Pořídit si osobní či nákladní automobil je v současnosti již běžnou součástí každého dne. Úplně nový automobil i starší ojetý kousek je pak nutné oficiálně přihlásit. To může být pro někoho trochu oříšek a nepříjemné běhání po úřadech a jiných institucích. Člověk přihlašující si svůj automobil musí znát zákonem dané termíny a doklady. Ty jsou k přihlášení vozidla potřeba. V případě, že opomenete či nevyřídíte jeden z několika podstatných kroků, hrozí vám vysoké pokuty a případně také placení mnohamilionových nákladů. Ty jsou spojeny s dopravní nehodou způsobenou automobilem bez povinného ručení a podobně. V následujících řádcích se dozvíte užitečné informace, které se vám budou během cesty za přihlášením automobilu hodit.
Koupě nového vysněného automobilu
Koupě automobilu pro vás může být dosti stresující záležitostí. Obzvlášť, pokud v tomto oboru nejste dostatečně zběhlí a zkušení. Vždy existuje riziko, že narazíte na drobné podvodníky, kteří na vás budou chtít vydělat a kvůli kterým v následujících letech zažijete nepříjemné zážitky v podobě špatného stavu automobilu či případných právních a soudních záležitostí ohledně bouraných či dokonce kradených vozidel.
V každém případě je vhodné oslovit odborníky a požádat je o pomoc. Každý rozumný prodejce automobilů vždy doporučí ideální typ vozu právě pro vás. Ochotně poradí s výběrem vhodného vozu a zodpovědně a poctivě vás krok po kroku provede celou záležitostí ohledně koupě automobilu. Při koupi ojetého vozidla vždy kontrolujte jeho rok výroby, například z kódů na sklech, bezpečnostních pásech, sedadlech, plastových dílech či na klimatizaci nebo nádobkách provozních kapalin.
Mezi nejdůležitější údaje patří VIN kód, který je tzv. rodným číslem vozu. VIN kód se obvykle nachází vyražený v motorovém prostoru, na přepážce mezi motorem a kabinou vozu nebo na podlaze či v zavazadlovém prostoru. Kód vždy musí souhlasit s údaji v technickém průkazu, nesmí být neodborně přeražen nebo pozměněny jeho značky. Prodejce ojetých vozů se nezapomeňte zeptat také na typový štítek vozu, typ a výrobní číslo motoru nebo skutečný rok výroby automobilu a jeho nedovolené „omlazování“. Za zmínku jistě stojí i prověření původu vozidla, které je však pro jednotlivce velmi složité. Prověřování proto zajišťují profesionálové, kteří za původ osobně ručí.
Pokud toužíte po zbrusu novém čtyřkolovém mazlíčkovi, nabízí se návštěva autosalonu jako nejlepší řešení. Zkušení manažeři prodejny vám položí několik základních otázek o vaší představě nového vozidla a nabídnou vám nejvhodnější modely. Společně si je pak můžete prohléhnout a vyptat se na vše, co vás zajímá a připadá vám důležité. Samozřejmostí je také možnost předváděcí jízdy s vozem, o který máte zájem. Případně jeho zapůjčení na několik dní. V profesionálních prodejnách automobilů vám bude nabídnuto i případné financování formou splátek či jiných možností.
Povinné ručení jako první krok
Každý řidič je povinen mít povinné ručení, které je známé pod označením pojištění odpovědnosti z provozu vozidel. Dnešní technologické možnosti výrazně usnadňují sjednání tohoto pojištění z pohodlí vašeho domova, s nejlepším pokrytím i nevýhodnější cenou. Pokud vaše vozidlo způsobí škodu na jiném automobilu, majetku či osobě, ze zákona povinné pojištění zajistí, že všechny tyto škody hradí vaše pojišťovna. Stěžejním dokladem pro sjednání povinného ručení je tzv. zelená karta. Ta je mezinárodně uznávaným dokladem o existenci pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla.
Pokud byste vědomě provozovali vozidlo bez povinného ručení, můžete dostat pokutu od 5 000 do 40 000 Kč. Případnou vámi způsobenou škodu pak musíte uhradit z vlastních úspor. S ohledem na možné kompletně zničené automobily, ušlé zisky zúčastněných či případné újmy na fyzickém i psychickém zdraví lidí či jejich případnou léčbu a náklady na trvalé následky, se jedna dopravní nehoda může vyšplhat na desítky milionů korun. A do konce života budete mít co dělat tyto částky zaplatit. Povinné ručení je tedy naprostý základ, který by mělo vozidlo před registrací mít. Dalšími již dobrovolnými možnostmi pak například může být sjednání havarijního pojištění vašeho automobilu.
S ojetým vozem ihned na prohlídku
Pokud váš nový čtyřkolový miláček právě nesjel z výrobní linky, ale už je to zkušený cestovatel, potřebuje zajistit evidenční prohlídku. Tato evidenční prohlídka ojetého vozu je podstatným dokumentem pro následnou registraci vozidla, která v žádném případě nesmí být staří než 30 dní. Prohlídku si můžete zajistit jako kupující sám nebo hotový dokument obdržet přímo od prodávajícího. V každém případě vždy záleží pouze na dohodě obou zúčastněných osob.
