.st0{fill:#FFFFFF;}

Jak přehrávat hudbu v autě 

 22 března, 2024

sarka

5/5

Automobily se již dávno staly nedílnou součástí našich životů a mnoho z nás tráví za volantem pravidelně mnoho hodin nebo i celé dny.

Oblíbeným způsobem, jak si dlouhé cesty zpříjemnit a obohatit, nebo při nich třeba zahnat nudu během čekání v zácpě, je poslech hudby, audioknih nebo podcastů. 

Možnost přehrávat v autě písničky oceňují i rodiče malých dětí, kteří si rádi dopřejí chvíli klidu, zatímco si jejich potomci prozpěvují s oblíbeným interpretem.

Díky technologickému pokroku a stále dokonalejšímu vybavení moderních aut dávno nejsme odkázáni jen na vysílání rádia nebo pár písniček uložených na CD nebo kazetě, ale můžeme si během jízdy přehrávat prakticky jakékoli skladby a pořady, které jsou našemu srdci blízké.

Při výběru hudby a její hlasitosti musíme vždy mít na paměti v první řadě bezpečnost jízdy – zvolené skladby by neměly být příliš rychlé a agresivní, ale naopak ani monotónní a uspávající, poslouchaný pořad by nikdy neměl narušovat naše soustředění a vnímání okolí.

Rozhodnutí, z jakého nosiče a jakým způsobem budeme hudbu poslouchat, ovlivňuje celá řada faktorů, především se pak rozhodujeme podle:

  • vybavení a technických možností automobilu
  • možností mobilního telefonu/tabletu
  • dostupnosti internetového připojení
  • dostupných aplikací
  • požadované kvality zvuku
  • délky cesty
  • osobních preferencí a vkusu

Možnosti, co a jakým způsobem v autě přehrávat, se stále rozšiřují a tradiční nosiče jako audiokazety a CD jsou postupně vytlačovány poslechem hudby z chytrých telefonů, hodinek nebo tabletů. V moderních automobilech lze tyto přístroje snadno propojit s audiosystémem vozu, ať už s využitím kabelu nebo bezdrátových technologií. Pokud si potřebujeme zkrátit dlouhou chvíli na cestách, můžeme tak snadno vybírat z nepřeberného množství skladeb, pořadů a podcastů, které jsou k dispozici na streamovacích platformách, nebo si můžeme užívat playlisty, které si sestavíme na míru podle vlastního vkusu.

Abychom si pohodu za volantem zbytečně nenarušili, musíme mít na paměti fakt, že držení telefonního přístroje nebo jiného hovorového/záznamového zařízení za jízdy (ať už v ruce nebo jiným způsobem) představuje podle zákona o silničním provozu přestupek, a to rozhodně ne banální – hrozí nám za něj pokuta až do výše 10 000 Kč a připsání 4 bodů na řidičské konto. 

jak přehrávat hudbu v autě

Pokud si chceme na cestách přehrávat hudbu z telefonu, ať už uloženou v přístroji nebo prostřednictvím streamovacích platforem, rozhodně se nemusíme spokojit jen s poslechem přímo z mobilu samotného. Takové řešení je sice rychlé a nenáročné na vybavení, ale poněkud nepraktické. Ovládání na malém displeji za jízdy může odvádět pozornost od řízení a ani kvalita zvuku nedosáhne stejně vysoké úrovně jako při využití audiosystému integrovaného ve vozidle. 

Člověk určitě nemusí být žádný zkušený technik, aby zvládl jednotku automobilu s telefonem propojit, buď bezdrátově (s využitím technologie bluetooth či přes aplikace Android Auto a Apple Car play), nebo klasicky s využitím kabelů (přes port USB nebo vstup AUX). 

Bluetooth – bezdrátové propojení auta a telefonu

Bluetooth (česky “modrý zub”) je populární technologie sloužící pro bezdrátové propojování zařízení na krátkou vzdálenost, ať už v automobilu, domácnosti, kanceláři nebo kdekoli jinde. Funguje nezávisle na připojení k internetu, můžeme ho tedy využívat i tam, kde pro nás internet není dostupný. Technologie dostala své trochu nezvyklé jméno po dánském králi Haraldu Modrozubovi, známém svými výjimečnými diplomatickými schopnostmi.

