.st0{fill:#FFFFFF;}

Co dělat po koupi auta v bazaru 

 10 června, 2022

Jana Vochková

Ohodnotit

Pořízení vozu v bazaru je běžným způsobem pořízení auta, který volí nezanedbatelná část motoristů. Jak tomu bývá i v jiných odvětvích, oproti autosalonu s novými vozy má „motoristický second-hand“ několik výhod i nevýhod a záleží na potřebách, požadavcích a možnostech každého zákazníka, aby se rozhodl, která cesta je pro něj lepší. Jedním z rozdílů v zacházení s novým a ojetým vozem je také to, že o technický stav auta z bazaru se jeho nový majitel musí starat skutečně od prvního dne. Kromě toho je zde nezbytná administrativa související registrací ojetiny apod. Poté, co si auto přiveze, by proto měla hned následovat jistá posloupnost kroků. Jaká?

První chvíle s novým vozem

Ojeté auto kupujeme především kvůli jeho nižší ceně. Ta je logicky vykoupená tím, že s autem již někdo jezdil a technický stav vozidla je proto do jisté míry neznámou. To je důvod, proč je třeba před koupí bazarového auta s maximální pečlivostí prověřit jeho stav (ideálně s pomocí nezávislého mechanika) a je to také důvod, proč je potřeba provést pečlivou kontrolu a prvotní údržbu poté, co si auto přivezeme domů.

První pravidla údržby nově koupeného ojetého vozu zní, nespoléhejte se na to, co vám o autu prodejce řekl, a se zdravou skepsí přistupujte i k servisní knížce, neboť ani ta není žádným písmem svatým. Je navíc třeba si uvědomit, že automobilky někdy ve snaze představit zákazníkům provoz jejich auta v těch nejrůžovějších barvách nastavují limity pro výměnu provozních kapalin a dalších prvků údržby poněkud benevolentně a podle toho k vozu a jeho potřebám přistupovat.

Při koupi ojetého vozu byste měli do rozpočtu zahrnout i první údržbu poté, co si jej přivezete domů. Ve chvíli, kdy se tak stane, potom tyto vyčleněné prostředky ihned použijte.

Provozní kapaliny a filtry

Každé motorové vozidlo má nějaké provozní kapaliny, které je potřeba hlídat a udržovat je stále doplněné, aby vozidlo mohlo plně a bezpečně fungovat. O provozních kapalinách se učí už v autoškole a správný řidič by je měl znát, pojďme si postupně projít všechny provozní kapaliny osobního automobilu. Výměnu a servis provozních kapalin bych přenechal na autoservisu. Motorový olej slouží k mazání motoru, odvodu tepla a očištění třecích ploch motoru. Na dodržování intervalu výměny motorového oleje je důležité dbát, v motoru se třením a vysokými teplotami vytváří nečistoty a usazeniny, které by v motoru neustále kolovali, až by došlo k zanesení kanálků, ventilů a došlo by k celkovému kolapsu motoru. Nečistoty částečně pohltí olejový filtr, ale i ten je potřeba měnit, děje se tak společně s výměnou motorového oleje. Množství oleje se kontroluje měrkou, která se nachází na motoru. Další kapalinu, kterou je potřeba zkontrolovat je brzdová kapalina. Správné množství (minimální a maximální) je zaznačeno na vyrovnávací nádobce, která se nachází pod kapotou auta. Následuje kontrola množství chladicí kapaliny. Nádobku s chladicí kapalinou nalezneme opět pod kapotou auta a stejně jako u vyrovnávací nádobky brzdové kapaliny, tak i zde jsou rysky minimálního a maximálního množství. Pod kapotou se nachází ještě kapalina do ostřikovače a kapalina do posilovače řízení. Jak už bylo psáno výše, přenechte servis a kontrolu provozních kapalin na autoservisu, už jen z důvodu zapisování servisních intervalů do řídící jednotky (počítače) vozidla.

