.st0{fill:#FFFFFF;}

Povinné ručení pro Hyundai Santa Fe (srovnání) 

 5 února, 2022

Jana Vochková

Ohodnotit

Při výběru autopojištění je obvykle nutné brát v úvahu, jaká rizika pro řidiče z provozování automobilu vyplývají, jelikož je obvykle rozdíl mezi tím, co vám hrozí v případě, že si kupujete nové či ojeté auto, případně vůz se základní či rozšířenou výbavou. Autopojištění se standardně dělí na dva základní produkty, které se ovšem často vzájemně kombinují nebo doplňují, případně tvoří jedno hybridní pojištění. Rozhodování o vhodném produktu by tak mělo předcházet pečlivé zvážení všech dostupných možností.

Typy autopojištění

Autopojištění se dělí na dva základní typy zahrnující povinné ručení a havarijní pojištění. Kromě nich lze pak samostatně uzavřít různá drobná pojištění, která se primárně vztahují k provozu automobilu (například separátní pojištění některých částí automobilu, které může být navázáno na hlavní pojištění), případně pojištění škody způsobené cizí osobě platné obecně. Pro provoz automobilu je nezbytné sjednání povinného ručení, které je vyžadováno legislativně, přičemž jízda v automobilu bez platného povinného ručení je zatížena pokutou. Zatímco povinné ručení musí mít sjednané na každé registrované vozidlo, havarijní pojištění je dobrovolné a zpravidla se uzavírá především na vozy nové nebo koupené na leasing. Hlavní rozdíl mezi těmito dvěma produkty spočívá v jejich uplatňování a rozsahu krytí, naopak stanovení výše pojistného je realizováno podle velmi podobných kritérií.

Povinné ručení, jeho rozsah a uplatnění

Povinné ručení čili pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla je zákonné pojištění, kterým jsou v podstatě chráněny osoby, kterým je způsobena újma na zdraví či majetku při nehodě, kterou nezavinily. Z tohoto pojištění se pokrývají škody, které způsobí řidič/majitel vozidla dalším osobám, přičemž základní složky pojištění obvykle tvoří:

 • náhrady škody na zdraví nebo usmrcení osob při zaviněné dopravní nehodě
 • náhrady újmy na majetku (který byl při provozu automobilu poškozen či zničen)
 • náhrady ušlého zisku, a to včetně předpokládaného zisku budoucího, kterého nebude možné v důsledku nehody dosáhnout
 • právní poradenství a asistenční služby

V rámci povinného ručení mohou být dále uplatňována také doplňková pojištění, která se obvykle skládají z pojištění autoskel či kabeláže, doplňkového úrazového pojištění řidiče či spolucestujících, pojištění zavazadel apod.

Havarijní a hybridní pojištění

Havarijní pojištění je na rozdíl od povinného ručení pojištění dobrovolné a vyplatí se jej uzavírat především pro nové vozy nebo automobily s vyšší pořizovací cenou. Havarijní pojištění slouží primárně jako ochrana vlastního majetku, tedy samotného automobilu. Havarijní pojištění se uzavírá na čtyři základní druhy rizik, a to na:

 • škody způsobené zaviněnou dopravní nehodou
 • škody zapříčiněné působením živlů
 • odcizení vozidla
 • poškození vozidla neznámou osobou (vandalismus)

Tento druh pojištění se vyplatí sjednávat v případě, že jsou náklady na pořízení automobilu relativně vysoké, nebo je pořizován na splátky – v případě poškození vlastním zaviněním, neznámou osobou nebo vyšší mocí je možné z něj pokrýt náklady na pořízení nov=ho vozu nebo splatit zbývající hodnotu leasingu. Nevýhodou běžného havarijního pojištění je způsob výpočtu pojistného plnění, který se vždy zakládá na aktuální (tržní) ceně vozidla, které se během používání stává ojetým. Proto je zejména v prvních letech užívání vhodné si havarijní pojištění rozšířit ještě o připojištění garance ochrany majetku (GAP). Připojištění GAP v podstatě vždy dorovnává výši pojistného plnění na hodnotu stanovenou ze sjednané částky (obvykle pořizovací ceny automobilu). Jako hybridní typ pojištění je pak standardně řešeno povinné ručení obsahující prvky havarijního pojištění – zpravidla se jedná o zařazení jednoho typu rizika, které je v daných podmínkách akutní.

Stanovení výše pojistného u povinného ručení

Výše pojistného s u povinného ručení i havarijního pojištění stanoví s ohledem na pět hlavních oblastí, které hodnotu pojistného buď zvyšují, nebo snižují. Jedná se o následující:

 • specifika a rozsah pojištění
 • značka, model a stáří vozidla, míra zabezpečení
 • zkušenosti řidiče a historie nehod
 • způsob užíván
 • region provozu

Každé z uvedených kritérií konkrétním způsobem ovlivňuje míru rizika, že dojde k havárii a poskytovatel pojištění bude nucen vyplatit pojistné plnění, vliv jednotlivých faktorů se tak promítá do ceny pojištění. U specifik pojištění a jeho rozsahu se jedná především o strukturu pojistných událostí, které jsou povinným ručením kryty, předpokládané plnění u doplňkových pojištění, a pak nastavené limity a podíl spoluúčasti. Tímto způsobem je dána základné výše pojistného, jež je následně upravována podle ostatních faktorů – pojistné bude například vyšší u řidiče, který v posledních letech způsobil dopravní nehodu (třeba že menší), pokud je automobil využíván pro firemní účely nebo je-li statisticky v daném regionu vyšší nehodovost. U havarijního pojištění může výši pojistného dále ovlivnit také frekvence plateb.

