Pravidelná kontrola vozidla by se měla stát vaším zákonem. A doporučuji si sestavit seznam, protože pak se vám nemůže stát, že například zapomenete doplnit AdBlue. Každý majitel auta disponujícím dieselovým motorem, musí prostě čas od času mrknout i na tuto položku!
Před doplněním si musíte zvolit, zda chcete jít jednodušší cestou, což zahrnuje, abyste zajeli k čerpací stanici a tam si ji načerpali, nebo si kapalinu prostě koupíte v kanystrech. Tato varianta bude pro vás asi pohodlnější, protože ji můžete doplňovat podle gusta.
Co je to AdBlue
Výrobci byli donuceni naftové pohony usměrnit tak, aby splňovaly emisní limity. A právě tímto řešením má být kapalné aditivum po názvem AdBlue. Jde o netoxickou a nehořlavou látku a navržena tak, aby snižovala obsah oxidů dusíku ve výfukových plynech. Selektivní katalytická redukce probíhá tak, že výfukové plyny ze všeho nejdříve projdou přes filtr pevných částic, který je zbaví co nejvíce sazí.
Ušetřete na povinném ručení
Úspora až 50 %. Srovnejte nabídky pojišťoven.
Přitom je do výfukového potrubí automaticky vstřikován roztok z Adblue a dojde k chemické reakci, při níž jsou oxidy dusíku rozkládány na prvky dusíku a vody – vznikne vodní pára. A tyto zcela neškodné látky mohou v klidu vyjít ven z výfuku. Některé automobilky raději zavádějí tento systém do všech automobilů, které disponují naftovým motorem. Naproti tomu jsou tu automobilky, které systém přidělávají jen k těm vozidlům, která jsou výkonnějšího charakteru.
Kde lze AdBlue zakoupit
AdBlue můžete zakoupit na spousty míst a v různých formách. Vybírat lze mezi produkty, které jsou k dispozici ve specializovaných obchodech, čerpacích stanicích nebo po domluvě v odborných servisech. Každopádně, pokud plánujete pořídit si auto na AdBlue, budete muset neustále myslet na to, že hladina musí striktně být ve správném rozmezí.
Hurá do obchodu
Ve specializovaných obchodech naleznete balené produkty, které obsahují pouze 1 litr tekutiny. Cena tu ovšem bývá podstatně nižší než třeba na čerpacích stanicích. Na známých a velkých čerpacích stanicích výrobek najdete v kanystrech, ale některé jsou vybavena i pistolí, takže budete moci natankovat kromě nafty i AdBlue!
Pokud si nevěříte a nemáte potřebné zkušenosti a znalosti k doplnění tekutiny, stačí zajet do specializovaného autoservisu, kde se vám o to postarají profesionálové. Ti si nedovolí ukápnout tuto páchnoucí tekutinu, která ráda zanechává skvrny.
Jde to ale i jiným způsobem, a to sice objednáním kanystru přes internet. V tomto případě je potřeba si dokoupit i náležitou trubičku nebo nálevku, kterou budete AdBlue dodávat do nádržky. V okamžiku, kdy nalijete potřebné množství do nádržky, kanystr pořádně zajistěte a dejte ho na stinné a chladné místo. Ideální teplotní podmínky se pohybují mezi 5 – 20 stupni, při nižší dojde ke zmrznutí tekutin a v horku zase uniká čpavek.
Co hrozí při nedostatku
Nemusíte se bát, že by výrobci zapomněli vyrobit kontrolu ke kontrole této tekutiny. Pravdou je, že se hlídá každá prkotina, ale stejně je vám to k ničemu. Kontrolka může mít vadu a může proto ukazovat chybné údaje. Zpravidla platí, že jakmile ujedete 600 kilometrů, obvykle vám přípravek dojde. Ale může dojít i dříve.
Abyste poznali, že máte krizi s tekutinou, tak sledujte varování, které probíhá ve třech krocích – od oranžové kontrolky se problikáte k otravné červené blikající kontrolce. Tady snad každému trkne, že je něco v nepořádku. Otvor k nádržce najdete pod krycím víčkem palivové nádrže.
Ve chvíli, kdy vám tekutina dojde tak máte problém. Auto vám sice nějakou dobu pojede, ale pouze do prvního zhasnutí motoru. Pak už auto nejspíš nenastartujete. Na vině nebude technika, agregát dokáže pracovat i bez této tekutiny, ale elektronika je nastavena tak, aby vůz prostě nemohl nastartovat a znečišťovat ovzduší.
K dalšímu rozjezdu je důležité dolít minimálně 5 litrů tekutiny. Při závadě v systému ujedete maximálně 1000 kilometrů a konec! Úřady by mohli povolit jezdit bez AdBlue, ale to by při současné situaci nebylo finančně výhodné pro výrobce AdBlue. Dnes je tekutiny málo, a proto cena astronomicky roste – ale to u všeho.
Navíc při vyřazení Adblue by došlo k zahlcování autoservisů, protože při delším ježdění bez této tekutiny hrozí, že poškodíte výfukové systémy.
Jakou můžete očekávat spotřebu?
Uvádí se, že běžná spotřeba tekutiny v osobním automobilu dosahuje 0,7 – 1,5 litru zhruba na 1000 km. Pokud máte naplněnou nádrž na AdBlue, dojede na vzdálenost 20 000 km. Ale spotřeba je rozdílná podle typu a stylu jízdy. Spotřeba se zvýší při častém spouštění a zastavování motoru, stejně jako rychlé rozjezdy.
