.st0{fill:#FFFFFF;}

Kde sehnat nejlevnější povinné ručení? 

 1 ledna, 2020

Jana Vochková

Ohodnotit

V současné době se rozhoduji, kde si zařídit povinné ručení na osobní automobil. Sháním pojišťovnu, která by mi nabídla nejlevnější povinné ručení a zároveň poskytla kvalitní služby, tak jsem se nejprve zeptal pár svých přátel na jejich zkušenosti s povinným ručením. Jakou pojišťovnu by mi doporučili?

AXA

„To ti rád řeknu, je to ještě vcelku čerstvá záležitost. Loni jsem si konečně pořídil nový automobil Škoda Octavia Combi III. a nechal si ho pojistit u pojišťovny AXA za 6324 Kč/rok. V ceně byl základní limit plnění na majetku a zdraví 35 mil. Kč/35 mil. Kč, pak takový základní asistenční služby, hlavně bezplatná pomoc na cestách 24/7, což je třeba zdarma dovoz paliva, výměna poškozené pneu. K základnímu balíčku jsem si vybral úrazové připojištění řidiče ve výši plnění 100 tis. Kč za cenu 149 Kč/rok. Bohužel ještě téhož roku jsem způsobil nehodu a škoda na jiném autě vyčíslená ve výši 50 tis. Kč. AXA za mě vše podstatné do 4 dnů vyřídila tak, že jsem nemusel nic dalšího platit, za což jsem byl opravdu vděčný!“, pochvaluje si přístup pojišťovny kamarád Marek.
AXA nabízí několik variant plnění povinného ručení na majetku/zdraví – v zákonné minimální výši 35 mil. Kč/35 mil. Kč, ve výši 70 mil. Kč/70 mil. Kč a 140 mil. Kč/140 mil. Kč – se základními asistenčními službami zdarma.

„U pojišťovny AXA se mi líbí, že je možné rozdělit si platbu povinného ručení do splátek půlročně nebo čtvrtletně. Na druhou stranu, pokud zaplatíš naráz, pojišťovna ti poskytne výhodnou slevu až 20 %. AXA mě také zaujala svou širokou nabídkou připojištění, možností sjednat pojištění online s pomocí operátora a systémem bonusů. Navíc je na trhu již řadu let a má pobočky po celé Evropě.“, dodává Marek.
K připojištěním, která AXA nabízí k zakoupení, patří připojištění úrazu řidiče do limitu plnění 250 tis. Kč při trvalých následcích a 125 tis. v případě smrti, připojištění skel až do limitu plnění 40 tis., připojištění asistence MAX s vyššími limity pojistného plnění a větším rozsahem poskytovaných služeb, připojištění k pokrytí nákladů za případný pronájem náhradního vozidla po dopravní nehodě, připojištění zavazadel, živelní připojištění, připojištění poškození a střetu se zvěří a připojištění odcizení a vandalismu.

Hodnocení na závěr

  • nižší cena, rozsáhlé základní asistenční služby, přehlednost při online sjednávání, pokrytí Evropy pobočkami, široká nabídka připojištění
  • pomalejší vyřízení,méně poboček v ČR

Direct

Kamarád Petr mi naopak doporučil pojišťovnu direct. „Když jsem na dovolené v létě píchl gumu a neměl rezervní, stačilo zavolat a okamžitě mi zajistili pomoc.“

Direct umožňuje pojistit různé druhy motorových vozidel – automobily osobní, užitkové do 3,5 t, nákladní, motocykly aj. a volbu ze široké škály plnění. Podle Petra hlavní výhoda povinného ručení u direct spočívá v ceně. „Nebyl jsem již spokojený se stávajícím povinným ručením kvůli vysoké částce, kterou jsem platil, proto jsem přešel k pojišťovně direct, která za drobný příplatek nabízí garanci toho, že se mi cena pojištění během 3 let od sepsání smlouvy nezmění. Mám osobák Hyundai i30 rok výroby 2012 a za povinné ručení s limitem 50 mil. teď platím něco málo přes 6 tis. ročně. Když připočítám cenu ani ne tisícovku ročně za asistenční služby, kde si však rozsah, a tedy cenu, každý může libovolně nastavit, tak jsem spokojený. Navíc, sjednal jsem ručení online během 3 minut, stačilo jen zadat číslo SPZ na jejich stránkách.“

