.st0{fill:#FFFFFF;}

Jak zařídit povinné ručení pro vozy Volkswagen 

 29 července, 2020

Jana Vochková

Ohodnotit

Volkswagen AG je německým výrobcem automobilů. Vozidla tradiční značky Volkswagen jsou dnes v hojném počtu zastoupena v autosalonech i bazarech.

Historie značky Volkswagen

Společnost na trhu existuje již od roku 1937. Tehdy byla založena jako Gesellschaft zur Vorbereitung des Deutschen Volkswagens mbH. Později se přejmenovala na stručnější Volkswagenwerk GmbH.

Primárním cílem bylo vyprodukovat lidové vozítko, které si bude moci dovolit prakticky každý. Ostatně tuto ideu výrazně povzbuzoval i samotný Adolf Hitler. Dle pokynů již tehdy vlivného muže se do splnění úkolu pustila dvojice konstruktérů. Ti svá jména ostatně neodmyslitelně spojili s automobilovým průmyslem. Ferdinand Porsche byl otcem zakladatelem firmy Porsche a Hans Ledwinka působil v české značce Tatra.

Už v roce 1942 se automobilka stala největším výrobcem vozidel v Německu. Šlo ovšem o primát s velmi hořkou příchutí, neboť většinu pracujících tvořili nuceně nasazení. Z temné éry své historie, jíž druhá světová válka bezesporu byla, se však Volkswagen dokázal vzpamatovat.

Podařilo se mu expandovat i do Asie, Ameriky a Austrálie. Pět let po válce se pak narodil jeden z nejpopulárnějších modelů – Volkswagen Transporter. Následován byl postupem času i dalšími kultovními modely Golf a Passat.

Když se do portfolia začlenila i tuzemská Škoda, na trhu se objevil zástupce malých vozů Polo. Kategorii sportovních užitkových aut zastoupil Tiguan. Vrátila se i inovovaná varianta populárního Brouka pod názvem New Beetle.

Aktuální novinkou v portfoliu značky pak jsou elektromobily. A to rovnou s nemalými ambicemi, v roce 2019 Volkswagen plánoval v následujících 6 letech představit hned padesátku nových modelů. Zároveň si tak kladl za cíl zlepšit praktickou využitelnost tohoto segmentu vozidel.

povinné ručení na VolksWagen (VW)

Povinné ručení na Volkswagen, jak na to?

Každý automobil nezávisle na typu musí mít povinné ručení. Týká se to i právě zmiňovaných elektromobilů, byť u nich je odlišná metodika výpočtu výsledné sumy. Zařídit si povinné ručení by měl každý vlastník motorového vozidla, kromě některých výjimek (například vozidla složek integrovaného záchranného systému).

Toto pojištění slouží k ochraně motoristů při nehodách. V případě, že se svým automobilem způsobíte škodu na jiném vozidle, škodu bude hradit pojišťovna vás jako viníka právě z povinného ručení.

Povinné ručení je tedy velmi účinnou ochranou před vysokými riziky. Přitom pro většinu řidičů znamená nemalou položku v celkovém souhrnu nákladů na provoz vozidla. Mnohým řidičům taková investice komplikuje život, neboť jezdí minimálně. Jezdit bez povinného ručení by se vám však vyplatit nemuselo. Naučte raději, jak si sjednat zákonné pojištění chytře. Několik dobře míněných rad vám může v součtu ušetřit i mnoho tisíc korun.

Jak uzavřít povinné ručení a ušetřit

Dobrou volbou, kde se začít poohlížet po nabídkách, jsou internetové srovnávače. Procházet velké množství produktů jednotlivých pojišťoven je pro vás značně časově nevýhodné. Se srovnávačem to zvládnete mnohem rychleji. Porovnat si více nabídek se vám obecně vyplatí, určitě nemá smysl zareagovat na tu první, kterou najdete.

I napříč jednotlivými pojišťovnami totiž cenové rozdíly existují. Ačkoli některá kritéria, jako je typicky objem vozidla, jsou pevně daná, pojišťovny si provádějí tzv. segmentaci. To jsou další kritéria navázaná především na majitele vozidla. V nich se mohou nabídky lišit, protože každá pojišťovna se k segmentaci staví mírně odlišně.

Stačí tak „obětovat“ trochu času ve společnosti internetového porovnávače. Do něj stačí zadat vstupní informace o vozidle a majiteli auta a nechat si vygenerovat dostupné nabídky. Jedním z nejoblíbenějších srovnávačů, které jsou aktuálně na českém internetu dostupné, je například web ePojištění.cz.

Až budete zadávat údaje do srovnávače, připravte si malý technický průkaz, velký technický průkaz, svůj průkaz občanský a v případě, že už máte někde povinné ručení uzavřeno, na pojistce vám vzniká bonus a chcete si ho uplatnit i v jiné pojišťovně, nachystejte si číslo předchozí pojistky.

Na pobočce nebo jinde?

Vybrali jste si? V dalším kroku je nutné se zamyslet nad tím, kde si povinné ručení sjednáte. Můžete tak učinit přes internet, po telefonu, na pobočce, případně za asistence pojišťovacího zprostředkovatele, poradce nebo agenta. Který způsob se vám vyplatí?

Sjednání přes internet je pohodlné a šetří čas. Některé pojišťovny se snaží své klienty k tomuto způsobu motivovat nabízenými slevami. V průměru se sleva u jednotlivých poskytovatelů pohybuje okolo 10 až 15 %.

Vážit cestu na pobočku však pro vás také může být výhodné. Při osobním kontaktu máte často šanci si vyjednat lepší nabídku než přes internet.

