.st0{fill:#FFFFFF;}

Jak na odstranění polétavé rzi 

 19 srpna, 2021

Jana Vochková

Ohodnotit

Při péči o vaše auto musíte myslet takřka na vše, neboť jak se říká – „vše souvisí se vším.“ Dekontaminace laku je v pořadníku pokročilejších prací. Pravdou bývá, že většina řidičů je ráda, když stihne hodit auto alespoň do automyčky, k umytí špíny. Dekontaminace je velice důležitým krůčkem, pokud chceme auto navoskovat nebo leštit a dát tak autu lepší vzhled. Pokud si zvolíte chemickou cestu k rozpuštění nečistot, tak se jedná o chemickou dekontaminaci a její alternativou je mechanická dekontaminace, která vyžaduje více našeho času a trochu toho úsilí.

V tomto článku si nejen upřesníme co je to polétavá rez, ale podíváme na to, jaké jsou projevy, jak účinně zastavíme proces rzi a nakonec se mrkneme na přípravky, které by měli efektivně pomoci s odstranění nečistot a rzi.

Co je polétavá rez

Tento zajímavý, ale nechtěný fenomén tvořící se na autech je znám i jako vzdušná koroze. I přesto, že se vyskytuje velmi často, prakticky na každém autě, je málo známý. Společně s odlepeným asfaltem, tvoří zdroj lakové kontaminace. Vzdušná koroze je tedy jemný prášek železného charakteru a vzniká velmi snadno, například při brzdění – obrušováním brzdových kotoučů. Prach je vířen vzduchem a usazuje se na povrchu laku, za působení atmosférických vlivů, začne korodovat. I když se jedná pouze o mikroskopické částečky, jsou velmi ostré, a proto se zasekávají nejen do laku, ale také do pochromovaných dílů nebo skla. Proto, pokud je pravidelně neodstraňujete, mohou se nakumulovat a tím větší škody napáchat.

Ovšem, nenechte se mýlit, polétavou rez nenaberete pouze z opotřebovaných brzdových kotoučů. Dalším velkým zdrojem je průmyslová a hutní výroba, železniční a tramvajové tratě. Při příjezdu a nastupování do vlaku, si můžete všimnout obrovského množství rzi na střeše vlaku a bocích vagónů nebo kolejištích. Rez nepochází z koroze plechu, kterým je vagón obložen, nýbrž z neustálého obrušování kolejí a trolejového vedení. Jelikož trolejbusy jezdí i kolem autosalonu, nemůžeme se divit, že polétavá rez se zachytí i na vystavovaných modelech aut.

Jak se projevuje na autě polétavá rez?

Ztráta jasu a lesku

  • Pokud se vám začne zdát, že vaše auto ztrácí body za vzhled, a změny nepřijdou ani po umytí v automyčce, pak je načase ošetřit povrch proti polétavé rzi. Polétavá koroze postupem času utvoří celistvý film, který může za to, že začne degenerovat jas a lesk vašeho auta.
  • Po pravidelné dekontaminaci se lak na autě začne pomalu vracet k zašlé slávě a začne doslova svítit. Neplatí to jen pro auta s bílým povrchem, ale i pro ostatní barvy s tmavými odstíny. Což můžu potvrdit po zkušenosti na tmavě červené kapotě.

Hrbolky a výstupky na laku

  • Určitě si každý vzpomene na nějaký film, při kterém závodník jezdí rukou po autu a tajně doufá po zlatu. Tak si z něj vezměte příklad, zkuste přejet po laku rukou, a jakmile narazíte na hrubost, víte, že je čas řešit problém. Hmat je totiž nejlepším indikátorem této nepříjemnosti.
  • Auto nejdříve umyjte od nečistot a poté teprve začneme ohmatávat auto. Stačí nalézt lehkou nerovnost, či úsek drsného laku. Někde jsem četla, že pokud si na ruku navlečete mikrotenový sáček, ucítíte hrubost laku mnohem lépe. Tuto část odzkoušenou nemám, takže nemohu říci, jestli je tomu tak.

Tečky s hrubým či žlutým nádechem

  • Na první pohled je vždy vzdušná koroze vidět na bílých lacích. Vypadá to jako beďary u puberťáka na obličeji. Čili, mezi projevy patří žlutavé, hnědé nebo i v horších případech, černé tečky, které uvidíte už při příchodu k autu. Tyto tečky nelze jednoduše odstranit běžným mytím ani rozpouštědlem.
  • Může se stát, že si spletete projevy polétavé rzi s nalétaným asfaltem nebo s korozí karoserie.
  • Nejčastěji polétavá koroze ulpí na kapotě a vodorovných plochách, jako jsou páté dveře nebo zadní čelo. U sportovních a výkonnějších aut se objevuje především na spodní ploše předních bočních dveří.

Je jen na vás, jestli korozi zastavíte

Pokud se vám začne loupat barva, objeví se typické puchýřky, pak nastal ten pravý čas zakročit, v opačném případě, kdy včas nezakročíte, můžete sledovat, jak se vám auto rozpadá před očima a to vaší nedbalostí. Ovšem, dávejte si pozor, neboť rez bývá vidět, až když je moc pozdě.

Hned jak zaregistrujete na autě korozi, zjistěte si celkový rozsah napadení a dobře si rozmyslete, jak budete pokračovat. Třeba u zcela rozežraného dílu, nemá cenu podstupovat opravy, nýbrž kompletně jej nechat vyměnit. Při podchycení problému, máte před sebou dvě varianty řešení – buď svěříte vůz autoservisu, nebo se na to vrhnete sami.

