.st0{fill:#FFFFFF;}

Povinné ručení pro Ford Puma [srovnání] 

 22 října, 2021

Jana Vochková

5/5

Automobilka Ford patří k předním světovým výrobcům automobilů. Jedním z vozů z její dílny je i model Puma. Jak si na něj zařídit optimální povinné ručení?

O značce Ford

Ford Motor Company je americká nadnárodní korporace. Vznikla v roce 1903 a dodnes nese jméno svého zakladatele Henryho Forda. K založení došlo v Detroitu, kde má také automobilka stále svou mezinárodní centrálu.

Henry Ford byl tehdy prominentní americký průmyslník. Vyučil se zámečníkem, později pracoval jako opravář parních strojů. Ve volném čase experimentoval s benzínovými motory a se stavbou automobilů. Od těchto pokusů byl k prvnímu funkčnímu stroji značky Ford pouze krok. Jako vůbec první z výrobní linky Fordu sjel model, který byl jednoduše nazván Ford A. Ten byl později nahrazen automobilem dostupným pod názvem Ford C.

Značka Ford se nicméně proslavila kromě výroby automobilů také tím, že do výroby v praxi zavedla metody masové produkce vozidel a hromadného managementu průmyslové pracovní síly. Pásová výroba se ve své době stala absolutním unikátem, nicméně se tento inovativní způsob výroby ihned ujal.

První sériově vyráběný vůz byl Ford s označením T. Vozidlo bylo funkční, jednoduše se udržovalo, především však vynikalo nízkou cenou, díky níž si ho mohl dovolit opravdu každý. Celkem z výrobní linky sjelo cca 15 milionů těchto automobilů.

S nadsázkou se tak v pramenech dodnes uvádí, že Henry Ford doslova postavil Ameriku na kola a Ford T se stal zásadním historickým milníkem.

Další vozy, které se zapsaly do historie automobilky Ford, brzy následovaly. Časem se tak vykrystalizovalo několik kategorií a v portfoliu značky Ford se objevily SUV a crossovery, hybridní a elektrické vozy, rodinné vozy, sportovní vozy.

Své pevné místo mezi nimi zaujal také Ford Puma. Tento automobil se v první generaci vyráběl od roku 1997. Od té doby si prošel významnou proměnou. Z malého sportovního automobilu se stal městský crossover. Vozidlo v aktuální podobě využívá pohon EcoBoost, dvě motorizace EcoBoost Hybrid (mHEV) a variantu EcoBlue. O další generaci Ford Puma se mluvilo hlavně v souvislosti s hybridním pohonem. Díky tomu je vozidlo výkonné a zároveň při spotřebě paliva ekonomické.

Jak je to s hybridy a povinným ručením

Automobily provozované na současných silnicích musejí z titulu zákona mít sjednané pojištění, tzv. povinné ručení. Týká se to prakticky všech vozidel. Výjimky stanovuje zákon o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla.

Elektromobilita do značné míry zamíchala příslovečnými kartami také u jednotlivých pojišťoven, které se musely připravit na zcela novou kategorii vozů. Nicméně povinnost je dle platné legislativy pro ně stejná, rovněž elektromobily a hybridy povinné ručení mít musejí sjednané.

Rozdílná je však metodika výpočtu. V konečném důsledku tak mohou majitelé hybridů na povinném ručení značně ušetřit.

Z čeho se počítá cena povinného ručení

Běžně cenu povinného ručení výrazně ovlivňují zejména čtyři faktory:

Trvalé bydliště

Trvalé bydliště motoristy patří ke stěžejním parametrům ovlivňujícím výpočet povinného ručení z prostého důvodu. Tam, kde řidič bydlí, se také pravděpodobně nejčastěji s autem pohybuje.

