.st0{fill:#FFFFFF;}

Jak najít nejlevnější povinné ručení pro Peugeot 2008 

 23 prosince, 2021

Jana Vochková

Ohodnotit

Peugeot 2008 je dalším přírůstkem ve velmi rozmanité nabídce automobilky Peugeot. Jaký vlastně je a jak pro tento vůz najít to spolehlivě nejlevnější povinné ručení?

O modelu Peugeot 2008

Vozidlo náleží do kategorie subkompaktních crossoverů. Tato vozidla se jinak také nazývají crossovery segmentu B a ač se prakticky jejich parametry mohou lišit v závislosti na konkrétním trhu nebo výrobci, obecně jedná o automobily s délkou pod 4 4000 mm.

Konkrétně model Peugeot 2008 francouzská automobilka produkuje od roku 2012. Vůbec první automobil z této série nahradil svého předchůdce, kterým byl Peugeot 207 SW.

V první generaci byl tento Peugeot vyvinut pod kódovým označením „A94“. Konstrukční návrh vychází z platformy PF1, přičemž elektronické komponenty sdílí s Peugeotem 208. Upravená verze byla poté představena na ženevském autosalonu v březnu 2016.

Model 2008 je v první generaci vybaven řadovým čtyřválcem 1.6 Turbo o výkonu 121 kW a točivém momentu 243 Nm při 4 000 ot./min. Výkon motoru přenáší na přední kola šestistupňová automatická převodovka z roku 2008.

V červnu 2019 Peugeot oficiálně oznámil druhou generaci modelu založenou na nové společné modulární platformě (CMP) skupiny PSA, která je společná s dalšími modely skupiny PSA.

Nová generace se představila se třemi verzemi benzínového motoru a dvěma motory dieselovými. V roce 2020 se v Evropě začala prodávat i varianta vybavená elektromotorem. Dostala označení e-2008 a disponuje motorem o výkonu 100 k a 50 kWh baterií.

V Česku se Peugeot 2008 mohl honosit dokonce titulem nejprodávanějšího Peugeotu. Šlo o vůz vynikající komfortem, příjemným řízením i solidně velkým kufrem. Proto tento automobil ostatně v čase na atraktivitě příliš neztratil a první generace se úspěšně etablovala v segmentu ojetých vozidel. Nemálo jich tak zdárně „brázdí“ i tuzemské silnice. Jak a podle čeho volit to nejlevnější povinné ručení?

Které pojišťovny umožňují sjednání povinného ručení

V současné době v Česku existuje řada pojišťoven, které povinné ručení mají k dispozici ve svém portfoliu. Povinné ručení je zákonné pojištění, které každý motorista musí mít sjednané. Podle počtu smluv patří k největším poskytovatelům v tomto segmentu konkrétně:

  • Generali Česká pojišťovna
  • Kooperativa
  • Allianz
  • Česká podnikatelská pojišťovna
  • ČSOB
  • UNIQA
  • Direct

Kdy si povinné ručení sjednat

Povinné ručení musíte mít už v okamžiku, kdy se stáváte vlastníkem automobilu. Platí to podle zákona dokonce i v situaci, kdy si pořizujete vrak vhodný jen na náhradní díly.

Majitelem vozu se totiž oficiálně stáváte již v okamžiku, kdy jste podepsali kupní smlouvu. Původní majitel bude logicky mít zájem na tom, aby již k tomuto datu své povinné ručení zrušil. Nestojí totiž určitě o žádné nadbytečné výdaje a současně nechce nést zodpovědnost za cizí vozidlo i neznámého člověka.

Auto tedy pravděpodobně zůstane nepojištěné a vy na toto musíte neprodleně reagovat. Povinné ručení je proto potřeba si zařídit ihned.

Jak najít nejlevnější povinné ručení pro Peugeot 2008

Jak vybrat povinné ručení

Povinné ručení je potřeba vybírat podle několika nejdůležitějších faktorů:

Pojistné limity

Základním parametrem vaší pojistky jsou pojistné limity. Jde o maximální částku, kterou v případě škody pojišťovna zaplatí.

Doporučení je jednoduché: V žádném případě nešetřete. Je žádoucí, aby se celá škoda mohla zaplatit výhradně z povinného ručení, a vy jste se na ní nemuseli podílet. Škody u dopravních nehod totiž mohou dosahovat hodnot doslova astronomických.

Zákon proto sám o sobě neopatrné motoristy chrání minimálním pojistným limitem ve výši 35 000 000 Kč. Ten se vztahuje na škody na zdraví a na majetku. Oba typy škod se v povinném ručení běžně určují zvlášť.

Pojišťovna pak tuto sumu zaplatit jednoduše musí. Jakkoli je to pro většinu motoristů překvapivé, vždy takovýto pojistný limit stačit nemusí. Nastavte si jej proto nejméně na 100 000 000 Kč, to by škody už v dostatečné míře vykrýt mělo.

Rozsah asistenčních služeb

Asistenční služby tvoří důležitou, avšak mnohdy poměrně podceňovanou součást povinného ručení. Mohou být přitom pro motoristu zcela zásadní pomocí v tíživé situaci.

Využít je můžete v okamžiku, kdy se vám vaše vozidlo porouchá, případně po autonehodě zůstane nepojízdné. Asistenční program je již základní součástí povinného ručení. Je nicméně rozdíl v tom, co tento základ obsahuje a které služby vám pojišťovna umožní si sjednat navíc, pochopitelně už za příplatek. Připlatit si však, pozor, budete muset i za služby s vyššími limity.

