Představení značky Toyota
Jedná se o japonskou automobilku, kterou založil Kiichiro Toyoda. Založena byla 28. srpna 1937. Původně se jmenovala Toyoda, ale kvůli lehčí výslovnosti byl název upraven na ten dosavadní, tedy Toyota. Společnost patří mezi největší výrobce automobilů na světě a zároveň je osmou největší společností světa. Pod tuto společnost spadají i poměrně známé automobilky Lexus a Scion.
Historie modelu RAV4
Jedná se o kompaktní SUV, které bylo představeno v roce 1994. Název RAV4 je zkratkou pro „Recreational Activity Vehicle 4-wheel drive“. Tento vůz si získal popularitu především díky modernímu vzhledu, prostornosti a velikým možnostem při výběru motoru.
První generace
Byla k dostání v letech 1994 až 2000. Měla pohon na předních nebo všech kolech a byla vybavena benzínovým čtyřválcovým motorem.
Druhá generace
V prodeji mezi lety 2000 až 2005. Byla postavena podobným způsobem, akorát byla větší a nabízela více prostoru pro cestující. Získala tak moderní a prostornější vzhled. Také nabízela nové motorové varianty.
Třetí generace
K dostání byla mezi lety 2005 až 2012. Byla odlišná svým vzhledem a poskytovala ještě více prostoru. Tato generace také nabízela výkonnější motory a nové technologie.
Čtvrtá generace
V prodeji mezi lety 2013 až 2018 a do světa přišla opět s novým designem. Opět byla nabízena s novějšími motory s různými pohony a objevil se i hybridní motor. V této generaci také vyšel model RAV4 EV, který byl zcela elektrický.
Pátá generace
Koupit si ji můžete od roku 2019 až dodnes. Tato generace má robustnější vzhled a je postavena na nové platformě Toyota New Global Architecture (TNGA).
Je možné, že se v blízkých letech objeví nová generace.
Současnost modelu RAV4 Hybrid
Nabízí 5 sedadel, emise pouze 126 g/km, spotřebu 5.6 l/100 km a výkon 222 koní. Dále ochrannou funkci T-Mate, možnost akční výbavy nebo moderní design.
Stylová sedadla
Jelikož jde Toyotě o každý detail, sedadla by neměla být určena jen k pohodlnému sezení, měla by i oku lichotit. Tím se právě Toyota zabývá. Snaží se co nejlépe zaujmout jak exteriérem, tak interiérem vozu a tento automobil to může jen potvrdit. O dokonalý první dojem se starají reliéfní loga GR SPORT. Černá kůže, kterou jsou sedačky potaženy, má i funkci, která potlačuje tvorbu statické elektřiny, tudíž už žádné rány ani vlasy, které by se samovolně postavily.
Toyota T-Mate
Jedná se o jednu z funkcí, kterou se může Toyota opravdu chlubit. Jsou to nejpokročilejší asistenční a bezpečnostní prvky ve standardu.
Obsahují:
- Přizpůsobivý tempomat
- Upozornění na to, když opustíte jízdní pruh
- Předkolizní bezpečnostní systém s rozpoznáváním chodců a cyklistů
- Systém rozpoznávání dopravních značek
- Automatická dálková světla
- Systém sledování únavy řidiče
- Nouzový asistent řízení
- Systém zmírňování rizika kolize na křižovatkách
Technologie Apple Car Play a Android Auto
Jako většina moderních automobilů má i Toyota RAV4 možnost propojení s Apple Car Play a s Android Auto. Na 7“ a 8“ displeji systému Toyota Touch budete snadno přijímat hovory, nastavovat navigaci, streamovat hudbu nebo využívat jiné aplikace.
Konkurenti Toyoty RAV4
Toyota RAV4
- Přibližná cena je 939 tisíc korun.
- Výkon: 136 – 185 kW.
- Spotřeba paliva: 4,4 – 7,7 l/100 km.
