.st0{fill:#FFFFFF;}

Zajistěte bezpečnost svého vozu: Jak efektivně chránit kabeláž před poškozením od kun a dalších hlodavců 

 10 srpna, 2023

kovarova.nelli2

5/5

Překousané kabely hlodavci, jako jsou kuny, myši nebo potkani, známe alespoň z doslechu všichni. Je to nepříjemná záležitost a v tomto článku se dozvíme, jak těmto nepříjemnostem co nejvíce předcházet a co dělat, když se tento problém stane i na vašem vozidle. 

Proč je to tak velký problém?

Každou návštěvu vašeho vozidla hlodavcem poznáte okamžitě nebo až po nějaké době. Oprava překousaných kabelů, především těch překousaných na více místech, se může vyšplhat do astronomických částek. 

Především v zimních měsících láká vyhřáté okolí vašeho motoru malé hlodavce, kteří však dokáží za chvíli udělat doslova paseku z vašich kabelů. 

Proč si hlodavci vybírají zrovna kabely od vozidel?

Jak jsme již říkali, kolem motoru a kabelů je větší teplo než jinde, to je jedním z důvodů, proč se zde zvířata zdržují. 

To, že je kolem kabelů větší teplo, neznamená, že by je hned museli kousat. Ovšem je tu další důvod, proč se kolem kabelu zdržují. Tímto důvodem je to, že jí chutná izolace kabelů. 

Z důvodu udržitelnosti je izolace kabelů vyrobena ze zbytků a nepoužitelných částí sóji, která už není k užitku pro potravinářský průmysl. Tím pádem se stává potenciální potravinou, která hlodavcům chutná. 

To, že si hlodavci pochutnají, je sice hezké, ale nám to může způsobit velké problémy. Důležitá pracovní schůzka a k tomu nefunkční automobil kvůli překousaným kabelům. Špatný sen, který může mít ještě větší dohru než drahá oprava v servisu. 

Jací hlodavci překousávají mé kabely?

Existuje několik způsobů, jak identifikovat hlodavce, který překousal kabely. I přes větší množství způsobů to může být obtížnější, jelikož existuje několik druhů hlodavců, kteří se mohou pohybovat u vašeho vozidla. 

  • Pečlivě si prohlédněte škody: detailní prohlédnutí škod může pomoci více, než si myslíte. Hlodavci mají různé druhy zubů. Proto prozkoumejte pečlivě kabely, zda na nich naleznete otisky zubů některého z hlodavců. Například myši a potkani mají ostré zuby, které dělají čisté a precizní řezy, ale veverky a vydry mají tupé zuby, které zanechávají roztrhané kabely.
  • Kontrola okolí vozu: nikdy není chybou, když se projdete v okolí vozu a budete koukat po stopách hlodavců. Ať už to jsou otisky tlapek nebo výkaly. Každá stopa po hlodavci se hodí.  
  • Hledejte obydlí: hlodavci jsou poměrně chytrá zvířata, ale stále mají stejný instinkt jako většina. Tím instinktem je budování hnízd v okolí potravy. Mají tak lépe zajištěnou potravu a nemusí pro ni tak chodit velkou vzdálenost. Pokud tedy máte zahradu nebo třeba místo, kde potraviny skladujete, a je volně přístupné, zkontrolujte okolí, zda tam nemáte nezvaného návštěvníka. 

Potkani mívají podzemní nory, myši často tvoří hnízda z papíru a tkanin, zato veverky a vydry naleznete v okolí stromů. 

  • Vyhledejte na internetu: hlodavců, kteří okusují kabely, je nepřeberné množství. Podívejte se proto na internet v případě, že jste našli něco, co by mohlo vést k zjištění pachatele. Ty nejčastější hlodavce vám zde však uvedeme a definujeme, jaká místa vyhledávají a jaká poznávací znamení mají. 

Nejčastější hlodavci, kteří mohou způsobit problémy vašemu vozu

Kuny 

O kunách se mluví snad nejčastěji ze všech hlodavců. Poměrně velké, asi půl metru dlouhé tělo se však snadno dostává k našim kabelům. Kuny zde dělají většinou největší paseku a kvůli tomu se mohou ceny vyšplhat do astronomických částek. 

Kuna je všežravcem a její potrava se skládá především z menších savců, ale nepohrdnou ani ovocem, bobulemi nebo semeny. Je však schopná ulovit i ryby. 

