.st0{fill:#FFFFFF;}

Auto nejede? Tohle byste měli udělat 

 25 října, 2023

Jana Vochková

5/5

Když automobil nejede, je jasné, že se zkrátka a jednoduše jedná o problém. V čem může spočívat a jak ho případně řešit?

Proč auto nejede

Statisticky vzato, nejčastěji se závada ukrývá v v elektrických či elektronických systémech. Děje se tak dle dostupných údajů ve více než 50 % všech případů.

K častým příčinám může patřit také baterie. Ta může být sama o sobě přímo vadná, případně jsou za nefunkčnost zodpovědné uvolněné či zoxidované kontakty kabelů. Poměrně běžná je i porucha startéru, stejně tak řidiče mnohdy trápí nefunkční imobilizér.

Kromě toho si řada motoristů na problémy zadělává vyloženě sama. A to typicky tím, že tankuje za několik málo stokorun a nádrž vyjezdí tzv. do sucha. Dojít tím může až k poškození vašeho automobilu.

Co dělat když mi nejede auto?

Základem je nepanikařit a pokusit se identifikovat příčinu závady. V některých případech totiž zásah drahého servisu nemusí být vůbec nutný a zvládneme problém vyřešit dokonce i svépomocí. Například autobaterii dokáže i laik napojit na nabíječku a jednoduše ji tak dobít.

Tušíte-li, že se závada neobejde bez zásahu profesionálů a nacházíte se doma, potřebujete samozřejmě prioritně vyřešit účel cesty. Můžete se stále pokusit řešit situaci vlastními silami a požádat někoho ze známých či rodinných příslušníků, aby vás odvezli tam, kam potřebujete a auto dopravit později do servisu, případně se s autem vypravit k automechanikovi rovnou.

Máte tak jednak možnost využít odtah tzv. po ose jiným vozidlem, případně zavolat odtahovou službu. Ta vám váš vůz na ložné ploše vozidla určeného pro odtah přepraví bezpečněji a spolehlivěji, nicméně také dráž.

Kam volat při poruše auta?

Odtah si nemusíte zařizovat pouze samostatně. Možnou alternativou je i využití některé z asistenčních služeb. Ty nabízejí autokluby, pojišťovny, ale v současnosti i téměř všechny automobilové značky zastoupené na našem trhu.

Základní balíček asistence, který vám zajistí příjezd asistenčních služeb, opravu auta a případně odtah porouchaného vozidla, nabízejí dnešní pojišťovny už ve většině případů i k povinnému ručení, které stejně musíte mít sjednáno.

Obrátit se tak musíte na svého poskytovatele povinného ručení. Telefonní číslo asistenční služby se nachází na zelené kartě. Pokud ji u sebe nemáte a nejste schopni kontakt dohledat, můžete se také obrátit na linku pomoci řidičům na čísle 1224.

Tam po vás budou chtít vědět, u koho jste pojištění. Jestliže si nepamatujete ani tuto informaci, nahlaste operátorovi SPZ vašeho vozu, pracovník na infolince dohledá vaši pojišťovnu právě podle registrační značky a spojí vás přímo s jejími zástupci.

Co dělat, když se pokazí auto na cestách?

Když se vám pokazí auto na cestách, prakticky pro vás platí obdobný postup, tedy pokuste se nejprve identifikovat závadu a dojít k rozhodnutí, zda můžete situaci zvládnout sami nebo budete potřebovat pomoci.

Kromě toho ale musíte dbát na některá další pravidla. Zachovat se správně je v „terénu“ ještě důležitější než v okamžiku, kdy ke svému vozu přijdete ráno v garáži a zjistíte, že jste nenastartovali. Nesprávným postupem můžete například na dálnici zásadně ohrozit nejen sebe, ale i další účastníky silničního provozu.

Ostatně dát jim na vědomí překážku na silnici vám ukládá přímo zákon. A to umístěním výstražného trojúhelníku, ve vzdálenosti minimálně 50 metrů za vozidlo, případně 100 metrů, stane-li se vám porucha právě na dálnici.

Správně byste měli, jestliže je to možné, zastavit vpravo. V naprosté většině případů je možno i s porouchaným  vozem ještě alespoň dojet do odstavného pruhu a dostat ho možná nejblíže k okraji silnice. Na dálnici by to alespoň mělo být k nejbližšímu sjezdu či odstavnému místu.

