.st0{fill:#FFFFFF;}

Pojištění vozidla – doporučení a zkušenosti 

 21 listopadu, 2018

Jana Vochková

4.6/5

Majitelem řidičského průkazu je v dnešní době téměř každý. Ať už je to na osobní automobil, nákladní automobil nebo třeba malý moped. Vždy je potřeba mít oprávnění, aby člověk mohl využívat motorová vozidla, ale zdaleka to není jediná potřebná věc, kterou by měl vlastník mít.

Krom řidičského průkazu a tím tedy dokonalým znalostem o provozu a technice využívaného motorového vozidla je také důležité mít povolení k ježdění po pozemní komunikaci. Takzvanou zelenou kartu a tu získáte tím, že si uzavřete na motorové vozidlo povinné ručení a popřípadě také havarijní pojištění.

Povinné ručení

Povinné ručení je pojištění určeno pro majitelé motorových vozidel. Toto pojištění není jen pro osobní automobily, jak většinu z nás napadne, ale týká se to všech dopravních, motorových prostředků, třeba i autobusu nebo tramvaje. Ale samozřejmě vás, tak jako mne, nejvíce zajímá povinné ručení pro osobní automobil, případně pro motorku, což je nejfrekventovanější. Toto pojištění nechrání jen vaše auto, ale hlavně vás. V rámci povinného ručení jste chráněni, když způsobíte dopravní nehodu a vznikne škoda na cizím vozidle. Z tohoto pojištění se hradí nejen škoda na majetku, tedy na autě, ale také se z toho bude platit škoda na zdraví druhého řidiče či spolujezdců, pokud k tomu dojde. V dnešní době není žádná léčba levná, a když se takové neštěstí stane, je rozhodně důležité být pojištěn na správně vysoké částky. Proto, když uzavíráte povinné ručení na své auto, určitě se zaobírejte také limity, které vám bude pojišťovna plnit v případě nehody.

Havarijní pojištění

Už z názvu je jasné, k čemu se tohle pojištění vztahuje. Když dojde k nehodě, povinné ručení vám pomůže zaplatit škodu, kterou jste způsobili, ale kdo zaplatí škodu na vašem autě? K tomu právě slouží, výše uvedené, havarijní pojištění. Tady je více variant, jak si ohlídat své auto. Můžete si nechat pojistit své auto na celou částku, za kterou jste jej koupili. Musíte ovšem pamatovat na to, že s každým ujetým kilometrem se cena auta snižuje, a proto je dobrou radou se zajímat o to, jestli se celková cena pojištění nesnižuje a vy neplatíte zbytečně moc.

V havarijním pojištění můžete mít pojištěno také jenom něco, co vás trápí nejvíce. U někoho to může být pojištění čelního skla a ostatních skel, zvlášť máte-li zabudovaný cenzor deště. Tyto skla nejsou zanedbatelnou položkou, a pokud dojde k jeho poškození, díky pojištění nemusíte přemýšlet z čeho a jak to zaplatit. Někdo místo skla může bydlet na samotě, projíždět denně přes les domů a toho bude zajímat, zda má pojištěn střet se zvěří. Někdy, když dojde k takové to nehodě, může být toto setkání fatální pro obě strany, tedy zvíře i auto. Určitě je záhodno se podívat na všechny varianty, které havarijní pojištění nabízí.

U různých pojišťoven se budou lišit ceny za celé pojištění, ale co zůstává všude, jak je takzvaná spoluúčast. Tohoto slova se nebojte, nemusíte se ničeho účastnit, je tak nazývána „funkce“, kdy si vy zvolíte v procentech, kolik zaplatíte z vaší kapsy za opravu auta a zbytek bude hradit pojišťovna. Samozřejmě je možné zvolit si i nulovou spoluúčast, ale tím se bude celková cena pojištění zvyšovat. Obecně platí, čím vyšší spoluúčast, tím nižší cena za pojištění.

Porovnání pojištění

Z vlastní zkušenosti víme všichni, že český lid je dvojí. Jsou zde takoví, kteří se nebojí času stráveného na úřadech a tak si obejdou všechny pojišťovny, které mají ve svém okolí, kde bydlí a zjistí si ceny povinného ručení a havarijního pojištění osobně, všechny dokumenty a podmínky, které na pobočkách získají, si vezmou domů, kde probírají ty nejlepší varianty ze všech stran a pokud je zapotřebí, opět si dojdou na pobočku. Druhý typ lidí je takový, který si váží svého času, nebo naopak nemá volný čas na to, aby takto obcházeli všechny pojišťovny. Neradi čekají ve frontách, neradi s někým mluví z očí do očí, zvlášť když jim prodejci nutí i další pojištění, než pro které si přišli.