- Nejlevnější povinné ručení od Pillow Standard, 2 376 korun
Hyundai Santa Fe
- Přibližná cena je 900 tisíc korun.
- Výkon: 148 – 195 kW.
- Spotřeba paliva: 5,3 – 6,1 l/100 km.
- Nejlevnější povinné ručení od Pillow Standard, 2 184 korun
Škoda Kodiaq
- Přibližná cena je 1 069 900 korun.
- Výkon: 110 – 147 kW.
- Spotřeba paliva: 5,3 – 8,4 l/100 km.
- Nejlevnější povinné ručení od Pillow Standard, 1 860 korun
Volkswagen Tiguan
- Přibližná cena je 873 900 korun.
- Výkon: 110 – 180 kW.
- Spotřeba paliva: 1,7 – 15,3 l/100 km.
- Nejlevnější povinné ručení od Pillow Standard, 2 124 korun
Povinné ručení
Jedná se o druh pojištění, které je, jak již z názvu vyplývá, povinné. Není povinné pro všechny, jen pro ty, co vlastní motorové vozidlo a jezdí s ním po veřejných komunikacích a silnicích. Je určeno pro případ, že byste způsobili nehodu. Toto pojištění by zaplatilo škody a újmy na zdraví, které jste vy způsobili.
Povinné ručení v cizích zemích
Povinné ručení je navrženo tak, aby platilo ve většině zemí světa. Všechna místa, kde pojištění platí, najdete na zelené kartě. Především ceny za škody se můžou v zahraničí vyšplhat do astronomických částek.
Sankce za nepojištění
V případě, že vyjde najevo, že nemáte povinné ručení, škody musíte zaplatit z vlastních peněz a můžete očekávat pokutu, v horších případech odebrání řidičského průkazu či vozidla.
Zelená karta
Jedná se o mezinárodní důkaz o tom, že máte zaplacené povinné ručení a tím vás také pustí do většiny států Evropy a světa. Dejte pozor na to, že ne ve všech zemích světa zelená karta platí. Příkladem je například Ázerbájdžán. Místa, kde vaše pojištění platí, najdete na zadní straně zelené karty.
Zákonný limit povinného ručení
V každé zemi je zákonný limit stanovený v jiné výši. V České republice je stanoven limit celkem na 70 milionů korun. Tedy 35 milionů na škody na zdraví a 35 milionů na škody na majetku. Některé z pojišťoven mají s vyšším limitem krytí i více bonusů, jako je úrazové pojištění či pojištění proti vandalismu.
Jak sjednat povinné ručení?
Mnoho pojišťoven nabízí možnost sjednání povinného ručení na pobočce pojišťovny, online nebo telefonicky. Především online forma se v posledních letech hojně rozrůstá. Je to rychlejší, než si dopředu domlouvat schůzku se zaměstnancem pojišťovny.
Při sjednávání online mají pojišťovny vytvořený podrobný návod a postupně vám pomohou s vyplněním otázek. Pokud byste měli i tak problém s vyplněním, stačí se obrátit na zákaznické centrum a ti vám rádi pomohou.
Sjednání pojištění online vám zabere pár minut a okamžitě jste pojištěni.
Srovnání povinného ručení
Věděli jste, že existuje portál epojisteni.cz? Jedná se o srovnávací portál. Do tohoto portálu jsem zadala stejné údaje o automobilu Toyota RAV4.
Epojisteni.cz mi nabídlo několik možností, kde bych svou pojistku mohla uzavřít.
Pillow Standard
Jedná se o pojišťovnu, která nabízí především pojištění pro ty, kterým stačí pouze povinná část a nepotřebují velké množství benefitů.