Lepší vyměnit olej trochu předčasně než naopak. Vůbec nebude vadit, když vyměníte i olej v převodovce (zvláště v té automatické) a brzdovou i chladicí kapalinu. I zde platí, že předčasná výměna ještě žádné auto nezničila, ta zanedbaná ale ano. Samozřejmě se svým novým ojetým autem nedělejte raději žádné pokusy a spolehněte se na náplně splňující specifikace výrobců. To, co vám fungovalo u staršího auta, vám nemusí fungovat u toho nového.

To samé platí pro filtry, i ty by měly být ideálně originální, anebo alespoň z hlediska kompatibility a funkčnosti opravdu ověřené. Samozřejmě je nutné počítat s tím, že takováto kompletní výměna náplní a filtrů může stát tisíce korun, někdy se cena může vyšplhat až ke dvaceti tisícům. To není málo a k výše uvedenému je proto třeba přistupovat se zdravým rozumem. Platí sice zmínka o tom, že ne všemu, co vám původní majitel nebo jeho servisní knížka řekli, je možné věřit, na druhou stranu pokud byla ta či ona náplň měněna v autorizovaném servisu a existují o tom spolehlivé doklady, je možné toto akceptovat a neutrácet zbytečně více, než je nutné.

Rozvody a řemeny

Co to jsou rozvody a kde se nachází? Rozvodový mechanismus se nachází na straně motoru, kde vystupuje kliková hřídel, od ní jsou poháněné vačkové hřídele a popřípadě další agregáty. Do spalovacího prostoru proudí vzduch, který se zde dostává sacím ventilem, ten však musí něco otevřít. Vačková hřídel se stará o otevírání a zavírání sacích a výfukových ventilů. Právě zmiňovaná vačková hřídel je poháněna z rozvodů. Je velice důležité zkontrolovat a popřípadě vyměnit rozvodové ústrojí za nové, může se například stát přetržení rozvodového řemene, nebo řetězu. V takovém případě by se písty motoru potkali s ventily a motor by byl odepsán. Výměnu rozvodů si nechte určitě udělat v autoservisu, jedná se o složitou práci.

Kontrola rozvodů a řemenů je druhým velice důležitým krokem ve starosti o auto zakoupené v bazaru. Konkrétně se jedná o řemenové rozvody, pumpu a kladky. I pro ně platí určité dané limitní hodnoty, ty se liší model od modelu a nejjednodušší bude ověřit si je u výrobce podle VIN kódu.

V rámci této fáze údržby se vyplatí s rozvodovými řemeny a dalšími prvky „spláchnout“ z jedné vody i zapalovací svíčky. I u nich je lepší neriskovat, ale raději přistoupit k preventivní výměně. Budete tak přesně vědět, kdy jste je vyměnili a z pohledu vyměněného příslušenství budete moci začít počítat kilometry „od nuly“. Při výměně svíček navíc jejich stav leccos prozradí o stavu motoru jako takového, konkrétně o jeho spotřebě oleje. Na svíčky se proto vyplatí podívat už před koupí ojetiny, pokud jste to ale opomněli, rozhodně to napravte.

Co dělat po koupi auta v bazaru

Tlumiče, brzdy, pneumatiky

Brzdy jsou v autě hodně důležité, stejně tak jako všechny ostatní zmiňované věci, měli byste dbát na kontrolu brzdových destiček a kotoučů. Brzdové ústrojí se kontroluje při pravidelné servisní prohlídce a tak nemá cenu se bát ojetých brzd, pokud pravidelně navštěvujete servis. Po koupi ojetého auta, určitě doporučuji navštívit autoservis.

Tyto prvky jsou další věcí, na kterou je třeba se zaměřit. Pokud si kupujete auto skutečně ojeté, je třeba počítat s tím, že destičky, ložiska kulových čepů, silentbloky, táhla stabilizátoru a hromada dalších věcí budou patřit mezi ty části podvozku, které mohou být v doslova havarijním stavu, anebo je na nich alespoň ojetí výrazně vidět.

Kdokoliv, kdo počítal s tím, že bude prodávat auto, pravděpodobně v poslední době tyto prvky neměnil a podle toho to bude vypadat. To samé platí o pneumatikách, jen filantrop nebo znuděný milionář by prodal do bazaru auto na nových pneumatikách. Můžete se vsadit, že před prodejem na auto nasadil ty nejhorší pneumatiky, které doma měl. I když stav pneumatik jste měli možnost posoudit již v autobazaru, abyste si „odškrtli“ další potřebnou položku, je na místě posoudit jejich stav ještě jednou.