Bluetooth umožňuje třeba přenos dat mezi telefonem a počítačem, bezdrátové připojení reproduktoru k notebooku a řidičům pak nabízí možnost propojení mobilního telefonu/tabletu/chytrých hodinek s audiosystémem jejich automobilu. Moderní vozidla mívají již standardně bluetooth integrovaný do svého infotainmentu (informačně/zábavního systému). 

Abychom si mohli na cestách užívat kvalitní poslech hudby z chytrého telefonu, stačí na něm i ve vozidle zapnout funkci Bluetooth a obě zařízení spárovat. Následně si můžeme zvuk oblíbených písní vychutnat přímo z reproduktorů automobilu. Vše proběhne rychle, jednoduše a bez nutnosti zapojování kabelů. 

Technologie Bluetooth umožňuje řidičům kromě přehrávání hudby také využívat při jízdě hlasové asistenty, telefonovat pomocí handsfree, sledovat navigační systémy apod. 

Zoufat si nemusíme ani v případě, že jsme majiteli staršího automobilu, který technologií Bluetooth vybavený není – stačí zakoupit doplňkový Bluetooth přijímač, který připojíme do vstupu AUX. Jeho pořizovací cena se obvykle pohybuje v řádu několika set korun. 

Apple CarPlay a Android Auto

Majitelé moderních automobilů již běžně využívají propojení mobilních telefonů s multimediálním displejem ve voze pomocí oblíbench aplikací Apple CarPlay nebo Android Auto. Tyto aplikace umožňují zrcadlení telefonu do multimediálního systému auta a lze je ovládat snadno přímo na vestavěném displeji, z palubní desky nebo též hlasem. Řidičům tak Apple CarPlay a Android Auto ulehčují nejen poslech hudby nebo podcastů, ale také vyřizování hovorů, čtení textových zpráv nebo využívání navigačních systémů.

Android Auto

Jak již samotný název napovídá, jde o aplikaci určenou primárně pro zrcadlení funkcí ze zařízení (chytrých telefonů, tabletů apod.) vybavených systémem Android. Za jejím vývojem stojí společnost Google. 

jak přehrávat hudbu v autě

Android Auto zobrazuje na vestavěném panelu automobilu jen ty aplikace, které jsou pro ni přizpůsobeny, splňují přísné podmínky ohledně bezpečnosti a nenarušují pozornost řidiče. Patří mezi ně např. mapy, navigace, programy pro přehrávání hudby a vyhledávání na webu. Aplikaci je možno ovládat tlačítky nebo i bez použití rukou pomocí hlasových příkazů, podporuje také využití hlasových asistentů a předčítání textových zpráv. Jedná se tedy nejen o praktický a uživatelsky přívětivý nástroj pro přehrávání oblíbené hudby či podcastů, ale o pomocníka, který poskytuje řidičům na cestách komplexní asistenci a podporu. 

Jak se liší Android Auto a Android Automotive?

Ačkoli podobný název trochu svádí k tomu tyto systémy zaměňovat, oba se svou podstatou zásadně liší. Zatímco Android Auto je aplikace určená pro mobilní telefony a další chytrá zařízení a její funkce můžeme využívat až po spárování jenotky automobilu s příslušným nástrojem, označení Automotive se používá pro operační systém zabudovaný přímo v automobilu. Jde tedy o podobný Android, který dobře známe ze svých mobilních telefonů a tabletů. Jedná se o plnohodnotný infotainment systém, který je propojený se službami Google a automobilky si ho pro své vozy můžou individuálně přizpůsobovat.  

Systém Automotive neslouží pouze pro ovládní aplikací, ale i dalších funkcí vozu, jako klimatizace, výhřevu sedaček aj. Setkat se s ním můžeme již i u vozidel prodávaných v ČR.

Apple Car play

Obdobná aplikace jako Android Auto je k dispozici i pro uživatele Iphonů – pod názvem Apple CarPlay. Funkcionalita je podobná jako u výše zmíněné aplikace pro Android, jedná se tedy o platformu pro propojení telefonu a infotainment systému vozidla. Aplikace v telefonu jsou po vytvoření spojení ovládány přío na obrazovce auta nebo tlačítky na palubní desce.

