Ford Mustang je klasifikován jako sportovní automobil, vyráběný firmou Ford Motor Company. První automobil firma vyrobila 9. března 1964 v Dearbornu. K očím diváka se dostal už 17. dubna 1964. Vůz je vyráběný s benzínovým motorem, jeho objem může činit až 4,6 litru a výkon činí až 224 kW a 300 koňských sil. Řidič si pro své pohodlí může vybírat mezi manuální a automatickou převodovkou, a jistě vás potěší, že Ford Mustang se zúčastnil několika zajímavých závodů, ze kterých si závodníci odnesli hned několik ocenění.
Zrychlená historie vozu
Úplně na začátku byl Ford Mustang založen na modelu Ford Falcon. Nicméně první vyrobené auto dostalo jméno dle letounu North Americen P-51 Mustang. V rozmezí 1967-1969, se ve firmě pracovalo na tehdejším vrcholném modelu – Mustang Shelby GT 500. Výroba byla tak úspěšná, že se zavedly i další model – pony car, který byl modelem pro chevrolet camaro, AMC Javelin a další.
V roce 1971 firma přišla s nejsilnější verzí – Mustang Boss, což byl 7mi litrový motor V8, který dosahoval výkonu až 279,5 kW. V průběhu minulosti se vozidla vyvíjela a šla kupředu. Výrobci vozidla seřadili do generací, každá má svá specifika a kouzlo.
Generace – pohled z minulosti do současnosti
1964 – 1973
- První model byl dvousedadlový s vidlicovým čtyřválcovým motorem. Později tvůrci automobil přestavěli na čtyřsedadlový, neboť předchozí model neměl potřebnou prodejnost. Aby se snížily náklady na vývoj, používali součástky z ostatních Fordů. Tím Mustang dostal kratší rozvor, užší vzhled, jen váha zůstala stejná.
- Fastback 1965 měl motor s obsahem 4,7 litru. O pár let později se začala více využívat technika z jiných vozů. Nakonec se začaly vyrábět i speciální řady aut, některé z nich byly předělány pro závodní účely.
1974 – 1978
- Tuto generaci provázela komplikace – ropná krize. Jelikož motor v Mustangu spaloval příliš benzínu, jeho prodejnost rapidně klesala. Kvůli tomu, aby vůz splňoval emisní normy, zkompletovali slabší verzi. Toto období neměla automobilka štěstí, vyrobené verze nebyly oblíbené, což snížilo příjem z prodeje. Prodejnost ovlivnila i samotná tzv. Globální veřejnost.
1979 – 1993
- Zde jsme se setkali se čtyřválcem o objemu 2,3 litru až po pětilitrový vidlicový osmiválec. Karosérie se přesunuly do formy Coupé notchback a hatchback. Typy byly označovány písmeny L, GL, GLX, LX, GT, GTS, SVO. Roku 1986 byly karburátory vyměněny za elektronické vstřikování EFI.
- 1987 přišla velká změna v designu vozidla. Malé přední světla vystřídaly velkoplošné svítilny a změnila se i aerodynamika, změna nastala i v oblasti nárazníků. V 80. letech, kdy se zvedaly ceny pohonných hmot, se Mustang spojil s Mazdou MX – 6 v Michiganské továrně.
1994 – 2004
- Jelikož doba pokročila, tak i vývoj morových válců se zlepšil. Automobilka tedy vyměnila čtyřválcové motory za šestiválcové objemu 3,8 litru a dvou-ventilový vidlicový osmiválec 4,6 litru. Vozy dostaly nový facelift na zadní části auta a později došlo k vylepšení i přední části.
2005 – 2014
- Koncepce a design páté generace Ford Mustang, se vracel do dob šedesátých. Proto v roce 2010 proběhl jakýsi facelift úplně celého modelu – čili překopali jak interiér, tak i exteriér. Ovšem motor nechaly beze změn. Díky úpravám se snížil koeficient odporu vzduchu – zhruba o 4% – 7%.
- Jen u GT verze byl zlehka revidován motor, a tím došlo k mírnému zvýšení koní – z 300 na 315 koní. Později docházelo pouze k menším úpravám na interiéru a exteriéru, navíc obměnili motory a převodovky.
- modely
- V6 2005-2010 – Základní model byl poháněný litinovým šestiválcem
- V6 2011-2014 – Zde proběhla výměna za agregát o obsahu 3,7l s 24 ventilovou technikou a výkonem 227 kW. Došlo i na výměnu převodovky – byla možnost mít buď manuální se šesti převodovými stupni, nebo automatickou převodovku. Motor s dvojitým výfukem byl celkově lehčí až o 18 kg.
- GT 2005-2010 – Základní verze vozů měly pouze pětistupňovou manuální převodovku nebo volitelnou automatickou převodovku.
- GT 2011-2012 – Tato řada měla 412 koní, příplatkové brzdy a koly 19“ s výkonnými pneumatikami
- GT 2013-2014 – Změna proběhla na mřížkování chladiče, na nových zadních LED a předních světlometů a na kufru přidali černou barvu mezi světly.
2015 – 2019
- Model Mustangu z roků 2003 – 2004 byl první, který se vybavili nezávislým zavěšením kol zadní nápravy, a zároveň se stal jediným modelem, který lze koupit po celém světě. V této generaci vznikl vůz s výkonem 435 koní, točivý moment dosahuje až 545 Nm. Převodovka je klasicky manuální šestistupňová.
- Do Ameriky vypluly vozy hned se třemi typy motoru. V Evropě najdete pouze jeden typ, neboť ostatní se tu neujaly.
