Úplně každé vozidlo, ať už je to osobní a nákladní vozidlo, traktor, autobus, motorka, moped anebo jiné, které se pohubuje na vozovce či jiných veřejných prostorech, musí mít aktuálně schválenou tzv. technickou způsobilost.
U babety existuje něco podobného, ale říká se tomu provozní doklad, který je označován za původní výpis z technického osvědčení, nebo je brán za aktuální potvrzení z registrace vozidel. Starším strojům bohatě postačí kartička, která byla vydaná výrobcem stroje. Pokud vám kartička stále chybí, běžte o ni žádat na příslušném úřadě. A nezapomeňte si sebou vzít hotovost (100 – 200kč).
A aby toho nebylo málo, správně byste sebou měli vozit ještě jeden dokument. Pro babetu si sjednejte platné povinné ručení, protože bez zelené karty, byste správně neměli vyplout do vozovky. Pojištění pro odpovědnost za škody způsobené vozidlem, vás u babety moc draho nepřijde. Pohybuje se totiž ve výši pár set korun a radím vám, zde opravdu nešetřete. Případná pokuta vás dokáže pěkně vyždímat.
Ušetřete na povinném ručení
Úspora až 50 %. Srovnejte nabídky pojišťoven.
Nejprve se společně podíváme na rozdělování motocyklů, abyste si udělali přehled. Mnohdy lidé netuší, co je co a co vlastně mohou čekat. Tak, jdeme na to!
Rozdělení motocyklů
Mopedy
- Dvoukolové typy obsahují objem válců motorů do 50 cm3. Pokud najdete dvoukolové mopedy se spalovacím motorem, které disponují maximální konstrukční rychlostí, pak vězte, že rychlost nepřesáhne 45 km/h a to při jakémkoli druhu pohonu.
- Dále tu máme tříkolové typy. Je jedno jak mají kola uspořádána, každopádně objem válců u motoru nepřesáhnou 50 cm3. A zase u spalovacího motoru jsou hodnoty stejné jako u dvojkolového typu mopedu.
- A posledním typem jsou lehké čtyřkolky, jejichž hmotnost (v nenaloženém stavu), musí být menší než 350 kg. Do této hmotnosti se ale nezapočítává hmotnost baterie, pokud jde o elektrická vozidla. Ať tak, či tak, nejvyšší konstrukční rychlost stejně nesmí přesáhnout 45 km/h. Ani zdvihový objem motoru nesmí přesáhnout hodnotu 50 cm3. Se zážehovými motory anebo u jiných druhů motorů nesmí čirý výkon přesáhnout 4 kW.
Motocykly
- Motocykly jako dvoukolová vozidla mají mít objem válců motoru, který přesáhne limit 50 cm3 u spalovacích motorů. A u maximální konstrukční rychlosti přesahuje 45 km/h a to u jakéhokoli druhu pohonu.
- Vozidla s postranním vozítkem byly vždy populární. Vozidlo má tři kola, která jsou nesouměrně uspořádána a objem válců motoru u spalovacích typů přesahují 50 cm3. A konstrukční rychlost přesáhne 45 km/h.
Tříkolky a Čtyřkolky
- Motorové tříkolky mají u spalovacích motorů objem válců přesah přes 50 cm3. Při konstrukční maximální rychlosti přesahuje 45 km/h.
- V nenaloženém stavu nesmí přesáhnout 400 kg nebo 550 kg, ale to u vozidel, která jsou jasně určená k nakládání a převážení nákladů. Maximální výkon nesmí přesáhnout 15 kW.
Motokolo
Motokola jsou dnes hodně populární, mají v sobě zabudované motory, které mají mít objem válců motorů do 50 cm3.
A jak je to se skupinami v řidičáku? Víte, co můžete řídit s danými skupinami?
Skupina A
S touto základní skupinou můžete řídit všechny již uvedené vozidla.
- A1 – lehké motocykly s objemem do 125 cm3 s výkonem do 11 kW, je doplněna o B, ale s omezením do 50 ccm
- AM – je také obsažena ve skupině B. S ním můžete řídit mopedy a motocykly s nejvyšší rychlostí 45 km/h.
Skupina B
S touto skupinou si můžete pořídit motocykl s výkonem do 25 kW. Můžete si pořídit i motocykl s postranním vozíkem, ale s výkonem do 0,16 kW.
- B1 – je to stejné jako u tříkolek a čtyřkolek, ale výkon může přesáhnout 45 km/h nebo u spalovacích motorů převyšuje 50 cm3. Pohotovostní hmotnost ovšem nesmí přesáhnout 550 kg.