Podobně jako Android Auto, i aplikace CarPlay byla designována s důrazem na bezpečnost tak, aby minimalizovala narušování pozornosti řidiče. Kromě poslechu hudby podporuje mj. také navigaci, vyřizování hovorů, posílání a přijímání zpráv, kalendář, umožňuje zadávat hlasové příkazy virtuálnímu asistentovi Siri aj. 

Propojení auta a telefonu přes port USB nebo vstup AUX

Pokud vlastníme starší automobil, který není vybavený technologií Bluetooth, jsme příznivci spíše konzervativních řešení nebo třeba potřebujeme během cesty dobít baterii telefonu, můžeme ho s automobilem propojit také pomocí kabelů – s využití buď USB portu nebo vstupu AUX, které se nachází obvykle na předním panelu autorádia.

jak přehrávat hudbu v autě

Telefon jednoduše připevníme do držáku a za použití kabelu s příslušnými koncovkami snadno získáme stabilní propojení umožňující přenos dat mezi telefonem a autem. 

V případě vstupu AUX (z anglického auxiliary = doplňkový) využijem kabel s tzv. jackem 3,5 mm na obou koncích. Jednu stranu připojíme k autorádiu, druhou k zařízením jako je smartpohne, tablet apod., a už si můžeme vychutnat nerušený poslech přímo z reproduktorů v automobilu. 

FM Transmitter

Zoufat si coby milovníci hudby nemusíme ani v případě, kdy v našem automobilu chybí nejen Bluetooth, ale i vstup AUX nebo USB port. Ani tehdy nemusíme zůstat odkázáni jen na klasické rádio nebo investovat velké částky do modernějšího audio vybavení. Stačí pořídit tzv. FM transmitter (též FM modulátor), který nám jednoduše umožní poslech vlastních playlistů z telefonu, paměťové karty či flash disku. FM modulátor funguje jako malý vysílač rádiových vln, který vyšle námi zvolenou hudbu do autorádia, kde ji naladíme jako rozhlasovou stanici. Toto užitečné zařízení má typicky integrovaný také Bleutooth, USB port, slot na paměťové karty a  kombinuje v sobě více funkcí – může posloužit třeba pro nabíjení telefonu nebo příjem hovorů. 

V automobilu jej zapojíme do klasické 12V zásuvky, připojíme do něj mechanicky nebo bezdrátově paměťovou kartu, mobilní telefon nebo jiný zdroj hudby dle vlastního výběru, na rádiu naladíme frekvenci zobrazenou na displeji transmitteru a můžeme poslouchat. 

Jednoduchý FM modulátor s omezeným množstvím funkcí lze pořídit již za pár desítek korun. Možnosti tohoto přístroje jsou v porovnání s alternativními způsoby přehrávání hudby poměrně omezené, ale pro řidiče starých aut, kteří nechtějí poslouchat jen tradiční rádio, představuje vhodné a cenově dostupné řešení. 

Klasické rádio

Tradiční rozhlasové vysílání dělá lidem na cestách společnost již desítky let, a popularitě se těší i v dnešní době, kdy se možnosti v oblasti poslechu a zábavy za jízdy značně rozšiřují a každý si může zvolit hudební program na míru přesně podle svého vkusu.

Klasické rádiové stanice nám sice sestavení vlastního playlistu neumožňují, ale zato jsou v autě rychle a snadno dostupné, nabízejí vyvážený mix mluveného slova, zpravodajství, zábavných pořadů i hudby, a ze široké nabídky stanic si každý může vybrat tu, která je jeho srdci blízká. Kromě nemožnosti sestavit si vlastní seznam skladeb a nutnosti vyslechnout pravidelně reklamní bloky patří k nevýhodám rozhlasového vysílání také nutnost platit koncesionářské poplatky. Ty se vztahují i na autorádia (platí se ovšem jednotný poplatek za všechny přijímače v domácnosti, zpravidla jej tedy za auto rádio zvlášť nehradíme).

jak přehrávat hudbu v autě

Podobně jako u televizního vysílání, i v případě rozhlasového dochází k postupnému nahrazování tradičního FM (analogového) vysílání vysíláním digitálním, označovaným DAB+ (dříve DAB, z anglického digital audio broadcasting). DAB+ umožňuje kromě zvuku přenášet také obrázky a doplňující textové informace. Velkou výhodou digitálního vysílání je dostupnost signálu i v odlehlých oblastech (pokrytí se v ČR stále rozšiřuje), šumění rádia a přelaďování stanic při průjezdu horskými samotami se tak s nástupem DAB+ stává minulostí. Pro příjem tohoto vysílání není (stejně jako u původního analogového) zapotřebí připojení k internetu. 