- Základní výbava zahrnuje kožené sedačky, což je pro tuto značku specifické.
- Rok 2017 byl přelomový pro facelift světel. Pro verze Ecoboost a 5.0 Coyote se začala vyrábět desetistupňová automatická převodovka. Dobré emisní parametry a výkon vylepšila převodovka s přímým i nepřímým vstřikem.
2020 – současnost
- Elektrické SUV
Modely Ford Mustang Mach – E či GT verze, byly představeny roku 2019 17. listopadu. Vozy nijak nesouvisí s třídou pony car a jako jeden z mála plně využívá marketingovou značku Mustang pro elektronickou verzi crossoveru. Počítá se s dojezdem 340 – 600km. Auto můžete pořídit hned v několika různých výbavách, jen si slušně připlatíte.
Pojišťovna Pillow
- Méně nákladnou variantou je verze, kdy zaplatíte 3780 Kč, za vysoké limity krytá, rozsáhlou asistenci – zapůjčení náhradního vozidla, opravu vozidla na místě či odtah vozidla v ČR do 50 km.
- Dále pojištění zahrnuje všechna skla, asistenci PLUS, střet se zvěří, přírodní rizika, a atd. Tato varianta má plnění pouze 70/70 mil.
- Pojišťovna nabízí i o trochu dražší a něco lepší službu – 4752 Kč, kdy budete mít zajištěné nadstandardní limity krytí, rozsáhlou asistenci – zapůjčení náhradního vozidla, odtah vozidla v ČR bez limitu + úrazové pojištění řidiče.
- Druhá varianta má plnění 150/150 mil.
Pojišťovna ČPP Superpov
- Cena pojištění se pohybuje od 5400 Kč výše, ale zahrnuje kromě výše uvedených výhod i pomoc s vybitou baterií, ztrátou klíčů, píchlou pneumatikou. Dále si zde sjednáte zároveň pojištění GAP.
- Samozřejmě, že si můžete u této pojišťovny sjednat i pojištění za nižší cenu, ale výhody jsou minimální a nic vám prakticky nepokryjí.
- Pojistné plnění na 200/200 mil.
Pojišťovna Allianz
- Ceny se pohybují od 4300 Kč výše, balíček obsahuje základní asistenci, právní poradenství, úrazové pojištění, odškodnění po nehodě a kupóny.
- Pojistné plnění na 70/70 mil.
- Dražší varianta (6332 Kč), nabízí navíc pojištění při poškození kabeláže zvířetem, rozšířenou asistenci místo základní, pojištění při požáru či výbuchu, právní poradenství a jiné výhody. Ovšem pojistné plnění je zase 70/70 mil.
Pojišťovna HVP Standart
- Cena začíná na 4900 Kč – měsíčně od 410 Kč. Budete mít pojištěné čelní sklo, rozšířenou asistenci, úrazové pojištění všech sedadel a odškodnění po nehodě
- Pojistné plnění 35/35 mil.
Pojišťovna Direct
- Sice mají trochu dražší služby, ale nabízí mnohem více než ostatní. Čili, nabízí pojištění na všechny skla, asistenci PLUS, pojištění zavazadel od 250 Kč. Dále nabízí úrazové pojištění od 100 Kč, garanci ceny od 269 Kč, základní asistenci při nehodě, pojištění drobných závad, odškodnění po nehodě, slevu 850 Kč na pískování skel.
- Pojistné plnění 100/100 mil.
- Nejdražší balíček začíná na základní ceně 26184 a závisí na dalších službách. Tato nabídka ovšem zahrnuje i výhody havarijního pojištění. Dále budete mít pojištěná všechna skla, rozšířenou asistenci, úrazové pojištění řidiče, přírodní rizika, střet se zvěří, odcizení vozidla, vandalismus, havárii vozidla, odškodnění po nehodě a nějaké ty slevové kupóny.
- Čili shrnuto a podrženo, budete mít povinné ručení a havarijní pojištění společně na jednom papíru – smlouvě. A také budete mít pojištěná všechna rizika spojená s provozem vozidla a pojištěné rozsáhlé asistence.
- Pojistné plnění 200/200 mil.
Pojištění GAP
Pojištění GAP je velmi výhodné a hned si řekneme, o co se jedná a jak vám může pomoci. Nejprve si ujasníme, že dnes se absolutně nevyplatí investovat do nového auta. Jeho hodnota klesne okamžikem, kdy odjedete z bazaru a jeho používáním se neustále hodnota auta snižuje. Nikdo nemůže předem říci, že nikdy nehavarujete a vše bude 100% fungovat. Proto pokud dojde k neočekávanému incidentu, při kterém dojde například i ke krádeži, velkému poničení, počítejte s tím, že pojišťovna vám nikdy nevyplatí plnou částku, za kterou jste automobil pořizovali. Nýbrž vám dají pouze aktuální cenu na trhu před pojistnou událostí.
Ta může být i o desítky i stovky tisíc korun. Právě takové nepříjemné situace řeší pojišťovna GAP. Jestliže si ho sjednáte, pojišťovna vám při totální škodě vyplatí hodnotu, za kterou jste si vůz pořídili.
- Podmínky
> Nárok na vyplacení pojistného máte, pokud se totální škoda na vozidle stane do 2 let od vytvoření smlouvy. Pro čerpání pojistného, musíte doložit fakturu.
> U pojištění GAP se neodečítá spoluúčast. Pojištění GAP je součást balíčku autopojištění u pojišťovny Allianz.
V případě zájmu o porovnání nabídek od pojišťoven, běžte na portál epojisteni.cz. Kde vám pomohou i na telefonní lince.