.st0{fill:#FFFFFF;}

Povinné ručení pro Volkswagen ID.4 [srovnání] 

 12 srpna, 2021

Jana Vochková

Ohodnotit

Každý automobil potřebuje povinné ručení. Nic na tom nezměnila ani éra elektromobilů. Jaký je vlastně Volkswagen ID.4 a jak právě pro něj vybrat to nejlepší povinné ručení?

O automobilce Volkswagen a modelu ID.4

Automobilka Volkswagen AG, známá jednoduše pod názvem Volkswagen, pochází z Německa. I když její založení můžeme datovat již do roku 1937, své zlaté éry se dočkala až po skončení druhé světové války.

Záměrem nově vznikající automobilky bylo nabídnout vůz, který si bude moci dovolit každý pracující německý občan.

Zajímavé přitom je, že podle historiků se Adolf Hitler, jenž byl klíčovou osobou stojící u zrodu Volkswagenu, dokonce aktivně podílel na návrhu budoucího vozu, neboť charakteristický zaoblený tvar byl jeho nápadem. Inspiroval se designem vozů Tatra konstruktéra Hanse Ledwinky.

Dnes je Volkswagen Group jedním z největších světových automobilových koncernů. Spadají pod něj značky jako Audi, Bentley či SEAT, ale i tuzemská Škoda.

Rychlé změny automobilového trhu, jichž jsme v současné době svědky, přinutily reagovat i tento koncern. Zrodil se tak první elektromobil. Prvním sériově vyráběným elektromobilem se stal model s označením ID.3.

Záhy po kompaktním hatchbacku ID.3 následovalo kompaktní SUV ID.4. Se svým menším sourozencem sdílí technický základ v podobě platformy MEB. Verze Pure s nejmenší baterií s využitelnou kapacitou 52 kWh je cenově nejpřijatelnější, a to i v konkurenci modelu Enyaq z dílny koncernu Škoda.

Pro fajnšmekry je dále připravena verze Pro s větší baterií. Ta má využitelnou kapacitu 77 kWh a pohon zadních kol s výkonem 150 kW. Chlubit se navíc může bohatou základní výbavou.

Elektromobily se tedy prosazují stále výrazněji a další plány německého výrobce v této sféře jsou více než ambiciózní: Značka uvedla, že každý rok hodlá na trh uvést vždy nejméně jeden elektromobil. Do roku 2030 by tak mělo být více než 70 % modelů prodávaných na evropském trhu plně elektrifikováno.

Vozidla s elektrickým pohonem se tedy v budoucnu zřejmě stanou pevnou součástí našich životů. To současně neodstraní dobře známé povinnosti. Jak vybrat pro elektrický Volkswagen a další takováto auta vhodné povinné ručení?

V čem je povinné ručení pro elektromobily specifické

Nejprve je nutné si uvědomit, z čeho vychází tradiční metodika výpočtu ceny povinného ručení. Každá pojišťovna počítá kalkulaci odlišně, proto nikde nenajdete pevně daný ceník. Jednotliví poskytovatelé zohledňují až dvě desítky různých kritérií. Týkají se jak samotného pojistníka, tak i vozidla.

Kromě toho se metodika výpočtu neustále obměňuje. V poslední době se tak tuzemské pojišťovny stále výrazněji zaměřují především na tyto faktory:

  • míra rizikovost řidiče podle věku
  • styl jízdy
  • počet najetých kilometrů za rok
  • rodičovství
  • výkon motoru
  • hmotnost vozidla

Elektromobil používá baterii

Rozhodujícím faktorem je zejména u mladých motoristů objem motoru. Byť některé pojišťovny už začaly místo objemu motoru posuzovat při výpočtu spíše výkon, stále se jedná o jedno ze stěžejních kritérií.

Jenže tento parametr u elektromobilů nenajdeme, neboť vozidla na elektrický pohon primárně pro svůj provoz využívají baterii.

Vzhledem k malému rozšíření elektromobilů však české pojišťovny na tuto skutečnost ještě příliš nezareagovaly. Vozidla s elektropohonem tak zařazují do nejnižší kategorie vozů s objemem nižším než 1 000 ccm, což znamená i nejlevnější povinné ručení.

Při srovnání dvou stejně výkonných automobilů se mohou vlastníci vozu na elektropohon oproti automobilu s konvenčním spalovacím motorem dostat i na třetinu ceny.

Kromě toho v případě, že pojišťovna speciální kategorii určenou pro elektromobily už má, paradoxně může motoristu vyjít povinné ručení ještě levněji než při zařazení do nejnižší kubatury vozů s běžným pohonem.

Povinné ručená pro Volkswagen ID.4 - srovnání

Jak je to s bonusy

Bonusy jsou faktorem, který hraje v ceně povinného ručení významnou roli. Nejde však o veličinu, se kterou by pracovala pouze pojišťovna. Ovlivnit ji může významně i samotný motorista.

A to přesněji tím, že jezdí bez nehody. Bonus je v procentech vyjádřená sleva za tzv. bezeškodní průběh, tedy za danou dobu, po kterou motorista nezpůsobil žádnou nehodu. Maximální výše slevy činí 60 %, výjimečně 65 %. Aby na ni měl řidič nárok, musí však jezdit cca 10 let bez nehody.

Pokud nevíte, jaká je výše vašeho bonusu, požádejte pojišťovnu o vystavení potvrzení. Například v momentě, kdy se rozhodnete poskytovatele povinného ručení změnit, je pojišťovna dokonce povinná toto potvrzení vystavit. Samozřejmě si totiž můžete bonusy převést k novému poskytovateli, pokud se rozhodnete si uzavřít výhodnější pojistku jinde.

