Cestování autem přináší několik výhod. Kromě základní skutečnosti, že máte vlastní pohodlí, můžete také cestovat podle vašich časových možností. To ocení především každý, kdo si nařizuje budík, aby stihl ráno vstát, nasnídat se, sbalit a opustit ubytování do určité hodiny. I přespání v autě má vlastní pravidla, které je nutné dodržovat, nejčastěji se jedná o vymezený prostor, kde můžete parkovat, není dovoleno zastavit kdekoli u krajnice a jít spát.
Jak přespat v autě?
Samotné přespání v autě je nejen dobrodružství, které vám zajistí zase jiný pohled dovolené, jiný komfort, ale také vám poměrně usnadní za přespání v drahém hotelu. Můžete tak vyrazit o několik kilometrů dál a vidět mnohem více památek. Pokud si na druhou stranu říkáte, že nebudete mít pohodlí, je možné tomu vozidlo přizpůsobit. Stejně tak se přizpůsobit osobním potřebám. Spaní v autě je něco zcela jiného, není tak vhodné úplně pro každého.
Přespání v autě je buď plánované, na které byste se měli dostatečně vybavit a připravit, neboť i v autě může být během chladnějších nocí pěkná zima, dále může být spaní v autě spontánní. Na takové spaní se příliš nepřipravíte, jedinou radou může být, abyste si dostatečně přizpůsobili sedadlo. Na spaní byste měli ležet, pokuste se tak sedadlo co nejvíce položit. Pokud nebudete sklápět všechna sedadla, můžete zadní sklopit dopředu a nechat otevřený prostor v kufru. Abyste si nepřipadali jako princezna na hrášku, dbejte dostatek pozornosti na úklid auta před odjezdem.
První spaní v autě bude trošku chaotické, tak se na to připravte. Většinou když se nachystáte, potřebujete na toaletu, napít nebo mají děti nedostatek prostoru. Nenechte se tím odradit, čím více budete mít zkušeností, tím je přespání v autě pohodlnější a zábavnější. Povinnou výbavou vozu je také silná baterka a společenské hry, které na dlouhé večery nemohou chybět.
Jaká je výbava přespání v autě?
Než začnete přemýšlet, co všechno sbalit, myslete na to, že ty věci musíte uvézt nejen přes den, ale také je musíte uklidit na noc. To znamená, že při plném složení sedaček máte prostor pro sebe, ale také pro kufry. Stejně tak musíte myslet na cestování s dětmi, většina z nich je velice přizpůsobivá, a pokud v autě budete s nimi, vyspí se kdekoli. Při sklopení všech sedaček musíte vymyslet, kam dáte dětské sedačky, které budou najednou navíc.
Kromě samotného spaní v autě můžete přespat ve stanu vedle auta nebo ve stanu na autě. Ve vozidle je potřeba během noci vyměnit vzduch, jistě se vám nebude chtít pravidelně vstávat, abyste vyvětrali. Postačí přiotevřít nepatrně okénka. I v tomto je nutné dovybavit, abyste se ráno neprobudili pokousání od komárů. Dále si připravte následující vybavení.
Vybavení na spaní v autě
- Spacák – vyrazit kempovat s peřinami je možné, na druhou stranu oproti spacáku máte méně prostoru. V zimě je spacák nutností, v létě je vhodné volnější a lehké oblečení. Některá vozidla mají tu schopnost, že nemusíte zapínat motor, abyste zapnuli topení, což může být během zimy veliká výhoda. U kempování na divoko platí, že prostor, který jste si vybrali pro spaní, byste měli opustit ve stejném stavu. Bez poškozené přírody, zbytečného odpadu, nutné je také brát ohledy na ostatní.
- Polštář – také můžete zakoupit nafukovací polštář, ale jistě postačí i klasický malý polštářek, je také velice skladný.
- Clony – někdo si řekne, že mu sluníčko po ránu nevadí, naopak je rád, když se do krásného dne může probudit se sluníčkem. Clony mohou také pomoci proti nechtěnému pozorování kolemjdoucích. Využít můžete také plachtu přes vozidlo.
- Kapsář – ideální věc, která se dá zachytit za sedadlo, a můžete narovnat jednotlivé vybavení. Ušetříte si tak za kosmetickou taštičku v kufru nebo doklady a finance v hluboké tašce, vše máte po ruce.
- Oblečení – náhradní oblečení do každého počasí.
