Orientovat se v současné nabídce tržního hospodářství je u kterékoliv komodity problematické a nejinak je tomu i u osobních automobilů. Přitom výběr vhodného vozu nejen dle osobních preferencí je velmi důležitým životním krokem, zvláště pak ve chvíli, kdy se pouštíme do koupě vozu nového, který nám má sloužit po mnoho let.
Také v mém životě nastala chvíle, kdy mne okolnosti přinutily začít řešit koupi nového vozu. Můj starší automobil již po technické stránce dosluhoval a také jeho parametry se z několika různých důvodů začaly projevovat jako silně nedostatečné. Když to řeknu velmi jednoduše – malé auto prostě rodině nestačí. S ohledem na založení rodiny a s tím souvisejícími potřebami bezpečí, komfortu a dostatku prostoru jsme se rozhodli pořídit vůz větší a buďto zcela nový, nebo s minimálním nájezdem a co nejlepším technickým stavem.
Koupě nového vozu je velká věc a právě tak jsem ji pojal – vlastně nejen já, i celá rodina. Chtěli jsme automobil, ve kterém se budeme cítit dobře, bezpečně, kam se nám povede naložit cokoliv si zamaneme a se kterým bude ježdění na výlety radost, ne otrava. Pustil jsem se do porovnávání aktuální nabídky rodinných vozů s velkým očekáváním a nadšením.
Ideální rodinné auto
Přestože kategorie vozů MVP by se mohla jevit jako příhodná pro naše potřeby, víceméně jsme ji zavrhli (až tolik prostoru nepotřebujeme + nelíbí se nám design vozů v této kategorii). Naopak jsme se zaměřili na dva nejsmysluplnější typy vozů – a sice provedení kombi a SUV. A právě zde nastal důležitý moment, protože ač to tak nemusí na první pohled vypadat, jedná se o diametrálně rozdílná provedení vozu. Ano, oba mohou být vhodná pro rodinu, ale každý úplně jinak. V čem tedy zásadní rozdíly spočívají?
Abychom si co nejlépe uvědomili rozdíl mezi vozy typu kombi a SUV, je potřeba zodpovědět si několik klíčových otázek:
- Kde nejčastěji jezdím? (město, dálnice, okresky, lesní/ polní cesty)
- Jaké mám požadavky na komfort a prostor vozu?
- Kde budu automobil parkovat?
Právě otázka nejčastěji využitých cest bývala dříve velmi směrodatná a klíčová, ale v dnešní době to již neplatí. Jinak řečeno, vozidla typu SUV, ačkoliv jsou původně zamýšlena jako univerzální vozidla určená jak do terénu, tak i na běžné silnice, dnes tyto pomyslné hranice využití boří. Čím dál více řidičů kupuje SUV i přesto, že auto po celou svou životnost z pěkné asfaltové silnice nesjede. SUV je jednoduše módní záležitost. Mnoho výrobců na vzrůstající oblibu vozidel SUV reaguje novými modely, které pomalu ale jistě vytlačují jiné, dříve tolik oblíbené etalony rodinných vozů.
Vozy typu kombi jsou sice částečně také ve stínu populárních SUV, ale na celosvětovém trhu si stále zachovávají své pevné a neochvějné místo. Přestože některé automobilky pomalu od modelů kombi ustupují, stále si tento typ vozů drží obrovskou spotřebitelskou základnu spokojených řidičů, kteří by na svého kombíka nikdy nedali dopustit.
Není terén jako terén
Také já jsem se musel zamyslet nad výše zmíněnými otázkami. Bydlíme ve městě, kde parkujeme klasicky na ulici na vyznačených parkovacích místech. Naštěstí jsou v současné době projektanti ohleduplní ke všeobecné oblibě velkých vozů a tak obvykle není problém zaparkovat ani s větším automobilem. Pokud by byla situace problematičtější ohledně prostor k parkování, potom už je na zvážení, zda volit mnohdy o něco kratší SUV. To ovšem nemusí být pravidlem, záleží na konkrétním typu vozu. Ano, už i SUV mají jednotlivé podtřídy, a pokud se pohybujete především po městě, hodí se volit SUV kompaktnějších rozměrů. Velké auto s masivními koly sice budí zájem a respekt, ale na mnoha místech zaparkujete jen velmi obtížně nebo vůbec.
Mimo parkování u domu jezdím autem do zaměstnání, kde problém s parkováním není žádný – naše firma má vlastní velkokapacitní parkoviště, kde jsou taktéž dostatečně velké parkovací místa. Co ovšem rozhodně v úvahu musím vzít je pravidelné ježdění na naši chatu, kterou jsme před nedávnem zdědili. Nachází se cca 60 kilometrů za Prahou, a přestože část cesty vždy urazíme po dálnici, nevyhneme se ani okreskám a menším vesnickým silničkám. Poslední úsek cesty k našemu skromnému rekreačnímu objektu je totiž veden po pouze částečně zpevněné lesní cestě. Přestože jsem nikdy nezaregistroval větší problémy se sjízdností, je možné brát v úvahu větší vhodnost SUV i z tohoto důvodu. Přestože doposud opravdu problém nebyl, v případě silných dešťů či vydatného sněžení v zimních měsících by se sjízdnost mohla zkomplikovat.