Co hrozí při přelití
Aby k přelití nedošlo, máte na palubce senzor, který hlídá hladinu AdBlue. A dokonce ukazuje, kolik máte dotankovat, či dolít. Když klesne pod 2400, zobrazí se hláška automaticky – doplňte 5 – 12 litru. Pět litru je minimum, které dokáže systém rozpoznat a 12 litrů je zase maximum. Ale může se stát, že přeci jen přelijete. Někteří umělci s pistolí opakovaně mačkají pistoli i po samočinném vypnutí, vytahují ji a znovu zkouší dopustit. Tím do systému nalijete víc, než je potřeba a čidlo je zaplavené.
Čidlo, které má tedy hlídat hladinu tekutiny, už nemůže. Systém automaticky nahlásí chybu, na jejíž odstranění můžete ujet maximálně 800 kilometrů. Musíte tedy urychleně do autoservisu, kde vám nádržku zcela vyprázdní a znovu dolije předepsané množství. Po diagnostice vozu musí i smazat chybu a systém zase nastavit!
Jak doplnit AdBlue do Škoda Octavia a do VW Passat
Škoda Octavia
AdBlue snadno doplníte přes plnící hrdlo hned vedle hrdla do palivové nádrže. Důležité je si zapamatovat, která nádržka je která. U modelu Octavia se s výrobou posunuli trochu dál, takže nemusíte hledat čerpací stanice s AdBlue jen pro osobní vozidla, ale natankujete i z hadice určené pro nákladní auta. Proto už budete moci tankovat na jakékoliv čerpací stanici.
Ale většině lidí bohatě stačí, když si koupí kanystr s objemem 5 litrů, který je originální pro značku Škoda. U nádobky už máte rovnou připojen trychtýř na dolití. Takto efektivně dolijete potřebný obsah a neukápne vám ani kapička. Některé balení mají bajonetové plnící hrdlo, u kterého už hrozí, že polijte sebe, nebo auto. V takovém případě mějte u sebe ubrousky a hned všechno otřete. Tekutina dokáže být pěkný prevít!!
VW Passat
Pokud se mrknete do manuálu, zjistíte, že nádržka na AdBlue disponuje objemem na 16 litrů, přičemž průměrná spotřeba činí 0,8 – 1,2 litrů na 100 kilometrů. Nevěřte tomu. Spotřeba nekoreluje s ujetou vzdáleností. Jsou režimy, kdy se vstřikuje více, a jsou režimy, kdy vůbec.
Vozy VW jsou navrženy tak, aby mohli využívat vlastností AdBlue. Různé modely se ovšem liší jednak umístěním nádrže, ale také průměrnou roční spotřebou.
- Sharan – má nádrž pro AdBlue v zavazadlovém prostoru. Průměrná spotřeba se pohybuje okolo 46 – 51 litry
- Caddy – mají nádrž v motorovém prostoru a spotřeba je zhruba 22 litrů
- Passat – víčko najdete hned u vstupu do palivové nádrže. Spotřeba je kolem 59 litrů
- Tiguan – nádrž je v zavazadlovém prostoru a spotřeba je 54 litrů
- Taureg – nádrž je v kufru pod rezervou a spotřeba je 60 litrů
- Touran – nádrž je vedle víčka palivové nádrže a spotřeba je 48 – 55 litrů
- Transporter – nádrž u automobilu je vedle nádrže na naftu a spotřeba je 35 – 39 litrů
- California – nádrž je umístěná vedle palivové nádobky a spotřeba je 35 – 39 litrů
- Caravelle – nádržka je vedle palivové nádrže a spotřeba je 39 litrů
Je možné něčím AdBlue nahradit?
AdBlue se v lidové řeči nazývá močovina. Skládá se z deinizované vody a močoviny, která tu má podíl 1/3. Jenže už ji není dostatek, takže se tu správně ptáme, zda odborníci přišli s náhradou?
Čpavek
Některé automobilky si už dnes umí sami zpracovávat čistý čpavek namísto močoviny. Vděčí tomu však za to důmyslnému systému inteligentního dávkování, a proto se doporučuje čpavek jako vhodný kandidát pro všechny automobilky. Pokud si dal systém přenášet i do ostatních modelů, dalo by se díky tomu nynější krizi předejít.
Naše moč
Lidská moč má v sobě zhruba desetkrát nižší koncentraci močoviny, než koncentrace, která se nachází běžně v tekutině AdBlue. Výjimku lze ale najít u diabetiků. U nich se zjistilo, že podíl močoviny je opravdu výrazně vyšší. Ale i tak, by se v moči nenašlo tolik vhodných složek, jako je ve výrobku. Moč totiž obsahuje i další nevhodné a toxické látky, které tělo běžně vylučuje.
Tyto látky se poté zanášejí di filtru pro pevné částice. Pokud by se však výrobci trochu zamysleli a provedli úpravy na systému pro filtrování a dávkování, mohla by se uplatnit i lidská moč. Rozhodně byste ušetřili. Ale i tak je koncentrace v moči nižší, takže byste ji museli mít více!
Nakonec je tedy potřeba dodat, že opravdu neexistuje žádné možné řešení, které by se dalo aplikovat plošně. Díky tomu tu vznikl prostor pro zamyšlení pro výrobce automobilů, aby se začalo uvažovat o eventualitě, která co nejdříve nahradí AdBlue a bude pokud možno levná.
Při sjednání povinného ručení přes epojisteni.cz, dostanete dárek ve formě poukazu na nákup kamery do auta nebo na nákupy do Mall.cz. K tomu dostanete i 850 Kč na pískování skel. Pro srovnání nabídek pojišťoven můžete využít nejnavštěvovanější portál epojisteni.cz