Povinné ručení na moped bez SPZ
I na takto nevinně vyhlížející vozidlo musíte mít sjednané povinné ručení. Máte v plánu se na babetě po dědovi projet v létě okolo chalupy? Nebo si zajet na jedno studený za kamarády? Už jen pro tyto krátké cesty musíte mít po ruce povinné ručení. Nikdy nevíte, co se stane. A ať vás ani nenapadne na ní vyjet na pozemní komunikace.
Povinnost o sjednání povinného ručení na takovéto vozidla (skútr, moped a babeta), vám ukládá zákon o pojištění, které má odpovědnost za újmu způsobenou při provozu vozidla (zákon č. 168/1999 Sb.). Nemusíte to brát jako povinnost, ale jako investici do budoucnosti. Pojišťovna za vás uhradí vzniklé škody na majetku či na zdraví, které způsobíte při dopravní nehodě.
Přehled motocyklů, které musí mít povinné ručení
Moped, skútr a babeta, zní to jako začátek špatného vtipu. Ale ve skutečnosti je babeta převzatá ze slova Babetta, což byla značka modelu mopedu. Všechna vozidla spadají do skupiny do 50 ccm, 51 – 350 ccm, 351 – 500 ccm a víc jak 500 ccm dle zdvihového objemu motoru. Přesné parametry o objemech motoru, můžete lehce najít v technickém průkazu vozidla.
Pro základní výpočet pro povinné ručení se používají tyto údaje:
- Pojistka pro babetu: do 50 ccm
- Pojistka pro moped: do 50 ccm
- Pojistka pro skútr: buď menší modely do 125 ccm, nebo větší modely do 350 ccm
Kolik stojí povinné ručení na babetu nebo moped
Platí pravidlo, že čím silnější motor je, tím dražší pojistka bude. Ale to už znáte od aut. Stejně tak musíte počítat s ostatními parametry, které výrazně ovlivní konečnou částku. Asi vás ani nepřekvapí, že každá pojišťovna má své fígly, jak vypočítat parametry. Mezi ně patří bydliště, věk, předchozí nehody či bezúhonnost. Pokud jste už nějakou dobu jezdili a nezpůsobili jste dopravní nehodu, získáte bonusy.
Do ceny se razantně promítnou výše limitů – 35/35 mil. korun, ale výhodnější bývá si zajistit vyšší limit, který vám pokryje daleko více škod. Pokud si projdete internet a srovnáte si ceny pojišťoven, zjistíte, že výsledná cena se liší i přesto, že jste zadali stejné parametry. Jen pro zajímavost – maximální bonus od pojišťoven dostanete, pokud jste 120 dní a více bez nehody.
Podmínky pro provozování babety
Pokud chcete něco málo na pojistce ušetřit, pak můžete využít sezónních pojistek. Pojistku, kterou musíte ze zákona platit, pak budete hradit jen v měsících, které opravdu jezdíte. Babetu lze užívat stejně jako další vozidla. Tedy musíte mít platný technický průkaz a musíte absolvovat pravidelně prohlídky u STK.
Pokud jste vlastníkem klasického velkého technického průkazu, budete mít o to snazší uzavírání pojištění. Ale v případě, že máte pouze typovou kartu, pojištění musíte uzavřít na číslo rámu.
Jak na přihlášení motocyklu přivezeného z EU
Každý motocykl musí projít technickou kontrolou před tím, než projde registrací. Zde se posoudí technická způsobilost vozidla. A následně se vše řeší s dopravním inspektorátem.
Doklady pro evidenční kontrolu:
U dovozeného motocyklu si musíte zajistit technický průkaz a osvědčení o registraci I. a II. dílu v originálním provedení. Bez debat musíte mít malý a velký technický průkaz, kde bude vyznačeno, ze které země byl vůz dovozen a že vozidlo bylo odhlášeno.
Za druhé tu máme tzv. COC list, což je zkratka pro anglický název, který u nás znamená technický list vozidla. Pokud se ptáte, kde všechny listiny sehnat, pak odpověď je snadná. Všechny byste měli obdržet při koupi vozidla. Pokud nemáte všechny listiny, nic nepodepisujte a nekupujte.
