.st0{fill:#FFFFFF;}

Jak získat výhodné povinné ručení jako student 

 13 července, 2023

Jana Vochková

Ohodnotit

Během studia může být rozvržení rozpočtu klíčové. Především snaha ušetřit co nejvíce peněz i v době, kdy ceny rostou do astronomických výšek. Podcenit byste neměli ani povinné ručení. Využitím našich triků a rad můžete ušetřit nemalé peníze ročně.

Povinné ručení

Jak již název napovídá, povinné ručení je povinné pojištěni vozidla. Kryje vámi způsobené škody na zdraví a vozidle cizí osoby. Pokud vy způsobíte škodu v hodnotě 30 milionů na cizím vozidle a ostatním majetku (jako jsou třeba sloupky, ploty nebo jiné věci) povinné ručení tuto škodu za vás zaplatí.

Hodně lidí se mýlí v tom, že si myslí, že povinné ručení zaplatí opravu vašeho vozu. Ovšem tomu tak není.

Co když nechci platit povinné ručení?

Pokud nebudete platit povinné ručení, hrozí vám pokuta až 40 tisíc korun. Jelikož se jedná o porušení zákona.

Při silniční kontrole se cena blokové pokuty může vyšplhat až na 1 500 korun. Ve správním řízení až na 3 tisíce korun.

V současné době povinné ručení není tak drahá záležitost, tudíž se vyplatí jej platit a nemuset platit několikanásobně dražší pokuty.

Jaký je zákonem daný limit krytí?

Zákon udává limit krytí na 70 milionů korun, tedy 35 milionů korun na škody na zdraví a 35 milionů korun na škody na majetku.

Obecně je však doporučován vyšší limit krytí, abyste měli jistotu, že nebudete muset doplácet zbylé peníze na škodu z vlastní kapsy, protože to by se vám ještě více prodražilo.

Povinné ručení pro studenty

Povinné ručení je stejně důležité jak pro lidi středního věku, tak i pro studenty, kteří vlastní automobil. Některé z pojišťoven nabízejí speciální akční slevy pro studenty do 26 let.

Povinné ručení může být uzavřeno na jinou osobu, než je majitel vozidla. Můžete si jej tedy uzavřít například na jméno vašeho otce či alespoň trochu staršího kamaráda.

Před výběrem povinného ručení se vlastně rozmyslete, co od něj požadujete, zda vysoký limit s hodně benefity, nebo vám postačí obyčejnější pojištění.

Slevy a výhody pro studenty při povinném ručení

Studentské slevy od pojišťoven

Velké množství pojišťoven nabízí studentské slevy, nejčastěji se pohybují mezi 10 až 15 procenty, ČSOB nabízí dokonce slevu ve výši 25 procent.

Možnosti sdílení vozidla a skupinového pojištění

Pokud své vozidlo nevyužíváte tak často a nepotřebujete ho denně, například pro dojezd do školy, můžete se s někým domluvit na sdílení vozidla. Většina peněz. co by se do vozidla dávala, by se rozdělila napůl a vy byste tak hodně ušetřili a mohli si dopřát i jiné věci.

Výhody pro studenty s vynikajícími studijními výsledky

Věděli jste, že pokud se naplno začnete věnovat vašim studijním výsledkům, můžete díky tomu opravdu hodně ušetřit? Existují v podstatě stipendia na povinné ručení, vždy s velkou nebo úplnou slevou.

Strategie pro úsporu peněz na pojištění auta

Výběr správného vozidla pro nižší pojistné

Pokud ještě nemáte vybrané své vozidlo, upravte jeho výběr vůči ceně povinného ručení. Každý vůz si zadejte do srovnávače epojisteni.cz a podívejte se, jaké vozidlo má nižší cenu povinného ručení. Někdy rozdíly cen mohou být opravdu zřetelné a můžete tak ušetřit.

Zvážení vyšší franchise a její dopad na cenu pojištění

Pokud zvýšíte francisi, může to mít poměrně velký dopad na cenu vašeho pojištění.

Bezpečnostní opatření a antikolizní systémy

Zvýšení zabezpečení je velmi důležitým krokem, který může udělat zázraky. Nebudete tak riskovat další výdaje za zničení nebo ukradení části vozu.

Levné povinné ručení

Základ, který by měl napadnout každého, ale nemusí tomu tak být. Pokud například svůj vůz nevyužíváte tak často, postačí vám levnější pojištění. Využijte srovnávač povinného ručení epojisteni.cz. Dle tohoto srovnávače u všech automobilů, co jsem kdy zkoušela a že jich bylo dost, nabízí nejlevnější povinné ručení pojišťovna Pillow.

Nabízí základní balíčky, které jsou pro ty, co si na kvalitu moc nepotrpí.

Srovnávače nabídek pojišťoven

Na internetu najdete nepřeberné množství srovnávačů pojištění. Jedním z nich je i epojisteni.cz. Hlavním rozdílem mezi ostatními srovnávači je, že zde nenaleznete podplacené nabídky pojišťoven. Zde vyplníte údaje o svém vozidle a do pár vteřin máte výsledky pojišťoven. Můžete je různě filtrovat a dopsat další informace o vás pro přesnější výsledek. Tento srovnávač vám může pomoci ušetřit poměrně velké množství financí.