kde najít nejlevnější povinné ručení

V ceně povinného ručení u direct je také průvodce škodou na zdraví pro případ, že by škoda na zdraví (naše či námi způsobená) při nehodě v budoucnu nastala. Povinné ručení se pohybuje v rozsahu plnění 50-250 mil. Kč. Pro případnou škodu v zahraničí je doporučováno zvolit rozsah plnění na 150 mil. Konečná částka však závisí na vašem výběru, prioritách a zda se pohybujete spíše v ČR nebo po Evropě. K povinnému ručení je také možné přikoupit řadu doplňkových připojištění – pojištění skel, zavazadel, úrazové pojištění řidiče a cestujících, popř. pouze řidiče při utrpení trvalých následků nebo v důsledku smrti po nehodě, pojištění smrti obou rodičů ve vozidle nebo příplatek za garanci ceny pojištění na 3 roky od sepsání smlouvy. V rámci havarijního pojištění, jehož sjednání vyžaduje prohlídku vozidla, lze dokoupit další připojištění – střet a poškození zvířaty, odcizení a vandalismus, přírodní nebezpečí, příplatek za rozšíření platnosti havarijního pojištění z území ČR na Evropu nebo možnost zvolit výši spoluúčasti v %, tj. jaký podíl ze škody jsme ochotni platit ze svého, čímž se poníží výsledná cena havarijního pojištění.

Obdobně jako u pojišťovny AXA je na výběr možnost platby nejen ročně, ale též v pololetních a čtvrtletních splátkách.

Hodnocení na závěr

  • nízká cena, přehledné online sjednávání, rychlé sjednání, ručení na mnoho druhů motorových vozidel, vysoké limity plnění, levná připojištění
  • limit plnění připojištění střetu se zvířetem pouze 20 tis.

Česká pojišťovna

Pro Tomáše je důležité, aby byla společnost stabilní a působila na trhu dlouho. „Z těchto důvodů a na základě srovnávače ePojištění na netu jsem před pár lety zvolil Českou pojišťovnu. Pro mé potřeby mi z nich tahle pojišťovna vyšla nejlíp. Mám jejich balíček Start. K tomu ještě asistenční službu POHODA Super a nějaká další doplňková připojištění. Když mi auto (pozn. VW Golf) zapadlo ve sněhu, pomohli mi s odtahem. Jiné zkušenosti s nimi zatím nemám a jsem za to rád, protože nehodu si asi přeje málokdo.“, uzavírá mírně ironicky.

Česká pojišťovna má v nabídce 4 balíčky povinného ručení – Start (35 mil. Kč/35 mil. Kč), Standard (50 mil. Kč/50 mil. Kč), Exclusive (100 mil. Kč/100 mil. Kč) a Comfort (150 mil. Kč/150 mil. Kč). Vzájemně se liší především limity plnění u újmy na zdraví a škody na věci a ušlém zisku, limity plnění u právní ochrany (10 tis. u variant Start a Standard, 20 tis. u Exclusive a Comfort) a v důsledku toho také cenou. Pouze u balíčku Comfort je garantována stabilita ceny na 3 roky. Při sjednání povinného ručení online lze získat slevu 20 %.
Vedle povinného ručení je možné připojistit si samostatně další služby – asistenční služba České pojišťovny (základní Asistence POHODA Klasic, dále Asistence POHODA Special, Asistence POHODA Super, popříp. pro vozy nad 3,5 t Asistence POHODA Extra), úrazové pojištění v omezeném rozsahu (200 tis. trvalé následky/100 tis. smrt následkem úrazu), úrazové pojištění v různých limitech (100-400 tis. smrt následkem úrazu/200-800 tis. trvalé následky úrazu/20-80 tis. tělesné poškození následkem úrazu), pojištění všech skel, odcizení vozidla, úrazové pojištění řidiče, Mini Havarijko (krytí škod na našem vozidle, pokud způsobíme nehodu), pojištění střetu se zvěří, živelní pojištění, pojištění poškození vozidla zvířetem a pojištění poškození nebo odcizení zavazadel.

Hodnocení na závěr

  • rychlost vyřízení, bezproblémová komunikace, profesionalita
  • vyšší cena, horší přehlednost při sjednávání online
Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}