.st0{fill:#FFFFFF;}

Jak se chovat při smyku? Tipy na jezdění v zimě 

 4 prosince, 2023

Jana Vochková

Ohodnotit

Zimní období je negativně proslulé větší nehodovostí. Nehody jsou převážně výsledkem smyku. Není to záležitost pouze řidičů začátečníků – mohou vás potkat, i když máte několikaleté zkušenosti. Pokud zpanikaříte, celou situaci zhoršíte. Jak se chovat při smyku a jak správně jezdit na ledě? Sepsali jsme tipy, které v zimě určitě využijete.

V tomto článku se pokusíme detailně zodpovědět všechny dotazy, které vás napadnou, když se řekne jezdění v zimě. Článek jsme rozčlenili do několika kapitol. Najdete zde jmenovitě:

  • základní rady, jak postupovat, když máte smyk předních či zadních kol, nebo když zapadnete ve sněhu a nemůžete vyjet
  • tipy při smyku v případě manuální versus automatické převodovky
  • jaké tipy smyku existují a jak se při nich zachovat
  • proč jsou zimní pneumatiky důležité a vše, co s nimi souvisí
  • návod, jak jezdit po ledu
  • jakým doporučeným zimním příslušenstvím byste své auto měli vybavit a proč
  • co dělat, když máte autonehodu

Nejdůležitější je zachovat chladnou hlavu. Ať vás už na českých silnicích potká cokoli, panika je vaším největším nepřítelem. Náhodné točení volantu na jednu či druhou stranu v případě smyku může ohrozit na životě vás i ostatní lidi. Jak se tedy zachovat?

Chovejte se podle toho, jaká kola prokluzují

Zjistěte, zda prokluzují přední či zadní kola. Je to velmi důležité, abyste se dokázali správně rozhodnout, jaké kroky zvolit. Ve správném určení se nemůžete mýlit. Prokluzují-li přední kola, vytáčí vám předek auta, a prokluzují-li zadní kola, měli byste se zaměřit na vyrovnání zadní části auta.

Prokluzují-li přední kola

Okamžitě sundejte nohu z plynu, aby auto postupně brzdilo samo. Nesešlapujte brzdu a nyní ještě chvilku netočte volantem. Vzpříčená kola sama začnou auto zpomalovat. V tuto chvíli začněte jemně točit volantem směrem, jakým chcete jet. Jakmile se vozidlo vyváží, postupně zrychlujte a následně pokračujte ve své původní cestě.

Prokluzují-li zadní kola

I zde je důležité co nejdříve pustit plynový pedál, nepřikrmovat rychlost smyku. Následně se snažte volantem auto vyvážit. Zatáčejte doprava, pokud se zadek auta vychyluje doleva, a naopak točte doleva, pokud to zadek auta táhne k pravé straně. Je-li to neúčinné a auto nechce poslouchat, několikrát otočte volantem na obě strany, dokud nad vozidlem nezískáte plnou kontrolu – mělo by se to stát po několika zatočení. Následně sešlápněte brzy. Pokud máte standardní brzy, pomalu je pumpujte (sešlápnout, pustit, sešlápnout, pustit atd.). Máte-li ABS, jinak řečeno protiblokovací brzdy, vyvíjejte na ně stálý tlak, ale nepumpujte je. Nezalekněte se, pokud začnou jakoby pulzovat, jde o normální jev. Jakmile auto zastavíte, můžete pokračovat v jízdě.

Po smyku uvíznete ve sněhu a nemůžete vyjet

Je-li nad slunce jasné, že nevyjedete, přestaňte protáčet kola. Pokud byste to udělali, vozidlo by se zabořilo více a situace by se stala hůře řešitelnou. Místo toho pomocí volantu kola otáčejte ze strany na stranu, čímž odhrnete sníh. Následně svému vozu ulevte tím, že opravdu lehounce sešlápnete plyn. Následně si vystupte z auta a odkliďte sníh z kol i spodku vozidla, ideálně lopatou, máte-li ji k dispozici. Najděte něco, po čem můžete vyjet – ideální je mít v autě písek, štěrk, sůl či stelivo pro kočky. Následně jeďte střídavě dopředu a dozadu, dokud nevyjedete. Plyn sešlapujte pouze zlehka.