- Posezení – jistě si k tomu obědu, který si připravíte, budete chtít i sednout. Vhodné jsou skládací židličky a stoleček.
- Baterka / čelovka – světlo do auta je vhodnější vybrat svítilnu, na čtení nebo všeobecně na noční procházky jsou vhodnější baterky nebo čelovky.
- Plynový vařič – pokud volíte variantu, že si raději sami uvaříte na kopečku, pak je plynový vařič povinností. K tomu musíte dobalit i nádobí.
- Odpadky – připravte si také pytel na odpadky, jistě jej využijete i během jízdy.
- Lékárničku – lékárnička je zkrátka nutností na každý výlet, i bez ohledu na to, že máte jednu ve vozidle.
- Oblečení – náhradní oblečení mějte připravené na různé počasí.
- Tekutiny – na jídlo si zastavte na odpočívadle nebo různé vyhlídce, kde si můžete vychutnat svačinu a výhled zároveň.
- Vlhčené ubrousky / dezinfekce – kempování má jednu nevýhodu, nemáte u sebe vodu vždy, když ji potřebujete. Občas si tak musíte jen otřít ruce nebo použít dezinfekci, než půjdete jíst.
- Mapu – v dnešní době navigace jsou papírové mapy poměrně zbytečnou součástí výbavy, i přesto nikdy nevíte, kam se vydáte na výlet pěšky, kde nebude signál nebo kdy vám dojde baterka v telefonu.
- Elektronika – nabít telefon nebo foťák je snadné v autě, když se pohybujete. Večer se vyplatí mít u sebe silnou powerbanku, která vám může vynahradit zásuvky. Jestliže jezdíte na delší vzdálenosti a pravidelně, musíte zapřemýšlet i nad kvalitní dokovací stanicí, která vám pomůže nabít i notebook, abyste mohli pracovat.
Spaní v autě na parkovišti – je to bezpečné a je to v pořádku?
Česká republika nemá konkrétně daný zákaz, který by spaní na divoko, ať už se jedná o spaní ve vozidle nebo o spaní ve stanu vedle vozidla zakazoval. Bezpečnost se odvozuje od místa. V zamčeném vozidle jste ve stejném bezpečí jako vozidle bez vás. Pokud však parkujete v prostoru, kde se pohybují lidé, musíte počítat s tím, že nejeden zvědavec vám koukne dovnitř, aby se přesvědčil, zda jste v pořádku, když máte skla úplně zamlžená.
Spaní v autě – má smysl použít matraci?
Dnes je výbava na přespání ve voze tak moderní, že si můžete nechat na míru vyrobit i matraci. Je skvělým pomocníkem na pohodlné spaní, nemáte žádné výhyby od sedačky, ale rovný prostor. Pokud ji vyžadujete pro pohodlí, je vhodnější pořídit nafukovací matraci, která je skladná a snadno manipulativní. Na výběr máte i samonafukovací, stačí otevřít ventil a můžete si během nafukování vybalit věci na spaní.
Mobilní aplikace, které pomohou se spaním v autě
Aplikace pro spaní na divoko je nejčastěji Park4Night,kam přidávají své zkušenosti především cestovatelé. Oblíbený pro cestovatele je také projekt bezKempu. Kdo ještě neslyšel, určitě stojí za to využít. Jedná se o soukromé pozemky, na kterých nezaparkujete jen tak, musíte mít nejprve sjednanou rezervaci s majitelem pozemku. Nezpochybnitelnou výhodou je prostor, nejedná se o žádné odstavné parkoviště v centru města, ale většinou krásné prostory, kde si užijete přírodu.
Přespání v autě v ČR – kde je to dovoleno
V České republice je kempování dost oblíbené a přespání v autě není přímo zakázané, musíte však dodržovat jistá pravidla. Nikdy nesmíte parkovat v chráněné krajinné oblasti, na soukromém pozemku, národním parku nebo ve vojenském objektu.
Přespat samozřejmě můžete buď v kempu, na stellplatzech nebo soukromém pozemku (vždy po předchozí domluvě s majitelem). Pokud budete parkovat na veřejném parkovišti vyznačeného místa, musíte přespat mimo vozidlo.
Tipy, kde přespat v autě
3 možné tipy, kam vyrazit odpočinout:
- Kempování pod Ještědem – kempování v okresu Liberec, kde naleznete prostor pro vlastní sportování, ať už se jedná o kolo nebo brusle, nedaleko je cyklostezka. Aktivní sportovci mohou také využít lezení na skály. Nedaleko je také možnost koupání a vyžití pro děti.
