Chcete uložit SPZ svého vozu do depozitu? Poradíme, jak na to!

Dívám se na svůj nepoužívaný postarší vůz v garáži a přemýšlím, zda bych nějakým způsobem nemohl ušetřit na povinném ručení. Nemá přeci cenu platit vysokou částku za ručení proti škodám, když s tímto automobilem vůbec nejezdím. Naštěstí existuje forma vyřazení z registru vozidel, tudíž bych za své vozidlo dočasně povinné ručení neplatil. Tímto způsobem bych mohl ušetřit nemalé částky, ovšem jaká je nyní situace na trhu?

Kdy se vyplatí dát SPZ do depozitu?

Existuje mnoho případů, kdy se vyplatí uložit SPZ vozidla do depozitu. Pokud vám auto stojí nepotřebně v garáži, pokud jej využíváte pouze sezónně (například kabriolet), nebo s ním jednoduše vyjedete pouze párkrát do roka. Auto de depozitu uložte i v případě, že se chystáte na několikaměsíční dovolenou nebo máte od vašeho lékaře řízení na delší dobu zakázané, ať už z jakýchkoliv důvodů. Do těchto kategorií spadá i moje situace s nerenovovaným veteránem, se kterým v nejbližší době určitě jezdit nebudu. Nejprve musí projít pečlivou rekonstrukcí, a proto nemá cenu platit za něj zákonné pojištění. Ušetřené peníze pak mohu využít například na vylepšení jeho zevnějšku nebo na nákup náhradních dílů. Jediné, co budete muset obětovat je pár hodin strávených na úřadech.

Co všechno musím pro uložení do SPZ do depozitu udělat?

Nejprve by bylo dobré alespoň nahlédnout do zákona číslo 56/2001 Sb., který řeší vyřazení motorového vozidla ze silničního provozu. Nezískáte zde ovšem všechny potřebné informace, neboť se v zákoně nenachází přesný návod, jak SPZ vozidla do depozitu uložit. Není to však tak těžké, jak by se na první pohled mohlo zdát. Pro začátek se musíte dostavit na příslušný obecní úřad s rozšířenou působností, kde se touto problematikou zabývají, případně tam můžete vyslat někoho jiného. Ovšem v zastoupení lze vyřazení vozidla z registru vyřešit pouze s vyplněnou plnou mocí, která naštěstí nemusí být úředně ověřená.

Ušetřete na povinném ručení

Úspora až 75 %. Srovnejte nabídky pojišťoven.

žádost o vyřazení vozidla z registru

Jaké dokumenty budu potřebovat?

Samozřejmě se nemohu jen tak dostavit na obecní úřad a bez příslušných dokladů požadovat uložení SPZ do depozitu. Stejně jako já si budete muset připravit osobní občanský průkaz, velký technický průkaz daného vozidla, osvědčení o registraci vozidla (malý technický průkaz), oba kusy registračních značek neboli SPZ a také příslušný formulář, na který se můžete podívat níže. Jeho vyplnění je velice jednoduché, neboť je vcelku přehledný, tudíž budete ihned vědět, co se do kterého kolonky napíše. Nezapomeňte správně zatrhnout možnost, na jak dlouho svoje vozidlo vyjímáte z registru. Je totiž rozdíl, jestli svoje vozidlo vyřadíte trvale nebo pouze na 12 měsíců. Pokud si navíc nebudete jistí potřebnými dokumenty, najdete je přehledně vypsané právě v žádosti o vyřazení vozidla z registru vozidel. Nesmíme zapomenout ani na zaplacení správního poplatku, který činí 200 korun.

Všechny dokumenty zpátky nedostanu

Pracovnice za přepážkou mi však do ruky nevrátí všechny dokumenty, nechá si osvědčení o registraci vozidla a poznávací značky, protože je stejně nebudu potřebovat, když se svým nerenovovaným veteránem nebudu jezdit. Navíc budou uloženy do depozitu, odkud si je později budu moci opět vyzvednout, ale o tom až později. O skutečnosti vyřazení se pouze úředník zmíní ve velkém technickém průkazu, který mi ovšem vrátí do ruky. Další kroky samozřejmě povedou do pojišťovny, kde budu muset zrušit povinné ručení, což je vlastně důvod, proč jsem SPZ svého vozidla do depozitu ukládal. Pokud bych na tento krok zapomněl, neměly by hodiny strávené na úřadech žádný smysl, protože bych musel platit povinné ručení dál, navíc za vozidlo, které nedisponuje žádnými značkami.

Jak probíhá odstoupení od smlouvy povinného ručení?

