.st0{fill:#FFFFFF;}

Povinné ručení pro autobus – jak ho sjednat? 

 23 července, 2020

Jana Vochková

Ohodnotit

Jste majitelem nebo provozovatelem autobusu či minibusu? I na tento typ vozidla musíte mít ze zákona sjednané povinné ručení. Záleží na tom o to více, že v souvislosti s provozem dochází k přepravě osob a případné nehody mohou mít významně závaznější následky, než je tomu u běžných osobních vozidel. Jak vybrat a sjednat povinné ručení na autobus?

Pojištění odpovědnosti – povinné ručení

Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla na pozemních komunikacích je přesný název pro povinné ručení. Jedná se o pojištění, jehož uzavření jako povinnost ukládá zákon. Je určené především pro případy, kdy je nehoda způsobena vámi a náklady z nehody za vás zaplatí smluvní pojišťovna. Tato pojistka tak neslouží k pokrytí vašich škod na autobuse, ale na majetku a zdraví jiných osob. K pokrytí vašich škod pak slouží pojištění havarijní.

Pro které typy autobusů je povinné ručení vhodné?

Vzhledem k opravdu široké škále typů autobusů lze jejich členění klasifikovat do následujících tříd vozidel:

 • M – označení pro vozidlo s minimem 4 kol, které je určené pro dopravu
 • M1 – vozidlo vybavené 8 sedadly
 • M2 – vozidlo, které má více než 8 sedadel a maximální váhu 5 tun
 • M3 – vozidlo, které má více než 8 sedadel a váhu větší než 5 tun

Podle počtu míst lze pak autobusy dělit na:

 • A – vozidlo určené pro 22 osob sedících i stojících
 • B – vozidlo určené pro více než 22 sedících osob
 • Třída I – vozidlo pro více než 22 osob sedících i stojících
 • Třída II – vozidlo pro více než 22 sedících osob s prostorem pro stání
 • Třída III – vozidlo pro více než 22 sedících osob určené k dálkové přepravě

autobus - povinné ručení

Cena povinného ručení

Obecně lze konstatovat, že cena bude stoupat v závislosti na váze autobusu, jeho kubatuře i počtu sedadel. Cena ručení pro autobusy je vyšší než pro osobní vozidla, aby případné krytí uhradilo náklady při nehodě, které se předpokládají vyšší, než u nehod, co třeba zaviní osobní vůz. Odhadem je to pro vozidla do 5 tun od 15 tisíc Kč za rok, nad 5 tun od 25 tisíc Kč za rok.

Jednotlivé ceny se mohou u různých pojišťoven ale také dost lišit. Záleží na výši (limitech) krytí i aktuální poptávce na trhu. Proto je dobré neuzavřít povinné ručení hned s první pojišťovnou, na kterou natrefíte, ale prozkoumat situaci na pojišťovacím trhu a vybrat si nejen výhodnou ale především vhodnou nabídku právě pro vás.

Co jsou limity krytí

Limity krytí stanovují nejvyšší hranici pojistného plnění. Jedná se tedy o maximální částku, kterou pojišťovna na úhradu vámi způsobených škod může vyplatit. Označuje se dvěma částkami oddělenými lomítkem, například 45 mi. Kč / 45 mil. Kč. Je to 45 milionů korun na zdraví a 45 milionů korun na majetek. Ze zákona je dané minimum, a to je 35 milionů.

Jak určit dostatečný limit krytí

Mohlo by se zdát, že je to hodně peněz, ale právě pro nehody způsobené autobusy nebo při hromadných nehodách už to tak docela neplatí. Odškodnění zničení luxusních vozidel, náklady na léčení, ušlý zisk nebo třeba kompenzace trvalých následků, to vše může být významně nákladnější. A co teprve pasažéři autobusu. Pokud jsou při nehodě poškozeni, nárokují náhrady u provozovatele autobusu. To také kryje povinné ručení. Například lidský život je Nejvyšším soudem oceněn na 10 milionů korun. A pokud budete mít sjednaný nízký limit, pojišťovna za vás vyšší částku nezaplatí, a vše nad rámec limitu pak budete muset uhradit sami.

