.st0{fill:#FFFFFF;}

Dočasné povinné ručení [tipy a triky] 

 13 dubna, 2021

Jana Vochková

Ohodnotit

Dočasné povinné ručení může být pro řadu motoristů vhodným řešením. Pro koho je užitečné a jak si ho sjednat?

Základní princip povinného ručení

Správný název pro povinné ručení zní pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla. Předurčuje funkci tohoto pojištění. Podle zákona kryje škodu vyvolanou zvláštní povahou takového provozu.

Pro motoristu z toho vyplývá základní povinnost: Jestliže provozuje svoje vozidlo na pozemních komunikacích, musí povinné ručení mít. Stanovuje mu to přímo zákon. Nepovinnou složku pojištění vozidla tvoří pouze havarijní pojištění.

Povinné ručení tedy slouží ke krytí škod na majetku nebo zdraví, které svým vozidlem způsobíte někomu jinému. Z povinného ručení lze navíc zaplatit i náklady na právní zastoupení nebo ušlý zisk. Pro škody, které vzniknou vám, naopak slouží havarijní pojištění.

Jízda bez povinného ručení

Povinné ručení představuje velmi účinný mechanismus k ochraně všech účastníků silničního provozu. Vymáháno je tak nejen zákonným nařízením, ale i tím, že za jízdu bez něj čekají na motoristy vysoké sankce.

Ne každého přitom tato vidina odradí. Podle statistik se na českých silnicích vyskytuje dokonce 200 až 300 tisíc vozidel, které povinné ručení nemají.

Motoristovi přitom hrozí pokuta ve výši až 50 tisíc korun. Kromě pokuty hrozí řidičům navíc i příspěvek do tzv. garančního fondu. V případě osobních aut je to cca 30 Kč za každý den. Příspěvek byl obnoven roku 2018 z důvodu neustále narůstajícího objemu škod způsobených nepojištěnými řidiči. Škoda je pak následně vymáhána po viníkovi nehody.

Uložení značek do depozitu

Motorista, který tak platit povinné ručení nechce, protože se svým vozidlem nejezdí, může zvolit tzv. uložení značek do depozitu.

V depozitu lze značky držet až 18 měsíců. Za tento úkon se platí poplatek ve výši 200 Kč. Zajít musíte na obecní úřad obce s rozšířenou působností. Dnes již není nutné jít na úřad, v jehož územním obvodu máte trvalé bydliště.

Značky z depozitu si následně můžete kdykoli opět vyzvednout. Než začnete jezdit, zkontrolujte si, zda má automobil stále platnou technickou kontrolu. Případně si ji musíte zařídit. Stejně tak je nutné mít platné povinné ručení.

Automobil zaparkovaný u chodníku není podle aktuálně platných pravidel na překážku, byť má značky v depozitu. Pokud je technicky způsobilý, nemůže být považován za vrak.

Dočasné povinné ručení: tipy a triky

K čemu slouží dočasné povinné ručení

Dočasné nebo krátkodobé povinné ručení je určeno jako krátkodobé řešení povinného ručení. Motoristé ho využívají například na dovolenou.

Uplatnění však nachází například i tehdy, pokud potřebujete automobil jen převézt a klasické povinné ručení si sjednáte až následně. Ani když máte nový automobil, který si teprve potřebujete odvézt domů, byste totiž na povinné ručení neměli zapomínat.

Nastat může v praxi i opačná, ale také obvyklá situace: Chcete vozidlo prodat, stávající pojistka vám končí, ale vozidlo se možná nepodaří prodat ihned. Krátkodobé povinné ručení může být řešením na několik málo týdnů.

Ocenit mohou tento produkt i majitelé dvou automobilů. V českých rodinách jde o poměrně běžný scénář. Jedno vozidlo slouží jako rodinné a využívá se často, druhý vůz však co do jízd není tak frekventovaný. Jednoznačně se tak jeho majitelům může vyplatit držet jej pouze na dočasném povinném ručení a v rodinném rozpočtu tím ušetřit nemalé částky.

Obvyklé je sjednávání krátkodobého povinného ručení nejen u automobilů, ale i mezi majiteli motocyklů. Ti své stroje mají v provozu pouze sezónně, pokud tomu přeje počasí. Platit povinné ručení celoročně by se jim proto jednoznačně nevyplatilo.

Takový produkt se označuje jako sezónní pojištění a s dočasnou pojistkou nesouvisí. Sezónní povinné ručení se zpravidla sjednává na delší dobu, tj. od 3 do 10 měsíců. Podobně řeší nabídku pojistných produktů například Kooperativa, která má pro řidiče povinné ručení sezónní, ale to krátkodobé už nenabízí. Naopak například ČPP má oba typy.

Musím uložit u krátkodobého povinného ručení registrační značky do depozitu?

Zde je potřeba přísně terminologicky rozlišit oba druhy pojištění: Pokud si sjednáte krátkodobé pojištění, značky byste do depozitu odevzdat měli. Po uplynutí období, na které jste si sjednali pojištění, totiž smlouva končí. Řešením je tak i navázat klasickou pojistkou.

Sezónní pojištění funguje jinak: S pojišťovnou si uzavřete smlouvu na dobu neurčitou. V té se vyznačí jen požadované pojistné měsíce. Nastává tedy opačná situace: Auto je pojištěné stále a značky se do depozitu neodevzdávají. Držet je pak možné takovouto smlouvu beze změny i několik let.

