.st0{fill:#FFFFFF;}

Jak vybrat pojištění motorového vozidla 

 27 listopadu, 2018

Jana Vochková

3.9/5

Stejně důležité, jako jsou v dnešní době životní pojištění kvůli možnosti úmrtí a přenechání tak partnera v budoucí finanční tísní, jako se vyplatí zřídit si pojištění domácnosti, aby se nenadálou událostí nestal člověk ze dne na den bezdomovcem bez možnosti návratu, mělo by se mezi tyto neodmyslitelné součásti našich běžných životů řadit také neméně důležité pojištění motorového vozidla.

V jednadvacátém století se stal automobil naprosto běžnou záležitostí pro všechny z nás a jen málokdo by si dokázal představit žití bez něj. Získání řidičského oprávnění, zakoupení vytouženého vozidla a vstoupení do silničního provozu s sebou nese kromě zjednodušení životních podmínek také spoustu nepříjemností a starostí, se kterými každý řidič musí dopředu počítat. Pro tyto případy je dobré zapřemýšlet o pojištění svého motorového vozidla.

Mnoho otazníků

Pak ale vyvstává několik otázek. Jaké vlastně jsou druhy pojištění? Proti čemu vlastně svůj vůz mohu pojistit? Zodpovězením těchto otázek to ovšem nekončí, naopak jen produkují další. Jakou pojišťovnu si mám vybrat? Která pojistka je pro mě nejvýhodnější? Která pojišťovna to se mnou opravdu myslí dobře a nejde jí svůj zisk? Kde vůbec tyto informace sehnat? Na všechny tyto otázky se vám z pohledu člověka, který si tím samým v poslední době musel projít, pokusím odpovědět. A možná vám i trochu poradit, jak na to.

Jak je to s tím pojištěním vozidla?

Pojištění motorového vozidla se dělí do dvou skupin. Jedna je dokonce pro řidiče povinná. To je informace hlavně pro začínající řidiče, zkušení matadoři o téhle informaci jistě dávno vědí (alespoň doufám).

  • Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla
  • Havarijní pojištění

Jako první jsem si dovolil jmenovat právě to, co je všechny povinné. Pojištění odpovědnosti vozidla, lidově zvané běžnějším pojmenováním „povinné ručení“. Díky němu smí vozidlo vstoupit do silničního provozu a být ponecháno na veřejných komunikacích. Ale není to jeho jediná funkce. Po finanční stránce vás ochrání v případě, že způsobíte škody na majetku jinému účastníkovi silničního provozu a také ve chvíli, kdy mu svým vozidlem způsobíte zdravotní újmu. Představuje jakési krytí, kterým můžete alespoň po materiální stránce splatit poškozenému člověku svůj dluh. Přičemž minimální limit pojistného plnění je taky stanoven zákonem, a to ve výši 35 000 000 Kč. Teď opět promluvím k nováčkům mezi námi účastníky silničního provozu. Říká vám něco pojem „zelená karta“? Tak ta je dokladem o právě povinném ručení.

Havarijní pojištění se považováno jako doplňující k povinnému ručení. Jeho založením z vašich beder spadnou starosti při škodách způsobených vlivem přírody a jejími nepředvídatelnými živly, vandalismem nebo dokonce odcizením. A samozřejmě také možnou havárií. Jednotlivá rizika spadající do havarijního pojištění lze v některých případech připojistit k povinnému ručení. To je samozřejmě na vás a na pojišťovně, kterou si zvolíte. Já mám třeba každou zvlášť a jsem s tím spokojený. Jednak ještě spadám do rizikového věku řidičů, tedy mezi mladé a hladové po rychlosti, ale také „nevyježděné“ a občas lehkomyslné. Výhodou havarijního pojištění navíc je, že i ono samo se dá připojistit proti dalším doplňkovým situacím, takže při základní opravdu dobře zvažte, co vlastně chcete.

