.st0{fill:#FFFFFF;}

Jde uzavřít povinné ručení jen na půl roku? 

 1 března, 2020

Jana Vochková

Ohodnotit

Odpověď je celkem jednoduchá. Ano, jde. Proč by ale někdo uzavíral povinné ručení jen na půl roku? Tak například se tzv. sezónní a krátkodobé povinné ručení skvěle hodí pro motorkáře nebo pro sváteční řidiče. Jelikož jsem motorkám propadl již jako mladý řidič, dlouho jsem v duchu nadával na to, že platím povinné ručení na motorku i za měsíce, kdy mi stojí zazimovaná v garáži.

Sezónní pojištění je ideálním řešením pro motorkáře

Abych uvedl vše na pravou míru. Sezónní pojištění není zas takovou novinkou. Na českém trhu s pojištěním je nabízeno již několik let. Mezi motorkáři však v začátcích nebylo moc oblíbené, jelikož podmínkou tohoto pojištění bylo odložení SPZ do depositu po dobu, kterou vozidlo nebude pojištěné. Jde zároveň o jeden z rozdílů mezi sezónním a krátkodobým pojištěním (kterému se věnuji níže). Dnes už takové omezení u drtivé většiny pojišťoven neplatí.

povinné ručení na půl roku

Sezónní pojištění funguje tak, že při uzavírání smlouvy, nahlásíte pojišťovně, které měsíce budete (resp. nebudete) jezdit. S pojišťovnou pak uzavřete smlouvu na dobu neurčitou, ve které je vyznačen začátek a konec sezóny. Pokud tedy nebudete chtít sezónu nějak měnit, pojistka se po roce automaticky obnoví. Takové povinné ručení tedy můžete mít uzavřené klidně několik let celkem bez starostí. Samotná pojistná smlouva bude platit celý rok, tzn. budete-li jezdit v měsících, které nespadají do vámi stanovené sezóny, nevystavíte se postihu za jízdu bez platně sjednaného povinného ručení. Problém je však jiný. Dle smlouvy bude pojišťovna plnit jen v předem stanovených měsících (ve smluvně stanovené sezóně). Pokud tedy vyrazíte na projížďku mimo stanovené měsíce a způsobíte nehodu, budete ji muset zaplatit ze své kapsy, což vás může vyjít dost draho. Avšak v případě, že budete jezdit bez nehody, u většiny pojišťoven vás bonusy neminou.

Délku sezónního pojištění záleží na individuálních preferencích a potřebách řidiče. Co se týče minimální délky sezóny, záleží více méně na pojišťovně, jak má stanovené omezení ve smluvních podmínkách. Některé pojišťovny požadují uzavřít povinné ručení alespoň se třemi měsíci v sezóně, jiným pojišťovnám může stačit jen měsíc. Pro kratší časové intervaly než měsíce se potom hodí sáhnout po krátkodobém povinném ručení. Pojištění často obsahuje i maximální hranici pojistitelných měsíců, která se zpravidla pohybuje kolem 8-10 měsíců.

Nevýhodou však může být, že nikdy vlastně dopředu nevíte, jak sezóna bude dlouhá. Obzvlášť v dnešní době, kdy zimy již nebývají tak dlouhé a na některých místech v České republice se sníh objeví jen vzácně. Jeden rok se vám klidně může stát, že sezóna začne již v březnu a bude končit třeba až v půlce listopadu. Jindy se zase na motorku dostanete až koncem dubna a v sychravém říjnu vás na silnici nikdo nedostane. Osobně to řeším tak, že si období sezóny stanovuji cca o půl měsíce delší na obě strany. Cenově to skoro není ani poznat.

Co se týče samotné ceny, odvíjí se prakticky od klasické ceny celoročního povinného ručení s tím rozdílem, že je odečtena poměrná cena za měsíce, které jsou stanoveny jako „mimosezónní“. Jak již bylo naznačeno výše i na sezónní pojištění lze vztáhnout bonusy za bezeškodnou jízdu. Oproti celoročnímu povinnému ručení tak často vyjde levněji. Toto pravidlo však nemusí existovat u krátkodobého povinného ručení, kdy pojišťovny argumentují tím, že mají zájem na tom, si udržet dlouhodobější klienty, což v případě, kdy je u krátkodobého povinného ručení uzavírána smlouva na dobu určitou (na rozdíl od sezónního, kdy je smlouva uzavírána na dobu neurčitou) není zaručené.

