Musí mít obytný automobil povinné ručení? Rozhodně ano! Toto pojištění musí mít všechna motorová vozidla, která mají přidělenou registrační značku a také technický průkaz. Nejsou to tedy jen osobní a nákladní auta, ale i motorky, autobusy, traktory, tahače atd., potom tedy i karavany a obytné vozy. Kde se dá zjistit nejlepší cena?

Povinné ručení je nutné

Smyslem pojištění obecně je to, že se pojistitel za úhradu zaváže formou pojistné smlouvy tlumit negativní dopad, který může pojistníkovi vzniknout v důsledku škodní události. U povinného ručení (jinak také pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla) pak jde o zabezpečení situace, kdy majitel nebo řidič vozidla způsobí nehodu nebo obecně škodu při provozu vozidla někomu jinému a pojistka kryje tyto negativní následky. Chrání tak nejen poškozeného, ale i viníka nehody, který tak škodu druhé straně nemusí hradit ze svého.

Co když povinné ručení nemám?

Povinné ručené je povinné ze zákona, bez jeho sjednání není možné vyjet na silnice. Hrozí za to nejen pokuta a sankce ve formě příspěvku do garančního fondu České kanceláře pojistitelů, za celou dobu, co měl být vůz pojištěn, ale také právě výše zmiňovaná povinnost úhrady škody. A to v případě dopravní nehody (i s případnými následky) rozhodně nemusí být levná záležitost.

Ušetřete na povinném ručení

Úspora až 75 %. Srovnejte nabídky pojišťoven.

Platnost povinného ručení

A tak je to i u obytných automobilů. Povinné ručení platí i do zahraničí, přesný výčet zemí lze najít na zelené kartě, která slouží jako mezinárodní doklad o platně uzavřeném pojištění. Jedná se o země v rámci Evropské unie, navíc obvykle i další země dle mezinárodních dohod nebo dohod s pojišťovnami.

povinné ručení na obytný vůz

Co řeší povinné ručení?

Především pokryje škodu na majetku, tedy škodu na dalším vozidle, ale také ostatní škody, jako může být nabouraný plot, dopravní značení atd. Dále jde o škodu na zdraví, která také může vzniknout. Zdravotní komplikace po nehodě mohou být zvlášť nákladné, o to víc pak jde-li o trvalé následky.

Kam pro pojistku?

Jak zajistit pokrytí co nejvíce možných škod a zároveň neplatit přemrštěné peníze? Řešením je jistě poptávka mezi pojišťovnami a hledání pojistky přesně na míru vozidlu i konkrétním potřebám. Vývoj cen i nabídek se neustále mění, proto je vhodné sledovat současné balíčky všech pojišťoven a nezaměřovat se jen na jednu. Přehled nabídek lze získat najednou a online bez větších potíží. Stačí využít některý z online srovnávačů jako je epojisteni.cz.

Jak si vybrat online?

Proč si neuvést příklad? Obytné vozidlo Fiat Ducato, rok 2016, objem 2200, výkon 95. V podstatě víc údajů nebudete potřebovat. Někdy se hodí i orientační cena, ale není nutná. Pro základní porovnání zadáte údaje do jednoduchého formuláře webu porovnávače. Bude chtít několik údajů i o vás, aby případně zhodnotil i případný bonus, který můžete mít. Zadání potvrdíte a ihned máte výsledky:

ČPP – SUPERPOV

 • plnění 111/111 mil. (Co to znamená? V závislosti na variantě pojištění sjednané pojistnou smlouvou je dohodnut limit pojistného plnění jako nejvyšší hranice plnění při jedné škodné události. V tomto případě tedy limit 111/111 mil. Kč znamená 111 milionů Kč pro újmu na zdraví nebo usmrcením na každého zraněného nebo usmrceného a 111 milionů Kč pro újmu na věci a ušlém zisku bez ohledu na počet poškozených)
 • měsíční pojištění ve výši 321 Kč
 • pojištění chrání i v zahraničí
 • v ceně je i úrazové pojištění řidiče
 • první nehoda je u této pojišťovny bez vlivu na bonus, tedy nenavyšuje cenu pojistného
 • asistenční služby kryjí při nehodě a opravě vozidla, i na místě nehody, pomoc při ztrátě klíčů, vybité baterii a vyčerpání paliva, v rámci ČR a zahraničí také: příjezd a odjezd asistenčního vozidla, vyproštění vozidla, odtah vozidla do nejbližší autoopravny
 • služby týmu specializovaných právníků, poradenství při řešení škodní události nebo při nespokojenosti s postupem pojišťovny