V případě rušného velkého města s vysokou koncentrací aut na silnicích to také znamená zvýšené riziko nehody. Řidič obývající menší vesnici, kde se s dalším vozem prakticky nepotká, má znatelně menší šanci, že bude bourat. A právě takto tuzemské pojišťovny běžně uvažují, neboť pochopitelně je pro ně z ekonomického hlediska podstatné vyplácet plnění co nejméně.

Věk motoristy

Podobně vedou poskytovatele povinného ručení úvahy o věku. Novopečený řidič bez zkušeností obvykle může počítat s drahým povinným ručením.

Rizikovost mladých motoristů ostatně potvrzují i statistiky. Ještě nedávno měli čerství majitelé řidičského oprávnění na svědomí kolem 10 000 nehod. Statistika se v posledních dvou letech poněkud zlepšila, už od roku 2019 je patrný pokles o 5 %. Mladí řidiči podle aktuálních údajů zavinili kolem 8 700 nehod, což je ale i tak suverénně nejvíc.

Důvodem je kromě samotné absence zkušeností i příliš rychlá jízda. Tou nejproblémovější skupinou jsou na silnicích především muži, a to ti ve věku do 24 let.

Bonus nebo malus

Velmi podstatnou roli hraje v cenotvorbě povinného ručení také systém bonus/malus. Jeho hlavní ideou je „odměňování“ dobrých řidičů, tedy těch, kteří nebourají.

Za tzv. bezeškodní průběh má totiž pojištěný nárok na slevu na pojistném. Konečná cena povinného ručení se mu může tímto způsobem snížit až o polovinu. Naopak v případě, že dojde k výplatě pojistného plnění z pojištění odpovědnosti, pojišťovna k ceně napočítá i přirážku, tedy tzv. malus.

Proto musí pojišťovna historii řidiče znát. Informace o škodním průběhu klienta čerpá pojišťovna z tzv. databáze Bonus/Malus provozované ČKP.

Výkon či objem motoru vozidla

Sazby povinného ručení se dále počítají především z objemu motoru automobilu. Obvykle platí jednoduché pravidlo, že čím je objem (nesprávně obsah) motoru vyšší, tím je vyšší i cena povinného ručení. Výkonnější vozidlo se totiž opět považuje za více rizikové.

Pojišťovny tak běžně rozdělují vozidla do kategorií vždy do určitých cm³:

  • 1 000 cm³
  • 1 250 cm³
  • 1 350 cm³
  • 1 400 cm³
  • 1 650 cm³
  • 1 850 cm³
  • 2 000 cm³
  • 2 500 cm³
  • nad 2 500 cm³

Pokud nevíte, jaký má váš motor objem, podívejte se do malého nebo velkého technického průkazu. V obou dokumentech je tato informace zaznamenána.

Jak na povinném ručení ušetřit

Každá pojišťovna využívá odlišný systém kalkulace pojistek a pracuje i s mírně odlišnými kritérii. Proto se také ceny napříč jednotlivými poskytovateli liší. Loni se průměrná suma pohybovala kolem 6490 Kč, a to u vozu Škoda Octavia 1,6 TDI, 85 kW, jakožto typického modelového automobilu, který se objevuje v českých domácnostech.

Kalkulaci povinného ručení je proto nutné vždy dimenzovat s ohledem na konkrétního motoristu i vozidlo. Než se však vypravíte do jakékoli pojišťovny, nechte si ceny povinného ručení spočítat v pohodlí domova.

Soudobým trendem je digitalizace, v jejímž rámci se už celá řada služeb vyřizuje bez osobní účasti. I ke sjednání povinného ručení vám v dnešní době stačí mít internet.

V první řadě je nezbytné vědět, u koho si pojistku chcete zařídit. To můžete snadno zjistit díky internetovým srovnávačům. To jsou jednoduché internetové kalkulačky, do kterých zadáte potřebné informace a necháte si vygenerovat jednotlivé nabídky. K nejoblíbenějším webům tohoto typu se v tuzemsku řadí portál ePojištění.cz.

