.st0{fill:#FFFFFF;}

Srovnání: Havarijní pojištění na vandalismus 

 4 září, 2020

Jana Vochková

Ohodnotit

Co je to vandalismus

Vandalismus je úmyslné poškození cizím zaviněním. Jedná se o poškození charakteru vnějšího, jako vandalismus obvykle nelze charakterizovat škody na vnitřních součástech vozidla.

Pachatel bývá zcela náhodný, k poškození dochází velmi často pod vlivem alkoholu, v mnohých případech stojí za poškozeným automobilem osobní motiv, tedy jakési vyřizování si účtu s majitelem dotyčného vozidla.

Vandalismus u automobilů

U aut to často bývá rozbité sklo či poškrábaná karoserie. Hrozí také ukopnutá zrcátka, krádež kol, ohnutí stěračů nebo odcizení dílů a kovových součástí vozidla. Terčem zájmu vandalů mohou být i pneumatiky, ať už hovoříme o pouhém vypuštění či jejich proříznutí.

Škoda může vyrůst do desítek tisíc, rozhodně se proto nevyplatí toto riziko podcenit. Průměrná výše škody u vandalismu dosahuje dle dostupných informací vyplývajících z údajů České asociace pojišťoven 25 000 Kč. Pokud vám však někdo objede vozidlo klíčem, škoda může být i více než 50 000 Kč.

Byť ze statistik pojišťoven vyplývá, že k tomu mají řidiči sklony. Řada z nich spíše dbá na to, aby si svůj vůz pojistili zejména proti krádeži. Pojišťovny však varují ze zkušeností před tím, že pachatele lze zpravidla jen těžko dostihnout.

Prevence před útokem vandala prakticky neexistuje. Spolehlivým řešením je uzamknout si vozidlo ve vlastní garáži. Tuto možnost však každý motorista nemá. Další spolehlivou obranou před působením vandala tak zůstává pojištění.

Srovnání: Havarijní pojištění na vandalismus

Které pojišťovny v tuzemsku toto riziko pojišťují:

  • Allianz pojišťovna
  • AXA pojišťovna
  • Česká podnikatelská pojišťovna
  • ČSOB Pojišťovna
  • DIRECT pojišťovna
  • Generali Česká pojišťovna
  • Hasičská vzájemná pojišťovna
  • Kooperativa pojišťovna
  • PRVNÍ KLUBOVÁ pojišťovna
  • Slavia pojišťovna

Komu riziko vandalismu hrozí

Riziko vandalismu hrozí zejména tehdy, pokud automobil parkujete na volně přístupných místech, například na ulici. A zároveň na něj nemáte dobrý výhled. K tomu, že nevítaná „návštěva“ vandala zůstane skryta, přispívá i denní doba. Více případů je zaznamenáno během noci. K tomu, aby způsobili škodu, navíc mnohdy stačí vandalům pouze pár sekund.

Stejně tak existuje vyšší riziko ve městech. Statistiky pojišťoven potvrzují, že problémy hlásí hojně řidiči v Praze, ale také v Brně či Ostravě. Před vandalismem však nejsou chráněni obyvatelé prakticky žádného většího města. Naopak motoristé na vesnici nebo ti, kteří mají k dispozici vlastní garáž, budou mít o starost méně.

Motoristy, kteří si myslí, že zrovna jich se problém netýká, z omylu vyvádějí policejní statistiky. Vozů se sice krade při meziročním srovnání méně, u zlodějů naopak stoupá zájem o díly.

Jak postupovat při zjištění škody

Pokud zjistíte poškození automobilu, zdokumentujte si jej pomocí fotografií. Vyfotografujte si také celé místo, kde jste svůj vůz v takovémto stavu našli, aby bylo patrno, kde se incident odehrál. Jestliže se navíc můžete opřít o výpověď svědka, který byl události přítomen, jednoznačně tak učiňte a vezměte si na dotyčnou osobu kontaktní údaje.

Pomůže i kamerový záznam, který si sama vyžádá policie, pokud je dostupný. Samotné pojišťovny svým klientům kladou na srdce, aby policii vždy zavolali. Právě ta škodu zdokumentuje. Prokážete tak, že šlo skutečně o čin další osoby a že byl úmyslný.

Vaše pojišťovna vám pak bude moci škodu uhradit. Někteří poskytovatelé pojištění pak také vyžadují, aby bylo v policejním protokolu zaznamenáno, že škoda má skutečně svůj původ v řádění vandala a nejedná se tedy o důsledek dopravní nehody.

Při shromažďování důkazů proto buďte pečliví a mějte na paměti, že dokumentace by mělo být vždy spíš více než méně. Škodu je zapotřebí nahlásit co nejdříve. Učinit tak můžete písemně, ale také telefonicky. Pojišťovna vám následně udělí další instrukce, likvidátor může doporučit i vhodný smluvní servis. Z požadovaných dokladů mějte po ruce zejména technický průkaz a svůj řidičský průkaz.

Jakmile se k řešení vašeho případu dostane pojišťovna, může likvidaci pojistné události učinit tzv. rozpočtem, případně úhradou faktury za opravu s odečtením spoluúčasti. Až si budete automobil nechávat opravovat, ujistěte se, kde tak máte učinit. Některé pojišťovny mohou vyžadovat výlučně svůj smluvní servis, jinak by mohlo dojít ke krácení plnění.