Pokud tedy vlastníte motorku, kabriolet, třeba i sněžný skútr nebo zkrátka jen autem nejezdíte celý rok, tak nad sezónním pojištěním rozhodně zauvažujte. Platit povinné ručení celoročně se v těchto případech nevyplatí.

K sezónnímu povinnému ručení můžete sjednat i sezónní havarijní pojištění

Bylo by docela nevýhodné, sjednávat havarijní pojištění na celý rok, když samotné povinné ručení budete mít sjednané jen na určitou část roku. Většina pojišťoven dnes umožňuje sezónně využít i různých připojištění včetně havarijního pojištění. Tati pojištění fungují zpravidla na stejném principu, jako sezónní havarijní pojištění. Stejně tak platí, že když dojde ke škodě mimo stanovené měsíce, pojišťovna na takto vzniklou škodu nic neuhradí. O jednotlivých nabídkách je vhodné se informovat u jednotlivých pojišťoven, jedna totiž může sezónně nabízet pojištění proti vandalismu, ale zase nemusí nabídnout pojištění proti živelným událostem. Dnes už lze tyto informace najít i v různých porovnávačích online. Osobně využívám portál epojisteni.cz, kde mi přijdou nabídky přehledně srovnané.

Potřebujete povinné ručení jen na pár dnů? Sáhněte po krátkodobém povinném ručení

Pojmy sezónní povinné ručení a krátkodobé povinné ručení se často zaměňují. Je však třeba mít na paměti, že nejde o stejné produkty. Krátkodobé povinné ručení bývá sjednáno obecně na dobu kratší než jeden rok. Zpravidla se však sjednává na dobu od cca 14 dnů do 3 měsíců (v závislosti na nabídkách jednotlivých pojišťoven). Nějaké základní rozdíly byly nastíněny již na začátku tohoto článku, ale pojďme se na ně podívat trochu podrobněji.

Krátkodobé povinné ručení se hodí například na případy, kdy kupujete nový vůz, který potřebujete jen převézt z bodu A do bodu B a celoroční povinné ručení máte v plánu sjednat až v klidu později. Skvěle se také hodí na situace, kdy máte vozidlo v úmyslu v brzké době prodat a nechce se vám sjednávat smlouvu na celý rok. Samozřejmě lze využít i namísto sezónního povinného ručení, avšak vzniká tu povinnost odevzdat SPZ do depositu.

Jak již bylo řečeno, základním rozdílem oproti sezónnímu povinnému ručení tedy je, že musíte registrační značky uložit do depositu. Je tomu tak z toho důvodu, že oproti sezónnímu povinnému ručení zde uzavíráte pojistnou smlouvu na dobu určitou. Po uplynutí smluveného pojistného období tedy takové povinné ručení zaniká. V časovém úseku, kdy povinné ručení není sjednáno, vozidlo nemáte pojištěné a v případě, že s vozidlem na silnici vyrazíte, se vystavujete riziku sankce za jízdu bez povinného ručení (typicky pokuta) včetně odpovědnosti za škodu tímto vozidlem způsobenou. To může být obrovský problém v případech těžkého ublížení na zdraví a smrti, kdy taková újma hravě vyšplhá až do milionů korun.

Základní pravidlo – nabídky vždycky porovnejte

Nezáleží na tom, zda pořizujete celoroční, sezónní nebo krátkodobé povinné ručení, vždy se totiž vyplatí jednotlivé nabídky porovnat a vybrat tu, která nejlépe sedne vašim individuálním potřebám a možnostem. K tomu skvěle poslouží online srovnávače povinného ručení, kterých na internetu najdete mraky. Na portálech jako je např epojisteni.cz najdete všechny nabídky na jednom místě přehledně porovnané, takže si můžete vybrat v klidu v pohodlí domova.

I když už třeba máte některý z těchto produktů již sjednaný, rozhodně stojí za to si i tak jednotlivé nabídky čas od času porovnat, protože ceny se celkem často mění. Porovnáváním nabídek můžete ušetřit klidně i několik stovek a v některých případech i tisíce. V dnešní době, kdy pojišťovny bojují o každého klienta se jejich nabídky vyplatí sledovat a popř. je-li to nutné, přejít k jiné pojišťovně.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}