.st0{fill:#FFFFFF;}

Jak na nákup auta u dealera [tipy a triky] 

 9 června, 2021

Jana Vochková

Ohodnotit

Nákup u dealera může mít celou řadu předností, ale také některé nedostatky. Na co byste si měli dát pozor, než se vypravíte pro budoucí auto?

Nové nebo ojeté auto

Pořídit si nové nebo ojeté auto, to je první úvaha, před kterou bude motorista stát. Univerzální správná odpověď neexistuje, každá z možností má své nepopiratelné klady, ale také jistá úskalí, o nichž byste měli vědět. Která to jsou?

Důvodem, proč se rozhodnout pro nákup „ojetiny“ bývá zpravidla cena. Úskalím nákupu ojetého automobilu je zase obvykle to, že nemusí být dostupné právě takové auto, které zrovna chcete. Netrápí-li vás ale čas, můžete si na nákup klidně počkat.

Pověstnou sázkou do loterie je technický stav vozidla. A to zejména tehdy, pokud sami automobilům příliš nerozumíte.

Z hlediska technického stavu ojetých vozidel nicméně naopak věří řada lidí i tomu, že jsou navržené zkrátka na to, aby vydržely. Automobil, s nímž jeho majitel zacházel s citem, skutečně může být ve výsledku v lepším technickém stavu než novější auto s menším nájezdem.

Minimálně prvních několik let provozu nového vozu bude nejspíš absolutně bezproblémových. I přesto je však pochopitelně nutné nezanedbat nutný servis. Na druhou stranu nové auto velmi rychle ztrácí na hodnotě. Proti jeho nákupu hovoří i to, že jednoduše nemáte dostatek peněz a spotřebitelský úvěr si kvůli němu brát nechcete.

Jaký zdroj financování zvolit

Spotřebitelský úvěr

Spotřebitelský úvěr volí jednoduše především ti, kteří nemají k dispozici dostatek prostředků, aby zaplatili akontaci.

Zásadní výhodou spotřebitelského úvěru je i to, že vozidlo okamžitě přechází do vašeho vlastnictví. Úvěr navíc může mít formu půjčky účelové i neúčelové. Vhodnější je sjednat si spíše úvěr účelový, který nabídne výhodnější podmínky, tedy zejména úrok, který se pohybuje kolem 4 až 5 %.

U dealerů můžete tuto možnost rovněž využít. Zpravidla též bývá nutné si u spotřebitelského úvěru dojednat i pojištění.

U bank musíte počítat s poměrně striktním prověřováním vaší finanční situace a bonity. Sjednávání půjčky u nebankovních společností byste se však měli spíše vyvarovat. Úrokové sazby jsou totiž velmi vysoké.

Leasing

Klasický finanční leasing je založen na bázi splátek. Hodí se tedy pro ty, kteří nemají k dispozici potřebnou hotovost na okamžitou koupi vozidla. Klasický finanční leasing bývá označován jako vhodnější v první řadě pro soukromé osoby.

Automobil je po tuto dobu majetkem leasingové společnosti. Vy jste technicky považovaní pouze za nájemce, což vám brání si s autem naložit, jak uznáte za vhodné. Nemůžete jej tedy například prodat. Jakmile však všechny splátky uhradíte, je váš.

Operativní leasing

Operativní leasing je určen pro všechny, kteří chtějí mít k dispozici neustále nové vozidlo. Nechcete si ho kupovat nebo na něj nemáte dostatek prostředků? Operativní leasing je ideální.

Vůz dostanete v podstatě do pronájmu, a to běžně na 1 rok až 5 let. Během této doby za něj budete pravidelně každý měsíc hradit předem určenou splátku. Vyhnete se platbě akontace a do měsíčních splátek se v tomto případě nemusí rozpouštět pořizovací cena vozu.

Nesmí vám ale vadit, že se nikdy nestanete jeho právoplatným majitelem. Limitováni budete i maximálním nájezdem.

Na druhou stranu z vás ovšem operativní leasing sejme starosti spojené s provozem auta. K základním poskytovaným službám operativního leasingu patří přehlášení vozu, povinné pojištění a silniční daň. Další služby jsou na domluvě. Navíc vždy budete přesně vědět, kolik za ně utrácíte. Částka měsíčního pronájmu je pevná a je v ní zahrnuto vše potřebné.

Jak na nákup auta u dealera: tipy a triky

Dealeři se v Česku vrhli na ojetá auta

Vývoj v tuzemsku dává tušit, že segmentu ojetých automobilů se zvláště daří. Podle předpovědí budou moci některé značky v budoucnu prodávat dokonce víc ojetých automobilů než vozidel nových.

Průkopníkem je v tuzemsku především automobilka Volkswagen. V Česku dokonce již od roku 2001 funguje program DasWeltAuto, pro který dodává ojeté automobily leasingová společnost VW Financial Services, dříve známá pod názvem Škofin. Vozy taktéž pocházejí od zákazníků, kteří zde svoje auto ponechali formou protiúčtu.

Na zákazníky, kteří by si chtěli pořídit ojetý automobil, nezapomíná ani tuzemská Škoda. Ta má k dispozici svůj program Škoda Plus. I tato automobilka poskytuje vozidla především z protiúčtu, ale také z operativních leasingů.

Výhody nákupu u autorizovaného dealera

Nákup u autorizovaného dealera bývá vyzdvihován pro svou spolehlivost. Což platí především pro nákup ojetého automobilu. Při nákupu v bazaru nebo u soukromého prodejce na vás číhá celá řada potenciálních problémů.

