.st0{fill:#FFFFFF;}

Jak zajíždět nové auto 

 20 listopadu, 2019

Jana Vochková

Ohodnotit

Jestliže si našetříte peníze a potřebujete auto, jistě budete mít velikou radost, když se vám tento sen splní. Jak ale s novým vozem zacházet, jak se k němu chovat, aby vozidlo vydrželo dlouhou dobu, je nezbytné, aby se dodržovala řádná pravidla pro zajetí. Motor tak bude do budoucna plnohodnotně sloužit delší dobu, než při nevhodném zacházení. Je-li vůz zajet nesprávně, kromě samotného poškození motoru se také může zvýšit jeho hlučnost, spotřeba paliva a zároveň také snížit výkon.

Nové auto nebo ojeté

Mezi rozdíly zcela nového auta a ojetého je více rozdílů. Při zakoupení nového vozu je zcela jasné, že vše, co je na vozidle, je kvalitní. Nemůže vás překvapit žádná vadná součástka, odřenina nebo přetočený tachometr. Při koupi dostanete také servisní knížku a začínáte s čistým štítem. Mezi hlavní rozdíly také patří finanční stránka. Nová auta bývají velice drahá, a pokud si berete půjčku, musíte připočítat i úroky, které zaplatíte navíc, takže vás vůz může vyjít klidně i o 200 000 tisíc navíc, než jste si původně plánovali. Některé autoservisy jsou ochotné vám při zakoupení také vozidlo přihlásit. Jestliže se vám tato možnost nabídne, zjistěte si, zda je to běžná služba nebo nadstandardní, aby vám nenapočítali další službu. U ojetých vozů je problém jejich historie. Ať už vám auto prodává majitel osobně nebo přes autobazar, nemůžete si přesně zjistit, zda není vozidlo bourané nebo jestli jsou všechny součástky správné. I když si s sebou na návštěvu vozidla vezmete automechanika, nemáte jistotu, zda bude vše v pořádku, protože si auto nemůžete na místě dát na zvedák a prohlédnout.

Zajíždět nové vozidlo nebo ne?

Pokud si koupíte nové auto a zeptáte se více lidí, zda je nezbytné vozidlo zajet, všichni tázaní vám nikdy neodpoví stejně. Rozdílné názory většinou mají starší a mladší generace. Zatímco starší lidé vidí novější technologie, mladší uznávají rady, které dostanou. Rozdílné informace vám také dají prodejci a mechanici. Někteří lidé tvrdí, že v dnešní době jsou motory dostatečně moderní a elektronika ve vozidle hlásí každou změnu vhodnou kontrolkou nebo na palubním počítači. Zároveň zvládají situace, které kdysi nebyly možné, protože vozidla se vyvíjí. Jiní si zase myslí, že vozidla se zajíždějí v továrně, když se vyrábí, takže to potom není nezbytné. Pravdou ale je, že se pořád jedná o stroj, který potřebuje péči. I když vozidlo zajedete, chovejte se k němu s úctou. Čím více kilometrů zajedete klidnější jízdou, tím lépe si vytvoříte průměrnou spotřebu paliva na 100 kilometrů. Zároveň se také mění spotřeba kvalitním palivem nebo pravidelnou výměnou oleje.

zajíždění nového auta

Když zajíždíte nové vozidlo, nezáleží pouze na motoru. Správné zajetí je nutné i u pneumatik a brzd. Pneumatiky se dají zajet přibližně po první stovce kilometrů, pokud se nejedná o zběsilou jízdu, kterou akorát ničíte vzorek. Brzdové destičky se zase zajedou přibližně po prvních 300 kilometrech. Během těchto kilometrů není vhodné brzdit prudce, ale využívat plynulost.

Zajíždění kdysi a nyní

Podstatné rozdíly mezi kdysi a nyní nejsou. V současné době se však vyrábí mnohem kvalitnější vozy, i když není jistota, že vydrží déle. Jsou vyrobené ročníky motorů, které jsou kvalitnější. Může se tak stát, že potkáte na silnici trabant, který sice nepojedete takovou rychlostí, jaké vaše nové porsche, ale jak dlouho se drží na vozovce? Ve starších vozech trvalo déle, než vše zapadlo přesně tak, kam bylo potřeba. Nyní vám postačí dodržovat následující body.