- Modřínův háj – jedná se prostor, kde může zaparkovat pouze jedno vozidlo, máte tak jistotu soukromí. Prostor je oplocen, v obci je dětské hřiště, můžete si rozdělat oheň a k dispozici je i suchý záchod. Nedaleko jsou Prachovské skály a můžete využít i koupání v Aquaparku Jičín.
- Kempování na ranči – pokud se chcete probudit v zařízeném areálu, který je vybaven sprchou, toaletou, ale také spoustou zvířátek, pak zajeďte do CHKO České Středohoří. Děti se tu také mohou povozit na koních.
Tyto prostory se dají pronajmout po předchozí domluvě právě na portálu bezKempu.cz.
Spaní v autě a zákony v ČR a v Evropě – existuje nějaká regulace?
Než vyrazíte, naplánujte si cestu, připravte si zastávky, kde budete stavět na občerstvení, kde se případně vysprchujete na benzínkách nebo kde budete muset nakrmit děti. Naplánujte si také místo, kam musíte dojet, abyste nehledali přespání už ve stavu, kdy chcete nejradši spát.
Oproti ostatním zemím je Česká republika poměrně benevolentní k přespání ve vozidle. Na druhou stranu pokud vyrazíte na Slovensko nebo do Německa, budete mít se spaním ve voze problém. Podobně to platí i pro Rakousko a Chorvatsko. Vlastní pravidla si nastavuje Itálie, která nabízí tzv. stellplatz, což jsou prostory, kde je zpevněná plocha, která je určena pro přespání ve vozech nebo karavanech. Pohlídejte si, zda je parkování free nebo budete muset zaplatit.
V ostatních zemích jako je například Švédsko nebo Finsko, je kempování velice oblíbený, vyhněte se akorát úsekům, kde je zákaz. Přespat můžete také v Dánsku, Estonsku, Polsku, Skotsku nebo Francie. Některé úseky mohou být odlišné i v rámci jedné země.
Pokud se chystáte do zahraničí, nastudujte si kromě volných míst na kempování, také pravidla silničního prostoru. Ať už jde o rychlost na jednotlivých úsecích nebo různé zákazy v dané oblasti. Zvažte také, kde můžete parkovat a zda je tam také možnost přespání. Součástí výbavy do zahraničí je také dálniční známka a cestovní pojištění.
Mohu dostat za spaní v autě pokutu?
Určitě ano. Jak již bylo řečeno, není možné zaparkovat kdekoli. Ve vyjmenovaných zemích v zahraničí je spaní v autě poměrně hlídané. Pokuty se nejčastěji pohybují okolo 50 – 200 eur. Záleží na situaci a dané zemi. U jednorázového přespání může být vyřešeno i domluvou, pokud narazíte na rozumnou policejní hlídku, může vám i pkaloradit, kde je možné zaparkovat bez postihu. V České republice jsou vysoké pokuty především za soukromý pozemek nebo chráněnou krajinnou oblast. I z veřejného parkoviště např. před obchodním centrem můžete být vykázáni.
Cestovní auto nebo rodinné auto?
Pro začátek vám jistě postačí vlastní vozidlo, alespoň zjistíte, zda by vás tento způsob kempování bavil. Náročnější si jistě půjčí karavan, který bude kompletně vybaven, což jim samotným usnadní i komplikace, kdyby něco zapomněli. Spaní v autě je dost návykové a jistě vás po pár zkušenostech chytne. U pravidelnějšího spaní je vhodné investovat do kvalitní výbavy a ulehčení manipulace nebo rovnou zainvestovat do vozidla, které je možné cestování uzpůsobit. Vhodnou alternativou k tomu je třeba VW Transporter. V kempinkovém voze by jistě neměla chybět lednička, prostor na vaření a pro náročné i televize, což může být skvělý pomocník, jak zabavit děti. Kempování můžete obohatit i o piknik na louce pod markýzou.
Cestovní vozidla nejsou příliš náročná a jejich pojištění vychází podobně jako osobní vozidlo. Pro srovnání nabídek jednotlivých pojišťoven můžete využít online kalkulačku. U pojištění sjednaného online přes tento portál získáte jako dárek poukaz na zboží na Mall.cz a slevu ve výši 850 Kč na pískování skel.