Jak na odstranění polétavé rzi

Jak si pomoct svépomocí

Nebude toho muset moc shánět, stačí vám koupit si pouze brusný papír zrnitosti 120, kterým obrousíme povrch, až uvidíte lesklý – zdravý kov. Je opravdu velmi nutné rez odstranit důkladně a všude kde ji vidíte, jinak si nepomůžete. Každé místo je dále nutné odmastit technickým benzínem. Nakonec nanesete dvousložkový kyt na ošetřená místa, která následně zakryjete a necháte zaschnout a tvrdnout, tak dlouho, jak bude třeba. Po zatvrdnutí přijde na řadu smirkový papír o zrnitosti cca 400. Tím se budete snažit dosáhnout původního tvaru, takže nespěchejte a dejte si záležet. Pokud se vám to nepodaří na první pokus, nebo nebudete plně spokojeni s výsledkem, dá se nanést další kyt a celý proces opakovat.

Jakmile budete s tímto procesem hotovy, přijde na řadu pečlivé čištění vodou od prachu z broušení. Vše pak nechejte uschnout, abyste mohli nanést plnič plochy. Lak si můžete koupit v obchodě s barvami, kde vám poradí co vše si koupit, jen odstín barvy si musíte zjistit sami, ale to se dá vyčíst z velkého technického průkazu.

Počítejte také s tím, že upravený povrch nevydrží napořád, což vás asi ani nepřekvapí. Zhruba do dvou let budete muset práci opakovat.

Kdy nasadit odstraňovač polétavé rzi?

Tento šikovný pomocník nám má být k ruce při čištění hliněných disků, kde dokáže odstranit i ten nejvíce odolný a usazený brzdový prach a navíc i nažloutlý vzhled starých alu kol. Dále je velmi potřebný při samotné chemické dekontaminaci.

Pro upřesnění účelu chemické dekontaminace. Touto cestu využijete hlavně proto, že hodně kontaminace ulpěné na laku, produkt odstraní mnohem dřív, než se na lak sáhne fyzickou cestou. Tím pádem se snižuje riziko možného vzniku škrábanců.

Návod na použití není nijak těžký. Jde jen o to, abyste přípravek nastříkali, nechali jej působit – platí, čím déle, tím lépe. Po oschnutí povrch opláchněte.

Nejznámější a nejpoužívanější produkty

Nejprve existoval jen jeden produkt, který doopravdy fungoval tak, jak měl. Proto když jste chtěli odstraňovač, museli jste znát jeho název a chtít jen to – CarPro Iron X, a nesměli jste se nenechat napálit. V dnešní době, kdy jde pokrok „dopředu“, existuje daleko více funkčních přípravků. Funkčnost bývá velmi podobná, ale zákazníci neustále hodnotí Iron X, jako nejlepší přípravek k odstranění polétavé rzi. Ovšem jen pár přípravků lze sehnat na území České Republiky.

CarPro Iron X

  • Slouží k bezpečnému odstranění vzdušné koroze z laku, skel a také disků kol. Po aplikaci reaguje se zkorodovaným povrchem a změní barvu na purpurovou. Aplikace je rychlá a velmi snadná. Napomáhá k hladkému povrchu a zlepší lesk laku auta.
  • Používá se v místech s těžkou dostupností, je zcela bezpečný pro sklo, lak, chrom a hliník. Počítá se, že spotřeba na kompletní vůz z nižší třídy činí 400 ml.
  • Slouží k bezpečnému odstranění vzdušné koroze z laku, skel a také disků kol. Po aplikaci reaguje se zkorodovaným povrchem a změní barvu na purpurovou. Aplikace je rychlá a velmi snadná. Napomáhá k hladkému povrchu a zlepší lesk laku auta.
  • Používá se v místech s těžkou dostupností, je zcela bezpečný pro sklo, lak, chrom a hliník. Počítá se, že spotřeba na kompletní vůz z nižší třídy činí 400 ml.

ValetPro Dragon´s Breath

  • Jedná se o speciální pH neutrální čistič kol, reaguje s kontaminací železa v brzdovém prachu a tvoří červené krvácení z bezbarvého gelu. Touto reakcí dochází k přeměně železa na vodorozpustný roztok, tudíž umožňuje lepší opláchnutí brzdového prachu.
  • Přípravek gelového charakteru, který páchne, ale velmi dobře funguje, není zatím dostupný v České Republice. Lze si jej však objednat na internetu za určitý obnos.

Dodo Juice Ferrous Dueller

  • Je to prostředek na chemickou dekontaminaci nejen kol, ale i laku, před nanesením vosku nebo jiné ochrany laku. Jakmile jej aplikujete, změní barvu do červena v závislosti v kontaktu se železnými částečky. Rozpouští i veškerou možnou špínu na autě.
  • Složení je šetrné k povrchům, balení obsahuje 500 ml roztoku. Při práci s přípravky používejte ochranné gumové rukavice a brýle. Na konec vše pečlivě opláchněte vodou a nenechávejte nikdy přípravek samovolně zaschnout.

Optimum Ferrex

  •  Princip je stejný jako u předešlých, jen s tím rozdílem, že při účinkování nevydává tak strašný zápach, jako ostatní přípravky.

Možné alternativy

Pokud máte čas na mazlení s autem, určitě použijte Iron X pěnu nebo šampón. Má velmi hustou pěnu, která nestéká a tím efektivně uvolní a rozpustí nečistoty, proto ulehčuje další mytí auta. Doporučuje se dodržovat dávkování, aby se dosáhlo potřebného efektu. Při pravidelné aplikaci zamezíte postupné akumulaci částic polétavé rzi.

Jako další alternativou bývá Iron X ve formě pasty, což může i vyřešit problém se zasycháním.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}