Testovací jízdy

Některé automobilky vám mohou nabídnout, že vozidlo částečně zajedou. Jestliže na vozidlo nechvátáte, můžete nechat své auto vystavit na prodejně a nechat udělat pár testovacích jízd. Ty jsou pod dohledem prodejců, takže se nemusíte bát, že se vozidlo nějak poruší. Cena vozu pak může až 1/5 klesnout, což je vhodné pro vaši peněženku.

Vozidlo je nutné zajíždět prvních přibližně 2 000 kilometrů. Jak je nezbytné se v tuto dobu chovat?

  • Nevytáčet otáčky – je-li vozidlo nové, nemá ještě všechny díly zapadlé do sebe. Musí se tedy na zajíždění opatrně. Každé protáčení otáček až do omezovače vozidlo ničí, ať už se jedná o nové nebo ojeté vozidlo. Držte se tak do 3 500 otáček / minutu u benzínového auta a 2 500 otáček / minutu u dieselového auta nikdy ne výše. Otáčky střídejte, aby se vozidlo zajelo na všechny otáčky stejně a fungovalo naplno. Stejně jako se nesmí otáčky přetáčet, není ani dobré je extrémně podtáčet. Toto se nevztahuje na vozidlo s automatickou převodovkou.
  • Plný plny – nikdy nejezděte na plný plyn. Rychlosti si každý užije ještě dost, takže plyn je dobré využívat maximálně na 75 %.
  • Trasa – aby byl motor zcela zajetý, nemyslete si, že vyrazíte na dovolenou k moři a tím zajedete motor. Jsou nezbytné střední jízdy, abyste měnili rychlost a využívali řazení, pokud se tedy nejedná o automatickou převodovku. Nevybírejte však trasy, které jsou do 30 kilometrů. Motor se musí správně zahřát, není tedy vhodné popojíždět v kolonách.
  • Zátěž – první kilometry jsou pro vozidlo dost náročné. Nikdy tak nezatěžujte vozidlo více, než je nezbytně nutné. Pokud se potřebujete někam přepravit ve více lidech a plným kufrem, zajistěte si raději jiný vůz. Nikdy také nedávejte na auto vozík nebo netahejte jiné vozidlo.
  • Tempomat – nevyužívejte nikdy v době zajíždění tempomat. Je nezbytné, abyste rychlost průběžně měnili, a nejeli neustále konstantní rychlostí.
  • Motorový olej – standardní výměna oleje se u vozidla provádí po ujetí 10 – 15 000 kilometrů. U nového vozidla je lepší o výměnu zažádat kolem 5 000 kilometrů, aby se nahromaděné nečistoty dostaly mimo olejovou vanu.
  • Zahřátí motoru – nezbytnou součástí záběhu motoru je zahřívání na provozní teplotu. Pokud už ujedete požadované kilometry, s tímto zvykem nepřestávejte. Motor je nezbytné zahřívat pokaždé, když se někam chystáte, obzvláště v zimních měsících. Je ideální vůz zahřát klidnou jízdou a ne na volnoběh. To trvá mnohem déle.
  • Postupné zvyšování zátěže – pokud máte ujetých prvních 2 000 kilometrů, postupně zvyšujte zátěž. Plně zajetý motor je považován kolem přibližně 5 000 kilometrů. Poté můžete vozidlo řádně protáhnout. Máte-li vůz zahřátý, občas se auto vytáhnout až k omezovači musí, aby se vyčistily všechny nečistoty. Fungování motoru tak bude spolehlivější.
  • Pravidelné kontroly – pravidelné kontroly jsou nezbytností převážně do budoucna. Každopádně pokud se vám během záběhu něco nezdá, určitě si zajeďte do autorizovaného servisu, ať vše zkontrolují a případně reklamují.

Pokud vyrazíte na dálnici a pojedete vyšší rychlostí nebo budete delší dobu na cestě s vozidlem, jehož součástí je turbo, nechte vozidlo dojet pomaleji a po úplném zastavení ještě vyčkejte, než motor zhasnete. Je potřeba, aby turbodmychadlo stihlo vychladnout. Nezbytná je pro vozidlo také pravidelná kontrola. Dieselové vozy samovolně vypalují filtry pevných částic, při kterých se automaticky snižuje výkon vozu a zároveň zvyšuje jeho spotřeba paliva.

Máte-li nové auto, také nezapomeňte, že si na vozidlo musíte sjednat zákonem dané povinné ručení. Pojištění vám může zajistit jakékoli pojišťovna. Jejich nabídku a ceny můžete nalézt na internetovém srovnávacím portálu ePojištění. Je vhodné si také sjednat havarijní ručení. Nová auta bývají drahá a nikdo nechce platit ještě opravy.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}