.st0{fill:#FFFFFF;}

Povinné ručení pro Toyota Corolla [srovnání] 

 31 května, 2023

Jana Vochková

Ohodnotit

Představení značky Toyota

Samotná značka vznikla v roce 1937 po oddělení od značky Toyoda Automatic Loom Works. Název byl změněn z Toyoda na Toyota, kvůli lehčímu vyslovování a psaní názvu. Jedná se o největší automobilku na světě. Kromě automobilů vyrábí i nákladní vozy, motocykly, roboty, motory a také autobusy. Pod tuto společnost spadají i značky jako Lexus nebo Scion. Poprvé se Toyota ocitla v Evropě roku 1963 konkrétně v Dánsku. Zde se Toyota stala velmi oblíbenou a lidé ji začali hojně kupovat. 

Historie modelu Corolla

Jedná se o automobil střední nižší třídy, který je vyráběn již od roku 1966. Stala se následníkem Toyoty Publica. Toyota Corolla si prošla několika úpravami. Poměrně rychle se stala populární, a proto došla až k desáté generaci. Pod názvem Corolla se vyrábí sedany, ale můžeme objevit i Corollu Verso, která je vyrobena jako víceúčelový vůz.  K čemu slouží povinné ručení?

Povinné ručení vás chrání od placení v případě škody na zdraví či majetku jiné osoby, které jste způsobili vy. Jak již název napovídá, je povinné pro všechna motorová vozidla, co chtějí využívat veřejné komunikace. Pojištění tedy poskytuje finanční ochranu osobám, kterým byste mohli způsobit škody, především na zdraví. Povinné ručení obvykle pokrývá náklady na léčbu zranění, náhradu za trvalé postižení, náklady na opravu poškozených vozidel a další škody způsobené nehodou.

Zelená karta

Jedná se o mezinárodní důkaz o platnosti povinného ručení na konkrétní vozidlo. Je to jediný uznávaný doklad o uzavřeném pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla. Ze zákona ji musíte mít stále u sebe, nebo ve vozidle, ať jedete pouze na nákup nebo na delší cestu.

Spoustě řidičům dělá problém při jejím hledáním to, že již není zelená, ale má bílou barvu. Může se stát, že kartu dostanete zelenou, ale může být i bílá, dohodla se na tom Evropská unie. Díky tomu si ji můžete vytisknout doma v případě ztráty, nebo ji mít uloženou v telefonu.

Bonus povinného ručení

Především při zakládání nového povinného ručení se hodí vědět, jakou dobu jezdíte bez nehod. Spousta pojišťoven za to nabízí bonus, za jízdu bez nehod. Pokud si jistě nepamatujete, jakou dobu bez nehod máte za sebou, můžete svou současnou pojišťovnu požádat o vystavení takzvaného potvrzení o bezeškodném průběhu.

Možná připojištění

Spousta pojišťoven nabízí ke klasickému povinnému ručení připojištění. Pojišťovny často mívají balíčky, které zahrnují různé benefity a k tomu i povinné ručení. Ovšem k těmto balíčkům si často můžete i přiobjednat připojištění. Některá z nich vám můžou přijít důležitá, některá zas méně. Nikdo vás do připojištění nenutí, ale určitě je výhodné, některé z nich si zařídit.

Může to být například:

  • Asistenční služby
  • Havarijní pojištění, některé z pojišťoven ho nenabízí vůbec, nebo je již zahrnuto v balíčku.
  • Náhradní vozidlo v případě poruchy.
  • Krádež nebo vandalismus
  • Střet se zvěří
  • Úrazové pojištění, platí stejně jako u havarijního- pojišťovna ho nemusí nabízet, nebo může být již zahrnuto v balíčku.
  • Ztráta zavazadel

Pojišťovny nabízejí často až dvakrát nebo třikrát tolik připojištění, ale zde byly vypsány ty nejčastější.

Asistenční služby

Většina z pojišťoven nabízí asistenční služby již v základním balíčku, společně s povinným ručením. Nejčastěji si můžete asistenční služby připojištěním nebo zakoupením lepšího balíčku vylepšit a mít tak větší výhody. Asistenční služba vám bývá dostupná nepřetržitě, v českém jazyce a ve všech zemích světa.

Alkohol a povinné ručení

Pokud způsobíte škodu pod vlivem alkoholu, nebo dokonce drog, pojištění nebude uhrazeno. Ovšem některé z pojišťoven nabízejí připojištění, že když se stane nehoda a budete mít malé množství alkoholu v krvi, tak pojištění bude i tak proplaceno.

Jaký je zákonný limit krytí?

Zákonem daný limit je 35 milionů korun v případě újmy na zdraví a 35 milionů korun u škod na majetku. Celkem tedy 70 milionů. Vždy je lepší, když má vaše povinné ručení vyšší krytí, optimální minimum je 70 a 70 milionů korun. Spousta pojišťoven má při vyšších limitech i jiné výhody, jako je úrazové pojištění, oprava skel či zabezpečení proti vandalismu. Je lepší zvolit vyšší limit, protože když vaše pojištění nebude mít dostatečný limit, zbylé peníze musíte zaplatit vy.

Zákonné požadavky na povinné ručení

Každá země, tedy i Česká republika má své požadavky na povinné ručení, jsou země, které povinné ručení pomalu neřeší, ale i ty, co ho hodně řeší a musí být vysoké limity krytí a jiné připojištění. V Česku je již zmíněný limit krytí celkem 70 milionů korun.

