Vlastní automobil je často řešení, které usnadní fungování nejedné domácnosti. Ať už se jedná o cesty do práce, převoz dětí na kroužky, vyzvednutí nákupu nebo jen ušetření času. I přesto je potřeba se zaměřit i na samotnou podstatu koupě nového vozu. Ať se na první pohled jedná o jednoduchou záležitost, musíte se připravit na mnoho formalit, které jsou nezbytností.
V následujících řádcích si pojďme představit, jak proces nákupu nového vozu funguje v praxi. Jaké jsou rozdíly u nákupu vozu v ČR a u vozu z dovozu. Zaměříme se také na dokumenty, které budete ke koupi potřebovat, a ostatní formality spojené s daným vozem.
Vyplatí se nové nebo ojeté auto?
Při rozhodování, zda koupit nové nebo ojeté vozidlo, hraje roli hned několik faktorů.
Rozpočet
Neodmyslitelnou roli v dnešní době hrají finance. Pokud máte dostatek finančních prostředků, jistě si můžete dovolit vozidlo zcela nové. Můžete se tak spolehnout, že vám vůz nějakou dobu vydrží. Ojeté vozy nakoupíte oproti novým o několik desítek tisíc levněji. Nejedná se pouze o užívání, cenu sráží i samotná koupě vozu. Často se stává, že i výběr ojetého vozidla může být nad rámec vašich finančních možností. Musíte zvážit tedy úvěr, kdy je vozidlo po zakoupení vaše a splácíte měsíčně určitou částku. Druhou variantou bývá leasing, kdy sice platíte každý měsíc určitou částku, ve které je zahrnuto i povinné ručení, ale vozidlo je stále majetkem leasingové společnosti.
Kvalita
Nové vozidlo automaticky neznamená, že máte to nejkvalitnější, co se na trhu aktuálně pohybuje. Jako ojeté můžete koupit totožné vozidlo, které bude levnější, udržované a minimálně používané. U ojetin především záleží na péči předešlého majitele, jak vozidlo udržoval.
Záruka
Pokud si koupíte nový vůz, máte automaticky záruku na určitý počet let. Oproti tomu ojeté vozy těžko reklamujete. Pokud se o to pokusíte, musíte zdlouhavě dokazovat, že daná závada byla na voze již před jejím zakoupením. U nových vozidel je to často se zárukou také složité, neboť její platnost je pouze omezena na podmínky, že o vozidlo řádně pečujete. Pravidelné kontroly a často v autorizovaných servisech mohou přidávat na provozních nákladech. Nové vozy také první technickou prohlídku nabízí až za 4 roky, čímž vám odpadá starost o jednu povinnou kontrolu.
Vedlejší náklady
Čím je vozidlo starší, tím častější mohou být opravy. Cena náhradních dílů se odvíjí od značky a modelu vozidla. Na druhou stranu u nových vozidel si razantně připlatíte za povinné ručení, obzvláště pokud si navíc sjednáváte i havarijní pojištění, které doporučuji.
Pro potřebu rozhodnutí se také zaměřte, k jakým účelům má vozidlo sloužit. Pokud se jedná o mladého člověka, který právě úspěšně složit řidičské zkoušky a potřebujete popojíždět do práce, bude mu stačit ojeté vozidlo. Na druhou stranu, pokud potřebujete pro pracovní účely hodně cestovat, vyplatí se nové vozidlo. Nová vozidla by také měla být prioritou rodin, aby byl zajištěn nejen dostatečný komfort pro cestující, prostorný kufr na kočárek, ale také bezpečnost.
Každý vůz, který si chcete koupit, převážně u ojetých vozidel, by měl vidět někdo, kdo vozidlům rozumí. Pro laika může být všechno naprosto v pořádku, zatímco mechanik na první pohled pozná, zda není třeba stočený tachometr (podle osahaného volantu, opotřební pedálů nebo řadicí páky).
Předváděčka, rezervace, nákup a platba
Když jsem se rozhodla pro nové auto, zdaleka jsem netušila, že to zabere více času, než jsem předpokládala. I když jsem měla představu o tom, že samotný příjezd a platba nebude stačit k okamžitému jezdění, tolik formalit jsem nečekala. Před návštěvou jsem měla představu, jakou chci značku vozidla a jaký mám rozpočet. Na internetu jsem si prohlédla nabídky a domluvila návštěvu. Často si také můžete auto vyhlídnout na předváděcích akcích nebo si objednat „vůz na přání“. V takovém případě si můžete vybrat základní vybavení a připlatit na doplňky.