Pojistnou smlouvu mohu vypovědět na základě potvrzení o odevzdání poznávacích značek do depozitu. Pojišťovna by mi obratem měla poslat poměrnou část již zaplaceného pojištění, které nebudu čerpat. Pokud zrovna nebudete mít náladu trmácet se na vzdálenou pobočku vaší pojišťovací společnosti, pak můžete od smlouvy odstoupit i písemně, ovšem osobně bych dával přednost jednání u pobočky. Budete mít jistotu, že je žádost již vyřízena a že nebude takříkajíc zametena pod stůl, což se v České republice čas od času stává. Od tohoto okamžiku tedy povinné ručení neplatím, což ovšem znamená, že bych s daným vozidlem neměl vjíždět na pozemní komunikace a účastnit se silničního provozu.

Co je režim dočasného vyřazení?

Pokud v žádosti o vyřazení vozidla z registru silničních vozidel zaškrtnu možnost dočasného vyřazení, pak bude můj nerenovovaný veterán vyřazen automaticky na dobu 12 kalendářních měsíců. Jestliže ani po uplynutí jednoho roku neseženu potřebné finance na jeho renovaci, budu nucen požádat o prodloužení vyřazení, a to opět na kterémkoliv obecním úřadě s rozšířenou působností. Ovšem s jedním dost podstatným rozdílem, neboť budu muset příslušný orgán informovat o tom, na kterém úřadě jsou poznávací značky uloženy, dále musím uvést adresu umístění vozidla a účel jeho využití. Jak už bylo řečeno, s mým veteránem nesmím vjet na pozemní komunikaci, ovšem mohl bych s ním provádět určité právní úkony. Mohl bych ho například prodat a převést na nového vlastníka jako kdyby automobil značky měl nebo změnit sídlo či bydliště trvalého vlastníka, tedy mé maličkosti. Jak jste jistě sami pochopili, pro prodloužení vyřazení automobilu lze navštívit jakýkoliv obecní úřad s rozšířenou působností.

Jak je to s vyzvednutím SPZ z depozitu?

Sehnal-li jsem potřebné finance na renovaci mého milovaného veterána, přišel pomalu čas na vyzvednutí jeho SPZ z depozitu. Nejprve však počkám, až bude provozu schopný, neboť opět nemá cenu platit povinné ručení za automobil, který je do šroubku rozebraný a který se určitě v nejbližší době nerozjede. Musím se vydat na obecní úřad s rozšířenou působností, kde jsem vozidlo z registru vyřazoval, protože právě tam se nachází originální poznávací značky. Nejprve však budu muset dokázat, že vozidlo splňuje podmínky pro provoz na pozemních komunikacích. To znamená, že má automobil platnou technickou kontrolu a že má sjednané povinné ručení (jednoduše se prokážete platnou zelenou kartou). Ještě před cestou na úřad jsem se tudíž měl vydat na pojišťovnu, avšak povinné ručení se dnes dá sjednat i online. Za vyzvednutí SPZ z depozitu nemusím nic platit, neboť je tato služba v tuzemsku zcela zdarma.

Které povinné ručení si vybrat?

Je asi logické, že při mé nechuti strávit hodiny na úřadech nebudu chtít obcházet všechny pobočky dostupných pojišťoven v České republice, abych zjistil, která z nich má tu nejvýhodnější nabídku. Bylo by to finančně i logisticky neskutečně náročné. Naštěstí existují internetové srovnávací portály jako například epojisteni.cz, kde jednoduše vyplním několik informací o mé maličkosti a o mém plechovém miláčkovi a ihned uvidím, která nabídka se mi nejvíce vyplatí. Do 2 minut se tak dozvím všechny potřebné informace, jež bych jinak sháněl několik dní. Tímto způsobem si mohu povinné ručení sjednat z pohodlí svého domova. Jednoduše si vyberu nejvýhodnější nabídku, zaplatím požadovanou částku přes účet a na můj osobní email mi neprodleně dorazí zelená karta. Vše je tedy velice rychlé a hlavně uživatelsky přívětivé.

Prošli jsme společně problematiku uložení a vyzvednutí SPZ z depozitu, tudíž vám již nic nebrání vyzkoušet si tuto životní situaci na vlastní kůži.

Uložení SPZ do depozitu: návod, formulář a cena

Štítky:    

1
Komentujte

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Jan Krátký Recent comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Jan Krátký
Host
Jan Krátký

Dobrý den,
rád bych se zeptal, jak je to s depozitem, když nejsem vlastník vozidla. Mám všechny doklady od vozidla, kupní smlouvu i plnou moc. Bohužel auto čeká rozsáhlá renovace. Tudíž než renovaci dokončím rád bych dal značky do depozitu. Děkuji Krátký