Prostor, variabilita a praktičnost
Dalším důležitým parametrem, který jsem posuzoval, bylo již zmíněné prostorové řešení vozu. Právě zde nacházím zásadní rozdíl mezi vozem typu kombi a SUV. Přestože druhé zmíněné navenek působí velmi objemně (a v reálu tomu ostatně není jinak), SUV nás zklame v případě, že plánujeme občas v automobilu převážet předměty s větší délkou. Já osobně jsem si v mládí taktéž oblíbil přespávání ve voze na různých festivalech. Zatímco v kombíku po sklopení zadních sedaček získáme klidně dva metry ložné délky, v případě SUV na takový komfort můžeme opravdu zapomenout.
V čem je tedy výhodnější kombi oproti SUV z hlediska prostorovosti? V SUV zpravidla najdeme celkově více prostoru pro pasažéry, což se odráží v komfortu cestování. Taktéž zavazadlový prostor může být sice méně hluboký, avšak o to vyšší – pokud bychom počítali objem kufru v litrech, většina SUV se hravě vyrovná kombíkům a ještě je mnohdy předčí. Pokud bychom tedy zvažovali pouze preferenci komfortu posádky, jednoznačně volíme SUV. Takto jsem se orientoval také já osobně.
Zkušební jízda
Protože má manželka nikdy předtím vozidlo typu SUV neřídila, využili jsme také možnosti zkušební jízdy u dealera vozidla, které se nám od pohledu líbilo. Obávala se totiž, že bude mít z auta špatný výhled, že pro ni bude problematičtější parkovat a tak podobně. Při zkušební jízdě se naštěstí tyto obavy zcela rozplynuly. Jízda SUV nás bavila, vyzkoušeli jsme si i jízdní komfort při horší cestě (kamenitá polní cesta). S naším starým autem zcela nesrovnatelné. Projížďka byla skutečně velmi příjemná. Musím říct, že přestože jsem byl odjakživa zvyklý spíše na nižší posed v kombíku, prostornost a vysoké sezení v SUV se mi velmi zalíbilo. Co na to říci, v oblasti pohodlí nelze jinak než připsat plusové body kategorii SUV.
Abychom byli féroví, domluvili jsme si posléze i projížďku jedním z nejnovějších vozů typu kombi stejné značky jako testované SUV. Byli jsme opravdu příjemně překvapeni. Pravda, komfort byl oproti SUV o něco nižší, což ale může být dáno i pocitově – co komu vyhovuje. Jinak nás ale velmi nadchnul sportovní design vozu skloubený s elegancí, která nám na SUV tak trošku chyběla. SUV chtě nechtě prostě působí robustněji, žádný štíhlý sportovec to není – takové je alespoň naše zdání.
Náklady na provoz
Pokud bychom chtěli detailně zjistit, zda má menší spotřebu pohonných hmot automobil typu SUV nebo kombi, jen velmi těžko bychom se dobrali nestranného výsledku. Samozřejmě, SUV je robustnější, zpravidla těžší a má díky své vysoké konstrukci o něco horší aerodynamiku. Kombík je kompaktnější, zpravidla nízký a dlouhý. Toto srovnání je ale až druhotné – v první řadě je nutné porovnat pohonné jednotky (motory), které jsou v konkrétních vozech k dispozici. Právě zde nalezneme odpověď na kýženou otázku, které auto má jakou spotřebu.
Je také podstatné si uvědomit, že pouhá spotřeba pohonných hmot není jediným provozním nákladem automobilu. Jsou to i například kola (divili byste se, jak markantní rozdíly mohou být v ceně pneumatik větších rozměrů), různé náplně či běžná údržba. V neposlední řadě je také dobré myslet na výši povinného ručení. Zde také nejde generalizovat, jaký typ vozidla bude nákladnější v této oblasti. Nabídka povinného ručení totiž může být velmi variabilní. Nám se povedlo poměrně rychle a jednoduše srovnat nabídky spousty poskytovatelů povinného ručení u několika vybraných vozů. Chcete vědět jak nejlépe na to? V závěru se s vámi podělím o tip na srovnávač, který jsem použil a byl jsem s ním nadmíru spokojen.
Vybírám auto
Po pečlivém několika týdenním hledání, shánění a vybírání jsem si zvolil celkem čtyři favority, ze kterých jsem se rozhodl vybrat nové, vysněné auto. Karta padla tak, že se ve finálové čtveřici ocitly dva zástupci třídy kombi a dva zástupci třídy SUV. Zvážil jsem všechna pro a proti a nakonec jsem po poradě s manželkou zvolil jeden vůz kombi a jedno krásné SUV. Dostali jsme se do slepé uličky. Na každém autě se nám líbilo něco. Výhody jednoho doplňovaly výhody druhého vozu.
Nakonec jsme se rozhodli zjistit, které auto nás bude stát méně na srovnatelném povinném ručení. K tomu nám dobře posloužil portál epojisteni.cz, který nám ušetřil dlouhé hodiny vyhledávání a porovnávání jednotlivých nabídek. A který vůz jsme nakonec vybrali? To si nechám pro sebe, ale nakonec jsme byli velmi spokojeni. Mohu ovšem prozradit, že rozdíl v ceně ročního povinného ručení náš výběr potvrdil a pomohl nám zvolit absolutního vítěze. Ať už si vyberete kombi nebo SUV, hlavně jezděte opatrně a bezpečně, ať šťastně dorazíte do každého cíle!