.st0{fill:#FFFFFF;}

Jak odhlásit auto 

 29 listopadu, 2019

Jana Vochková

Ohodnotit

Ačkoliv jsem toho se svým čtyřkolým miláčkem zažil víc než dost, životní okolnosti rozhodly. I já jsem se uchýlil ke koupi nového vozu. Novým vozem však nemyslím zbrusu nové auto z výroby, ale ojetinu v docela dobrém stavu. Autobazarům nedůvěřuji, a tak jsem si dal tu práci s tím, že jsem pár měsíců projížděl nejrůznější inzeráty a hledal vůz podle svých představ. Nakonec se zadařilo, a tak jsem mohl prodat své staré auto. S těžkým srdcem jsem předával klíčky novému majiteli. Ale tím celý proces nekončil. Musel jsem auto ještě odhlásit. Jelikož jsem doposud vlastnil jen relativně stará vozidla, všechna končila ve šrotu. Vozidlo jsem tedy odhlašoval vždy jen z důvodu likvidace. Věděli jste ale, že se odhlášení kromě likvidace a prodeje vozidla týká i dočasného vyřazení vozu z evidence? Poslední dobou jsem si toho o procesu odhlašování auta dost načetl a rozhodl jsem se s tím s vámi podělit.

Kdy je třeba vozidlo odhlásit?

Jak jsem již nastínil výše, existují celkem tři situace, kdy byste měli vozidlo odhlásit.

  1. Dočasné vyřazení vozu z evidence
  2. Trvalé vyřazení vozu z evidence
  3. Prodej vozu

Vozidlo se odhlašuje na příslušném úřadě obce s rozšířenou působností, konkrétně pak na odboru dopravy a silničního hospodářství – oddělení evidence vozidel. Připravte se na to, že vás čeká papírování. Dokumenty se totiž liší podle daného případu. Připravil jsem pro vás přehled postupů a dokumentů pro každou konkrétní situaci zvlášť.

Dočasné vyřazení vozu z evidence

Může se stát, že se vám auto rozbije a vyžaduje náročnější opravu nebo třeba dostanete zákaz řízení. Prostě zkrátka víte, že příštích několik měsíců vaše auto na silnice nevyjede. Pro takové případy se skvěle hodí institut dočasného vyřazení vozu z evidence.

Když vůz vyřadíte z evidence (lidově se také říká, že „dáte značky do depozitu“), můžete zrušit povinné ručení a ušetřit tak pár tisíc ročně. Podmínkou však je, že auto nesmí vjet na veřejné komunikace, jelikož nebude mít SPZ. Auto by mělo stát na soukromém pozemku. Pokud totiž bude stát automobil bez registračních značek třeba na ulici nebo na veřejném parkovišti, může se snadno stát, že vás policie bude žádat o vysvětlení. Pokud navíc policie nezjistí, že jste vlastníkem zrovna vy, může auto odtáhnout a zlikvidovat. To by nebylo zrovna příjemné. Myslete tedy na to, že auto bez SPZ by mělo zůstat v garáži.

odhlášení auta

Chcete-li uložit registrační značky do depozitu, navštivte příslušný úřad s: vyplněným formulářem žádosti o dočasné odhlášení vozidla z evidence. Úřad zajímá hlavně adresa uskladnění vozu a účel jeho využití. Nezapomeňte si ani občanský průkaz, velký technický průkaz vozu, malý technický průkaz vozu (osvědčení o registraci) a SPZ.

Není vyloženě nutné, aby auto odhlašoval majitel vozu. Pokud tedy jdete na úřad a vlastníkem nejste, musíte mít i plnou moc od majitele vozidla s úředně ověřenými podpisy.

Po odevzdání značek a výše zmíněných dokumentů vám na úřadě do velkého technického průkazu vyznačí, že vozidlo bylo dočasně zrušeno. Auto je pak následně na 12 měsíců vyřazeno z evidence. Pokud byste vůz chtěli vyřadit na delší dobu, stačí po 12 měsících podat na úřad další žádost o dočasné vyřazení z registru. Prodloužení může být maximálně na dobu dalších 6 měsíců a nelze ho opakovat.

Za dočasné vyřazení automobilu z evidence si připravte 200,- Kč jako správní poplatek. Při prodloužení je to pak už jen 50,- Kč.

Až si poté půjdete pro SPZ do depositu, nezapomeňte, že na autě musí být platná technická a musíte mít sjednané nové povinné ručení.