POZOR: Někdy je lepší rovnou zavolat odtahovou službu, neustálé přeřazování vpřed a vzad může u některých modelů aut poškodit převodovku. Pokud vaše auto je k tomuto náchylné, dočtete se to v návodu k obsluze vozu.

V kapitole zaměřené na typy smyků si smyky předních a zadních kol ještě krátce zopakujeme.

Jak reagovat při smyku, když máte manuál

Nebudeme si nic nalhávat – auta s manuálem mají mnohem vyšší pravděpodobnost smyku. Jak tedy na to?

Platí jednoduché pravidlo, které uplatníme v případě, že máme manuál. Sešlápneme spojku, kdežto brzdu nepoužíváme vůbec, a volantem vyrovnáváme auto. V závislosti na náhonu vozidla můžeme dostat smyk předních či zadních kol, a proto je dobré dál postupovat podle návodu uvedeného o kapitolu výše.

Jak reagovat při smyku, když máte automat

U automatu spojku hledat nemůžeme. Naštěstí tato auta jsou stavěna tak, že pravděpodobnost lidské chyby, a tudíž i samotného smyku, je opravdu mizivá. To však neznamená, že vás smyk nemůže potkat. Jak tedy postupovat?

Sundáme nohu z plynu, jak již bylo řečeno výše, a pouze řídíme. Důležité je co nejdříve provést pohyb kontra. To znamená přetočit volant na druhou stranu, než na jakou vozidlo táhne smyk, a to klidně rychlým pohybem, skoro takzvaně strhnout volant. Zásadní je nemít přehnané reakce a, jak vám nyní zopakujeme, zachovat chladnou hlavu. Myslete na to, co momentálně děláte, nemyslete na to, jak to celé dopadne, aby z vás opadla nervozita.

Manuál Automat
Větší pravděpodobnost smyku Menší pravděpodobnost smyku
Musíme držet spojku a vyrovnáváme auto Spojka není – pouze vyrovnáváme auto
S volantem tolik netočíme Použijeme pohyb kontra

Důležité také je znát typy smyku

Smyky se dělí na přetáčivé a nedotáčivé. V případě smyku se vám bude hodit znát jeho typ, abyste mohli podle toho správně reagovat. Tento bod jsme částečně rozebrali v první kapitole tohoto článku, ale přesto si to připomeneme.

Naštěstí pokud máte auto novější výroby, nemusíte mít strach, že byste měli přetáčivý smyk. Jsou převážně nedotáčivá. To znamená, že pokud vaše auto dostane smyk, nevychýlí se do strany, ale jede dál rovně. Je uzpůsobené k tomu, aby, pokud do něčeho narazí, narazilo předkem. Dnešní auta jsou navrhována tak, aby se vám nic nestalo v případě, že narazíte předkem do nějaké překážky.

Smyk nedotáčivý – naše reakce by měla být hbitá. Stejně jako v případě ostatních smyků, i zde pustíme nohu z plynu, ovšem nedupeme na spojku. Přední kola by se do pár chvil měla sama vyrovnat. Auto totiž začne samo přibrzďovat, čímž se váha přenese na přední nápravu.

Smyk přetáčivý – Dáme nohu z plynu a v případě manuálu dupneme na spojku. Uděláme pohyb kontra (rychlé přetočení volantu na druhou stranu). Jakmile se začne srovnávat samotné auto, my srovnáváme volant. Musíme ale jednat správně. Jakmile uděláme sebemenší chybičku, smyk přesuneme z jedné strany na druhou. V tomto případě je moudré absolvovat smykovou autoškolu. Může vám pomoci naučit se vybrat smyk rychleji a s větší přesností.

Smyk nedotáčivý Smyk přetáčivý
Nevychyluje auto ze směru jízdy Vychýlí auto ze směru jízdy
Nejčastější typ smyku dnešní doby Objevuje se vzácně
Mačkání spojky je zbytečné Je dobré použít kontru
Auto začíná samo přibrzďovat Smyk se může při neopatrnosti přenést na druhou stranu

Přezuli jste již pneumatiky? Je to důležitější, než si můžete myslet

Není to jen o dodržování zákona. Pokud své pneumatiky nepřezujete, ohrožujete zdraví své i jiných lidí. Nikdy nepodceňujte bezpečnost i samotné přezutí. Používání těch správných pneumatik zaručuje méně smyků a tudíž i nehodovosti a závažnému ublížení na zdraví či majetku.