V případě, že si takto vyberete vhodného poskytovatele, můžete si povinné ručení přes internet rovnou sjednat. Stejný způsob je možné uplatnit pro havarijní pojištění.

Povinné ručení pro Ford Puma - srovnání

Vyplatí se mi havarijní pojistka?

Havarijní pojištění se však rozhodně nevyplatí všem majitelům automobilů. Podle expertů má smysl hlavně u vozů nižší a střední třídy, a to jen cca do 5 nebo 6 let jejich stáří. U vozů vyšší cenové kategorie pak může být tato lhůta i o něco delší.

Majitelům nových automobilů se pak také dále může vyplatit tzv. GAP pojištění. To je prakticky ochranou před tím, že vozidlo běžně ztrácí velmi rychle na hodnotě. Pojištění GAP pokrývá rozdíl mezi tzv. obvyklou cenou, kterou vozidlo mělo v době pojistné události, a cenou pořizovací. Užitečné je proto především v případě odcizení nebo totálního poškození vozidla.

Na čem závisí cena povinného ručení u elektrických vozidel

Tuzemské pojišťovny jsou bez problémů schopné pojistit veškeré sériově vyráběné elektromobily. Povinné ručení pro ně má však některá specifika.

Právě objem motoru jako jeden z podstatných parametrů z kalkulace u elektromobilů „vypadává“. Pojišťovny automaticky zařazují tato vozidla do kategorie s nejnižším objemem, tedy méně než 1000 ccm. U hybridů je pak zapotřebí sečíst výkon pro elektro a pro benzin.

Rozdíl se tímto mezi vozidlem s běžným spalovacím motorem a elektromobilem může vytvořit v ceně povinného ručení i dvojnásobný. Podstatná bývá při výpočtu hlavně značka a typ vozidla, případně jeho stáří. Roli však stále hraje bydliště vlastníka a jeho věk. Výrazným způsobem i v této kategorii ovlivní výslednou cenu též bonus nebo malus pojistníka.

U některých pojišťoven však už svůj význam začíná mít i výkon elektromotoru s vazbou na celkovou hmotnost vozidla.

Jaká je budoucnost povinného ručení

Počty elektromobilů v Česku stoupají a lze tak očekávat i změny v segmentu povinného ručení. Jen za loňský rok se v meziročním srovnání počet majitelů těchto vozů zdvojnásobil.

Jako klíčovou podmínku dalšího rozšíření alternativních vozidel vidí experti hlavně vybudování optimální infrastruktury. Zatím například v Česku existuje něco přes 800 dobíjecích míst, což je ve srovnání s Evropou mizivý počet.

Češi ochotně „slyší“ nejen na levnější a ekologičtější provoz elektromobilů a hybridů, ale také například i na možnost parkování zdarma. K rozšíření by měly napomoci také dotační programy. Zatím je v tuzemsku registrováno kolem 5000 elektromobilů, nicméně je v obecném zájmu tuto kategorii rozšiřovat.

Do budoucna tak na tento typ vozidel budou pojišťovny bezesporu pamatovat a vytvoří se speciální segmentace.

Ani to by však nemělo znamenat významné zdražení povinného ručení. Byť by to z čistě matematického pohledu dávalo smysl. Následky nehod mohou být dramatičtější, protože k nim dochází obvykle ve vyšších rychlostech. Akcelerace těchto vozů bývá prakticky blesková. Škody jsou navíc vyšší i kvůli komplikovanějším technologiím.

Podle zástupců pojišťoven je ekologický přínos těchto vozidel nesporný. Motoristé by proto neměli být demotivováni v tom, aby si je pořizovali, naopak je žádoucí prodej elektromobilů podporovat. Dnešní odhady mluví o tom, že v 2030 by na světových silnicích mohlo jezdit až 100 milionů elektrických aut. V Česku by to ve stejném období mělo být až půl milionu.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}