Vůz osvětlete, sami si oblékněte reflexní vestu a neprodleně automobil opusťte. Jestliže vás porucha dostihne v nepřehledném úseku, nezdráhejte se volat přímo policii.

Co dělat, když se pokazí auto v zahraničí

V první řadě je vhodné si před dovolenou uložit nebo pamatovat nouzový kontakt linky 112, na který se dá zavolat i bez aktivního roamingu a přes síť jiného operátora. Linka je zdarma na celém území EU a umožňuje určení polohy volajícího. Pomůže vám zajistit příjezd všech složek integrovaného záchranného systému.

Postihne-li vás problém s autem v zahraničí, může to zejména pro jazykově nevybavené turisty být doslova noční můrou. Pomoct vám může to, pokud máte auto s aktivní mezinárodní tovární zárukou. Tuto možnost ale každý využít nemůže.

Na místě je tak jednoznačně se předem pojistit. Počítejte s tím, že odtah a oprava auta může vyjít zejména na jihu Evropy několikanásobně dráž než v České republice. Ceny se pohybují od několika tisíc až do několika desítek tisíc korun

Pozor, základní balíček zpravidla u povinného ručení pokrývá asistenci pouze v případě nehody, u nastalé poruchy ale nikoli. Asistence se dá v rámci povinného ručení ale připojistit a zařídit si můžete i krátkodobé havarijní pojištění.

Co dělat při poruše auta

Spektrum technických závad, které mohou postihnout váš vůz, je značně široké. Které jsou nejběžnější příčiny problémů, jak je poznat a jak se řeší?

Když nejde nastartovat dieselové auto

Když nejde nastartovat auto, obecně se jedná o závadu způsobenou již vzpomenutou baterií. Často se například vybije vlivem toho, že motorista omylem ponechá rozsvícená světla. V průměru navíc životnost baterie činí 4 až 6 let a je tedy možné, že se již nachází na konci svého životního cyklu a nazrál čas pro výměnu.

Stejně tak může tkvět problém ve startérů. Protáčí se startér po otočení klíčkem naprázdno? Hledat závadu můžete zřejmě ve vadné volnoběžce. K značně namáhaným, a proto poruchovým dílům startéru patří i uhlíky a pastorek. Uhlíky je možno vyměnit, ale startér se často nevyplatí opravovat a v servisu jej spíše vymění.

Specifikem dieselových motorů je dále závada, kdy si můžete všimnout, že se startér točí, ale motor nenaskočí. Příčinou je špatná kvalita pohonných hmot, kdy nafta „zamrzne“. Pomůže pak jednoduše teplo anebo přídavek aditiv.

Auto nejde nastartovat, jen cvaká

Pokud auto nejde nastartovat, ale projevuje se pouze charakteristické cvakání, závada může tkvět v elektromagnetické cívce již výše zmíněného startéru. Jste-li technicky zruční, můžete si na opravu troufnout sami. Startér lze vyndat a cívku vyčistit. Pokud se dá rozebrat, doporučuje se také očistit kontakty.

Stejně tak může být nutné startér vymontovat a promazat vysouvání pastorku. Pokud je v pořádku, tak se při zasouvání do ozubení věnce lehce pootočí a do zubů zapadne.

Tou nejméně závažnou variantou, která se projevuje tímto způsobem, je vybitá baterie. Cvakání pak způsobuje to, že cvaká relé startéru, ale vůz nedisponuje dostatkem energie k tomu, aby se startér mohl otáčet. Baterii pak stačí jednoduše řádně nabít.

Co dělat, když auto nestartuje, ale kontrolky svítí

Projevuje se závada tak, že auto nestartuje, ale kontrolky svítí? V takovém případě se i u vás objevila ona typická závada v elektrice. Povšimnout si můžete i dalších projevů, zřejmě zřetelně uslyšíte sepnout palivové čerpadlo. Budíky v autě se v této fázi rozsvítí. Následně  startér točí motorem jen velmi pomalu, nebo jen cvakne pastorek startéru, ale motorem startér neotáčí. Podsvícení palubní teď potemní.

Jde o předzvěst toho, že baterie sice ještě není vybitá zcela, ale neposkytuje už dostatek energie na to, aby dokázala pokrýt potřebu startéru pro dostatečné roztočení motoru při zapalování. Měli byste ji tak neprodleně v maximální možné míře dobít. Zcela zničená ale s největší pravděpodobností ještě není a nabití by mělo pomoci.