DIRECT ZÁKLAD

 • plnění 50/50 mil.
 • měsíční pojištění ve výši 354 Kč
 • zvýhodněné dopojištění jako je pojištění skel, zavazadel a garance ceny
 • nonstop pomoc či rada operátorů, právní a dopravní poradenství, příjezd a práce mechanika na místě, vyproštění vozidla a jeho odtah do servisu, uskladnění vozidla než servis otevře
 • také služby týmu specializovaných právníků, poradenství při řešení škodní události nebo při nespokojenosti s postupem pojišťovny

ČPP SPECIÁLPOV

 • plnění 70/70 mil.
 • měsíční pojištění ve výši 270 Kč
 • vysoké limity k ochraně škod i v zahraničí
 • úrazové pojištění řidiče v ceně
 • asistenční služby kryjí při nehodě a opravě vozidla, i na místě nehody, zajistí pomoc při ztrátě klíčů, vybité baterii a vyčerpání paliva, plus příjezd a odjezd asistenčního vozidla, vyproštění vozidla, odtah vozidla do nejbližší autoopravny
 • možnost dodatečných připojištění

HVP STANDARD

 • plnění 35/35 mil.
 • měsíční pojištění ve výši 470 Kč
 • asistenční služby AXA Assistance, která kryjí při poruše i nehodě, opraví vozidlo na místě, pomohou při ztrátě klíčů, vybité baterii nebo vyčerpání paliva, při nehodě bezplatně odtáhnou auto v rámci celé ČR a SR, v zahraničí zajistí ubytování a zaplatí i náklady na cestu zpátky do ČR, při opravě v zahraničí dopraví náhradní díly

HVP NADSTANDARD

 • plnění 70/70 mil.
 • měsíční pojištění ve výši 494 Kč
 • asistenční služby AXA Assistance, která kryjí škody při poruše i nehodě, opraví vozidlo na místě, pomohou při ztrátě klíčů, vybité baterii nebo vyčerpání paliva, při nehodě bezplatný odtáhnou auto v rámci celé ČR a SR, v zahraničí zajistí ubytování a zaplatí i náklady na cestu zpátky do ČR, při opravě v zahraničí dopraví náhradní díly
 • úrazové pojištění řidiče v ceně
 • první škoda bez vlivu na bonus
 • úrazové pojištění posádky – platí pro celou posádku pojištěného vozidla, limity plnění: (pro každou osobu) smrt následkem úrazu: 100 tis. Kč, trvalé následky úrazu: 200 tis. Kč

Stačí si vybrat

Pojistky lze porovnávat podle ceny nebo podle výhod, které nabízejí. Pro optimálnější nastavení služeb nebo jakékoli dodatečné připojištění, lze doplnit údaje v následujícím kroku. Mnoho pojišťoven nabízí také kombinované řešení. Tedy třeba povinné ručení s havarijním pojištěním, které kryje i škody způsobené na vlastním vozidle. To obnáší pojištění movitých věcí, tedy těch, které jsou pevně spojeny s obytným vozem či karavanem (vestavěná kuchyň, toaleta, vytápěn), dále pojištění osobních věcí uložených ve vozidle – rizika odcizení a poškození či zničení věcí během nehody nebo vinou živelní škody (věci uložené v uzamčeném vozu či v karavanu vyjma hotovosti či dokladů), pojištění jízdních kol a podobně.

Smlouva přes internet

Všemi směry nejvýhodnější nabídku takto tedy naleznete snadno. Co ale dál? Kdy a kde ji domluvit? Online srovnávače zajišťují i toto. Není nutné chodit na žádnou pobočku pojišťovny. Smlouvu lze zcela legálně a platně uzavřít i přes internet. Doplněním údajů o majiteli a vozidle se dostanete do dalšího kroku. Pokud si nejste něčím jistí, je k dispozici infolinka nebo online chat.

Vše do mobilu nebo přes e-mail

Smlouvu včetně pokynů k úhradě pojištění dostanete během několika minut do e-mailu, pokud nevyžadujete poslání poštou. Smlouvu si vytisknete, přečtete a zajistíte podpis. Podpisem a odesláním zpět je smlouva platná.  Obratem dostanete také zelenou kartu, abyste mohli s vozem hned odjet.

Pojištění jen na sezónu

Pokud obytný vůz nepoužíváte po celý rok a nechcete tak za pojištění v této době platit, je dobré vyřadit jej dočasně z registru vozidel. Parkovat však musí mimo komunikace a vůz nebude označen značkami (ty se musí odevzdat).

Povinné ručení na obytný automobil – kde najít za nejlepší cenu?

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na