Co se stavu brzd, tlumičů a dalších podvozkových komponent týká, je vždy lepší svěřit jejich kontrolu servisu. Přece jen, člověk sám se k podvozku dostává dost těžko, a navíc pro laika nemusí být v tomto případě úplně snadné správně posoudit např. zdroj zvuků upozorňujících na problémy apod.

Pneumatiky

Jako další a důležitá věc, kterou je potřeba na vozidle zkontrolovat jsou pneumatiky, jejich opotřebení, huštění a případné defekty. Vizuálně můžeme zkontrolovat pneumatiku, jestli nemá nějaké viditelné poškození (trhliny, vyfouknutá pneumatika, cizí těleso). Pokud je vše bez vady, zkontroluji hloubku dezénu, dezén je pojmenování vzorku pneumatik. Hloubku dezénu kontrolujeme kvůli bezpečnosti. Jestliže by hloubka dezénu byla moc malá, snižovala by se třecí schopnost pneumatiky. Hloubka dezénu se měří indikátorem na dané pneumatice, nebo hloubkoměrem. Poslední důležitá věc je huštění pneumatik. Správně nahuštěné pneumatiky mají vliv na spotřebu vozidla a ovladatelnost vozu. Správné huštění pneumatik udává výrobce na štítku, ten se může nacházet na různých místech, ale nejčastěji to bývá krytka nádrže, nebo sloupek dveří řidiče.

Státní poznávací značka – SPZ

Při koupi ojetého vozidla a následného přepisu na nového majitele se SPZ nemění. Novou lze získat z různých zákonných důvodů, například poškození, ztráty a krádeže.

Nechte auto vyčistit

Kromě zmíněných kroků kontroly technického stavu vozidla lze doporučit nechat auto z bazaru také kompletně vyčistit včetně tepování sedaček a koberců. Specializované firmy si s tím poradí snadno, za pár hodin bude hotovo a vy se díky tomu budeme cítit ve svém autě příjemně. Může se to zdát jako maličkost, ale i ta hraje svoji roli v tom, jak dobře se vám bude v autě jezdit.

Evidenční kontrola, STK

Co to je evidenční kontrola a jak probíhá? Evidenční kontrola probíhá v kterékoliv stanici technické kontroly (STK) a pro její provedení se musíte samozřejmě dostavit s vozidlem, které chcete podrobit této kontrole. Vozidlo na evidenční kontrolu může přivést a zařídit všechny náležitosti s ní spojenou kterákoliv osoba, které bude vozidlo svěřeno. Co s sebou: Velký technický průkaz, malý technický průkaz (Oba dva dokumenty musí být originály) a kompletní platnou autolékárničku. Ve většině stanic technické kontroly se není potřeba předem objednávat, doporučuji však, si pro jistotu na vámi vybranou STK zavolat a ověřit si informace, není nic příjemného dostavit se na místo a zjistit, že na vás nemají čas. Při evidenční kontrole se porovnávají data uvedená ve velkém a málem technickém průkazu s reálným stavem vozidla. Cena evidenční kontroly v České republice se pohybuje od 300 do 1000 . Samotná kontrola jako taková trvá zhruba 5-15 minut, nutné je ale přičíst čas strávený na pokladně a čekání na řadu. Po absolvování evidenční kontroly obdržíme protokol o evidenční kontrole, který má platnost 30 dnů, na nás je abychom v této lhůtě stihli vozidlo přepsat.

Administrativa

Po koupi vozidla má prodávající povinnost přepsat vozidlo na nového majitele, a to ve lhůtě 10 dnů. Pokud se tak nestane a vozidlo nebude přepsáno ve lhůtě 10 dnů, hrozí pokuta až 50 000Kč! My jsme však kupující, nicméně lhůta se nás taky týká a tak s přepisem vozidla nebudeme otálet. Přepis vozidla na nového majitele probíhá na registru vozidel, na kterémkoliv úřadu obce s rozšířenou působností.