Nyní je uzákoněné, že musíte mít přezuté pneumatiky 1. listopadu a přezout na letní byste je měli 1. dubna. To znamená, že od 1. listopadu do 31. března můžete dostat nepěkně mastnou pokutu, pokud policisté odhalí vaše letní pneumatiky, které jste dosud nepřezuli.

Nicméně tento zákon má i své výjimky, a tak se můžeme dále dozvědět, že máte povinnost přezout pneumatiky na zimní i v případě, že se na silnicích nachází buď sníh, námraza nebo dokonce led, nebo v případě, že povětrnostní podmínky nasvědčují tomu, že během dne může začít sněžit nebo teplota může spadnout pod bod mrazu, což jsou skvělé podmínky pro vznik ledu či námrazy.

Zákony v jiných zemí se ale mohou od těch našich značně lišit, proto si dejte pozor, pokud pojedete do zahraničí, a nastudujte si zákony nejen země, do které vyrážíte, ale také zákony zemí, kterými budete projíždět. Jak to tedy vypadá u našich sousedů?

Jak je na tom Německo

V Německu musíte mít zimní pneumatiky nasazeny pouze v případě námrazy, sněhu či ledu. Tam se za zimní obutí auta považuje i obutí celoročních pneumatik, a sice kategorie M+S. V Alpách pozor, na některých úsecích musíte být vybaveni sněhovými řetězy. Tyto úseky poznáte podle speciálních dopravních značek.

A co Rakousko

Stejně tak v Rakousku musíte mít v Alpách nasazeny sněhovými řetězy. Zde však žádnou dopravní značku nečekejte, toto nařízení platí celoplošně. Nemáte-li v úmyslu jezdit do Alp, tak jste povinni mít zimní pneumatiky od 1. listopadu do poloviny dubna, konkrétně do 15. dubna. To ale platí pouze v případě, že uhodí zima, to znamená opět sníh, led či námraza.

Slovensko čas neřeší

Naši slovanští sousedé, ke kterým máme nejblíže, také příliš nehledí na časové období. Na Slovensku musíme mít zimní pneumatiky při nepříznivých podmínkách. Nejvíce kontrol probíhá v okolí Tater, proto se ujistěte, že jste na zimu skvěle vybaveni.

Polsko je na tom podobně jako my

A co Polsko? Nevyrážejte tam bez zimního přezutí ve stejné době jako u nás. Nicméně žádný zákon vám to nemůže nařídit, jedná se o čisté doporučení. To znamená, že vás nikdo nemůže zpokutovat, ale na druhou stranu jezdíte na vlastní nebezpečí, když se rozhodnete uprostřed zimy jet s letními pneumatikami.

Kdy zjistit, že pneumatiky toho zažily dost

Zaměřte se na hloubku dezénu, to znamená, kolik měří prohlubeň mezi vzory pneumatik. Minimální hloubka dezénu by měla činit 4 mm, přičemž pokud zakoupíte nové pneumatiky na zimu, hloubka dezénu činí nejméně 7 mm, častěji ale 8 mm. V případě, že zimní pneumatiky používáte opakovaně několik zim za sebou, běžte si změřit hloubku dezénu. Je možné, že jste určitým nebezpečím pro sebe i pro okolí. Je-li hloubka dezénu menší než 4 mm, stav pneumatiky již není bezpečný a je protizákonné takovou obuv pro auto používat.

Jste-li spořiví, možná uvažujete nad možností kupovat použité pneumatiky. Pokud ale v zimě nejezdíte pouze minimálně, rozhodně to nemůžeme doporučit.

A jaká je doporučená doba výměny? Minimálně by vám pneumatiky měly dobře sloužit po dvě zimní období.