Při výběru asistence si položte některé zásadní otázky. Zejména je to ta, kam vaše pojišťovna bude ochotna dopravit váš vůz, pokud budete muset řešit nehodu nebo poruchu. Limitem pro odtah je počet kilometrů, zajímejte se proto určitě o jeho výši. Předem vyřešte, jak dlouho zprostředkuje a uhradí vaše pojišťovna práci mechanika. Vyplatí se i vědět, jestli je do asistence vůbec porucha vozu zahrnuta. Stejně tak můžete potřebovat vyproštění vozidla. Zajistí tuto nutnost pojišťovna a proplatí vám ji?

Dostupná připojištění

Povinné ručení chrání především viníka dopravní nehody. Ovšem pozor, standardně se pojistka nevztahuje na škody na vašem vlastním automobilu. Od toho máte havarijní pojištění. Naštěstí je možné dnes již základní verzi pojistky vylepšit o dostupná připojištění.

Tato připojištění k povinnému ručení prakticky suplují účel havarijní pojistky. Ta se ne všem majitelům vozů vyplatí, přesto však mohou mít z pochopitelných důvodů zájem na tom, aby si svůj automobil důkladně ochránili.

Pojistit se tak v této souvislosti lze na celou řadu rizik. Běžnou složkou připojištění je kupříkladu úrazové pojištění. To se vztahuje na samotného řidiče, ale i na zbytek posádky. U pojišťoven ho jednak najdete pod tímto názvem, někdy ale bývá uvedeno i označení „pojištění sedadel“.

Doplňkově si můžete pojistit i skla. Týkat se to může skla čelního, případně všech výhledových skel. Co přitom škodu přesně způsobí, to pojišťovna v zásadě řešit nebude. Plnění vám poskytne, ať už k poškození dojde vlivem přírodních živlů, havárie nebo přičiněním řádění vandala.

Jak si srovnat jednotlivé nabídky pojištění

Vyčíslit přesnou cenu povinného ručení jednoduše není možné, neboť vliv má celá řada individuálních faktorů vztažených jak k automobilu, tak i přímo k řidiči.

Je potřeba s těmito atributy konkrétně pracovat. Což je dnes již možné vzhledem k existenci internetových srovnávačů. Ty vám dokáží skutečně usnadnit výpočet povinného ručení. Zároveň s nimi získáte konkrétní částky, které si následně můžete i porovnat a zjistit, která nabídka je nejlevnější.

Potřebovat budete technické údaje o automobilu, jako je jeho objem motoru, typ, značka a model. Dále vepíšete do srovnávače informace o sobě, prioritou je věk, bydliště a výše vašeho bonusu, respektive počet měsíců, během nichž jezdíte bez nehody.

Srovnávač vám na základě těchto informací poskytne relevantní výsledky. V tuzemsku je již dostupná řada podobných služeb, nicméně nejoblíbenější zůstává mezi uživateli ve sféře povinného ručení portál ePojištění.cz.

Když potřebuju havarijní pojištění

Někteří motoristé mohou navzdory výše vzpomenutým připojištěním skutečně havarijní pojistku uznat za potřebnou.

Slouží totiž, jak už bylo uvedeno, jako pojistka pro případy, kdy dojde k poškození vašeho automobilu. Toto poškození může být vyvoláno živlem, působením vandala nebo v důsledku havárie. Havarijní pojištění řeší také odcizení automobilu.

Smysl havarijního pojištění někteří motoristé odvozují primárně od toho, zda jsou ho ochotni platit. Ekonomická zátěž u tohoto typu pojistky jistě není zanedbatelná. Havarijní pojištění vás řádově může vyjít na desítky tisíc korun za rok.

V mnoha případech by však bylo vhodnější si položit klíčový dotaz spíše opačně: Tedy mám dostatek prostředků na to, abych zaplatil opravu vozidla, případně abych si dokonce pořídil vůz nový?

Zní-li odpověď na obě otázky jednoznačně: „Ne,“ pak má opodstatnění o havarijním pojištění přemýšlet. A platí to tím spíše, jsme-li si vědomi, že na pojízdném automobilu jsme prakticky existenčně závislí.

I k havarijnímu pojištění pak lze zařídit různá užitečná připojištění, případně rozšířenou asistenci. Je k tomu však potřeba přistoupit zodpovědně, abychom neplatili tutéž službu v obou pojištěních.

K čemu slouží GAP pojištění

Z ranku užitečných připojištění k havarijní pojistce pochází i tzv. GAP připojištění. Pod touto zavedenou zkratkou se ukrývá složitější anglický termín Guaranteed Asset Protection neboli garantovaná ochrana majetku.

GAP slouží prakticky jako ochrana v případě tzv. totální škody. V takovém případě by vám pojišťovna při řádně sjednaném havarijním pojištění sice plnění vyplatila. Ovšem ve výši aktuální tržní ceny vozidla těsně před pojistnou událostí.

A tedy by šlo o sumu řádově o desítky až stovky tisíc nižší. Nové auto byste si s ní tedy s největší pravděpodobností pořídit nemohli. A právě od toho bylo zavedeno připojištění GAP. Díky tomuto nadstandardnímu připojištění naopak pojišťovna původní pořizovací cenu zaplatí. Od této pojistky se navíc neodečítá spoluúčast.

Háček tkví „pouze“ v tom, že GAP se vztahuje výhradně na nové automobily a platí většinou jen na dobu prvních 3 až 5 let. Majitelům nových vozů, kteří mají o svého „plechového miláčka“ zvláštní strach, se tedy GAP jednoznačně může vyplatit.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}