Povinné ručení musí i zahrnovat náklady na léčbu zraněných osob, náhradu za trvalé postižení, náhrady za ztrátu příjmu a další související náklady, a také náklady na opravu cizího vozidla, veřejného majetku a dalších škod způsobených nehodou. 

Sjednání online

Doba jde kupředu a s tím i pojištění. Již není podmínkou k získání pojištění schůzka v kanceláři nebo zdlouhavý hovor s klientskou podporou. Tyto dva způsoby stále existují, ale v posledních letech se dostal k oblibě způsob sjednání pojištění online. Je to rychlejší a snadnější. Do 5 minut máte pojištění sjednané. Většina z pojišťoven tuto službu nabízí, tak proč ji nevyužít. Na webových stránkách pojišťoven máte detailně popsaný postup a případně si můžete zavolat pomoc na telefonu prostřednictví klientského centra.

Nízká cena

Existují věci, u kterých se nevyplatí šetřit. Jedním z takových případů je i povinné ručení. Povinné ručení můžete sehnat opravdu levně, ale nejčastěji se jedná o nízké krytí a žádné bonusy. V tomto případě se opravdu vyplatí zařídit si povinné ručení ve výši krytí alespoň 140 nebo 200 milionů korun, abyste měli rezervu a nemuseli v případné škody doplácet vy.

Povinné ručení versus havarijní pojištění

Jak jsme se již dozvěděli, povinné ručení je zákonem povinné, ovšem havarijní pojištění je na vašem uvážení.

Při koupi havarijního pojištění, kupujete pojištění pro sebe a pro své vozidlo. Některé z pojišťoven nabízí pojištění i pro celou posádku vozu. Tudíž jedná se například o vandalismus, zničení skel a jiné problémy.

Povinno-ruceni-pro-Toyota-Corolla-srovnani

Porovnání nabídek povinného ručení pro tento vůz

Až do roku 2000 jste neměli na výběr pojišťoven na povinné ručení, protože do roku 2000 byla pouze jedna pojišťovna, která jej nabízela. Společně s možností volby mezi více pojišťovnami vznikla i Česká kancelář pojistitelů. Teď máme naštěstí výběr větší, tak jsem pomocí porovnávacího portálu epojisteni.cz provedla srovnání pojištění pro tento vůz.

Ukážu vám nejlevnější nabídky od jednotlivých pojišťoven. Vždy byly zadány stejné údaje o vozu Toyota Corolla. Epojisteni.cz nabízí slevu na pojištění za dlouhou dobu jízd bez nehod.

 Pillow StandardDIRECT PlusAllianz KomfortUNIQA Standard PlusSlavia JubileumČPP SPOROPOV PLUS
CENAod 2 052 korunod 2 500 korunod 3 105 korunod 3 372 korunod 4 969 korunod 6 426 korun
LIMIT KRYTÍ  140 milionů korun200 milionů korun140 milionů korun140 milionů korun300 milionů korun100 milionů korun

Co se stane, když nezaplatím povinné ručení?

Pokud jste zapomněli, snažte se jej co nejdříve zaplatit, protože se můžete dostat do velkých problémů. Nějakou dobu po neuhrazeném termínu, vám pojišťovna zašle připomínku a do daného termínu, který je určen na připomínce, musíte povinné ručení zaplatit. Do té doby vám platí pojištění a pojišťovna je povinna vám případné škody proplatit.

Pokud povinné ručení odmítáte platit, existuje tu ještě jeden způsob, a to denní přispívání do garančního fondu ČKP. Jedná se o fond, který hradí škody vozidel, které nemají SPZ, nebo neplatí povinné ručení. Ceny sazeb jsou velice rozdílné a existují přehledné tabulky, podle kterých cenu zjistíte. Toyota Corolla spadá do kategorie: osobní automobil se zdvihovým objemem válců motoru od 1351 cm3 do 1850 cm3 včetně. Dle sazebníku by tedy majitel měl platit 47 korun denně. Za rok tedy 17 155 korun. Tudíž pokud si sjednáte povinné ručení od Pillow Standard, ušetříte přes 15 tisíc korun, což se vyplatí více, než příspěvky do garančního fondu.

Jak často lze změnit povinné ručení

Pojištění se sjednává každý rok na dobu neurčitou a každý rok se automaticky prodlužuje. Pokud chcete pojištění ukončit, musíte zaslat formulář o tom, že chcete pojištění ukončit na adresu pojišťovny. Formulář bývá uveden v dokumentech na webu pojišťovny. Některým pojišťovnám stačí i naskenovaný či online vyplněný formulář. Zrušen smlouvy musíte provést minimálně šest týdnů před ukončením jednoho roku po prodloužení smlouvy.

Rozhodující není datum odeslání, ale datum, kdy pojišťovna, formulář o ukončení pojištění obdrží. Takže určitě formulář nezasílejte na poslední chvíli, ale nechte si časovou rezervu.

Jak provést srovnání nabídek

Jak jsem již zmínila, existují portály, kde si můžete porovnat nabídky povinného ručení.

Já jsem využila portál epojisteni.cz. Spousta portálů bývá pojišťovnami podplacený, ale epojisteni.cz se tento případ určitě netýká.

Stačí, když na webových stránkách epojisteni.cz zadáte svou SPZ nebo vyplníte údaje o vozidle ručně. Následně se vám ukážou nabídky, které si můžete různě třídit, například od nejlevnějších. Můžete také vyplnit dobu, jakou jezdíte bez nehod a můžete se dočkat slevy.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}