.st0{fill:#FFFFFF;}

Na co dát pozor při nákupu auta přes internet 

 18 června, 2021

Jana Vochková

Ohodnotit

Vozidel je na trhu hned několik desítek tisíc, stačí mít jen nějakou představu o autě, které chcete a umět si vybrat. Nejlepší nákup vozidla je jistě zcela nové, kdy máte jistotu, že auto nedávno sjelo z výrobního pásu, je ještě cítit úplnou novotou, pedály nejsou prošlápnuté, volant osahaný a sedačky prosezené.

Mezi největší přednost nového vozu je skutečnost, že je vůz technicky v pořádku. Mezi nejčastější důvody, proč si lidé kupují ojetá vozidla, je pořizovací cena, která závisí vždy na finančních možnostech kupujícího. Ať chceme nebo ne, je auto pořád spotřební zboží, které každý opotřebením rychle ztrácí svoji hodnotu. Když si zakoupíte zcela nový vůz, už při koupi jde jeho cena rapidně dolů tím, že ho někdo vlastní. Ojeté vozy mají již nákupní ceny nižší a jejich hodnota neklesá tak rychle.

Kde si vybírat auto na internetu?

Pokud hledáte auto, musíte mít nejprve ujasněné priority, jaké vozidlo potřebujete – pouze na cesty do práce, rodinné nebo sportovní. Při výběru není nutné obcházet všechny autobazary v okolí, vybírat můžete také online. Budete mít dostatek času si všechny inzeráty prohlédnout, porovnat jednotlivé nabídky, ceny, stáří vozidla, a můžete si podle fotek udělat obrázek, v jakém technickém stavu vozidlo je. Na internetu nemusí prodávat jen bazary, ale také jednotlivci, kteří nechtějí čekat, až se auto v bazaru prodá a oni dostanou peníze.

Jaké jsou zásady při výběru vozu na internetu?

  • Kvalitní fotografie – vybírejte pouze inzeráty, které mají výstižné fotografie, pokud narazíte na vůz, který má v inzerátu jen dvě fotky, jděte od toho. Vždy by mělo být vidět vozidlo celé (přední i zadní strana vozidla, boky, SPZ apod.), interiér vozu (sedačky, palubní deska, tachometr) a motorizace.
  • Popis vozidla – v popisku byste měli najít všechny podrobnosti, které ke znalosti potřebujete. Informovat by měl inzerát o značce a typu vozidla, stavu tachometru, roku výroby, výbavě a jako bonus i platnost STK, abyste s vozem mohli odjet po vlastní ose.
  • Cena – inzerát by také měl říct cenu vozidla, aby nikdo nemusel zbytečně psát každému majiteli ohledně ceny vozu.

Nejčastější tipy podvodů v inzerátech a jak jim předcházet?

  • Doklady – nejčastější chyby bývají v dokumentech. Důležitý je technický průkaz, který je originální, pokud dostanete do budoucna do ruky velký technický průkaz, který má jen jednoho zapsaného majitele a stáří vozu je 10 let, nemáte přehled, jak bylo s vozem manipulováno a kolik mělo vlastníků předtím. Pohlídat si musíte také VIN kód, který je často označován za rodné číslo vozu. VIN je v každém voze na jiném místě, přesto musí souhlasit s TP a nesmí s ním být manipulováno.
  • Identifikace vozidla – věděli jste, že se dá podle vybavení, jako jsou např. kódy na bezpečnostních pásek, ABS nebo klimatizace zjistit, jestli odpovídá stáří vozidla? Pozor především na záměnu roku výroby vozu a data první registrace. Je také možné zjistit, zda nejsou vyměněna třeba skla – pokud mají všechna skla vozu identifikační čísla stejná, máte jistotu o původu, v opačném případě zůstává otázka, zda bylo sklo vyměněno z důvodu banality nebo dopravní nehody.
  • Původ vozidla – i vozidla, která na první pohled vypadají dokonale, mohou mít několik vad, mezi jednu z nich patří původ vozidla. Měli byste si zjistit, zda není vozidlo součástí krádeže nebo exekuce. Původ vozidla lze zjistit snadno na internetu, základní údaje je možné dohledat zdarma na stránkách ministerstva vnitra, připlatit si také můžete za hlubší prověření omezené i na jiné země, výsledek je většinou do jednoho dne. Pro kontrolu je nutné znát některé z daných údajů – číslo motoru, číslo podvozku, VIN kód, který je nejspolehlivější, a nebo SPZ, což je v případě nákupu vozu ze zahraničí nereálné.
  • Neexistující vůz – na internetu se často také vyskytují podvodníci, kteří dávají inzeráty na vozidla, která se vůbec neprodávají. Vyvarujte se tak veškerým zálohám na platby nebo platbám za rezervace vozu, aby je majitelé neprodali nikomu dalšímu.
  • Majitel versus držitel vozidla – kromě kradeného auta také můžete narazit na situaci, kdy si koupíte vůz od člověka, který je jeho držitel, pravidelně ho užívá pro svoji potřebu, ale není jeho majitel. Tato situace se nejčastěji stává při prodeji vozu, který patří leasingové společnosti. Obezřetní také buďte při koupi vozu, které vám nabízí zprostředkovatel, mezi takové nákupy je často považován prodej vozu rodinným příslušníkům, kteří s prodejem nesouhlasí. Je-li vůz ve společném vlastnictví manželů, pak je také nutný souhlas druhé osoby, bez které je jinak prodej neplatný.
  • Na co si dát pozor při nákupu auta přes internet