 V současnosti existují obě formy vedle sebe, v nejbližších letech by ale v České republice mělo dojít k úplnému přechodu na digitální vysílání. 

Abychom mohli na cestách poslouchat digitální rádio, musí náš vůz být vybaven přijímačem, který tento formát podporuje (taková rádia umožňují současně přijímat i tradiční FM rádia). Nová vozidla jsou takovými rádii vybavena již standardně.  Podobně jako u klasického FM rádia lze s využití DAB+ poslouchat na cestách i zahraniční stanice. 

CD přehrávač

Kdysi populární a masově rozšířené přehrávání hudby z CD je (nejen) v automobilech již na ústupu a setkáme se s ním spíše výjimečně u majitelů starších vozidel. Autorádia s CD mechanikou sice v nabídce obchodů s elektronikou stále nalezneme, ale pro jejich četné nevýhody jako omezená kapacita a nízká flexibilita ve výběru skladeb, náchylnost disků na mechanické poškození, zasekávání aj. je postupně nahradil poslech hudby prostřednictvím propojení automobilů a chytrých zařízení. 

jak přehrávat hudbu v autě

Streamovací aplikace pro online poslech hudby

Na časy, kdy jsme na cestách byli odkázáni na pár písniček nahraných na kazetě, vypálených na CD, nebo jsme museli vzít zavděk výběrem podle vkusu moderátora v rádiu, jsou dnes pro většinu z nás již jen úsměvnou vzpomínkou. Díky příchodu streamovacích aplikací jako Spotify, Apple Music nebo Tidal máme při výběru hudebního či mluveného doprovodu na cesty prakticky neomezené možnosti. Tyto platformy nabízí k okamžitému poslechu doslova miliony písní, podcastů a dalších pořadů. Umožňují vytváření vlastních playlistů podle osobního vkusu, a to bez nutnosti stahovat písně či podcasty do zařízení – poslech tak může probíhat kompletně online. Některé ze streamovacích služeb jsou v základní verzi k dispozici zdarma, jiné pouze po uhrazení předplatného. 

Spotify

V České republice velmi populární služba, díky které můžeme bez stahování poslouchat hudbu nebo podcasty. Vybírat můžeme z desítek milionů skladeb, jejichž portfolio se neustále rozšiřuje. Spotify je po registraci možno v základní podobě využívat bezplatně. Pokud si však chceme sestavovat vlastní playlisty, přeskakovat neomezeně skladby a užívat si poslech ve vyšší kvalitě a bez reklam, musíme si aktivovat placenou verzi premium. Spotify nabízí zajímavé slevy pro studenty nebo výhodné rodinné předplatné. Aplikaci lze spustit v chytrých telefonech s operačním systémem Android i iOS. 

Apple Music

Podobně jako u Spotify jde o streamovací platformu, která nabízí možnost přehrávat písně, podcasty, zazpívat své oblbené písně v karaoke verzích apod. Služba není dostupná pouze pro uživatele produktů společnosti Apple, využít ji můžeme i v případě, že máme chytrý telefon s Androidem nebo počítač s operačním systémem Microsoft. Zařízení Apple (vč. počítačů) v sobě mají Apple Music standardně již zabudovanou (v aplikaci Hudba). Při nákupu některých produktů nabízí společnost Apple možnost využívat Apple Music půl roku zdarma. Podobně jako Spotify poskytuje i tato služba zvýhodněné tarify pro studenty nebo členy jedné domácnosti. K dispozici však není žádná bezplatná verze s výjimkou zkušebního období.

Tidal

Další ze streamovacích služeb, která si nalezla stálé místo i na českém trhu. Platformu je možné využívat na počítačích (Windows i Mac) i na chytrých telefonech se systémem Android či iOS. Narozdíl od Spotify nenabízí tato aplikace kromě zkušebního období bezplatnou verzi a je orientovaná více umělce (dostávají od společnosti vyšší poplatky) a uživatele, kteří ocení poslech v mimořádně vysoké kvalitě.

