.st0{fill:#FFFFFF;}

Jak vyčistit přední světla na autě 

 28 listopadu, 2019

Jana Vochková

Ohodnotit

Jestliže si koupíte vůz, který je v dobrém stavu, neznamená to, že tak vydrží napořád. Na silnici se setkáte s velikým množstvím vozidel a každé má jiný druh světel. Občas se také může stát, že potkáte vozidlo, které začnete problikávat, protože si myslíte, že má zapnutá dálková světla. Problém je špatně nastavená výška světla, nikoli však jeho záře.

Pravidelná údržba vozidla je nezbytnou součástí jeho fungování. Kromě kontroly součástek, které zajišťují správný chod vozu, musíte dbát také na zevnějšek. Aby vozidlo hezky vypadalo pro okolní svět. Součástí toho bývá nutná i údržba předních světel. První pohled na vozidlo zepředu totiž zůstane právě na světlech, které jsou pro oko nejblíže.

Jestliže váš čeká pravidelná technická kontrola, měli byste světla vyčistit, protože pečlivý pracovník STK, by vás neměl nechat projít, dokud si světla nezměníte nebo nevyčistíte. Stejná pravidla se vztahují i na nesvítící žárovku.

Proč je péče o světla důležitá

Světla na voze jsou velice důležitá, ať už se jedná o přední nebo zadní. Každé světlo má svůj význam, a pokud nefungují, nastávají komplikace. Pokud vyjedete s ojetým vozem poprvé v nočních hodinách, můžete zjistit, že uvidíte maximálně na jeden metr dopředu. Kromě toho, že vy nic neuvidíte, budete také špatně viditelní pro každého řidiče v protisměru. Správná světla jsou velice důležitá, můžete zabránit dopravní nehodě. Je-li venku mlha, novější vozidla si mohou zapnout přední mlhovky, ale starší vozidla touto schopností nejsou vybaveni, takže musí spoléhat jen a pouze na přední světla.

Velikou výhodou každého světla, o které je dostatečně pečováno bývá jeho původní vzhled. Můžete si tak ušetřit veliké náklady s výměnou celého světlometu. Zároveň se také zvýší hodnota vašeho vozidla, což se velice vyplatí, pokud se chystáte vozidlo prodat.

Světla se mohou různě zanášet, postupně však dospějí do fáze zažloutnutí. K žloutnutí světel dochází především u těch polykarbonátových. Jejich ochrana byla totiž natřena UV vrstvou, takže pokud přijde do kontaktu s deštěm nebo solí, dochází ke špatné viditelnosti světla. Strukturu může také hodně narušit veliké horko. Světlo popraská, poté se zmatní a v poslední fázi zažloutne. Špatný vliv mají také myčky, které mají velice silné až agresivní mycí prostředky a kartáče. Mohou se také snadno poškrábat od odrážejících se kamínků na silnici.

Co může usnadnit práci čištění

Světla se nedají odbýt pouhým mytím tlakového čištění – wapky, abyste řekli, že je za pár minut hotovo. Nečistoty se usazují i uvnitř světla. Největší problém bývá, když se do světla dostane voda. Pro pohodlnost bývá snadnou variantou využití autoservisu. To vás ovšem vyjde dráže, protože kromě přípravků, které byste si mohli nakoupit sami, budete platit ještě za práci, za kterou byste sobě platit nemuseli. Sadu na čistění seženete v jakémkoli obchodě se zaměřením na motorová vozidla, online na různých e-shopech nebo na benzínové stanici. V balení je vždy dostatek leštění na více použití, takže oproti mechanikovi vás to opravdu vyjde levněji. Obsahem balení bývají brusné kotouče různé hrubosti, leštící pastu, a také molitanový brusný kotouč, který se využívá na závěrečné leštění. Ceny se různě pohybují v závislosti na prodejci, velikosti balení a značce. Většinou se ale vždy vejdete do jednoho tisíce korun. Pro větší ušetření financí můžete také využít hadřík a zubní pastu, která stojí pár korun.