Recenze na epojisteni.cz

Epojisteni.cz je opravdu kvalitní služba, abyste věřili, že to není pouze můj názor, stačí se podívat na recenze. Jednu vám sem i vložím. 

„Jednoznačně jedna z nejlepších služeb na trhu. Již dlouhou řadu let zde pojišťuji veškerá motorová vozidla jak sobě, tak i příbuzným a nikdy jsem nebyl nespokojen. Vždy jsme vyhledali to nejlepší pojištění a platby.

Za mne mohu jedině doporučit jak kontakt s infolinkou, tak i přes web. Vše z pohodlí domova sjednáte v krátké době a bez sebemenších problémů!“

                                                                                        Michal Hlavac, Google recenze

Zelená karta

Jedná se o jediný mezinárodně uznávaný doklad, který potvrdí, že máte pojištěné auto. Povinné ručení platí téměř po celém světě, ale jsou zde výjimky. Místa, kde pojištění platí, najdete právě na zelené kartě.

Dávejte si pozor na to, že některé země mají povinný vyšší limit krytí než v České republice.

Například v oblíbené Itálii je limit krytí stejný jako v České republice. Raději bych zvolila limit vyšší, jelikož při řetězových nehodách by limit opravdu nemusel stačit.

Jak se odvíjí cena povinného ručení

Cenu odvíjí několik faktorů, například dle toho, kde bydlíte. Lidé na menší vesnici mají menší šanci na nehody než lidé, kteří žijí v centru Prahy.

Samozřejmě záleží na tom, jakou značku auta vlastníte. Konkrétně na výkonu a objemu motoru. Také na značce a typu vozidla.

Na věku řidiče také záleží, čím starší řidič, tím nižší cena povinného ručení. O tomto rozdílu ve věku si povíme konkrétněji v dalších řádcích.

Nejčastější možnosti uzavření povinného ručení

Možností, jak sjednat povinné ručení, je několik.

Ten tradiční způsob sjednání pojištění je osobní schůzka v zákaznické pobočce pojišťovny. Je možné, že si budete muset předem domluvit termín schůzky a že schůzka chvíli zabere, ale máte jistotu, že bude vše vyplněno správně.

Sjednání online nenabízí některé pojišťovny. Nejčastěji se jedná o ne tak známé pojišťovny. Většina tuto možnost však nabízí a podrobně vás provede celým postupem uzavřením pojištění. Je to lehké a rychlé a v případě problému máte možnost pomoci od klientského centra.

Některé pojišťovny mají mobilní aplikaci, kde máte všechno podrobně k zobrazení a můžete zde uzavřít i pojištění, stačí vyplnit potřebné informace a pojištění máte hotové.

Co můžu potřebovat k uzavření povinného ručení

  • Doklad totožnosti
  • Poznávací značku vozidla
  • VIN
  • Kolik let jezdíte bez nehod (pro získání slevy)
  • Průkaz pro prokázání studia (pro získání slevy)

Ošetření pojistných událostí a správný postup při nárokování plnění

Pokud máte zřízené levnější pojištění a chcete po pojišťovně nějaký problém proplatit, zjistěte si, zda to vaše pojištění vůbec kryje. Předem si najděte všechny potřebné dokumenty, které najdete na stránkách vaší pojišťovny. Následně můžete nahlásit pojistnou událost.

Většina pojišťoven umožňuje nahlašování pojistné události online, telefonicky nebo osobně na pobočce. Některé z pojišťoven nabízejí dokonce mobilní aplikaci, kde vše vyplníte a máte hotovo. Následně jen přihlížíte na průběh vyplácení.

Průběh vyplácení není tak složitý proces, který může být i rychlý, jen pokud máte vše předvyplněné a vaše pojišťovna nebude dělat problémy.

Přepis auta na rodinného příslušníka

Věděli jste, že starší řidiči platí za povinné ručení méně než ti mladší? Pojišťovny berou lidi ve věku 18-25 let jako nejrizikovější řidiče. Průměrně je každá čtvrtá nehoda v České republice způsobena právě mladým řidičem s ne tak velkým množstvím zkušeností, tedy v již zmiňovaném věku 18-25 let.

S věkem souvisí tedy i zkušenosti. Pojišťovny také zajímá, jak dlouho jezdíte bez nehod.

U některých pojišťoven se sleva může dostat na 10 procent, s každým rokem se zvyšuje a může se tak vyšplhat až na 50 procent.

Jak správně postupovat při pojistné události?

Každá pojišťovna má na webu uvedený správný postup plnění pojistné události.

Pokud nehoda není tak vážná, nemusíte ani volat policii, ovšem je to lepší. Stačí vyplnit záznam o nehodě, doplnit jej o fotografie a kontaktovat pojišťovnu o tom, co se stalo.

Závěr

V tomto článku jsme si zmínili ty nejlepší tipy na to, jak získat levnější povinné ručení. Pokud nemáte automobil zakoupený a teprve se rozhodujete, podívejte se na srovnávači epojisteni.cz, který z automobilů má povinné ručení levnější.

Přepis povinného ručení na starší osobu je taky výhodné.

Povinné ručení je opravdu důležité a nezanedbávejte ho, koledujete si o pokutu až 40 tisíc korun nebo v tom horším případě o doplácení milionů za škody.

Pojištění se dá sehnat opravdu levně, stačí si na to udělat chvilku a zrazu máte automobil pojištěný. Změna pojišťovny vám může ušetřit tisíce ročně.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}