Po rozhodnutí, že si vůz koupím, přišla na řadu platba a podepsání smlouvy. Na rozdíl od předešlého auta, které jsem zakoupila jako ojeté, toto nemělo vypsaný velký technický průkaz. K vozu mi byl předán pouze čistopis velkého technického průkazu. Jedná se o totožný dokument, akorát v něm prozatím nejsou uvedeny žádné údaje, znamená to, že vůbec doposud nebyl zaregistrován.
Jaký je postup předání vozu?
Prodej vozu je často domluven s předstihem, prodejce má tak dostatečný čas, aby vozidlo připravil. Jedná se často o umytí zevnějšku, obzvláště na jaře. Věděli jste, že se u nových aut nedoporučuje používání myčky? Je-li vozidlo přímo z výrobního pásu, nemá ještě dostatečně pevnou vrchní vrstvu laku, vhodnější je tedy ruční mytí.
Po podpisu smlouvy a zaplacení se stáváte novým majitelem. Před odjezdem domů by vás prodejce měl proškolit ve funkcích daného vozidla.
Jak přihlásit nové vozidlo?
Samotný proces přihlášení vozidla je poměrně rychlá záležitost, pokud doložíte všechny zmíněné dokumenty. Než jsem vyrazila přihlásit vozidlo na příslušné úřady, čekala mě cesta na pobočku pojišťovny. Povinné ručení je povinnost pro všechna vozidla, která se chtějí pohybovat na pozemních komunikacích. Pojištění musí být tedy platné už v době, kdy od prodejce odjedete. Vozidlo mějte zarezervované, vyžádejte si potřebné údaje, a sjednejte si povinné ručení ještě před podpisem smlouvy.
- Zelená karta – musí být sjednána před vyjetím od prodejce. Jestliže máte domluvenou projížďku vozidla, tato povinnost se na vás jakožto potencionálního kupce nevztahuje.
- Čistopis – musí být doložen pro vyplnění technického průkazu.
- Přihlášku k registraci – dříve bylo zvykem, že jste museli na dopravní inspektorát ve městě, kde máte trvalé bydliště. Podle toho byla také vystavena registrační značka na daný kraj. Toto už naštěstí není podmínkou a můžete vozidlo přihlásit na jakémkoli úřadě, které má rozšířenou působnost.
- Smlouvu – pro přihlášení vozidla potřebujete doklad o koupi, čímž bývá nejčastěji kupní smlouva.
- Doklad totožnosti – občanský průkaz je samozřejmostí.
- Plnou moc prodávajícího – kupující si vozidlo přihlašuje samostatně. Musí k tomu ovšem doložit plnou moc prodávajícího, která je úředně ověřená. Často se tím navyšují další náklady, pokud prodávající vyžaduje poplatek zaplatit od vás.
Jak se cenově pohybuje přihlášení vozidla?
Na úřad si také připravte peníze na poplatek za registraci, který je 800,-. Připočítat musíte i vydání registrační značky, které se pohybuje okolo 450,-. Někteří vyžadují i registrační značky na přání, které jsou dražší.
Jak ušetřit na koupi nového vozu?
Pořizovací ceny nových vozů jsou často dost mastné. Není tak jednoduché sjednat optimální cenu. I přesto je možné vyhlídnout různé akce.
- Slevy – často dost populární jsou akční nabídky. Vozy tak můžete sehnat s několika procentní slevou. Jedná se především o situace, kdy je očekávána nová řada vozidel.
- Předváděcí modely – jedná se o vozidla, která nejsou takřka přímo z výrobního pásu. Po nějakou dobu posloužily jako předváděcí modely, čímž mají najetý minimální počet kilometrů.
- Podnikatel – nakoupit vozidlo na společnost je další oblíbenou metodou, jak ušetřit nějakou korunu. V případě vozidel máte výši slevy dané v ceně DPH. Rozdíl mezi cenou pro podnikatele a obyčejného zákazníka je tedy v DPH, které je pro osobní vozidla odečteno v plné výši, pokud je toto pojištění součást podnikání. Při využívání i pro soukromé účely platí odečet v poměrné výši.
- Smlouvání – málo pravděpodobné může být i smlouvání ceny.