přední světla na autě

Jak přesně čistit zanesené přední světlomety

Ať už se rozhodnete pro jakékoli čištění světlometu, je dobré si celý prostor okolo světel omotat lepicí páskou, ideálně ve více vrstvách. Páska vám může zachránit lak na voze, který by se mohl jakkoli poškodit při čištění. Musíte také myslet na to, že nemůžete světla čistit po daleké jízdě, kdy je celé vozidlo zahřáté a potřebuje si odpočinout. Také očistu neprovádějte na přímém sluníčku, ale raději ve stínu. Nebudete mít vůz rozpálený a snadněji se vám bude manipulovat se vším, na co potřebujete sáhnout.

zadní světlo na autě

Čištění zubní pastou přináší jednoznačně nejlevnější variantu čištění. Vezmete si pastu, kterou natřete po celém krycím skle. Poté hadříkem začnete drhnout sklo, dokud neuvidíte, že je hadřík špinavý. Poté ho namočíte a celý povrch setřete. Jsou-li na skle nedostatky, budete tento proces opakovat. Po řádném vydrhnutí si vezmete papírovou utěrku, která dobře saje, a začnete sklo leštit. V poslední řadě se sklo natírá ochranou vrstvou tekutého nebo pevného vosku, který se nanáší podle instrukcí uvedených na obalu vosku. Pokud se rozhodnete využít na leštění světla zubní pastu, pak není nezbytně nutné kupovat tu nejdražší. Pasta na čistění skla by však neměla být hrubá. Pokud jsou její součástí kousíčky, můžete si sklo akorát poškrábat, místo abyste ho vyčistili. U tohoto druhu leštění je největší problém v době trvání. Účinnost vyleštění totiž nebude trvat dlouho a brzy se začne vracet do původní zažloutlé barvy.

Na broušení a leštění se dá také využít elektronika. Na broušení se využívají vrtačky, které mají nastavitelné nástavce pro nejhrubší až nejjemnější povrch. Pokud chcete činnost provádět ručně, ať už z důvodu nedostatku nářadí nebo kvalitnější práce, můžete využít smirkový papír. Začněte hrubější verzí typu P400 a postupně přejděte na jemnější P600. Postupné přecházení zajistí kvalitnější práci. Smirkový papír musíte vždy před použitím namočit do vody, než ho přiložíte ke sklu. Je také možnost využít sprej, který naplníte vodou a budete neustále postříkávat sklo, aby nebylo suché. Krouživým pohybem začnete drhnout, dokud se nevyhladí. Poté na sklo nanesete ochranný vosk. Aby sklo alespoň chvilku udrželo ochranu, nanášejte vosk ve více vrstvách. Dbejte však na časové rozpětí mezi každou vrstvou, aby alespoň částečně stihl vosk vždy zaschnout. Ideální je vyčkat alespoň čtvrt hodiny.

Na vyčištění skla můžete také využít běžný ocet, který má v domácnosti každý nebo alkohol, který zaručí odstranění nejen nečistot, ale i mastnoty, kterou jste si mohli na sklo nanést.

Vosk by se měl pravidelně nanášet, aby skla neztratila UV ochranu. Pokud ale auto využíváte pouze na přepravu a nemáte k němu žádnou lásku, a nechcete se o něj ani pravidelně starat, můžete sklo přetřít bezbarvým lakem, který UV ochranu obsahuje a chrání tak sklo na pár let a ne jen měsíců. Máte-li v plánu využít lak, musíte si vyhradit na čištění delší dobu, protože lak musí zatvrdnout a není tedy možné vozidlo alespoň půl dne využívat.

Jestliže se do čištění světel pustíte samostatně, musíte myslet také na to, že budete pracovat s vodou. Je tedy nezbytné, abyste si po celou dobu čištění dávali pozor, aby se voda nedostala k elektrickým kabelům, které by mohla narušit, obzvláště dávejte pozor na baterii. Před samotným čištěním byste si také měli opatrně vyndat žárovku. Při špatné manipulaci vám totiž může prasknout a přestat svítit. Poté budete mít zbytečné náklady s koupí nové žárovky. Nezapomeňte také na ochranné rukavice, budete využívat chemické prostředky. Na čištění mějte dostatek času, abyste nevyčistili pouze jedno světlo, zatímco druhé zůstane v původním stavu. Na silnici se pak může zdát, že podle síly světla jste cyklista a někdo do vás může nabourat.

Majitelé dražších vozů si raději nechají světla vyčistit profesionálně. Zeptejte se však na způsob, jakým vám mechanik opravu provede. Pokud bude využita varianta vypalování ochranného laku, může se cena vyšplhat až do výše nového světlometu.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}