.st0{fill:#FFFFFF;}

Jak vyměnit autobaterii 

 16 června, 2022

Jana Vochková

5/5

Životnost autobaterie je různá, někde se uvádí 2 roky, někde zase 10 let. Tak či tak, pokud dojde k poškození autobaterie a ta přestane plnit svůj účel, jakožto zdroj elektrické energie ve vozidle, je nutný zásah, autobaterii vyměnit. Dnešní trh nabízí obsáhlou škálu autobaterií, různých typů a použití, pojďme se podívat na pár z nich.

Rozdělení autobaterií

Na trhu nalezneme spoustu druhů a typů, to má své výhody i nevýhody. Nevýhoda je to, že laik se ve velkém výběru snadno ztratí, proto si teď ukážeme základní rozdělení autobaterií.

  • Údržbové (Kontrola napětí a dobíjení, kontrola a dolévání elektrolytu, nižší cena)
  • Bezúdržbové (Kontrola napětí, delší životnost, vyšší cena)

Pojem bezúdržbová neznamená, že se o svou baterii nemusím vůbec starat, každá autobaterie potřebuje určitou péči. U bezúdržbové autobaterie se kontroluje stav nabytí, změřím tedy napětí svorek na autobaterii a případně ji dám nabíjet. U údržbové autobaterie nám přibývá další povinnost, a to kontrola množství elektrolytu, které se musí jednou za čas doplnit. Do takové autobaterie se dolévá destilovaná voda. To by bylo něco k rozdělení a údržbě, jaké jsou ale příčiny poškození autobaterie?

Příčiny poškození

Běžné příčiny:

  • Nesprávné zacházení (Krátké jízdy, zapnuté spotřebiče při vypnutém motoru, a další…)
  • Delší odstávky (Při odstavení automobilu, bývá baterie vybíjena spotřebiči)
  • Vybití (Např. jsem nechal zapnutá světla při odchodu od vozidla)
  • Mechanické poškození (Extrémní otřesy, nehoda)

Výměna autobaterie svépomocí

Ať už naše důvody k výměně autobaterie jsou jakékoliv, je nutné se držet určitých pravidel a rad. Většina funkcí a procesů v moderních vozech fungují již plně elektronicky, kde odpadá veškeré mechanické seřizování, ovládání a další. Výměnu autobaterie za novou v takovém vozidle nedoporučuji, mohli byste si zadělat na poškození řídící jednotky, navíc při výměně autobaterie za novou o tom musíme dát vozidlu vědět, a to tak že se napojíme na vozidlo pomocí diagnostiky a postupně zadáváme informace o autobaterii, o které nás diagnostický program žádá, jsou to základní informace:

  • Výrobce autobaterie
  • Typ autobaterie
  • Kód autobaterie
  • A další…

Takové úkony vám v pořádku a bezpečné zajistí autoservis. Pokud ale máte nějaké starší vozidlo, které není vybaveno systémem správy energie, můžeme si baterii vyměnit jednoduše.

Demontáž a výměna autobaterie

Pokud máte chuť a odvahu si autobaterii sami vyměnit za novou, ukážeme vám stručný návod a pár rad, čeho se vyvarovat.

Co budeme potřebovat pro výměnu autobaterie:

  • Nářadí pro povolení matic a šroubů (gola sada, očkový klíč)
  • Novou autobaterii

K demontáži doporučuji použít izolované nářadí, vyvarujeme se tam případným zkratům a jiskření. Při koupi nové autobaterie si nejdříve zkontrolujte všechny parametry baterie (Napětí, startovací proud, kapacita, rozměry). Následuje samotná demontáž staré autobaterie a výměna za novou.

Postup probíhá následovně:

  • Nalezneme umístění autobaterie (Pod kapotou motoru)
  • Demontujeme plastový kryt (Některé vozy mají autobaterii ukrytou pod plastovým krytem)
  • Povolíme matici záporné svorky mínus (kostra) a odpojíme ji
  • Povolíme matici kladné svorky plus a odpojíme ji
  • Vyndáme starý akumulátor
  • Na místo staré autobaterie vložíme novou
  • Zapojíme kladnou svorku plus a matici dotáhneme
  • Zapojíme zápornou svorku mínus (kostra) a matici dotáhneme
  • Namontujeme zpět plastový kryt a vše vrátíme do původního stavu

A takhle jednoduše postup probíhá. Výše zmíněné kroky je nutné dodržovat, pokud by se totiž stalo, že začnete nejdříve odpojovat kladnou svorku plus, pravděpodobně by došlo ke zkratu, jelikož celá karoserie a některé části v motorovém prostoru jsou trvale připojeny k záporné svorce mínus, tomuto stavu se říká ukostření.