Doklady pro dopravní inspektorát:
Zde máme hotový seznam dokumentů. Radím, abyste si pořídili složku a seznam. Napište si jako první – Osvědčení o registraci silničního vozidla – , který je vydán jiným členským státem, a k tomu si připněte technický průkaz, tedy pokud byl vydán. Další položky na seznam:
- Osvědčení o všech schváleních vozidla i s planostmi, které platily ve všech členských státech
- Protokol o evidenci vozidla
- Doklady o pojištěních z provozování vozidla
- Váš občanský průkaz
První dvě osvědčení byste měli dostat od STK a prodávajícího, pak už vám postačí to, co běžně potřebujete k přihlášení vašeho vozidla. A co na dopravním inspektorátu? Tam vyplníte přihlášku k registraci do registru silničních vozidel. Nové technické průkazy obdržíte do 30ti dnů.
Jaké jsou ceny?
- STK
Vůz 4 roky starý | 600 Kč |
Vůz více jak 4 roky starý | 1000 Kč |
Vůz, který je starý 4 roky, ale bez COC listu | 1000 Kč |
Vůz, který je starý více jak 4 roky, ale bez COC listu | 2000 Kč |
- Dopravní inspektorát
Motocykl, který má výkon do 50 cm3 | 300 Kč |
Motocykl, který má výkon nad 50 cm3 | 500 Kč |
Kartička na Babetu
Od 19. ledna roku 2013, se v zákoníku zapsalo několik změn a mimochodem se změnila legislativa s tím, že s Béčkem lze řídit jak babetu (AM – moped, skútr do rychlosti 45 km/h) i vozidla skupiny A1 s automatickou převodovkou (skútr 125 ccm a 11 kW). Pro nejnovější informace mrkněte do wikipedie, kde je seznam anebo se začtěte do zákoníku, který by měl být pravidelně aktualizován.
Určitě je mezi čtenáři i takoví člověk, který si koupil vysněnou babetu, ale bohužel k ní už nedostal tolik potřebnou kartičku. Když se podíváte po internetových stránkách, zjistíte, kolik lidí nabízí tyto kartičky. Nejvíce jich bývá na Aukru nebo na Bazošu, kde vám nabízí “ pravé kartičky “, ale nenechte se mýlit.
Jde pouze o kopie, což je především nelegální činnost a jsou úplně k ničemu. Proto čtěte dál, abyste se dozvěděli, jak snadno můžete legálně zlegalizovat babetu.
Jak na to?
Za prvé, vás to přijde asi na 220 Kč plus poštovné, ale za dnešních podmínek to určitě bude dražší. To víte, poptávka – ha. Ale zajistíte si tak oficiální techničák a malou kartičku, oboje se samolepkou, která slouží jako identifikace pravé kartičky.
Existují stránky motomaxsro.cz, kde si vytisknete formulář, vyplníte ho a pošlete na jejich adresu. Počítejte, že vyřizování zabere asi 2 – 3 týdny. Po té době k vám domů přijde obálka na dobírku, kde bude umístěn nový platný technický průkaz.
Co je potřeba vědět:
Pokud jste nedostali doklady k mopedu nebo babetě, napíšete, že jsou ztraceny nebo jste je nedostali.
- VIN – je na štítku
- Číslo rámu a motoru – vše najdete na štítku, ale je to posledních čísel VIN
- Rok výroby – najdete na štítku, pokud není uvedeno, pište, že rok není na štítku vyznačen
Pokud by bylo něco v nepořádku, určitě vám z motocentra zavolají, aby se vyřizování papírů uskutečnilo bez problémů. Takže pro usnadnění kontaktování napište do formuláře svoje telefonní číslo.
Potřebné formuláře k přepisu motocyklu
Formuláře, které potřebujete pro přepis motocyklu, nebo i k jiným potřebným změnám, které se provádějí na dopravním inspektorátu, jsou:
> Kupní smlouva
> Plná moc
Formuláře pro přihlášení vozidla do registru vozidel a formuláře pro přepis vozidel, vyplňujeme tehdy, pokud jste koupili vozidlo od jiné osoby. Proto hledejte formulář s názvem – “ Žádost o zápis změny vlastníka silničního vozidla “.
Jak spočítat povinné ručení
Jak už jsme si výše uvedli, cena pojistného se pohybuje dle parametrů, které můžete ovlivnit hned několika způsoby, počínaje vaším řízením a koupí určitého typu vozidla. Záleží na spoustě detailů, každopádně nejlevnější povinné ručení si můžete najít srovnáváním pojišťoven. Pojišťovny vám nabídnou sami bonusy a služby, a některé si můžete i dokoupit. To, která je pro vás nejlevnější a nejlepší variantou, si musíte určit sami, dle nabídek.
Pro srovnání nabídek pojišťoven využijte portál epojisteni.cz