Povinné ručení pro vůz Hyundai Santa Fe

Jihokorejský výrobce automobilů Hyundai dodává na celosvětový trh kvalitní vozy prakticky ve všech velikostních kategoriích. Model Santa Fe je první SUV, které společnost uvedla na trh, aby vyhověla aktuálním požadavkům na automobil specifické velikosti, který se měl uplatnit především mezi americkými spotřebiteli. Vůz Hyundai Santa Fe byl uveden na trh v roce 2001, aktuálně se vyrábí již ve čtvrté generaci nejen v klasické, ale také v hybridní a zcela elektrické variantě.

Povinné ručení pro Hyundai Santa Fe - srovnání

Charakteristika vozu Hyundai Santa Fe

Poslední generace modelu Hyundai Santa Fe byla uvedena na trh v roce 2018 – od uvedení prvního modelu prošel vůz jak úpravou exteriéru, tak interiérového vybavení a zabezpečení. Současná generace vozů je může být vybavena jak benzínovým, tak dieselovým spalovacím motorem, případně pohon zajišťuje hybridní jednotka. K dispozici je šest motorizací tohoto modelu, a to:

 • 4 GDI e-CVVT 4×4 136 kW AT (benzin) s 6stupňovou automatickou převodovkou
 • 0 CRDi e-VGT 110kW (diesel) s 6stupňovou manuální převodovkou
 • 0 CRDi e-VGT 4×4 110 kW (diesel) s 6stupňovou manuální převodovkou
 • 2 CRDi e-VGT 147 kW 4×4 (diesel) s 6stupňovou manuální převodovkou
 • 0 CRDi e-VGT 136 kW 4×4 AT (diesel) s 6stupňovou automatickou převodovkou
 • 2 CRDi 147 kW e-VGT 4×4 AT (diesel) s 6stupňovou automatickou převodovkou

Současné modely je možné pořídit ve třech stupních výbavy zahrnujících řady Confidence, Style a Premium, přičemž každý z uvedených stupňů může být adaptován na 5- nebo 7místný interiér. Jednotlivé druhy výbavy se mezi sebou liší počtem a charakterem bezpečnostních prvků, technologického vybavení včetně pokročilých systémů pro asistenci řidiče, a také provedením klíčových dílů. Cena vozidla se v závislosti na druhu motorizace a stupni výbavy pohybuje od 850 000 Kč do 1 120 000 Kč. Povinné ručení se tak v základu dostává přibližně na hodnotu 5 000 Kč, dalšími úpravami s ohledem na další faktory, které ovlivňují jeho výši, se může pojistné vyšplhat až na 10 000 – 15 000 Kč, případně i více.

Jak vybrat povinné ručení pro vůz Hyundai Santa Fe

Hledáte-li vhodné povinné ručení pro vůz Hyundai Santa Fe, je potřeba při výběru konkrétního produktu zvážit několik základních kritérií. Jelikož se vůz vyrábí již od roku 2001 jedna, bude primárním faktorem vztaženým k výběru rok výroby a generace vozu. Chystáte-li se pojistit ojetý vůz se starším datem výroby, pravděpodobně vám pro tento účel (i přes poměrně vysokou cenu vozidla) postačí základní povinné ručení rozšířené o připojištění pro případ poškození některé součásti. U novějších modelů (třetí generace) se již vyplatí sjednat si povinné ručení s vyššími limity, pokud bude hodnota pojistného vysoká, je možné ji snížit vyšší spoluúčastí nebo si vybrat produkt nabízející aktuální slevu či bonusy za řidičskou historii (budete-li na ně mít nárok). Pro ojeté vozy Hyundai Santa Fe třetí a čtvrté generace je optimální volit hybridní povinné ručení s prvky havarijního pojištění. U nového vozu značky Hyundai Santa Fe byste již vzhledem k minimální prodejní ceně měli rovněž uvažovat o hybridním povinném ručení doplněném připojištěním GAP, a to zejména v případě, že vůz pořizujete na leasing. Nalezení správného pojišťovnického produktu, který bude přesně odpovídat vaším potřebám jak rozsahem, tak výší pojistného, vám usnadní srovnávací platformy, které nabízí služby právě v této oblasti. Jednou z takových platforem je i epojisteni.cz. Kromě velmi podrobných informací o různých typech pojištění nabízí tento portál také možnost srovnání aktuálních nabídek prostřednictvím relativně jednoduchého formuláře, do kterého se zadávají základní charakteristiky vozidla a řidiče, jeho účel užívání a region provozu. Na základě těchto informací mohou konzultanti zpracovat a srovnat nabídky jednotlivých poskytovatelů a prezentovat vám ty nejvhodnější. Výhodou využití těchto služeb je možnost získat velmi podrobné informace o všech aktuálních produktech a vybrat si takový, který vám bude po všech stránkách vyhovovat.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}