- Cena od 2 376 korun, měsíčně 198 korun
- Obsahuje asistenci
- Limit celkem 140 milionů
UNIQA Standard Plus
- Cena od 2 376 korun, měsíčně 198 korun
- Obsahuje rozšířenou asistenci
- Limit celkem 140 milionů
Allianz Komfort
- Cena od 3 263 korun, měsíčně 271 korun
- Obsahuje rozšířenou asistenci
- Limit celkem 140 milionů
DIRECT Plus
- Cena od 3 442 korun, měsíčně 286 korun
- Obsahuje asistenci
- Limit celkem 200 milionů
Slavia Jubileum
- Cena od 6 070 korun, měsíčně 505 korun
- Obsahuje rozšířenou asistenci
- Limit celkem 300 milionů
Recenze na portál epojisteni.cz
Abyste věřili kvalitě epojisteni.cz, stačí si přečíst recenze na tuto službu. Uvidíte, že zákazníci jsou velmi spokojení a službu doporučují.
Příkladem tomu může být tato recenze.
„Dobrý den, já využívám ePojištění už asi tak 10 let (nevím přesně) a jsem s nimi opravdu maximálně spokojený. Když při hovoru při sjednávání pojištění něčemu nerozumím, tak se zeptám, co to je, a je mi vždycky všechno vysvětleno. Je to o lidech, to je jasné. Já jsem byl vždycky spokojen s komunikací pracovníků na telefonu, a proto ePojištění doporučuji i svým známým. Líbí se mi ta jednoduchost. Stačí zavolat a mám pojištěné auto, aniž bych musel někam jezdit, čekat atd. “
Mirek Spodina, Google recenze
Tato recenze je důkazem, že i po delší dobu se zákazník stále k této službě rád vrací a má na ni kladné hodnocení.
Jak provést srovnání pojišťoven
Na internetu existuje mnoho srovnávacích portálů, ale za mě je nejlepší epojisteni.cz, jelikož jako jeden z mála neobsahuje podplacené nabídky pojišťoven, které se chtějí jen zviditelnit, ale nejsou tak kvalitní, že by si zasloužili přední příčky.
Existují dvě možnosti, jak provést srovnání přes epojisteni.cz.
Pokud znáte SPZ vozidla
Na stránkách epojisteni.cz zadejte svou SPZ a případné údaje, které po vás budou vyžadovat. Jejich web je velmi lehce srozumitelný a vše rychle najdete. Výsledek získáte do pár minut, ne-li okamžitě.
Pokud svou SPZ neznáte nebo ještě nevlastníte automobil
Při výběru povinného ručení je nejlepší rovnou zadat svou SPZ. Je to rychlejší a výsledky jsou přesnější. Ovšem jsou případy, kdy si svou SPZ zrovna nevybavujete nebo ještě nemáte zakoupený automobil a pouze chcete vědět, na kolik korun by povinné ručení vyšlo.
Zvolte na webu epojisteni.cz, že chcete spočítat povinné ručení bez SPZ.
Zvolte, jaký máte způsob užití vozidla. Zda jej využíváte pro běžný provoz, taxi služby, půjčování, jako vozidlo v autoškole nebo jiný typ využití, ze kterého máte na výběr.
Zvolte, jaký máte typ vozidla- osobní, nákladní, užitkové, autobus, elektromobil nebo třeba traktor.
Zvolte svou značku. Ty nejčastěji zvolené jsou vidět hned v popředí i se svým logem, ale ty méně časté si musíte vyhledat.
Zadejte i konkrétní model svého vozidla.
Doplňte dále požadované informace, jako je objem či výkon motoru.
Následně vyplňte informace o vás a potvrďte odeslání výsledků. Z vlastních zkušeností vím, že se vám výsledek objeví do pár sekund a následně můžete vaše zadané informace upravit, filtrovat výsledky a procházet uspořádané informace o jednotlivých pojišťovnách.
Vždy se snažte zadávat vaše informace co nejpřesněji, abyste získali výsledky, dle kterých se můžete co nejsnadněji a nejlépe orientovat a dokázat si představit, kolik povinné ručení pro váš vůz bude stát.