Parametry krátkodobého povinného ručení

Obvykle se toto povinné ručení sjednává na dobu od 14 dnů do 3 měsíců. Pokud byste potřebovali pojistku jen na 7 dnů, v současnosti ho žádná tuzemská pojišťovna nenabízí.

Dalším důležitým faktorem jsou pojistné limity. Ze zákona jsou pro škody na majetku a na zdraví nastaveny na 35 a 35 milionů korun. České pojišťovny však běžně nabízejí limity vyšší. Maximální výše limitů zpravidla bývá 250 milionů korun, běžně pak kolem 100 milionů korun.

Odborníci radí v tomto směru nešetřit a spolehnout se na limity spíše vyšší. U nových automobilů by to tak mělo být právě oněch 100 milionů. Zvlášť to platí tehdy, pokud si chcete pojistit automobil za účelem cest do ciziny, například na dovolenou.

Nutné je mít na paměti, že pojišťovny u krátkodobého pojištění často nenabízí bonusy. Proto je nutné před podpisem smlouvy pozorně číst a věnovat pojistným podmínkám dostatek času.

Jaká další připojištění si sjednat

U povinného ručení je navíc již standardně možné si sjednat i vyšší úroveň pojistné ochrany formou celé řady připojištění.

Motorista tak má možnost chtít například úrazovou pojistku nebo chtít připojištění skel. Účelné na již vzpomenutou dovolenou může být též pojištění zavazadel. Pojištění asistenčních služeb zase dokáže řešit nehodu nebo poruchu, případně i napomoct s likvidací dopadů živlu. Dostupné je též pojištění pracovní neschopnosti a hospitalizace po dopravní nehodě.

Motorista by měl pečlivě sledovat nabídku jednotlivých poskytovatelů. Co je někde pouhým základem, může být u jiné pojišťovny velmi draze zaplaceným nadstandardem.

Pokud byste si potřebovali k povinnému ručení sjednat i havarijní pojištění, také je to možné. Tuzemské pojišťovny rovněž nabízejí i variantu pro krátkodobé pojištění například na dovolenou.

Jak si vybrat krátkodobé povinné ručení

Drobnou nevýhodou je omezená nabídka, ne všechny pojišťovny v ČR jsou zatím schopné tento produkt nabídnout.

Porovnat je nutné především cenu. U klasického povinného ručení platí, že cena nesmí být jediným kritériem, podle kterého volíte. Nutné je dbát především na adekvátně vysoké limity krytí. Nicméně u krátkodobého povinného ručení zpravidla platí, že ceny jsou o něco vyšší.

Cena vychází z požadované doby pojištění. Pro motoristu tak může být tento typ pojištění levnější, ale také nemusí.

Proto je nutné zvláště pečlivě porovnávat. Pomohou vám internetové srovnávače. Tyto portály po zadání příslušných parametrů dokáží vygenerovat jednotlivé nabídky tak, abyste si snadno vybrali nejvýhodnější pojištění. K nejoblíbenějším webům v Česku patří portál ePojištění.cz.

Na čem závisí cena krátkodobého povinného ručení

Krátkodobé povinné ručení se nijak metodikou výpočtu ceny neliší od ručení běžného. Může to být až dvacet různých parametrů. Při kalkulaci ceny tak záleží primárně na:

  • věku motoristy
  • síla motoru
  • velikost obce

Pojišťovny však svou metodiku neustále vylepšují a v současnosti tak berou ohled i na:

  • stáří vozu
  • počet ujetých kilometrů
  • počet dětí v rodině

Jak se dočasné povinné ručení sjednává

Sjednání dočasného povinného ručení je úplně stejné jako u běžné pojistky. To znamená, že v dnešní době vše můžete snadno vyřídit také online. To je i možnost, kterou lze doporučit, protože většina tuzemských pojišťoven umí nabídnout za sjednání pojištění přes internet slevu.

Při sjednávání si k ruce připravte především velký technický průkaz a svůj průkaz občanský. Jestliže doklad k vozu nemáte, bude vám stačit malý technický průkaz. Chybějící údaje je nicméně nutné včas doplnit.

Jak je to se zelenou kartou?

Zelenou kartu v elektronické verzi obdržíte okamžitě. Potřebné dokumenty vám přijdou poštou. Trvat to může cca 2 až 3 dny. A obdržíte rovněž údaje potřebné k tomu, abyste mohli pojistné řádně zaplatit. Většinou musíte platbu provést do 15 dnů.

Se zelenou kartou dříve měli řidiči komplikace. Museli si ji totiž vytisknout na zelený papír nebo čekat, až jim pojišťovna pošle originální dokument. To se však změní. Uznatelná však je od 1. července 2020 i černobílá varianta a pojišťovna by měla zelené verze klientům už poskytovat pouze do 30. června 2021.

Od kdy platí pojištění?

Pojistka platí hned v okamžiku, kdy si ji sjednáte. Respektive platit začne až od okamžiku zaplacení pojistky, nicméně pokud dodržíte onu 15denní lhůtu, začne vám platit i pro dobu před uhrazením pojistného, tj. od data, které je uvedeno ve smlouvě.

Potřebuju k povinnému ručení SPZ?

Pozor, sjednání povinného ručení určitě nevyžaduje, abyste měli na vozidle již registrační značky. Ty vám vydají až na dopravním inspektorátu. Jde o logickou posloupnost: Povinné ručení potřebujete jako první, abyste mohli vozidlo vůbec přepravit k sobě. Se zelenou kartou potvrzující jeho platnost, následně půjdete automobil přihlásit.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}