Pokud byste se přece jen chtěli vyhnout zbytečnému papírování, a zároveň i trochu ušetřit, můžete si dočasného vyřazení auta z evidence sjednat sezónní povinné ručení. Já ho používám na motorku. Podstatou služby je, že vozidlo je pojištěné po celý rok, ale pojistka vám bude krýt jen měsíce, které si s pojišťovnou předem nasmlouváte a zaplatíte.

Trvalé vyřazení vozu z evidence

Častokrát jsem si říkal, že by bylo nejjednodušší ty mé staré vraky zkrátka poslat ze skály a ponechat svému osudu. Nicméně nejsem člověk, co by měl rád kdejaké oplétačky s policií, takže jsem vždy volil administrativně náročnější způsob – ekologickou likvidaci a následné odhlášení.

Ekologickou likvidaci provádí subjekty, které jsou pověřené ministerstvem životního prostředí. Po likvidaci vám vrátí akorát registrační značky a obdržíte protokol o ekologické likvidaci (potvrzení o převzetí autovraku do zařízení ke sběru autovraků).

Pro odhlášení pak musíte navštívit příslušný úřad a vzít si s sebou vyplněný formulář žádosti o trvalé odhlášení vozidla z evidence, občanský průkaz, velký technický průkaz vozu, malý technický průkaz vozu (osvědčení o registraci), protokol o ekologické likvidaci a SPZ. Stejně jako v předchozím případě, ani zde není nutné, aby proces odhlašování prováděl výlučně majitel. Nejste-li tedy vlastníkem vezměte si i plnou moc s úředně ověřenými podpisy.

Na rozdíl od dočasného vyřazení vozu z evidence se zde neplatí žádný správní poplatek. Úřad trvale vyřadí auto z evidence zdarma. Po odhlášení si pak nezapomeňte zrušit povinné ručení.

Prodej vozu

Poslední a v praxi nejčastější situací je prodej vozu. Odhlášení při prodeji auta mám v živé paměti, protože jsem ho prováděl vcelku nedávno. Jak jsem již avizoval v úvodu, nestačí jen převzít peníze a novému majiteli předat klíčky od auta.

Dříve se při prodeji vozidla využívalo tzv. polopřevodu. To znamenalo, že bývalý vlastník vozidla si ho na úřadě sám odhlásil a následně zaslal doklady novému majiteli, který si vůz sám přihlásil. Dnes se oba tyto úkony vyřídí najednou.

Pro přepis se vyžaduje evidenční kontrola. Nezáleží na tom, zda ji obstaráte vy nebo kupující, ale vždy byste měli mít jasno, kdo náklady na evidenční kontrolu uhradí. Cena evidenční kontroly se často pohybuje kolem 400,- Kč.

Měli byste také vědět, že ať již auto přepisujete vy jako prodejce nebo se toho zhostí sám kupující, odpovídáte za přepis automobilu do 10 dnů od podepsání smlouvy. Rozhodně si na to tedy dejte pozor, ať nemusíte zbytečně platit pokutu (zákon udává výši až 50.000,- Kč). Vůbec nejlepší je, když si přepis vyřešíte sami.

Chcete-li tedy auto odhlásit a přihlásit na nového majitele, vydejte se na příslušný úřad společně s vyplněným formulářem pro přihlášení vozidla na nového majitele, občanským průkazemplatnou kupní smlouvou, plnou mocí od kupujícího s úředně ověřenými podpisy, velkým technickým průkaz vozu, malým technickým průkazem vozu (osvědčením o registraci), protokolem o evidenční kontrole a platnou zelenou kartou (zpravidla psanou již na kupujícího tzn. – nového majitele). Nově můžete přepis provést na kterémkoliv registru vozidel. Oproti předchozím situacím není třeba tentokrát nosit registrační značky.

Samozřejmě můžete nechat celý proces na kupujícím. V tom případě pak doporučuji napsat do kupní smlouvy ustanovení, které zakládá povinnost kupujícímu auto k určitému datu přehlásit.

Pár slov závěrem

Ačkoliv to vypadá, že odhlášení vozidla je spojeno se zbytečným papírováním, z vlastní zkušenosti musím říct, že celý proces není tak hrozný, jak se zdá. Stačí si jen dát pozor na všechny doklady a dokumenty, které v dané situaci musíte na úřad donést. Doufám, že vám tenhle článek pomohl a odhlášení vozidla pro vás nebude již takovým strašákem, jako dříve bývalo pro mě. Mimochodem, pokud je hlavním důvodem úspora na pojištění, tak ještě před odhlášením doporučuji projet kalkulačku na ePojištění, jestli se nedá snížit platba – hlavní důvod pro odhlášení pak může odpadnout.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}