Převod vozidla na nového vlastníka
Převod vozidla v podstatě znamená změnu jeho vlastníka. Původní vlastník musí automobil nejprve odhlásit, kupující pak musí toto vozidlo registrovat nejpozději do 10 pracovních dní. V případě překročení této lhůty hrozí kupujícímu pokuta až 50 000 Kč. Samozřejmostí během těchto kroků je zaplacené povinné ručení automobilu. Ideální je, aby zmíněné úkony prováděl vlastník a kupující společně, případně si však mohou vyřídit úředně ověřenou plnou moc, aby jednotlivé kroky mohli provádět samostatně.
Hurá na registr vozidel
Jako první zastávka zbrusu nového sporťáku i staršího rodinného automobilu bude vždy registr vozidel. Registraci podléhají silniční motorová i nemotorová vozidla pro přepravu osob, zvířat nebo věcí a zvláštní vozidla pro jiný účel, dle příslušného zákona. Do registru není potřeba přihlašovat pouze pracovní přípojné stroje.
V minulosti bylo nutné automobil registrovat pouze na příslušném územním pracovišti, v současné době však už můžete přijet kamkoliv, kde vám to bude nejvíce vyhovovat. Předem myslete na množství lidí a dlouhé fronty na úřadech a objednejte se k registraci vozidla online a s dostatečným předstihem.
Dokumenty pro registrování vozidla
Samozřejmostí pro úspěšné registrování vozidla jsou dokumenty o technické způsobilosti vozidla, jako je:
- technický průkaz silničního vozidla – případně prohlášení o shodě, osvědčení o registraci automobilu vydané jiným státem, rozhodnutí obecního úřadu obce s rozšířenou působností o schválení technické způsobilosti jednotlivě dovezeného silničního vozidla nebo osvědčení o jednotlivém schválení vozidla s platností ve všech členských státech
- doklad o technické prohlídce, protokol o evidenční kontrole silničního vozidla
- protokol o evidenční kontrole silničního vozidla, nejedná-li se o nové vozidlo,
- zelená karta vydaná podle zákona o pojištění odpovědnosti z provozu
- doklad o povolení k pobytu, o udělení azylu na území České republiky nebo o délce přechodného pobytu, nemá-li provozovatel silničního vozidla trvalý pobyt na území České republiky
- potvrzení o zaplacení daně z přidané hodnoty v případě pořízení nového dopravního prostředku z jiného členského státu
- dokumentace obsahující údaje v rozsahu potřebném pro vydání technického průkazu vozidla, pokud nejsou obsaženy v dokladu podle písmene a)
- plná moc s úředně ověřeným podpisem nebo uznávaným elektronickým podpisem zmocnitele, v případě jeho neúčasti u registrace vozidla na obecním úřadě obce s rozšířenou působností
V neposlední řadě budete potřebovat také originální doklad o nákupu automobilu, jako je faktura či kupní nebo leasingová smlouva.
Poplatky během registrace
Při zápisu vozidla do registru silničních vozidel je nutné zaplatit správní poplatek obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností. Od tohoto poplatku jsou osvobozeny pouze držitelé ZTP a ZTP/P, lidé, kteří nabyli vozidlo v dědictví nebo na základě rozdělení společného jmění manželů.
Další položkou při registraci vozidel kategorie M1 a N1 je poplatek na podporu sběru, zpracování a odstranění autovraku. Ten platí i pro automobily nesplňující emisní normu EURO 3.
SPZ na přání
Již od roku 2006 není problém vytvořit si originální registrační značku přesně podle vašeho přání. I vysněné značky však mají svá pravidla – musí obsahovat vždy minimálně jedno číslo a naopak v žádném případě nesmí obsahovat vulgární slova. Jedna taková značka stojí 5 000 Kč, nezapomínejte však, že na váš vůz potřebujete dvě! Příjemnou výhodou značky na přání je možnost jejího znovupoužití – v případě, že si koupíte nový automobil, můžete na něj jednoduše dát vaši původní značku. Stejně tak po autonehodě je možné zažádat si o nové, avšak stejné registrační značky.
Sjednejte si nejvýhodnější pojištění
Pokud jste majitelem automobilu, máte jistě sjednané povinné ručení, které je ze zákona povinné. Přední odborníci a především zkušení řidiči vám vždy doporučí také další možnosti pojištění. Pro srovnání nabídek pojišťoven můžete využít například webovou stránku www.epojisteni.cz. Zde lze jednoduše a online srovnávat povinná i havarijní pojištění, pojištění mazlíčků a v neposlední řadě i cestovní pojištění, pojištění domova, odpovědnosti, životního i úrazového a spoustu dalších. Porovnat zde můžete také půjčky, hypotéky, telefonní tarify nebo nabídky plynu a elektřiny. Epojisteni.cz vám zodpovědně porovná nejžádanější produkty pojištění, ochotně a odborně poradí, jak si pořídit nejvýhodnější produkt pro vás a tím vám ušetřit značné množství peněz, které může investovat do příjemných zážitků nebo zajímavých dárků pro vaše blízké.