Pojišťovny, kam se podíváš

Druhy a důležitost pojištění motorového vozidla jsme si už rozebrali. Nyní se přesuňme k druhé části problému. Stačí si doma sednout na pohovku, zapnout televizi a během nekonečně dlouhé reklamy uprostřed oblíbeného pořadu vás jako uragán zasáhne příval jásajících herců a hereček, přičemž každý prezentuje jinou pojišťovnu, ale všechny jsou zaručeně ty nejlepší a nejvýhodnější. Spousty lidí u obrazovek pak jejich oblíbený herec nakonec přesvědčí, aniž by se namáhali kontrolovat, jestli předem naučený text za obrovské peníze není jen snůškou lží (což občas opravdu bývá). I tohoto důvodu je lepší se obrátit někam, kde budete mít jistotu, že s vámi nikdo nebude vymetat jen jednou jedinou nabídkou z trhu.

pojištění motorového vozidla

Internet – rádce i záchranář v jednom

Na internetu existuje spousta různých kalkulátorů, které vám s hledáním vhodného pojištění pomohou. Já osobně mohu s čistým srdcem doporučit portál ePojištění, kde si na způsob a následný průběh služeb nemohu stěžovat. Jde o portál, kde se shlukují nabídky všech pojišťoven v několika oblastech, nevyjímaje ani pojištění vozidla. Pro představu bych jmenoval například nabídky od AXY, ČPP,České pojišťovny, Kooperativy a ČSOB. Pomocí jednoduchého kalkulátoru jsem během dvou minut dopodrobna naprosto rozebral jak svoje auto (myšleno ve smyslu vypsání detailních údajů o něm), tak sebe. Kromě obvyklých dotazů o typu a značce vozidla jsem odpovídal v otázce užití vozidla. Čili jestli s ním zamýšlím běžný provoz, nebo provozování autoškoly, jestli s ním budu převážet nebezpečné nálady a tak. Zdá se to směšné, ale i tenhle faktor hraje ve výsledném pojištění svou roli. A je dobře, že mě na to stránka upozornila, protože samotného by mě tahle otázka nikdy nenapadla. Pak už přišel na řadu návrat do obvyklejších informací. RZ/SPZ, Rok výroby a orientační cenu vozidla jsem, přiznám se, dával dohromady o něco déle. Protože, jak moje přítelkyně ráda zmiňuje veškerému osazenstvu v našem okolí, nejsem žádný velký znalec v oblasti motorů a kvílejících gum. Následně jsem přes očima viděl seznam možností, které momentálně na trhu mám.

Mohl jsem si okamžitě vybrat a ihned v online prostoru pojistku uzavřít, aniž bych musel obcházet jednu pojišťovnu za druhou. Dokonce i zelená karta k povinnému ručení není problém, protože ji stránka ihned po uzavření smlouvy a zaslání smluvené částky, představující první platbu pojišťovně, zasílá na příslušný email. Jenže patřím ke skupině nerozhodných mužů, kteří si raději veškerou samostatnou činnost důkladně promyslí, než se rozhodnou udělat první krok. Asi i proto jsem se rozhodl celou věc pro ten večer nechat být a ještě o tom, v zájmu jistoty a důkladnosti, znovu pořádně popřemýšlet. I když, jak si zpětně uvědomuji, jsem se jako člověk-laik nemohl dostat dál. Druhý den mi naštěstí zazvonil telefon. V něm se ozval příjemný hlas zaměstnankyně portálu epojisteni.cz. Nejprve se mi do hovoru s ní nechtělo, jsem přece jen „chlap, který si přece všechno dokáže zařídit sám“. Díky bohu, že jsem své ego protentokrát postavil až na druhou kolej a nechal si poradit. Slečna z telefonu se mnou celou mou situaci probrala a pokusila se mi poradit, což se jí nakonec povedlo. A mě vyplatilo, protože se nám společnými silami podařilo uzavřít pojistku opravdu nejvýhodnější na trhu.

Závěrečné shrnutí mého psaní aneb Co tím chtěl vlastně autor říci

Samozřejmě nejsem odborníkem a nemůžu nikomu radit, co je pro něj nejlepší. Na druhou stranu to mnohdy neví ani lidé samotní. Bezhlavě se vrhnou do spárů prvního podvodníka, který jim vstoupí do cesty. V nejhorším případě. V lepším případě jen okamžitě přistoupí na první možnost, kterou uvidí, i když za rohem jich číhá mnoho dalších, výhodnějších, jen ne tak často skloňovaných. A právě proto si myslím, že je potřeba využít něco/někoho, kdo odborníkem je. A v tomto ohledu musím říct, že jsem měl šťastnou ruku při výběru toho svého. A nejen ruku. Můj vůz si s odstupem času jistě také poděkuje.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}