Jak postupovat, když auto nestartuje, ale točí se motor

V případě, že se točí startér, ale auto přesto nestartuje, se může příčina ukrývat hned na několika místech. Je tak nutno přistoupit k diagnostice systémů vozidla, které se podílejí na procesu startování pohonné jednotky.

Nejprve je nutné zkontrolovat systém přívodu paliva a ověřit si, zda je adekvátně funkční zapalování. Dále je nutné věnovat pozornost prvkům řízení činnosti dalších jednotek vozidla a otestovat senzory.

Zjednodušeně řečeno, pokud se startér roztočí a vůz v chladném nebo teplém období nenastartuje, svědčí to o tom, že ve válcích pohonné jednotky není dostatek palivové směsi, nebo došlo k poruše systému zapalování a různých prvků, jako jsou svíčky.

Co dělat, když nestartuje auto a má dostatek benzínu v nádrži

Nedostatek paliva znamená, že nedochází k mazání a chlazení. Což v čase nevyhnutelně povede k poruše palivového čerpadla. Mezi motoristy přitom stále přežívá mýtus, že takový stav poznáte. Motor se ale nebude charakteristicky „dusit“. Zastaví se bez předchozího upozornění.

Palivo totiž nestačí v okamžiku, kdy dochází, pouze dotankovat. Jakmile se projeví jeho nedostatek, dojde k tomu, že systém vozu se snaží udržet v chodu motor a začne nasávat i vzduch. Podobný neduh se ale netýká jen aut benzínových. Majitelé dieselových motorů znají problém se zavzdušněným motorem velmi dobře.

Systém se navíc může zavzdušnit i vinou poruchy palivového systému, například tehdy, když se v některé z hadiček objeví dírka. Nafty tak sice můžete mít v nádrži dostatek, ale stejně nastane problém.

A v případě dieselového motoru rozhodně počítejte s tím, že zavzdušnění vyjde nepříjemně draho. S autem musíte do servisu a počítejte s tím, že tam budete muset do peněženky sáhnout pro řádově tisíce korun.

Jak řešit když auto nestartuje, ale baterie je v pořádku

Problémy s baterií jsou ve většině případů poměrně jednoduše řešitelné. Kromě závad, které už byly zmíněny, je nutné upozornit ještě na jedno úskalí: Baterie může být v pořádku, ale na vznik závady má vliv samotné auto a jeho elektroinstalace.

Problém tkví především v tom, že auto na několik měsíců odstavíte. Soudobá auta průběžně odebírají proud. Není-li automobil připojován na nabíječku, po čase se tak jednoduše vybije, ačkoli byla autobaterie původně zcela v pořádku. Větší ztráty a rychlejší samovybíjení způsobí ve většině případů instalace neoriginálního vybavení, jako jsou alarmy, audiosystémy, osvětlovací prvky a jiné doplňky.

Jestliže navíc nezachytíte podobný problém včas, dojde k úplnému vybití. Což způsobí tzv. sulfataci článků a akumulátor tak už na plnou kapacitu nenabijete nikdy a zůstane trvale zničený.

Závěr

Automobil představuje technologii, která se může porouchat. Ovšem mnohým závadám lze zabránit zodpovědnou péčí o něj. Chceme-li svůj vůz užívat a mít záruku jeho maximální spolehlivosti, měli bychom tak dodržovat některé základní zásady pro jeho údržbu.

Do té patří kontrola základních kapalin, pravidelná výměna vzduchového filtru i zodpovědná kontrola brzdového systému. Servis by se v tomto případě konkrétně měl zaměřit na brzdové kotouče a desky.

Stejně tak platí, že optimální prevencí problémů může být vhodně sjednané pojištění. Kromě zákonem vyžadovaného povinného ručení se určitě vyplatí zvážit i pojištění havarijní. Povinné ručení vám může vytáhnout pověstný trh z paty zajištěním odtahu, „havarijko“ zase řeší drahou opravu.

Vybrat si správně vhodného poskytovatele však není jednoduché. Současná nabídka pojišťoven je velmi rozsáhlá. Jestli se konkrétní nabídka vyplatí či nikoli, o tom ale nerozhoduje pouze cena, ale i rozsah pojištění. Snadno porovnat si jednotlivé typy pojistek můžete i díky srovnávači ePojištění.cz.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}