Další časté podvody

  • Padělaná servisní knížka – mnoho zájemců o vozidla vyžaduje servisní knížku vozidla, chtějí mít přehled, jak bylo s vozem nakládáno dříve, kdyby byly vyměněny jaké součástky, a jak pravidelně se mění motorový olej. Někteří majitelé nedávají dodatečně vystavit servisní knížku, kam nechávají u jednotlivých mechaniků zapisovat různé opravy a orazítkovat, každá taková servisní knížka už není důvěryhodná. Pro většinu je důvěryhodné také mnoho záznamů v servisní knížce, už se ale nepodívají, jaké záznamy jsou v nich napsané. Většinou se také jedná o mnoho zápisů na opravy za pár korun, ale žádné důležité.
  • Technická kontrola stavu vozidla – podle fotek se nedá poznat vše, je ale nutné si před odvezením vozidla zkontrolovat několik nezbytností. Pokud nemáte možnost vzít s sebou na prohlídku automechanika, který by vůz zkontrolovat, je to na vás.
  • První pohled – již první pohled na vůz vám prozradí, zda je vozidlo v pořádku, není bourané, promáčklé, nemá příliš poškozený lak, a hlavně jestli odpovídá stavu vozidla, který byl uváděn v inzerátu.
  • Interiér vozidla – vnitřní prostor vozu je nejlepší způsob, jak poznat skutečné opotřebení vozu. Podle interiéru a opotřebení pedálů, volantu nebo řadicí páky lze snadno poznat, jaký je přibližně stav najetých kilometrů. Vyhnete se tak nepříjemnostem spojených s možností stočeného tachometru. Pokud je vůz třeba 10 let starý, je podezřelé, aby měl najeto pouhých 20 tisíc kilometrů, a přitom vypadat tak na pětinásobek ujetých kilometrů.
  • Bezpečnost – novější vozidla mají nějaké bezpečnostní prvky, které musí fungovat. Mezi takové patří např. náprava a pneumatiky. Běžně se kontrola provádí pomocí geometrie kol, vy však můžete zkontrolovat souměrnost ojetých kol, jejich postavení, ale také velikost, která musí odpovídat TP. Důležité jsou také airbagy, zkontrolujte funkčnost, zda jsou všechny na svém místě a žádný není vystřelený. Někteří také napojují kontrolky airbagu na ostatní kontroly, při nastartování tak zhasnou všechny najednou.
  • Motor – na první pohled je i pro laika důležité, aby byl motor suchý a nikde nebyly stopy oleje. Je nutné zkontrolovat i motorový olej, zda byl pravidelně vyměňován, což se často pozná na víku oleje, kde se může tvořit emulze. Motor by měl chytit okamžitě, na volnoběh je slyšet pravidelný chod a žádné přeskakování.

Proč využít možnost projížďky?

Pokud při kontrole vozidla narazíte na něco, co neodpovídá, optejte se přímo prodávajícího, ať máte jistotu, zda je vysvětlení dostačující, nebo se prodejce snaží vyhnout odpovědnosti. Každý kupující má nárok na projížďku vozu. Máte tak možnost vyzkoušet, kde a jak zabírá spojka, jak fungují brzdy a jestli něco v motoru nebo podvozku neklape. Pokud je zima, nechte vozidlo chvilku nastartované, než se vydáte na prohlídku, aby nebyl motor studený a nezkresloval jízdu. Projížďka by neměla být dlouhá, postačí objet třeba malou vesnici, abyste si udělali přehled o voze. Nutné je také vypnuté rádio po cestě, abyste slyšeli pracovat motor.

Rada na závěr

S prodejem vozu také úzce souvisí i dokumentace. Nejprve je nutné mít připravenou kupní smlouvu, ve které musí být zapsané všechny náležitosti vozu, způsob předání vozu, pořizovací cena, ale také způsob platby. Do kupní smlouvy je také potřeba uvést, kdo bude platit veškeré výdaje spojené s přepisem vozu, ať už na evidenční kontrole nebo na dopravním inspektorátu. Pokud jste vozidlo už koupili, čeká vás ještě jedna nepříjemnost – úřady. Je nutné přepsat majitele vozu, musíte zařídit povinné ručení, které musíte mít před zakoupením vozu, abyste mohli odjet.

Důležitá je také stanice technické kontroly, která se musí provádět pouze v případě, že jich technická není platná, v opačném případě stačí pouze evidenční kontrola. Máte-li možnost, je dobré přepsat vozidlo společně, vyhnete se tak nepříjemnostem s plnou mocí, kdy jedna strana vozidlo nepřepíše. Při přebírání vozu je také důležité si vyžádat veškeré dokumenty, abyste měli přehled o péči vozidla z minulosti. Pohlídejte si také počet klíčů, které k vozu jsou. Pokud vám majitel předá jen jeden klíč k vozu, nechte si vypracovat čestné prohlášení, že k vozidlu nejsou žádné další klíče.

Každý nákup vozidla je také podmíněn povinným ručením, které je v ČR vázáno povinně s každým vozidlem. Abyste si srovnali jednotlivé nabídky pojišťoven, můžete využít internetový portál www.epojisteni.cz, který vám nabídne ceny podle jednotlivého druhu vozidla, stáří vozidla, motorizace, ale také osobních údajů ohledně pojištěnce.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}