Závěr

Možnost zpříjemnit si dlouhé hodiny za volantem či v kolonách poslechem oblíbené hudby, zpravodajství nebo podcastů považuje většina z nás už za naprostou samozřejmost. 

Ještě před pár desítkami let byli řidiči odkázáni jen na poslech klasických rozhlasových stanic nebo několika málo písní nahraných na CD a audiokazetách. Nástup chytrých telefonů a platforem pro streamování hudby znamenal v možnostech přehrávání na cestách co do obsahu i kvality doslova revoluci.

Za jízdy můžeme snadno a bez složitých technických řešení poslouchat hudbu uloženou na paměťových kartách, přímo v telefonu, nebo si můžeme vybrat z nepřeberného množství skladeb a pořadů dostupných online v aplikacích jako Spotify, Tidal nebo Apple Music. 

Stačí jednoduše propojit chytré zařízení (telefon, tablet, hodinky) s audiosystémem vozidla, bud pomocí kabelu přes USB port nebo vstup AUX, nebo bezdrátově s využitím technologie Bluetooth.

Pro možnost zrcadlení schválených navigací na displeji automobilu vznikly aplikace Android Auto a Apple CarPlay. Kromě poslechu hudby podporují také další užitečné funkce jako navigaci, hlasové předčítání zpráv a handsfree vyřizování hovorů.

Majitelé starších automobilů, kteří nechtějí přistupovat k výměně autorádia za modernější, mohou pro poslech hudby z pamětové karty, flash disku nebo telefonu využít jednoduchý vysílač označovaný jako FM transmitter.

Oblíbeným společníkem řidičů stále zůstává také rozhlasové vysílání, jen postupně přechází z analogové podoby (FM) do digitální (DAB+). Moderní automobily jsou již standardně vybaveny rádiem vhodným pro příjem vysílání DAB+. Jeho výhodou v porovnání s původní technologií je především lepší dostupnost signálu i v odlehlých oblastech (a tedy odstranění problémů s interferencí stanic a šuměním), možnost příjmu doplnujících obrázkových a textových informací či stále se rozširující programová nabídka.

Pro jaký způsob poslechu za jízdy se rozhodneme záleží na technických možnostech našeho telefonu a automobilu, na našem osobním vkusu, preferencích a nárocích na kvalitu zvuku. At už zvolíme jakýkoli zdroj, je důležité mít na paměti v prvním řadě bezpečnost všech účastníků silničního provozu. Nikdy se nesmíme na úkor poslechu a pobavení zapomenout soustředit především na řízení. Předejdeme tak poškození lidského zdraví, majetku i nepříjemným finančním postihům, které nám hrozí třeba při držení telefonu během jízdy. 

Abychom si jako řidiči ušetřili zbytečné výdaje a starosti, nesmíme zapomínat také na zákonnou povinnost mít sjednané povinné ručení. Na českém trhu ho poskytuje více než deset pojištoven a výběrem té správné můžeme ušetřit i několik tisíc korun ročně. Přehledné srovnání během krátké chvíle získáme s využitím praktické online kalkulačky.

Zdroje

Zákon č. 348/2005 Sb. – Zákon o rozhlasových a televizních poplatcích a o změně některých zákonů

Směrnice (EU) 2018/1972 – Směrnice, kterou se stanoví evropský kodex pro elektronické komunikace

Český rozhlas. Užitečné rady, jak poslouchat vysílání v DAB+ [online]. ©2024 [cit. 2024-03–20]. Dostupné z: https://portal.rozhlas.cz/uzitecne-rady-jak-poslouchat-vysilani-v-dab-8142634

TIDAL. What is Tidal? [online]. ©2024 [cit. 2024-03–20]. Dostupné z: https://tidal.com/about

Spotify. About us [online]. ©2024 [cit. 2024-03–20]. Dostupné z:https://www.spotify.com/de/about-us/contact/

Apple Music. O aplikaci [online]. ©2024 [cit. 2024-03–20]. Dostupné z: Apple Music – Apple (CZ) https://www.apple.com/cz/apple-music/

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}