Prodejce vám s vysokou pravděpodobností bude ochotně tvrdit, že vybraný vůz je zachovalým modelem po seniorovi, který s ním jezdil pouze svátečně. Tomu však ve většině případů nemůžete věřit.

Napovědět vám může servisní knížka. Jde však o formální informace, které nedokážou reálně reflektovat, jak majitel reálně s automobilem zacházel.

Dealer se z tohoto titulu jeví jako nejspolehlivější volba. Většinou má ve své nabídce pravidelně servisované vozy v dobrém technickém stavu. Vy jako kupující máte i jistotu původu vozidla. Nevýhodou však jsou vyšší ceny jednotlivých aut.

S nákupem nespěchejte

Automobil je finančně poměrně náročnou položkou v rozpočtu běžného člověka. Proto platí, že se nevyplatí spěchat. Nějakou dobu sledujte trh a jeho vývoj. Uděláte si tak dobrou představu o tom, co se na něm nabízí a jak se pohybují ceny.

Aktuální nabídku trhu si porovnejte se svými soukromými požadavky. Rozhodujte se podle toho, jak velké auto chcete, a to především s ohledem na to, zda máte rodinu, případně jste-li sami. Přemýšlejte i nad tím, zda si pořídit benzín či diesel. Klíčovým parametrem pro nákup nového vozu je bezesporu i jeho spotřeba.

Jak na nákupu auta ušetřit

Při nákupu automobilu u dealera můžete ušetřit, pokud výběr nepodceníte. Nespoléhejte se na první nabídku, kterou dostanete.

Neváhejte se obrátit na více dealerů, a to nejen ve svém okolí, ale klidně napříč celou ČR. Nechte si u nich předložit nabídky. Počítejte s tím, že se budou lišit, a to mnohdy i výrazně. Věnujete-li čas trpělivému porovnání, můžete znatelně ušetřit.

Nedovolují vám vaše finanční možnosti pořídit zcela nový vůz, ale do ojetého se vám z výše vzpomenutých důvodů investovat nechce? Vyberte si mezi předváděcími vozy. Nejsou zcela nové, ale mají mnohem menší nájezd než ty ojeté. Ušetřit vám to přitom může až desítky tisíc korun.

Pokud si nevyberete z nabídky v tuzemsku, neváhejte se podívat do zahraničí. Zejména dovoz automobilů ze zemí EU není nijak významněji administrativně zatěžující. Z finančního hlediska se vám přitom opět může vyplatit v úspoře až několika desítek tisíc. Čeští motoristé si často jezdí pro vozidla do Polska, Německa nebo na Slovensko. V těchto zemích je možné využít ve svůj prospěch kurzové rozdíly.

Využijte slevy a výhodné nabídky

Jednotliví dealeři se snaží v rámci konkurenčního boje nalákat spotřebitele i na různé slevy a zvýhodněné nabídky. Co všechno můžete využít?

Nákup auta na protiúčet

Nákup na protiúčet se vyplatí těm, kteří mají auto a chtějí ho vyměnit za jiné. Hodnotou svého původního auta prakticky umoříte část kupní ceny nového vozu.

Současně si tak ušetříte starosti s jeho prodejem. Vše zvládnete vyřídit už za cca 30 minut, dealer se o veškeré nezbytné formality postará. Stačí pouze sepsat smlouvu a okamžitě si můžete odvézt nový vůz. S sebou si do prodejny vezměte pouze občanský průkaz.

Slevy pro influencery

Automobilky bývají vstřícné u VIP osobností, ale i právníků, lékařů či handicapovaných držitelů ZTP. Slevy mohou využít též autoškoly, diplomaté a zaměstnanci obchodních partnerů.

Pro automobilky je zpravidla poskytnutí slev těmto skupinám otázkou možnosti zvýšit povědomí o značce. Vybraná skupina, například slavný sportovec, zkrátka umí dodat konkrétní značce prestiž a dělá jí tak vlastně reklamu.

Firemní alias flotilové slevy

Flotilové slevy se vás dotknou za předpokladu, že si odeberete více vozů. V některých případech přitom stačí i dva.

Ze strany automobilky jde o logický krok, pochopitelně si totiž chce hýčkat zákazníka, který u ní utrácí více peněz. Pokud si budete pořizovat více vozů najednou, dbejte hlavně na to, aby bylo ve smlouvě specifikováno vše potřebné. Kromě ceny by to měla být i doba dodání, výbava aut, obchodní podmínky a financování.

Akční nabídky

Podobně jako jiní prodejci je i u automobilů zcela běžné, že se objevují různé zvýhodněné akční nabídky. Prodejci umí nabídnout slevy, ale také například i výhodný spotřebitelský úvěr s odloženou poslední splátkou.

Toho jako zákazník můžete jednoznačně využít. Limitovány bývají tyto akce zpravidla časem a mnohdy i počtem takto výhodně prodaných kusů.

Nezapomeňte na své povinnosti

Jakmile si vyberete svůj nový vůz, neměli byste zapomínat ani na formální náležitosti, které jsou s jeho koupí spojeny.

Jde především o jeho přihlášení na dopravním inspektorátu a zajištění povinného ručení. To byste měli dokonce zařídit už po podpisu kupní smlouvy. S nepojištěným autem totiž jezdit nesmíte a vystavujete se riziku vysokého postihu.

Neorientujete se v rozsáhlé nabídce tuzemských pojišťoven? Využijte možnost snadného porovnání jednotlivých nabídek. Pomůže vám k tomu portál ePojištění.cz, který je jedním z nejznámějších tuzemských srovnávačů.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}