Chystáte-li se měřit hloubku dezénu, měřte na více místech, nejen na jednom. A podívejte se také na kód, který nese název DOT. Je to sáhodlouhý kód, klidně i přes deset znaků. Zaměřte se na poslední čtyři čísla. Symbolizují totiž datum výroby (první dvě čísla kalendářní týden a poslední dvě čísla rok výroby). Čím starší pneumatika je, tím méně kvalitní se stává. Nepoužívejte pneumatiky starší více než 10 let.

Kontrola tlaku pneumatik

Máte v pneumatikách ten správný tlak? Vše záleží na celkovém zatížení vozidla. Výrobce vašeho auta ho uvedl, nicméně správný tlak se drží kolem hodnoty 2,3 baru. A jak zjistit momentální tlak? Jeďte na benzinku a tam to snadno zjistíte.

Rozhodně byste tlak měli měřit minimálně každé dva týdny. Nekontrolujte tlak pouze vizuálně, je to zavádějící a neodhalí všechny vady.

Tipy pro bezpečnou jízdu po ledu

Základní rada zní: jezděte opatrně, plyn příliš nesešlapujte a brzděte pouze v případě, že kola jsou ve výchozí poloze.

Co ještě dodat? Pozor na samotné řízení. Uvědomte si, že auto pohyby volantem reaguje, ale s určitým zpožděním. Budete-li se vztekat a volantem otočíte více, než je třeba, jediným možným výsledkem vašeho počínání je smyk.

Naučte se být rychlejší než vaše auto. Potřebujete-li někam odbočit, udělejte to chvilku předtím, než dorazíte na konec nynější cesty. Volantem netočte příliš, stačí jen malinko. A když se už bavíme o těch zatáčkách, jestli zapomenete volantem zatočit dříve, rozhodně přibrzděte, než se rozhodnete skutečně zatočit.

V zimě často hrozí riziko, že ztratíte kontrolu nad vozidlem, a to i v případě, že jedete pomaleji než obvykle.

Co ale dělat, když se dostanete do smyku a vaše auto připomíná zběsilou hodinovou ručičku? Tato situace se na ledu může snadno stát. V tomto případě využijete sešlápnutí brzdy nadoraz. Nemáte-li automat, sešlápněte také spojku. Vytáčení auta se zpomalí. Nedá se dělat nic jiného než počkat, dokud se vaše vozidlo nezastaví úplně.

Sněhové řetězy

Je více než vhodné si nasadit sněhové řetězy v oblastech s vyšší vrstvou sněhu či pokud očekáváte, že pojedete po cestě pokryté ledem delší dobu. Nemáte-li sněhové řetězy nasazeny, hrozí vám, že pojišťovna odmítne uhradit vzniklé škody v případě nehody.

V případě, že se auto chová podivně a proklouzává, přestože máte kvalitní a neopotřebované zimní pneumatiky, je čas sněhové řetězy nasadit.

Také sledujte dopravní značky. Povinnost mít nasazeny sněhové řetězy platí pro oblast za dopravní značkou, na které uvidíte bílé kolo s řetězy na modrém pozadí. Měli byste je mít nasazeny po celou dobu, dokud neuvidíte tuto značku přeškrtnutou.

Existuje několik typů sněhových řetězů, a sice:

  • se šikmou stopou – výrazně krátí dobu brzdné dráhy, lehce se nasazují. Také mají vyšší životnost, jsou ale také nejdražší.
  • s příčkami – stabilní při brzdění, jsou přilnavé. Ve sněhu zanechávají stopu ve tvaru písmena X či H.
  • žebříčkové – řetězy jsou rovnoběžně rozloženy. Velmi nízká cena, avšak jsou vhodné na terén s menší vrstvou sněhu. Hůře se nasazují – najíždí se do nich autem.
  • textilní – hodně krátká životnost, méně hlučné. Velmi snadno se nasazují a jsou velmi lehké. Na čerstvě napadlém sněhu nepříliš účinné. V některých zemích nejsou považovány za plnohodnotné sněhové řetězy
  • chemický nástřik – používají se pouze pro výjezd z parkovacího místa, po několika kilometrech se setřou.
  • rychloupínací – šetří čas, instalace je snadná. Kvalitní a hodně drahé. Vhodné zejména do horských oblastí.

