porovnat ty nejvýhodnější nabídky během několika málo minut. Stačí zadat několik málo údajů o majiteli a samotném vozidle a poté si jen vybrat nejvýhodnější nabídku. Jedná se zejména o model vozidla, jeho stáří, výkon a objem motoru. Dále je důležitým údajem věk majitele vozidla a místo jeho trvalého bydliště. Nespornou výhodou srovnávačů pojištění jsou neveřejné nabídky, ke kterým se řidiči jinak nedostanou. V dnešní době je tedy velmi snadné sjednat si nové povinné ručení a díky široké konkurenci se téměř vždy dá najít výhodnější nabídka.
Na co při sjednání povinného ručení nezapomenout?
Při výběru povinného ručení se nevyplatí podcenit pojistné limity z důvodu, že náklady na opravy a výše škod se neustále zvyšují. Až příliš nízké limity nemusí být v případě vážnější dopravní nehody s více účastníky dostačující. A pozornost si jistě zaslouží i různá připojištění a samozřejmě také havarijní pojištění, které na rozdíl od povinného ručení nechrání účastníky nehody, jimž je způsobena škoda, ale majitele vozidla, který nehodu způsobil. Sice se nejedná o pojištění vyžadované zákonem, nicméně může majitele vozidla ochránit před spoustou nepříjemností spojených s nenadálými náklady na opravu vozidla nebo pořízení nového.
Jaké jsou vaše zkušenosti při sjednávání povinného ručení? Využili jste možnost porovnání nejvýhodnějších nabídek povinného ručení pomocí srovnávače pojištění? Podělte se s námi o své zkušenosti!