Tito zaneprázdnění lidé si ovšem najdou chvilku, aby se podívali na internet, konkrétně můžou navštívit třeba stránky www.epojisteni.cz, kde si vše prohlédnou na vlastní oči. Do systému zadají, co potřebují, vypíšou všechny údaje, které jsou potřebné k vypočtení výše pojistné částky, a po nějaké době jim systém vyjede údaje, která pojišťovna jej pojistí a za kolik. Poté si klient už jen vybere to pojištění, které se mu nejvíce zamlouvá a samozřejmě to nemusí být zrovna to nejlevnější a uzavře si jej online. Jak to bylo v jednom filmu, tato metoda vám pojištění uzavře dobře, rychle, levně.

Bonusy a malusy

U povinného pojištění a tím pádem také u havarijního pojištění, hrají svou roli také bonusy a malusy. Bonusy sbírá každý majitel motorového vozidla, na kterého je sjednáno povinné nebo i havarijní pojištění. Tyto bonusy poté hrají roli v konečné ceně pojištění motorového vozidla, například u České pojišťovny můžete získat až padesát procent slevu na pojištění.

Malus je opakem bonusu. Tento „malus“ získáte ve chvíli, kdy dojde k dopravní nehodě, vy jste jejím účastníkem a pojišťovna bude za vás hradit. V tu chvíli se vám měsíce, které jste si nasbírali jako bonusy, odečítají a výše pojistky se může a s největší pravděpodobností, bude zvyšovat.

Pojištění, které jste si uzavřeli už před nějakou dobou, je rozhodně dobré si nechat jednou za čas, většinou ihned po obdržení nové zelené karty, přepočítat a podívat se na to, zda nemůžete někde ušetřit. Jak už bylo výše zmíněné, s motorovým vozidlem bylo najeto za ten rok více kilometrů, než v době uzavíraná pojištění, proto se pojistná cena vozidla může měnit. A nemyslete si, že když máte auto pojištění na 200 tisíc korun, ale jeho cena dle expertů je sto tisíc, že vám pojišťovna těch 200 tisíc vyplatí. To v žádném případě. Když dojde k totální havárii, přijede pojišťovací odborník, který zhodnotí ve své zprávě aktuální cenu vozidla a tu vám následně pojišťovna vyplatí. Proto se zde opakuje, aby si každý vlastník motorového vozidla udělal jednou za čas revizi svého povinného a případně i havarijního pojištění.

Co dělat při dopravní nehodě?

Když už tady píšeme o povinném a havarijním pojištění, jen v krátkosti vás zde seznámíme s tím, co dělat, když dojde k dopravní nehodě. Pokud jste ve stavu, který není na životě ohrožující, samozřejmě nejdříve voláte všechny složky bezpečnostního integrovaného systému, které jsou potřeba. Od policistů, po hasiče a záchranou službu. Poté musíte s druhým či dalším účastníkem nehody sepsat záznam o dopravní nehodě, kde se píšou absolutně všechny informace, které vás napadnou. Jméno a příjmení druhého účastníka, jeho telefonní číslo, adresu, popřípadě email. Do tohoto záznamu se také kreslí, k čemu přesně došlo. Nemusíte se bát, že nejste zdatní ilustrátoři, opravdu to stačí jednoduše, ale za to jasně, aby bylo z obrázku hned znát, k čemu došlo. A jako poslední, ale nejdůležitější je nahlásit tuto dopravní nehodu své pojišťovně, stejně jako to musí udělat druhý účastník. Na call centru pojišťovny a tady je to bez rozdílu, sedí vyškolení specialisté, kteří vás navedou k dalším krokům, které budou potřeba pro to, aby bylo z vašeho povinného a havarijního pojištění vše plněno.

Na konec nezbývá nic dalšího, než vám všem popřát mnoho šťastných kilometrů bez nehod!

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jirka
Jirka
16.2.2020 16:12

Když jsem kupoval ojeté auto, tak jsem si přímo v autobazaru AAA auto sjednal i povinné ručení, takže jsem pak s autem mohl rovnou odjet.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}