Nejčastěji se s ní setkáme v okolí stromů a keřů. Výjimkou ani není to, že se zatoulá do města. 

Zajistěte bezpečnost svého vozu před kunami a dalšími hlodavci

Krysy

Společně s kunami jsou nejčastějšími viníky překousaných kabelů. Mají některé společné rysy s potkany. Tímto rysem jsou například ostré zuby. Disponují svou vysokou přizpůsobivostí. Krysy a potkany rozeznáte tak, že krysy jsou menší a potkani větší a zavalitější. 

Odborníci provádějí několik výzkumů o tom, zda je chytřejší potkan nebo krysa. Ve výsledku testování se však rozcházejí. 

Potkani 

Potkani jsou známí svou schopností okusovat kabely, izolace a další materiály. Z toho důvodu mohou způsobit velké problémy vašemu vozidlu.

Nejčastějším důvodem, proč se vyskytují v okolí vozidla, je hledání potravy. Tento důvod sdílí s většinou hlodavců. 

Potkani mají silné a ostré zuby, které jim umožňují snadno překousnout kabely a jiné materiály. 

Myši 

Další z hlodavců, který často způsobuje problémy s kabely. Myši nemají tak silné zuby jako potkani, ale stále mohou způsobit velké potíže. Jejich malá velikost a možnost prolézat těmi nejmenšími a nejužšími otvory jim dodává více způsobů, jak se do vozu dostat. Vozidla navštěvují i z důvodu úkrytu. 

Myši často okusují i gumu na stěračích. Pravděpodobně jim nechutná guma samotná, ale vyhledávají zbytky z tekutiny do ostřikovačů, které jsou často velmi parfémované a myši tak přitahují. 

Veverky 

Některé druhy veverek také mohou poškozovat kabely svým okusováním, ovšem není to tak časté jako u již zmíněných kun, krys nebo myší. 

Jsou známé svou obratností a možností skákání mezi stromy. Obývají především lesy, ale v zahraničí se s nimi můžeme setkat v okolí hotelů, kde je ubytovaní hosté často krmí přímo z oken nebo balkonů. Tudíž v těchto oblastech dbejte na vyšší pozor na vaši kabeláž. 

Vydry 

Vydry jsou noční zvířata, proto se s nimi setkáte především při soumraku nebo v noci. Mají hustou a voděodolnou srst, která jim pomáhá neprochladnout ve vodě. Otisky tlapek vypadají jako malé ruce s pěti prsty. Živí se především vodními živočichy, ale nepohrdnou ani zbytky nebo vašimi kabely. 

Možné důsledky překousnutí kabelů

Překousnutí kabelů ve vozidle může mít několik důskledků, které mohou ovlivnit jeho funkčnost a bezpečnost. Zde jsou některé z nich. 

Elektrické systémy

Překousané kabely mohou způsobit poruchy, jako jsou airbagy, systém řízení motoru nebo elektronická brzda. Jedná se ve všech případech o poměrně drahé opravy, kvůli kterým si budete muset sáhnout hlouběji do kapsy. 

Zabezpečení vozu

Překousnutí kabelu, který slouží k zamykání a odemykání dveří, může způsobit více problémů, než si myslíte. Svůj vůz necháte někde zaparkovaný a například na týden odejdete pryč. Hlodavec překousne kabel a vůz se odemkne. Také zde je opačný a možná že i ten horší případ, kdy se chystáte odemknout svůj vůz, ale nejde vám to kvůli tomu, že je zničený kabel, který má na starost odemykání. Oby dva případy způsobí potíže, za které si musíte zaplatit. 

Palivová nádrž

Hlodavci se mohou objevit i v okolí palivové nádrže, která je může lákat především svou vůní. 

Důležité je vždy zajistit rozsah škod a můžete se je pokusit opravit sami doma nebo v autoservisu. 

Poškození baterie

Hlodavci se mohou dostat k baterii vozidla a v případě, kdy překousnou kabely vedoucí k baterii, může dojít ke zkratu nebo úniku elektrolytu, což může vést ke snížení její kapacity nebo její nefunkčnosti. 

Jak ošetřit vozidlo proti hlodavcům 

Umístění vozidla v garáži 

Chápeme, že ne každý má možnost zaparkování vozidla v garáži, ale pokud tuto možnost máte a nevyužíváte ji z jakéhokoliv důvodu, začněte ji využívat ihned.  