K přepisu vozidla jsou potřeba tyto dokumenty:

  • Občanské průkazy jak prodávajícího, tak kupujícího (Pokud prodávající nebude fyzicky přítomen, stačí plná moc s úředně ověřeným podpisem)
  • Velký a malý technický průkaz (Osvědčení o registraci vozidla)
  • Platná zelená karta (doklad o povinném ručení)
  • Vyplněný formulář / žádost k přepisu vozidla
  • 800 Kč pro zaplacení správního poplatku
  • Protokol o evidenční kontrole (Starší méně než 30 dnů)

Jak jste si výše mohli všimnout, k přepisu vozidla je zapotřebí protokol o evidenční kontrole, pojďme si ukázat, jak a kde taková evidenční kontrola probíhá a co je potřeba si k ní vzít.

S koupí auta z bazaru se samozřejmě pojí i určitá míra administrativy a byrokracie. Auto musíte především přeregistrovat, potvrzení o tomto kroku bude vyžadovat i prodávající. K tomu, abyste mohli tento krok podniknout, je třeba absolvovat tzv. evidenční prohlídku. Při ní vám na Stanici technické kontroly (STK) ověří, zda souhlasí VIN číslo na karoserii s tím, které je uvedené v technickém průkaze a ověří se stav tachometru. A aby toho nebylo málo, technici posoudí i to, zda se na vozidle nevyskytují nepovolené úpravy, neschválené komponenty apod.

Na evidenční prohlídku musíte přijít s kupní smlouvou na vozidlo, s velkým i malým technickým průkazem a také s novou zelenou kartou. Každé vozidlo provozované na pozemní komunikaci musí mít dle zákonu uzavřeno pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, lidově povinné ručení. Povinné ručení musí mít dokonce i vozidla, která jsou jen zaparkovaná na pozemní komunikaci.  Začít proto musíte vyřízením povinného ručení, což lze dnes udělat naštěstí již kompletně online a nebude to tak žádná velká komplikace. Ideální je, pokud si pojištění sjednáte někde, kde vám k tomu dají i bonus.

Začnu tedy tím, že si vyhledám nějakou pojistnou kancelář, či nějakého zprostředkovatele pojištění. Tady mohu doporučit službu epojisteni.cz. Na jejich stránkách naleznete nejširší srovnání povinného ručení na trhu, výhodou jsou nejlepší nabídky a nejvýhodnější cena.

Nyní dokonce při sjednání pojištění přes epojisteni.cz můžete získat dárek ve formě poukazu na nákup třeba kamery do auta na Mall.cz + slevy 850 Kč na pískování skel. Využil jsem tedy této služby a sjednal si povinné ručení, přesně podle sebe. Pojištěné vozidlo už sice mám, ale stále nejsem oficiálním majitelem, čeká mě totiž přepis vozidla.

Když máte evidenční prohlídku hotovou (pokud kupujete auto z dovozu, může se stát, že auto předtím projde tzv. dovozovou prohlídkou, v takovém případě již na tu evidenční nemusíte), můžete konečně vyrazit na úřad s rozšířenou působností a auto nechat přeregistrovat.

Závěrem

Jak je vidno, věcí, které je třeba udělat, když si koupíte ojeté auto, není málo. Tohle bylo pár rad a tipů co dělat po koupi ojetého vozu, na servisu a bezpečnosti vozidla se moc ušetřit nedá, pokud nechcete riskovat budoucí závady a nekvalitní díly. Je proto dobré najít si k nim spolehlivé partnery. Pro srovnání nabídek pojišťoven můžete využít například portál epojisteni.cz, pro kontrolu technického stavu vozidla a případné výměny či drobné opravy potom servis, který znáte, důvěřujete mu, anebo na něj máte alespoň dobré reference. A i když se může zdát, že je taková starost o koupený ojetý vůz možná až přehnaná, opak je pravdou. Počítejte s tím, že do ojetiny bude třeba zpočátku investovat a již před její koupí se na to připravte. Je pravděpodobné, že tím prodloužíte autu životnost a zabráníte tomu, aby případný drobný problém přerostl v problém velký a ještě dražší. Dejte svému novému (bt ojetému) autu péči a ono se vám odmění.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}