Je také vhodné mít na paměti, že pojišťovny pracují s bonusem různě. Výše slevy za každý rok bez nehody se může měnit každoročně, některá pojišťovna je své klienty ochotná odměnit maximální slevou i za menší počet let bez nehody. Je proto nutné se informovat vždy u konkrétního poskytovatele a nechat si vysvětlit aktuální podmínky.

Skončí elektromobilům levné povinné ručení?

V budoucnu se však pravděpodobně zavedená praxe změní. Už nyní například Česká podnikatelská pojišťovna v potaz bere při výpočtu ceny povinného ručení na prvním místě výkon elektromotoru s vazbou na celkovou hmotnost vozidla.

Mezi další faktory použitelné pro výpočet se patrně i dál zařadí „klasická“ kritéria v podobě hmotnosti, značky, ceny, roku výroby, počtu najetých kilometrů automobilu, ale také trvalého bydliště a věku klienta či jeho motoristické historie v podobě dosavadních pojistných událostí.

Je pravděpodobné, že pojišťovny nějakým způsobem zohlední i to, že z provozu elektromobilu vyplývají i jiná rizika. V mnoha ohledech jsou závažnější než u klasického auta. Je to zejména z důvodu složitějších technologií, které předznamenávají vyšší škody.

Elektromobil je také oproti klasickému vozidlu tišší, což sice znamená ohleduplnější provoz pro lidi i přírodu, ale takové auto může být více nebezpečné pro chodce.

Pojišťovny také poukazují na to, že baterie se zpravidla musí vyměnit, jakmile dojde k jejímu poškození, byť drobnému. Případně se baterie mění i tehdy, pokud se při nehodě poškodí hlavní kabelový svazek.

Počet škod způsobených elektromobily stále narůstá, pochopitelně úměrně s tím, jak se jich na českých silnicích pohybuje stále více.

Statistiky kromě toho hovoří zřetelně. Počet škod vzrůstá i objektivně. Na 1000 pojištěných vozidel vznikne ročně u elektromobilů 54 škod. U běžných vozů však vzniká na každých 1000 vozidel ročně jen cca 36 škod.

Jak sjednat povinné ručení pro elektromobil

Jak již bylo řečeno, do výpočtu povinného ručení vstupuje i u elektromobilů řada kritérií. Ceny se tak napříč jednotlivými pojišťovnami mohou i významně lišit.

Lze si je však předem jednoduše spočítat a porovnat. Stačí využít internetové srovnávače. To jsou jednoduché online nástroje, do nichž lze zadat požadované vstupní parametry. Pamatujte, že čím přesnější ve svém zadání budete, tím spíše dostanete relevantní výsledky.

V tuzemsku existuje podobných užitečných webů více. K nejpopulárnějším srovnávačům v oblasti pojištění nejen pro automobily patří především portál ePojištění.cz.

Jakmile si vyberete vhodnou pojistku, povinné ručení si můžete sjednat i přímo přes internet. Ostatně pojišťovny online sjednávání zvýhodňují procentuální slevou. Ta se pohybuje kolem 20 %.

Vyplnit potřebné údaje vám zabere jen několik minut. Ihned také dostanete všechny potřebné dokumenty včetně zelené karty. Obdržíte je do svého e-mailu. Originál vám bude zaslán vzápětí poštou. Povinné ručení nezapomeňte samozřejmě včas zaplatit a jste úspěšně pojištěni.

Vyplatí se majitelům elektromobilů havarijní pojištění?

Majitelé elektromobilů si mohou pochopitelně zařídit i havarijní pojištění. Na rozdíl od povinného ručení je tato pojistka dobrovolná.

Pro elektromobil však lze sjednání havarijní pojistky nanejvýš doporučit. Toto pojištění chrání motoristů před následky škody, která vznikne na jeho vlastním vozidle. Průměrná výše škody na elektromobilu je přitom o 40 % vyšší než u běžných aut. V roce 2008 dle aktuálních statistik činila 58 474 Kč. Což není překvapivé, pokud si uvědomíme pořizovací ceny těchto vozů.

Zejména u nových automobilů je pak vhodné pamatovat i na pojištění GAP. To je ochranou před ztrátou hodnoty vozu. V čase totiž  každý automobil znatelně ztrácí na hodnotě. GAP tedy vykrývá rozdíl mezi obvyklou cenou vozidla v době pojistné události a jeho pořizovací cenou.

Kolik stojí havarijní pojištění

Musíte však počítat s tím, že zatímco na povinném ručení ušetříte, v případě havarijního pojištění si jako majitel elektromobilu naopak budete muset připlatit. Výpočet se totiž odvíjí od tržní hodnoty vozidla. A ta je v případě elektromobilů výrazně vyšší ve srovnání s vozy se spalovacími motory.

Ne všechny pojišťovny se však staví k elektromobilům takto jednoznačně. Například tuzemská Allianz už započala specifickou segmentaci vozů. Zohledňuje v jejím rámci skutečnou míru rizikovosti provozu elektromobilů.

Konkrétně na toto téma uvádí, že elektromobil na motoristu klade nižší nároky, a tím se zvyšuje bezpečnost silničního provozu.

Díky tomu se tak motoristé mohou těšit na slevu ve výši 30 %. A havarijní pojištění od této pojišťovny se může vyplatit ještě více, pakliže si zájemce rovnou sjedná povinné ručení i havarijní pojištění. Což je ostatně běžnou praxí i u klasických vozidel.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}