Obecně příliš dobrou pověst nemá sjednávání pojištění po telefonu. Klienti se v mnoha případech stávají terčem nátlaku prodejců a jsou vmanévrováni do nabídek, na které by po zralé úvaze nepřistoupili. Kromě toho své telefonní číslo takto dáváte všanc k potenciálnímu dalšímu využití a hrozí vám tak příval nevyžádaných marketingových nabídek.

Pojistník versus majitel

Vyplatí se, když si auto pojistí někdo jiný?

Odborníci z pojišťovacího sektoru upozorňují, že takto bychom si otázku vůbec pokládat neměli. Povinné ručení se nemá primárně finančně vyplatit, protože vždy nějaké prostředky vynaložit musíme. Má nás především účinně chránit. Navíc by mělo být sestaveno spravedlivě. Mnoho motoristů se naučilo využívat toho, že pojistník a majitel automobilu nemusí být jedna a tatáž osoba.

Ačkoli si tak mladí řidiči často pojišťují automobily v důsledku příliš vysokého vypočítaného povinného ručení na rodiče nebo na prarodiče, svůj důvod nemalá částka za pojištění má. Reálně jsou skutečně mladí řidiči rizikoví a pojišťovny proto přistupují i k několikanásobně vyšším sazbám, než jsou ochotny nabídnout řidičům starším.

Mladý motorista, který se formálně stane pouze vlastníkem, přitom svého rodinného příslušníka ohrožuje. Byť tak činí třeba nevědomky, kvůli vlastnímu prospěchu pojistníkovi škodí. Jak uvádějí přímo zástupci pojišťoven, zcela reálný je tak případ, kdy mladý řidič způsobí dopravní nehodu a bude-li na sebe mít navázanou pojistku například otec, může v důsledku této události náhle platit i 4,5násobek původní sazby.

Údaje pro pojistnou smlouvu

K ruce byste si měli připravit velký technický průkaz a z něj přepíšete následně požadované vstupní informace. Každá pojistná smlouva by měla obsahovat:

  • definování pojistitele
  • informace o pojistníkovi
  • údaje o vozidle
  • limity pro pojistné plnění
  • určení doby trvání pojištění
  • výše pojistného, datum splatnosti a způsob placení
  • definovaná forma a místo, kam oznámit škodní událost

Jak povinné ručení zaplatit

Na zaplacení povinného ručení máte lhůtu většinou 15 dnů. Zaplatit můžete platební kartou nebo bankovním převodem. I když se tedy rozhodnete pro sjednání přes internet, můžete si zaplatit pojistku obratem.

Zajímat by nás přitom nemělo jen to, kolik platíme, ale jak často platíme. Nastavená frekvence plateb má totiž vliv i na cenu pojistky. Pojišťovny zpravidla preferují co nejnižší četnost, motoristům se tedy vyplatí povinné ručení zaplatit spíše na rok dopředu.

Od kdy vlastně platí pojistka

Datum zaplacení je u povinného ručení stěžejní. Právě tímto okamžikem začíná pojistka platit. Znamená to tedy, že když si ponecháte například týden na rozmyšlenou u konkrétní nabídky, že jste zároveň týden nebyli s vozidlem pojištění?

Naštěstí nikoli, řidičům se ponechává tato variabilita bez jakéhokoli rizika. Jakmile se rozhodnete pojištění zaplatit, začne vám platit zpětně. To znamená rovnou od data, které máte ve smlouvě uvedeno.

Zelená karta jakožto doklad o zaplacení

Dokladem stvrzujícím, že jste ručení opravdu zaplatili, je zelená karta. Tento dokument potvrzuje, že máte povinné ručení sjednané. Zelená karta má mezinárodní platnost.

Tento dokument obsahuje informace o pojištěném automobilu a jeho registrační značku. Z těchto důvodů je nutné jakékoli změny ve stavu automobilu nahlásit pojišťovně, aby vám mohla vystavit kartu novou.

Zelenou kartu je řidič povinen mít u sebe. Při namátkové kontrole ji může hlídka vyžadovat. Pokud ji nepředložíte, dopustili jste se přestupku. Hlídka jej může „ocenit“ pokutou v rozpětí 1 500 až 3 000 korun.

Jak dlouho pojistka platí

Většinou si povinné ručení uzavíráte na rok. Pojišťovnu nicméně můžete vyměnit, pokud najdete výhodnější nabídku, a to kdykoli během sjednané doby pojištění. Jestliže se potřebujete vyvázat z nevýhodné smlouvy, pamatujte na to, že je potřeba ji vypovědět nejdéle 6 týdnů před uplynutím její platnosti.

Pokud si nevzpomenete včas, smlouva se automaticky prodlouží o další rok. Výhodné je to pro zapomnětlivé typy, nehrozí vám tak, že byste vyrazili na silnici nepojištění a nemusíte každý rok ručení řešit znovu. Ve vlastním zájmu byste tak však činit měli. Smlouvu je potřeba pravidelně aktualizovat, neboť svými parametry už nemusí odpovídat vašim potřebám.

Krátkodobé pojištění – k čemu slouží?

Dnes už jsou k dispozici i tzv. krátkodobé pojistky, které byly původně hlavně určeny majitelům motocyklů a jiných vozidel používaných primárně sezónně.

Majitelé aut tento typ pojištění využívají například tehdy, když si kupují nový automobil a potřebují jej převézt na místo určení. I tehdy jste totiž ze zákona povinni ručení mít. Hodit se vám podobný typ pojistky může i tehdy, když patříte mezi velmi sváteční řidiče a klíčky pravidelně odkládáte s příchodem horšího počasí.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}