Instalace kabelových hadic a opláštění 

Jedná se v podstatě o další ochrannou vrstvu, která vám může ušetřit potíže spojené s nákladnou opravou kabelů. Kabelové hadice seženete již od 200 korun. 

Použití odstrašujících prostředků a repelentů 

Jedná se o nejčastější ochranu, kterou řidiči používají. Poměrně levná forma ochrany s velkým účinkem. Repelent aplikujete na vámi zvolené místo ve vozu, sprej působí dlouhodobě. Na kabelech nebo jiném místě vozu vytvoří lepkavou vrstvu, která odradí hlodavce v překusování kabelů. 

Sehnat můžete také plašiče, které jsou nejčastěji založeny na ultrazvukových vlnách. Silné ultrazvukové pulzy jsou pro hlodavce velmi nepříjemné, tudíž prostor a okolí vozu opustí. 

Udržování prostředí kolem vozidla čistého a bez přístupu hlodavcům  

Dalším lehkým způsobem, jak předejít výskytu hlodavců, je například skladování potravin v okolí. Pokud v okolí vozidla skladujete potraviny nebo je zde místo, kam vyhazujete zbytky. Popřemýšlejte o změně místa, kde parkujete, nebo změně místa, kde uchováváte potraviny. 

Pravidelná kontrola a údržba kabelů ve vozidle 

Nic nezkazíte tím, když se občas podíváte pod kapotu vozidla. Může se stát, že kabely budou pouze nakousnuty a je otázka času, kdy některý drátek vypoví. Může tomu stačit sebemenší pohyb a hned můžete mít nefunkční vozidlo. 

Co dělat, když zjistím, že mám překousané kabely

Pokud zjistíte, že je na vozidle nějaký problém, vždy zjistěte jeho rozsah. Škodu se nesnažte opravit sami doma, pouze v případě, že se v automobilech vyznáte. Vždy je lepší svěřit svůj automobil odborníkům v servisech, kteří vědí, co dělají a nezpůsobí tak škodu ještě větší. 

Pojištění proti hlodavcům 

Pokud chcete mít jistotu, že nebudete utrácet vysoké částky za výměnu kabelů, existuje i pojištění. Přes srovnávací portál epojisteni.cz si můžete srovnat nabídky, které pojišťovny nabízí. Některé z pojišťoven zahrnují pojištění proti hlodavcům v balíčku společně s povinným ručením, tudíž před zakoupením pojištění proti hlodavcům si pořádně prozkoumejte, proti čemu jste již pojištěni. 

Pojištění proti hlodavcům naleznete v havarijním pojištění. 

Recenze na portál epojisteni.cz

S tímto portálem pracuji již delší dobu a vždy se k němu ráda vracím i v soukromém životě. Rychle vyhledá kvalitní výsledky a přehledně si můžu přečíst informace o jednotlivých pojišťovnách. 

Abyste viděli, že spokojenost s tímto portálem není jen na mé straně, přikládám recenzi jednoho ze zákazníků. 

„Cokoliv jsem potřeboval, ať už pojistky na auta nebo nemovitost, vyřízeno rychle a k maximální spokojenosti. Všechny dotazy zodpovězeny. Nejnověji včera, kdy už jsem týden (z toho 3 dny po platnosti) žádal marně původní pojišťovnu o zelenou kartu. Ve svátek 8. 5., 20 minut po mailu na ePojištění mi zavolal pán a řešil to. Děkuji.“

                                                                                           Svítidla EWEREL, Google recenze

Závěr

Překousané kabely jsou poměrně drahá záležitost, oprava kabeláže u lambda sondy může stát až 20 tisíc korun, ovšem záleží na typu vozu, ale pokud hlodavec překouše hlavní kabelový svazek mezi kabinou a motorem a je potřeba vyměnit kompletní kabeláž ve voze, může to stát i přes 100 tisíc korun (z praxe – výměna u Toyoty z roku 2021 byla za 107 tisíc korun bez DPH).

Proto nikdy nezapomínejte na prevenci a předcházení těchto problémů. Ochranu proti překousání seženete i pod 200 korun nebo využijte možnosti pojištění vozu a poté budete úplně bez starostí. 

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}