Výměna autobaterie bez odpojení

Při odpojení nebo vybití autobaterie se stane pár zásadních věcí, reset vozidla. Při tomto resetu dojde k vynulování hodin, reset rádia, oken, snímače úhlu natočení volantu a další. Tento „problém“ se však dá obejít. Výměna autobaterie a následného resetování systému se dá obejít tzv. bez odpojení, a jak? Na místo vyměňované autobaterie připojíme záložní zdroj, který při absenci skutečné autobaterie bude simulovat její vlastnosti. Záložní zdroj by měl splňovat určité kritéria, abychom ho mohli použít. Měl by mít stejné parametry jako naše autobaterie, většina záložních zdrojů jsou však programovatelné, takže si požadované jednotky napětí a dalších veličin navolíme sami podle sebe. Pokud tedy máme programovatelný zdroj, nebo jiný zdroj, u kterého jsme posoudily jeho parametry a shledali ho jako vhodný, můžeme ho použít jako záložní zdroj. Já použiji programovatelný zdroj. Během výměny tedy bude vozidlo připojeno na záložní zdroj a nedojde k přerušení napájení jakéhokoliv spotřebiče vozidla. Tato metoda není určena pro automobily vybavené systémem star-stop a BMS (batery managment system- systémem správy energie). Postup při takové výměně bude vypadat dosti podobně jako u běžné výměny autobaterie, avšak před odpojením jakékoliv svorky, připojíme záložní zdroj. Během těchto kroků musíte dbát velké opatrnosti, dotkla-li by se kladná svorka jakékoliv ukostřenné části vozidla (karoserie), došlo by ke zkratu, určitě bychom byli svědky pár jisker, takže doporučuji si svorku nějak izolovat. Při zabezpečení svorky před zkratem vyjmeme starou autobaterii a nahradíme ji novou. Svorky poté opatrně připojíme na novou autobaterii, našroubujeme matičky a dotáhneme. Pokud jsme tak učinili a nová autobaterie je připojena, nastává chvíle, kdy můžeme záložní zdroj odpojit, v mém případě to byl programovatelný zdroj. Během celé operace byly spotřebiče vozidla stále napájeny, a proto nedošlo k resetování některých systémů. Tímto krokem nám tedy odpadá nastavování rádia, hodin a další.

Jak vyměnit autobaterii

Výměna autobaterie pro start-stop

Výměna autobaterie s vozidlem vybaveným systémem start-stop je trochu složitější. V takovém vozidle musí být baterie nahrazena pouze baterií, která splňuje všechny požadavky je schválena výrobcem vozidla. Co to vůbec je systém start-stop? Systém start-stop byl uveden do vozidel z jednoho prostého důvodu, a to snížení emisí a spotřeby paliva. Představte si situaci, že dojedeme na semafor a čekáme na zelenou. Vozidlo stojí, řadicí páka je v neutrální poloze a pomocích dalších aspektů systém start-stop vyhodnotí situaci a motor vypne. Po opětovném sešlápnutí spojky pro zařazení vozidla systém start-stop vozidlo opět nastartuje, pokud má vozidlo automatickou převodovku, systém reaguje na polohu brzdového pedálu. Jak tedy probíhá samotná výměna:

  • Na vozidlo připojíme záložní palubní napětí
  • Odpojíme starou autobaterii a vyměníme ji za novou
  • Připojíme autobaterii
  • Nakonfigurujeme baterii

Pro konfiguraci se používá diagnostické zařízení, které se zapojí do obd zásuvky. V diagnostice zadáme informace o vozidle a následně nakonfigurujeme autobaterii, program nás sám navede. Při výměně autobaterie s vozidlem vybaveným systémem start-stop je nutné dbát na takovou konfiguraci. Vozidlo potřebuje vědět, že dostalo novou baterii, nová baterie se bude oproti té staré chovat trošku jinak, jiné dobíjení, jiný startovací proud a další aspekty.

Výměna AGM baterie

Při výměně baterie AGM, je nutné dbát na to, aby taková baterie byla nahrazena opět AGM baterií. Autobaterie AGM se používají především ve vozidlech vybaveným systémem start-stop s maximální spotřebou energie. Výměna takové baterie probíhá stejně jako ve vozidle se start-stopem.

Praktický příklad výměny autobaterie ve vozidle Škoda Octavia

Pro naše účely použiji vozidlo Škoda Octavia 1. generace. Na autobaterii se nachází černý plastový kryt. Kryt má po bocích takové „jamky“, v tomto místě kryt uchopím a tlačím jej nahoru. Po demontáží plastového krytu se dostáváme ke svorkám autobaterie. Povolím matice na svorkách a kontakty demontuji. Nezapomínám při tom, že nejdřív odpojuji mínus a až poté plus. K vyjmutí baterie my však ještě brání elektroinstalace a to, že je zespodu přišroubovaná, tento držák baterie se nachází dole před baterií. Použiji klíč s prodloužením a držák demontuji. Zbývá mi už jen elektroinstalace, která má na bocích opět takové „jamky“, kde stačí zatlačit směrem k baterii a elektroinstalaci odklopit. Nyní mi nezbývá nic jiného, než autobaterii vydělat a dát na její místo novou. Postup montáže je stejný. Při montáži dávám pozor na držák baterie, musí přijít ve správném směru. Nasadím elektroinstalaci, připojím zpět kontakty svorek plus a mínus a nasadím plastový kryt zpět. Při jakémkoliv zásahu v motorovém prostoru, dbejte na to, abyste v něm nenechali své nářadí. Pokud byste si nechali v motorovém prostoru například špinavý hadr, který jste tam nechali kvůli výměně motorového oleje, kapotu zavřeli a vozidlo nastartovali, mohlo by se stát, že zmíněný hadr, či nějaké nářadí do sebe natáhne klínový řemen, který má na starost pohon čerpadla chladicí kapaliny a dalších agregátů. V takovém případě by došlo k poškození řemene.

Ušetřete nejen servisu

Pokud se rozhodnete vyměnit si autobaterii sami, ušetříte na servisu. Ušetřit můžete také na povinném ručení. Vybrání pojištění udělám přes portál epojisteni.cz, tím si zajistím nejlepší nabídky na trhu. Navíc nyní mohu získat dárek při sjednání přes epojisteni.cz, a to ve formě poukazu na nákup třeba kamery do auta na Mall.cz + slevy 850 Kč na pískování skel.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}