Jak je to se spoluúčastí

Obvyklá výše spoluúčasti činí 5 %, minimálně 5 000 Kč nebo 10 %, minimálně 10 000 Kč. Každý motorista by si tedy měl uvědomit, jak vysokou si v rámci pojištění nastavil spoluúčast. Jestliže je vyšší než škoda, přirozeně nemá smysl vůbec událost pojišťovně hlásit.

Pokud je škoda jen o málo vyšší než spoluúčast, rozmyslete si nahlášení rovněž. Pojišťovny totiž mohou na tomto základě řidiči snížit bonus za bezeškodní průběh pojištění. Nezáleží na tom, že jste si škodu nezpůsobili sami, klíčové je, že se jedná o neznámého viníka. Což je nepříjemnou komplikací, neboť vám do budoucna tento krok vygeneruje zdražení havarijní pojistky.

Obecně tak lze říci, že pokud vám jde především o to, aby pojišťovna vyřešila důsledek vandalismu, spoluúčast se vám příliš nevyplatí mít sjednanou.

Jak si vybrat vhodnou pojistku

Zaměřte se na to, aby vámi vybrané pojištění vůbec riziko vandalismu zahrnovalo. V některých případech budete muset sáhnout po balíčku all risk, aby v pojistném produktu byl vandalismus začleněn.

U některých pojišťoven si také toto riziko nemůžete dokoupit jako samostatnou položku, ale pouze ve formě balíčku společně s dalšími riziky, například s poškozením auta zvěří nebo s krádeží. Vždy je tak zapotřebí si pečlivě přečíst smluvní podmínky, zhodnotit cenu a pojistku vhodně nadimenzovat na potřeby klienta.

A pozor, v některých případech také bývá z vandalismu vyňato riziko sprejerství. Nutné je pak si jej sjednat samostatně.

Nejvhodnější pojistku si tak vyberete na základě srovnání veškerých aktuálních nabídek. Nemusíte je však procházet sami. Stačí jednoduše využít některý z internetových srovnávačů. Do něj vyplníte požadované údaje a necháte si předložit dostupné nabídky. Jednou z nejpopulárnějších služeb je v tomto segmentu portál ePojištění.cz.

A pozor, dobrou zprávou pro všechny řidiče je, že dnes již neplatí, že nejdražší pojistka znamená nejlepší. Cenotvorba pojišťoven se různí a různí se i kritéria, která jednotliví poskytovatelé využívají k výpočtům. I relativně nízká částka vám může zajistit znatelně klidnější spánek s vědomím, že vaše auto je dobře chráněno. Připojištění proti riziku vandalismu lze pořídit už od 600 Kč za rok.

Havarijní pojistka, nebo povinné ručení?

Riziko vandalismu může být zahrnuto v havarijním pojištění, ale také v povinném ručení. Jeho účel je totožný. Samostatně sjednané havarijní pojištění se obvykle vyplatí spíše majitelům nových nebo dražších automobilů.

Ačkoli využitelnost havarijního pojištění je ryze individuální, obecně lze říci, že majitelé novějších vozidel, tj. přibližně do 5 let stáří, by se pak spíše měli pojistit na komplexní rizika (all risk varianta). Naopak pro motoristy se staršími vozidly může mít opodstatnění si pojistit pouze riziko havárie a živlu.

Pokud chcete ušetřit nebo pro vás rizika krytá v havarijním pojištění nejsou relevantní, zvolte riziko vandalismu jako připojištění u povinného ručení. Vyjde vás totiž levněji. Musíte si ale ověřit, jaké jsou nastaveny podmínky u tohoto připojištění. Smluvní podmínky totiž mohou obsahovat specifická ujednání odlišná od povinného ručení. Zároveň si pak u některých poskytovatelů budete moci vyjednat i podmínky na míru svým požadavkům.

Pokud si budete samostatné havarijní pojištění sjednávat, využijte možnost tzv. propojištěnosti. To znamená, že se vám spíše vyplatí jít si jej zařídit u poskytovatele, u kterého už máte povinné ručení.

Kde všude pojistka platí

Pojištění se může vztahovat výlučně na Českou republiku, některé pojišťovny však do území, na němž pojistka platí, zahrnují i země Evropské unie, případně některé mimounijní státy. Je vždy nezbytné seznámit se se smluvními podmínkami, v nichž jsou tyto náležitosti uvedeny.

Ať již máte vandalismus vykrytý v povinném ručení nebo v havarijní pojistce, územní pokrytí rizika vandalismu je vždy shodné s tímto pojištěním.

Na co se pojištění proti vandalismu vztahuje

V rámci smluvních podmínek je taktéž na místě prověřit, zda je pojištěna i nestandardní výbava, pakliže ji na vozidle máte. O tom, co vše máte pojištěno, nemalou měrou napovídá kromě vymezeného rozsahu i výsledná cena pojištění.

Na co se pojištění proti vandalismu nevztahuje

Vhodné je zaměřit se i na výluky z tohoto pojištění. A pozor, zevrubně si budete muset prostudovat všeobecné podmínky, ale také zvláštní pojistné podmínky pro určitou skupinu rizik, případně mohou být výluky vypsány jakožto specifické pro dané riziko. Všeobecné podmínky si proto přečtěte celé, určitě se nespoléhejte na letmé přeběhnutí několika odstavců.

U rizika vandalismu tak budete muset počítat zejména s tím, že se pojistka nevztahuje na škody vzniklé v souvislosti s hromadnými násilnými nepokoji, případně zásahem státní nebo úřední moci.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}