Rychlé porovnání nejen podle ceny

Pojistné limity by tedy měly být odrazovým kritériem při výběru vhodného pojištění. Rozhodující je ale samozřejmě i cena. Různé pojišťovny nabízejí různé pojistné balíčky pro autobusy. Je nutné je tedy projít a porovnat. K tomu, abyste však porovnali mnoho nabídek, není čas a často ani chuť. Je tedy výrazně snazší využít některý online srovnávač pojištění, jako je třeba epojisteni.cz, které v řádu minut projde nabídky od všech tuzemských pojišťoven a přehledně nabídne aktuální možnosti, které jsou k dispozici. Tímto způsobem lze také ušetřit hodně peněz, protože můžete zjistit, že naprosto shodnou nabídku nabízejí třeba dvě pojišťovny, přitom jedna z nich ji nabízí i o mnoho tisíc dráž.

Jak na to?

Na webových stránkách online srovnávače ePojištění.cz najdete záložku povinné ručení a zde klikněte na odkaz porovnání cen. Naskočí jednoduchá tabulka, do které vyplníte povinné informace o vozidle, jeho hmotnosti, výkonu, roku výroby a podobně a odešlete. Všechny tyto údaje se dočtete v technickém průkaze. Během několika vteřin už před sebou vidíte výsledky srovnání.

Zde si můžete konkrétní pojistný produkt nechat doporučit odborníky, nebo seřadit podle ceny od nejnižších částek vhodných pro váš typ autobusu.

Nabídky pojišťoven

Seřazeno dle ceny je následující ukázka nabídek pro autobus IVECO, rok výroby 2003, váha nad 5 tun, výkon 175 kW:

Na prvním místě: HVP pojišťovny balíček STANDARD plnění 35 mil./35 mil., měsíční úhrada 1 608 Kč

 • pojistka zahrnuje rozšířenou asistenci, úrazové pojištění všech sedadel, odškodnění po nehodě a různé nepojistné nabídky jako slevy na nákup či slevy na pískování skel
 • úrazové pojištění pro řidiče
 • dále asistenční služby, které budou krýt při poruše i nehodě, opraví vozidlo na místě, pomohou při ztrátě klíčů, vybité baterii nebo vyčerpání paliva, také nechají vozidlo bezplatně odtáhnout v rámci ČR i SR, v zahraničí zajistí ubytování a zaplatí i náklady na cestu zpátky do ČR, při opravě v zahraničí dopraví náhradní díly.

Na druhém místě také nabídka od HCP, tentokrát balíček NADSTANDARD plnění 70 mil./70 mil., měsíční úhrada 1 693 Kč

 • při podrobnější prohlídce nabídky rychle zjistíte, že pojišťovna v tomto případě nabízí v podstatě shodné podmínky jako v balíčku STANDARD, a to i za téměř stejnou cenu, akorát již nabízí výrazně vyšší plnění, a to celých 70 milionů. Rozhodně se vyplatí připlatiti si měsíčně těch pár desetikorun, když pak budete mít nárok na dvojnásobně vysoké plnění. I to je jeden z kladů, které nabízejí srovnávače pojištění – výborný přehled.

Na třetím místě je nabídka pojišťovny ČPP SPECIÁLPOV plnění 50 mil./50 mil., měsíční úhrada 5 620 Kč

 • v ceně krytí limitem 50 mil. / 50 mil., které ochrání i v případě větších škod v zahraničí
 • úrazové pojištění řidiče
 • odškodnění po nehodě
 • rozsáhlé asistenční služby, které vám pomohou při poruše i nehodě, opraví vozidlo na místě, pomohou při ztrátě klíčů, vybité baterii nebo vyčerpání paliva
 • široká nabídka výhodnějších připojištění

Na čtvrtém místě je pak nabídka od pojišťovny ČPP s balíčkem SUPERPOV plnění 111 mil./111 mil., měsíční úhrada 6 097 Kč

 • i zde stojí za povšimnutí, že pojišťovna v obou produktech nabízí až na detaily stejné výhody a za téměř stejnou cenu, zde v rozdílech nižších stokorun, přitom nabízený rozsah plnění je více než dvojnásobný. Krytí 111 milionů je již opravdu pěkné.

Sjednání pojistky

Pokud vás některá z nabídek oslovila, pak je celkem snadné ji hned proměnit ve smlouvu. Můžete využít služeb odborníků – operátorů, dořešit detaily, nebo nechat nastavit pojistku více „na míru“, případně v dalším kroku odeslat žádost o přípravu smlouvy. Která vám pak přijde v řádu minut. To znamená, že uzavřenou a platnou smlouvu můžete mít již za par okamžiků od chvíle, kdy jste se vůbec rozhodli, že byste nějaké povinné ručení měli začít řešit. Zelená karta vám přijde e-mailem, takže ji stačí jen vytisknout a s chutí za volant!

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}