A jak je nasazovat? Zatáhněte ruční brzdu, abyste se nezranili. Následně řetěz položte před kolo a rozložte ho. Zkontrolujte, zda řetěz není překroucený, a zasuňte ho za kolo. Poté spojte oba konce lanka a položte je na běhoun pneumatiky. Spojovacím háčkem s koncovým článkem bočního řetězu spojte boční řetěz a zasuňte lanko pod pneumatiku. Řetěz znovu překontrolujte.

Když je vše v pořádku, utáhněte řetěz s gumovým napínačem (tzv. napínací řetěz). Uchyťte ho v drážce, která se nachází v průvlečné zarážce. Jedna část řetězu bude přebývat. Vezměte ji a provlékněte okolo bočního řetězu. Gumový napínač přichyťte do vhodného článku. Upravte všechny nedostatky, jako nechtěné překroucení řetězu. Ujeďte několik desítek metrů. Vystupte a dotáhněte řetěz.

Vybavte se na případné komplikace správným příslušenstvím

V autě by vám neměly chybět již zmiňované sněhové řetězy. Jaké další příslušenství byste měli vozit s sebou?

V případě zapadnutí se vám hodí lopata, ideálně skládací, aby nezabírala místo, a protiskluzový materiál, a to nejméně deset kilogramů (již zmiňovaný štěrk, kočičí písek či klasický písek, případně sůl). A když už zmiňujeme zapadnutí, je dobré mít čelní svítilnu. Ta se hodí nejen v případě zapadnutí, ale také pokud na autě potřebujete něco opravit. Ostatní řidiči vás uvidí už z dálky.

Také si přibalte pracovní rukavice. Některé opravy na autě jsou docela piplačka a promrzlé prsty vám opravdu moc platné nebudou. A nezapomeňte ani na smetáček a škrabku na okna – důvod tu určitě rozepisovat nemusíme.

A v případě, že budete muset strávit nějaký čas mimo auto, je dobré přibalit si teplou deku a termosku s teplým nápojem.

Nehody se občas stávají, jak se při nich zachovat?

Nejen z důvodu záznamu pro pojišťovnu je vhodné zavolat policii. A pokud došlo k sebemenšímu zranění, tak i rychlou záchrannou službu. Srazíte-li někoho, dojde-li ke zranění v autě – na tom nezáleží, vždy se ujistěte, že všichni jsou v pořádku. Až poté se zaměřte na případné škody na majetku.

Abyste upozornili projíždějící řidiče, že došlo k nehodě, vypněte motor a zapněte výstražná světla. Oblékněte si reflexní vestu. Máte-li v autě spolujezdce, poskytněte reflexní vestu také jim. A samozřejmě nezapomeňte ani na výstražný trojúhelník – ten umístěte přibližně sto metrů od vašeho auta.

Také je dobré zavolat odtahovou službu. V tomto případě můžete využít i asistenční linky, jejíž číslo najdete na své zelené kartě. Ne vždy platí, že vám odtah zaplatí pojišťovna. Případy proplacení pojišťovnou mají svá pravidla, a pokud nehodu zaviníte vy sami, na proplacení odtahu můžete zapomenout.

Záznam o dopravní nehodě můžete vyplnit i vy sami, bez policie. To ale nemůžeme doporučit, protože na rozdíl od vás je policie vyškolena a ví, kdy co dělat.

Závěrem

V tomto článku jsme vám přiblížili různé typy smyků a poradili jsme vám, co byste při nich měli dělat. Také jsme poradili, jak řešit smyk s automatickou převodovkou a jak jej řešit tou manuální. Představili jsme vám sněhové řetězy a poradili jsme, jak jet bezpečně po ledu. Vybavení auta na zimu tudíž máte zvládnuté. Řekli jsme si, že ke každé nehodě je nejlepší zavolat policii, která ví, co v takové situaci udělat.

Tip: I povinné ručení může rozhodnout, zda vám pojišťovna proplatí odtah vozidla či nikoli, stejně jako dalších potíží na vašich cestách. Je vhodné si připlatit havarijní pojištění.

A protože typů těchto pojištění existuje celá řada, je vhodné najít si přehledný porovnávač, který vám umožní si vybrat to nejvýhodnější. My doporučujeme stránku www.epojisteni.cz, se kterou máme pozitivní zkušenost.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}