Nákup auta v zahraničí
Pokud jste se rozhodli, že si koupíte vůz v zahraničí, je to dnes již běžné. Nemusíte do zahraničí ani jezdit, v ČR seženete mnoho automechaniků, kteří se na vývoz vozidel specializují. Máte tak jistotu, že veškeré dokumenty budou v pořádku a cesta proběhne bez komplikací.
Přeprava do ČR je buď po vlastní ose, kdy je zapotřebí povinné ručení a přepravní značky. Druhou variantou je podval, kdy zase musíte sehnat někoho, kdo má řidičské oprávnění vycestovat s podvalem.
Výhodou vždy bývá nákup ze zemí EU, kdy vám po dovozu stačí pouze absolvovat evidenční kontrolu a vyrazit auto přihlásit. Pokud je vozidlo ze zemí mimo EU, Švýcarska, Islandu, Norska a Lichtenštejnska, čeká vás kompletní dovozová technická kontrola.
Německo
Patří mezi nejvíce navštěvované země, pokud se jedná o vývoz vozidel. Kvalita a výbava vozidel je často nepřekonatelná, obzvláště pokud chcete místní a kvalitní značky.
V Německu je nabídka vozidel rozšířena i na soukromé osoby, kde si dávejte veliký pozor, co nakupujete. Často je nejlepší variantou nový vůz nebo prověřený prodejce, kde čekejte pevně stanovené ceny.
Do Německa je důležité mít finanční prostředky i na vedlejší výdaje – registraci vozidla, čímž máte zajištěnou legální cestu přepravy. U ojetých vozidel si pohlídejte, zda vám prodejce vydal nejen dokumenty, ale také všechny náhradní klíče.
Slovensko
Nespornou výhodou u vývozu ze Slovenska je komunikace. Abyste si dovezli vysněné auto, nemusíte znát ani jazyk a stejně se domluvíte. Pokud jste vybrali, máte kupní smlouvu, cesta domů vás ještě nečeká. Následuje kontrola originality, která má zajistit, že se při dovozu vozidla nenapálíte. I přesto si raději prověřte minulost vozidla podle VIN kódu. Abyste vozidlo mohli odvézt do ČR, musíte jej taky odhlásit na vývoz, což znamená cestu na místní krajské ředitelství policejního sboru. Toto platí pouze u vozidel, které budou cestovat po vlastní ose – tedy potřebují převozní značky. V opačném případě po přihlášení v ČR bude na Slovensko zasláno vyrozumění.
Polsko
Pokud vysloveně netoužíte po cestování Polskem a nahlížet do bazénů, volte raději snadnější metodu – internet. Pokud se nejedná o nové vozidlo, prověření historie vozu je nutností, pokud nechcete, aby vás zastavila policejní hlídka a vozidlo zabavila jako kradené.
Polsko nabízí poměrně veliké množství vozidel, pořizovací cena je občas až podezřele nízká, což často láká více zákazníků. Výhodou je, že při cesta domů nemusíte platit za dálniční známku, čímž se náklady spojené s cestou neprohlubují.
Jestliže si pro vozidlo jedete sami na vlastní náklady, nikdy neplaťte nic předem. Pokud využíváte zprostředkovatele, musíte připlatit i za jeho služby. Často také musíte složit zálohu, které pokrývají náklady spojené s cestou. I na tyto výlohy si nechte vypsat dokument.
Je docela populární, že někteří prodejci vozidel mají vyžádanou spolupráci s konkrétní pojišťovnou. Není tak neobvyklé, že vám jako nadstandard nabídnou povinné ručení sjednat na místě. Může se jednat pouze o dočasné povinné ručení nebo dlouhodobé.
Jestliže si povinné ručení chcete ponechat, je vhodné využít online srovnávač epojisteni.cz. Můžete se podívat na nabídky jednotlivých pojišťoven, vybrat vhodné pojistné plnění a sjednat pojistku online. Často tímto způsobem získáte i několika procentní slevu. Jako bonus si můžete sjednat havarijní pojištění, čímž můžete získat slevu za hromadné sjednání. Levnější povinné ručení mají osoby, které již nespadají do skupiny rizikových řidičů.
U online sjednání na epojisteni.cz máte často i doplňující výhody. Online srovnávač nabízí svým klientům i různé dárky nebo slevy na nákup vybavení do vozidla v předem stanovené hodnotě. Jednotlivé bonusy se průběžně mění.